اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش راه اندازی سنسور گاز MQ_2 با بسکام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش راه اندازی سنسور گاز MQ_2 با بسکام

سلام دوستان
    سنسور گاز MQ_2 رو بستم و جواب خوبی گرفتم .حالا اینجا قراره با اجازه اساتید نکاتشو بگم.
    اول از دیتاشیتش شروع کنیم
    این لینک دانلودش
    http://s5.picofile.com/file/8103231884/MQ_2.pdf.html
    توی دیتا شیت یه مدار داره برای راه اندازیش که از همون استفاده میکنیم
    http://s5.picofile.com/file/8103232242/mq_2.jpg

پایه های این سنسور 6 تا هست ولی همونطور که تو دیتاشیتش دیدید فقط 4 تا از اونا استفاده میشه !!!
    برای راحت تشخیص دادن پایه ها اینجوری عمل کنید که سنسورو جوری بگیرید که 3 تا پایه به سمت بالا
    باشه و 3تا دیگه یه سمت پایین (فرقی نمیکنه کدوم سمتی بگیرید چون متقارنه) حالا 3 تا پایه بالایی رو به
    هم وصل کنید و به تغذیه مثبت وصل کنید(+5 ولت). میمونه 3 تا پایه پاین .حالا پایه وسط رو به زمین وصل
    کنید و یکی از پایه های کناری (فرقی نمیکنه کدوم پایه ) رو هم به ADC میکرو بدید. برای اینکه بتونیم کنترل
    بهتری رو خروجی داشته باشیم یه پتانسیومتر تو خروجی قرار میدیم ( مثلا 10 کیلو) وپایه وسط رو به ورودی
    ADC میدیم.خوب به همین راحتی حالا نوبت به دیدن خروجی میرسه :nice:خروجی این سنسور یه سیگنال
    انالوگه که تو محدوده تغذیه هست.
    چند تا نکته
    اول اینکه زمانی که مدارو روشن میکنیم حدود 30 ثانیه طول میکشه که هیتر سنسور داغ بشه و سنسور عمل کنه
    پس تا سنسور گرم بشه و پایدار بمونه خروجی انالوگ تغیر میکنه
    دوم اینکه این هیتر حدود 200 میلی آمپر جریان میکشه برای همین هم هست که امکان داره رگولاتورتون داغ کنه
    ونکته سوم اینکه اگه سنسور داغ کرد نشونه این نیست که داره میسوزه :mrgreen: نشونه اینه که روشن شده

حالا برای تست کردن این سنسور من برنامه زیر رو براش نوشتم و زمانی که پایدار شد با پتانسیومتر عدد رو روی 500
    تنطیم کردم و بعد توی برنامه نوشتم که اگه عدد adc بیشتر از 600 شد سیستم هشدار دهنده فعال بشه.
    بعد توی یه کیسه فریزر گاز شهری پر کردم و بلافاصله که جلوی سنسور قرار دادم خروجی انالوگ سنسور زیاد می شد
    و بعد چند ثانیه که گازی نبود به حالت اول برمیگشت.
    فیلم کارکرد سنسور http://www.aparat.com/v/68m0Y
    برنامه
    کد:
    $regfile = "m32def.dat"
    $crystal = 1000000
    '------------------------------
    Config Lcd = 16 * 2
    Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portd.2 , Db5 = Portd.3 , Db6 = Portd.4 , Db7 = Portd.5 , _
    E = Portd.1 , Rs = Portd.0
    '-------------------------------
    Config Adc = Single , Prescaler = Auto
    Start Adc
    '---------------------------------
    Dim A As Word
    Config Portd.7 = Output
    Cls : Cursor Off
    Do
    A = Getadc(0)
    Locate 1 , 1 : Lcd "MQ_2 : " ; A ; "   "
    Waitms 10
    If A >= 600 Then
    Set Portd.7
    Else
    Reset Portd.7
    End If
    Loop
    End                             'end program
    دعا پشتِ دعا براي آمدنت
    گناه پشــــــتِ گناه براي نيامــدنت
    دل درگــير ، مــيان اين دو انتخــــــــــــــــــــاب
    کــــــــــــــدام آخر ؟ آمـــدنـت يا نيامدنـــــــــــــــــــــــت

