اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[آموزشی] صفحه کلید نردبانی مقاومتی (R2R Button Resistor Ladder)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : [آموزشی] صفحه کلید نردبانی مقاومتی (R2R Button Resistor Ladder)

نوشته اصلی توسط aLBORz MasHaD
    نکته ای خیلی حائز اهمیه اینه که داریم با ADC مقدارهارو می خونیم ، اگه ولتاژ تغییر کنه قعلا محاسباتم بهم میریزه ، پس بهتره
    1-از ولتاژ تغذیه خود میکرو به عنوان VREF استفاده نموده
    و اینم ایده من که در قسمت پایین میگم
    خسته نباشید ... من هم این رو گفته بودم ... پست بالایی رو بخون ...
    نوشته اصلی توسط سامان اسدی
    ولتاژ مرجع ADC میکروهای AVR اکثرا" از سه منبع تامین میشه
    1 : Vref
    2 : داخلی (اکثرا 2.56 ولت را دارد و در بعضی مدلها 1.1 ولت هم دارا هستند)
    3 : VCC
    در این پروژه باید از روش سوم استفاده بشه که اگر ولتاژ تغذیه کم و زیاد شد به نسبت همان ولتاژ مرجع نیز تغییر کند ...
    [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
    معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
    معرفی نرم افزار Codewizard PWM
    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
      ... :mrgreen: خدا کنه AVR هم قابلیت تامین ولتاژ رفرنس ADC به شکل خارجی رو داشته باشه تا بعضی ها :icon_razz: حرص نخورن! اصلا هم منظورم روح الامین نیست! :biggrin: )
      اییییشششش
      باز این عامل اعصاب اومد.
      :mrgreen: :-P

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان اسدی
        خسته نباشید ... من هم این رو گفته بودم ... پست بالایی رو بخون ...
        سامان جان من جسارت نکردم به تخصصشما که بخوام کپی بردارم :icon_razz:
        زیاد حسو حال خوندنو ندارم ، همون اولشو می خونم بقیشو خودم مینویسم :mrgreen: ، همین مشکلو دوران دانشجوییم داشتم ، الانم که سربازم فقط میرم جلو هی اضافه می خورم :biggrin: :nice:
        زیاد ناراحت نشو
        وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aLBORz MasHaD
          سامان جان من جسارت نکردم به تخصصشما که بخوام کپی بردارم :icon_razz:
          زیاد حسو حال خوندنو ندارم ، همون اولشو می خونم بقیشو خودم مینویسم :mrgreen: ، همین مشکلو دوران دانشجوییم داشتم ، الانم که سربازم فقط میرم جلو هی اضافه می خورم :biggrin: :nice:
          زیاد ناراحت نشو
          نه بابا ... اختیار دارید ... ناراحتی چیه ...
          مطلب شما رو خوندم گفتم خدایا مگه من این حرف رو نزده بودم ... به خودم یه لحظه شک کردم ... :mrgreen:
          برگشتم پست خودم رو خوندم و دیدم نه مثل اینکه منظور هر جفتمون یکی بوده ... :biggrin:
          داغ دلم رو تازه کردی ...
          سربازی ..... :cry: :cry2: :angry:
          [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
          معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
          معرفی نرم افزار Codewizard PWM
          با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

من یه چیزی بگم....

من اینو خیلی زیبا و شکیل با PCB و چاپ سبز و پین هدر رایت و ... ساختمش.

36 تا کلید SMD که روی برد لحیم شدن و 108 تا مقاومت 805 کی زیر برد لحیم شدن.

واسه هر کلید باید یه مقاومت متصل به گراند باشه. که مقدار نسبتا دیقیقی رو با سری کردن 3 مقاومت برای هر کلید به دست آوردم.

یه مقاومت باید به تمامی کلید ها متصل باشه که پول پ هست.

حالا با فشردن هر کلید یه مقاومت پول دان به اون مقاومت مرجعه ( که من ده کیلو برداشتم ) متصل میشه و یه مدار تقسیم ولتاژ مجرا ایجاد میشه که یه ولتاژی رو روی پایه ADC میندازه.

برای محاسبه تک تک 108 تا مقاومت با excel یه جدول هوشمند کشیدم که مقاومت ها رو میدی و تولرانس و ... رو بهت میده و آخر سر 3 تا مقاومت بهت میده که بهترین نتیجه رو میدن.

خوبی این کیپد تو گروژه هایی که پایه زیاد اشغال میشه به چشم میاد. (آقا روحالامین من یه سوال تو استک پرسیدم که در رابطه با پروژه ای بود که توش از این کیپد استفاده کردم.

این پروژه برمیگرده یه 6 ماه پیش. :mrgreen:

هرچه مقاومت مربوط به کلید بیشتر بشه ، نویز کمتر مبشه. البته نویز به طور نسبتا عالی با روش میانگین گیری در یک بازه ی زمانی برطرف میشه.

در کل من این پروژه رو به طورت کامل تو یه تاپک جداگانه در آینده ای نزدیک قرار میدم. تو اونجا مفصل توضیح میدم.

این پروژه رو افرادی که حوصلهی کار های تکراری ندارند نمیتونن درست کنن و خرابش میکنن. مثلا لیجم کاری 108 تا مقاومت حدود یک روز زمان برد.

موفق باشید.
            [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
            درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X