پاسخ : آموزش راه اندازی سنسور گاز MQ_2 با بسکام

خیلی ممنون بابت اموزش و فیلم که جواب یکی از سوالاتم رو داد
    یه سوال دارم
    تو دیتا شیت MQ9 یه پارامتر داره به اسم perheat یه همچین چیزی دقیق یادم نیست که زده 48 ساعت این چیه؟ و MQ2 داره یه همچین چیزی یا نه؟ تو دیتا شیت که ندیم
    شما بار اول که از سنسور استفاده کردین کارخاصی که نکردین؟یعنی سنسور گذاشتین تو مدار و کاملا جواب داد درسته

اگه تهران هستید ادرس جایی روکه سنسور رو تهیه کردید رو بفرمایید
    ممنون

دیدگاه

پارامتری به اسم perheat من ندیدم. شاید هم باشه چون این سنسور چند نوع گاز رو سنس میکنه و برای هر کدوم یه منحنی تو دیتاشیتش داره که اگه بخایم گاز رو هم تشخیص بدیم کار پیچیده میشه و نیاز به تجزیه و تحلیل داره.
      من بار اول که سنسورو قرار دادم تو مدار کاملا جواب داد . البته اولش پایدار نبود و بعد حدود 30 تا 40 ثانیه پایدار شد.
      دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidsport
        تو دیتا شیت MQ9 یه پارامتر داره به اسم perheat یه همچین چیزی دقیق یادم نیست که زده 48 ساعت این چیه؟ و MQ2 داره یه همچین چیزی یا نه؟ تو دیتا شیت که ندیم
        وحید ورزش، سلام
        آره، تو دیتاشیت گفته بایست 24 ساعت گرم بشه اولِ کار.
        من یه مقاومت 10K گذاشتم تو خروجی به زمین. جوابش یکم خسته س. جلو گاز می گیرم وقتی بوی گاز خفن میشه این خروجیش میره بالا. بوی گاز میاد، ولی سنسور هیچ عکس العملی نشون نمیده. میگم، وقتی خیلی گاز زیاد باشه و طرف دیگه دم دمای مُردنش باشه! سنسور عمل می کنه.
        راستی، فوت میکنم توی سنسور، خروجیش میره بالا! قضیه چیه؟ به CO2 حساسه مگه؟!
        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی ب
          پارامتری به اسم perheat من ندیدم. شاید هم باشه چون این سنسور چند نوع گاز رو سنس میکنه و برای هر کدوم یه منحنی تو دیتاشیتش داره که اگه بخایم گاز رو هم تشخیص بدیم کار پیچیده میشه و نیاز به تجزیه و تحلیل داره.
          من بار اول که سنسورو قرار دادم تو مدار کاملا جواب داد . البته اولش پایدار نبود و بعد حدود 30 تا 40 ثانیه پایدار شد.
          این پارامتر مذکور یعنی اینکه این سنسور برای بار اول که راه اندازی میکنی باید به مدت این زمان هیترش رو روشن کنی که میتونه 12 یا 14 ساعت و غیره باشه
          و باید این کار انجام داد

و اینکه ما بخوایم از سنسور های گاز به صورت خروجی صفر و یک استفاده کنیم کار راحتیه
          این مهم و ارزشمند که خروجی انالوگ داشته باشیم و اون پارامتر لازم بدست بیاریم
          یعنی سنسور مقدار سنس شده گاز مذکور اعلام کنه که بشه هر نوع اقدامی و استفاده ای ازش برد
          که معمولا هم سنسور های گاز باید در نهایت واحدی به اسم ppm بدست اورد؟
          اما تا جای که من برخورد داشتم با دیتاشیت ها ... نمودار ها و فرمول های عجیب و مبهمی ارایه میدن
          که اندازه گیری مقدار اون گاز مذکور سخت میکنه

و اینکه این سنسور ها برای بدست اوردن همون مقدار گاز باید کالیبره بشن
          بخاطر نوع ساخت این سنسور ها میشه گفت خروجی یکسانی ندارن و باید کالیبره بشن
          و معمولا این کالیبراسیون و تعیین مقدار گاز حالا به صورت ppm و غیره رو مشکل کرده
          و یه نکته دیگه هم اینه که اینگار هیچ کس با این سنسور ها کار نکرده
          یاکار نکرده !

دیدگاه

پاسخ : راهنمایی

جناب sonofsun77
            منظورتون پتانسیومتر توی خروجی هست؟؟
            دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

پاسخ : راهنمایی

نوشته اصلی توسط مرتضی ب
              جناب sonofsun77
              منظورتون پتانسیومتر توی خروجی هست؟؟
              بله. شما تو نوشته تون گفتید که پایه وسط پتاسیومتر رو به ورودی میکرو وصل می کنیم ولی تو شکل به h وصل است.فک کنم h به زمین وصل می شود درسته؟
              شکل رو ببنید.
              به گورستان نظر کردم کم و بیش
              بدیدم جمله دولتمند و درویش
              نه درویش به خاکش بی کفن ماند
              نه دولتمند برد از یک کفن بیش

دیدگاه

من این برنامه رو نوشتم که به جای سنسور یه پتاسیومتر به کار بردم وقتی ولتاژ بین 1.2 تا 2.4 باشه اولین لامپ زرد روشن میشه وفتی ولتاز بین 2.4 تا 3.6 باشه دومین لامپ زرد روشن میشه و وقتی ولتاژ بین بالاتر از 3.6 باشه لامپ قرمز روشن میشه .من اولین پروژه ای که دارم درست می کنم لطفا اگه ممکنه در مورد نحوه ی اتصال سنسور و راه اندازی میکرو توضیح بدید؟ من هیچی از عملی نمی دونم با این وجود بره آز سنسور باید اینو حتما درست کنم !و اینکه منظورتون از اینکه سنسور ناپایدار است چیه؟ البته من با codevision نوشتم .

دیدگاه

1-شما با تصویری که تو دیتاشیت و بالای تاپیک هست اصلا کاری نداشته باشید .
                  2- اگه سنسور دستتون هست دقیقا مانند متنی که بالا نوشتم عمل کنید
                  3-تو عکس قسمت پایین زمینه و قسمت بالا به ADC میکرو میره
                  4- دقیقا مانند همون ولومی که تو عکس بالا خودتون گذاشتید باید وصل بشه نه عکسی که تو دیتا شیت هست
                  5- اگه مثل توصیف متن مدارو ببندید هیچ مشکلی پیش نمیاد
                  6- یعنی اینکه باید 20 یا 30 ثانیه صبر کنی تا هیتر داخل سنسور گرم بشه
                  دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی ب
                    1-شما با تصویری که تو دیتاشیت و بالای تاپیک هست اصلا کاری نداشته باشید .
                    2- اگه سنسور دستتون هست دقیقا مانند متنی که بالا نوشتم عمل کنید
                    3-تو عکس قسمت پایین زمینه و قسمت بالا به ADC میکرو میره
                    4- دقیقا مانند همون ولومی که تو عکس بالا خودتون گذاشتید باید وصل بشه نه عکسی که تو دیتا شیت هست
                    5- اگه مثل توصیف متن مدارو ببندید هیچ مشکلی پیش نمیاد
                    6- یعنی اینکه باید 20 یا 30 ثانیه صبر کنی تا هیتر داخل سنسور گرم بشه
                    این روشی که من استفاده کردم بره آلارم دادن یا ندادن(روشن شدن چراغ ها با مقایسه ی ولتاژ برگشته از سنسور) خوبه؟چون من بسکام بلد نیستم از کد های شما سر در نیاوردم.
                    چند تا سوال دیگه داشتم:میکرویی که استفاده کردم:atmega16
                    1-حالا pcb این مدار رو چی جوری تهیه کنم؟
                    2- پروگرام کردن چی جوریه؟تو اینترنت سرچ کردم یه روش دیدم به اسم isp" in system programming" که می گفت تو مدار میکرو برنامه ریزی میشه راهنمایی کنید.
                    3 -منابع تغذیه میکرو به کدوم پایه ها وصل میشن؟چند ولت باید به میکرو داد؟
                    4-آیا لازمه که قبل هر led یه مقاومت 200 اهم 1/4 وات بزارم؟
                    5-اگه بخوام یه بازر هم به مدار اضافه کنم چیکار باید کنم؟
                    6-میکرو کنترلر پایه ی زمین GND نداره من پیدا نمی کم؟
                    7-یه چیزی رو متوجه نشدم اون پتاسیومتری که تو عکسی که من گذاشتم هست، باید تو مدار اصلی (واقعیت )باشه یا نه جای اون رو سنسور میگیره؟نمیدونم متوجه شدین یا نه منظورم اینکه آیا پین پاوری که به پتاسیومتر متصله باید به خروجی سنسور وصل شود و وسط پتاسیومتر به میکرو وصل شود یا نه خروجی سنسور باید مستقیم به میکرو وصل شود؟
                    8- لطفا از مرحله ی تست کردن بیشتر توشضیح بدین من نمی فهمم که چرا و چی جوری پتاسیومتر رو 500 قرار دادید؟
                    خیلی ممنون داداش واقعا دمت گرم !!!

دیدگاه

آره خوبه ولی بهتر اینه که یه بازر وصل کنی به جای جند تا led
                      1- pcb رو میتونی با پروتیوس خیلی ساده نقششو بکشی و تبدیل کنی یا خودت دستی طراحی کنی و چاپش کنی و ... یه سرچ کنی گیرت میاد
                      2-isp یه روش برای پروگرام توی مدار هست ، شما اول از همه به پروگرامر نیاز داری ، اگه نداری باید یکی بخری یا درست کنی
                      3- توی دیتاشیت منبع تغیه رو گفته به چه پایه های وصل میشه و عملکرد تمام پینها رو هم گفته (فقط باید بخونیش)(پایه های 10 و11( تغدیه هست)
                      4-بزاری بهتره ولی نزاری هم مشکلی پیش نمیاد فقط مصرف بیشتر میشه و نور led هم زیاد میشه
                      5- کاملا مانند led میشه
                      6- داره دیتاشیت رو ببین
                      7- اره هم پتانسیو متری که خودتون گذاشتید و هم خورجی به یه پین وصل میشن
                      8-مدارو که ببندی متوجه میشی :smile:(برای اینکه خودمون تا حدودی کنترل بازه رو دست بگیریم)
                      دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

یعنی این شکلی که کشیدم ، آره ؟سیمی که از سنسور میاد به پتاسیومتر و پتاسیومتر به میکرو وصل شده؟
                        یه سوال دیگه؟ولتاژ کاری lcd کاراکتری چند ولت است؟
                        پروگرامر چنده تقریبا؟ آیا ساختنش سخته؟
                        بعد از طراحی pCB باید چی کار کرد؟
                        فک کنم سوالام خیلی مبتدی!آره؟

دستت درد نکنه نمی دونستم از کی کمک بگیرم خدا تو رو رسوند.خدا خیرت بده.
                        و اینکه وفتی یه بازر به میکرو وصل کردم و اون پایه رو یک کردم وقتی اجراش می کنی این اخطار رو میده مشکل ساز نباشه؟

دیدگاه

نه
                          پتانسیوترو مثل نقشه اولت وصل کن و خرو جی سنسورو با پایه وسط پتانسیومتر هر دو به ورودی میکرو بده
                          5ولت
                          برای شما که اول راهی بخری بیدردسر تره - خوبش 50 تومن- اسمشم هست (ه ا ت ل )
                          باید تو کاغذ گلاسه چاپش کرد و .... یه سرچی کنی گیرت میاد

دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

1-پس اخطاری که با وصل کردن بازر میده اشکال نداره درسته؟ او نه رو متوجه نشدم واسه کدوم سوال بود! oo:
                            2-اختلاف ولتاژ زیاد تو دو سر رگولاتور Lm317t باعث گرمای زیاد نشه مشکل ساز شه چون تو یه سایت مطلب خوندم که باید حساب کنی که چه قد گرم میشه که به مدار آسیب نزه؟
                            3-منبع تغذیه رو از اینترنت پیدا کردم جریان لازم رو میکشه دیگه ؟
                            4- این ولتاژ ها (بره lcd و میکرو و سر پتاسیومتر)رو میتونم چی جوری از منبع تغذیه بگیریم سری وصل کنم بهتره یا موازی؟
                            5- زمین ها رو هم به منفی منبع تغذیه وصل کنم دیگه درسته؟
                            شکل مدار من این طوری شد.اگه اشکالی می بینی لطفا راهنمایی کن چون شاید بدم بیرون پرگرام و بردشو درست کنن. میخوام دوباره کاری نشه.

دیدگاه

سلام
                              راستی فراموش کردم بگم که من می خوام با سنسور mq5 ببندم و امروز استاد گفت که اگه نوع گاز رو روی Lcd نمایش بدی بهتره . حالا باید چی جوری نوع گاز رو تشخیص بدیم؟دیتاشیت mq5 رو تگاه کردم چندتا نمودار بود اما سر در نیاوردم چی جوری باید ازشون استفاده کرد؟لطفا راهنمایی کنید!! :read:
                              اگه لازمه بگید دیتا شیت رو اینجا بذارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X