اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت هدست وایرلس برای Computer+TV

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت هدست وایرلس برای Computer+TV

دوستان سلام
    بعد از مدتها دوباره برگشتیم...
    میخواستم هدستی تهیه کنم واسه کامپیوتر و تلویزیون
    اما هدستهای برد متوسط و کم پارازیت مثل مارک فیلیپس بسیار گران قیمت هستن.
    تصمیم بر این شد که خودم دست به کار بشم.
    گویا ماژول امادش تو بازار هست.
    سوال:
    ورودی این ماژولها دیجیتال هستند یا انالوگ؟ اگه دیجیتال هستند ایا باید حتما از میکرو استفاده بشه در مدار؟
    برد متوسط(50تا 100متر) چه قیمتی هست؟
    پارازیت پذیری شون چقدره؟
    کلا برای ساخت یه هدست با کیفیت به چه مدارهایی نیازمند میشم؟
    امیدوارم این تاپیک پربار باشه واسه همه دوستان
    ممنون از همکاریتون
    گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
    "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

پاسخ : هدست وایرلس

نوشته اصلی توسط heidarali
    یادش بخیر اون قدیم ندیمها تا تاپیک میزاشتی ملت سریع جواب میدادن
    نمیدونم از زمانی که ملت تبدیل به امت شد اینطور شد که...
    دوست عزیز بجای قضاوت در مورد تمام کاربران شما باید خودت اول یک تلاشی بکنی، شروع کنی و تا یک جایی پیش بری. اینجوری کار خودتم بهتر و زودتر پیش میره.
    اما در کل ماژول های مختلف با مدولاسیون های مختلفی برای اینکار وجود داره. RFM گزینه مناسبی برای اینکاره. موفق باشی.
    کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

ببخشید ماژول آماده ی چی هست تو بازار؟
      اگه مدارش رو خودتون بسازین، ابعادش چقدر میشه؟!! یا مهم نیست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
        ببخشید ماژول آماده ی چی هست تو بازار؟
        اگه مدارش رو خودتون بسازین، ابعادش چقدر میشه؟!! یا مهم نیست؟
        زمانی که من تو خط طراحی مدار و برنامه نویسی میکرو بودم از ماژولهای بیسیم خبری نبود.مدتهاست فاصله گرفتم از الکترونیک به طوری که حتی برنامه نویسی رو هم فراموش کردم.
        بعد چند سال الان میبینم ماژولهای بیسیم جالبی اومده تو بازار
        میخوام با یکی که برد خوب و امنیت بالایی داشته باشه شروع کنم.
        فکر میکنم ماژول NRF24L01 به کارم بیاد.فعلا دارم مطالعه میکنم ببینم چطور میشه.
        برد هم مشخصه که هرچی کوچیکتر باشه بهتر.به شرط اینکه نویزگیر نشه
        گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud 578
          دوست عزیز بجای قضاوت در مورد تمام کاربران شما باید خودت اول یک تلاشی بکنی، شروع کنی و تا یک جایی پیش بری. اینجوری کار خودتم بهتر و زودتر پیش میره.
          اما در کل ماژول های مختلف با مدولاسیون های مختلفی برای اینکار وجود داره. RFM گزینه مناسبی برای اینکاره. موفق باشی.
          کسی راجع به تمام کاربرا قضاوت نکرد پسر خوب.گفتم قدیما اینطور بود.
          من راجع به ماژولها و پروتوکل های و مود کاریشون هیچ نوع اطلاعاتی ندارم.
          میخواستم دوستان پیشنهاد بدن چه ماژولی واسه این کار لازمه تا من هم شروع کنم.

دیدگاه

بله،الان ماژول ها زیاد شدن.از قضا وقتی میخواستم جواب بدم،اول اومدم نوشتم ماژول NRF هم هست که فلانه و فلان و... که گفتم یه لحظه صبر کن! چه ماژولی؟؟ :-/

اگه بخواین از ماژول های دیجیتالی استفاده کنین؛ شک نداشته باشین که ابعاد مدار قطعا خیلی بزرگتر از اونی میشه راحت قابل استفاده باشه و قابل حمل.

یه پیشنهاد دیگه داشتم.البته از نظر امنیت قابل اطمینان نیست.اما راحت تر میشه ساختش.
            شما یه فرستندهFM درست بکن؛ برای گیرندگی هم ساده ترینش رادیوی گوشی موبایل هست.حالا اگه بخوای میتونی از هدست بلوتوث هم برای موبایل استفاده کنی و اینجوری ماژول تو ماژول میشه!! :mrgreen:
            ایرادش هم اینه که هرکسی میتونه اون فرکانس رو دریافت کنه.
            حسنش هم نداشتن دردسر برنامه نویسی و خوندن دیتا با ADC و ارسال و در یافت و تبدیل دوباره ش به صدا و.... [-(

دیدگاه

بله،الان ماژول ها زیاد شدن.از قضا وقتی میخواستم جواب بدم،اول اومدم نوشتم ماژول NRF هم هست که فلانه و فلان و... که گفتم یه لحظه صبر کن! چه ماژولی؟؟ :-/

اگه بخواین از ماژول های دیجیتالی استفاده کنین؛ شک نداشته باشین که ابعاد مدار قطعا خیلی بزرگتر از اونی میشه راحت قابل استفاده باشه و قابل حمل.

یه پیشنهاد دیگه داشتم.البته از نظر امنیت قابل اطمینان نیست.اما راحت تر میشه ساختش.
              شما یه فرستندهFM درست بکن؛ برای گیرندگی هم ساده ترینش رادیوی گوشی موبایل هست.حالا اگه بخوای میتونی از هدست بلوتوث هم برای موبایل استفاده کنی و اینجوری ماژول تو ماژول میشه!! :mrgreen:
              ایرادش هم اینه که هرکسی میتونه اون فرکانس رو دریافت کنه.
              حسنش هم نداشتن دردسر برنامه نویسی و خوندن دیتا با ADC و ارسال و در یافت و تبدیل دوباره ش به صدا و.... [-(
              دوست من،اگه نگاهی به پستهای پیشین من انداخته باشین متوجه میشین که من از کار بزرگ نمیترسم.و اینکه اگه چیزی رو استارت کنم دیگه دور نمیزنم.
              زمانی که خیلیها در راه اندازی سنسور SHT75 مشکل داشتن من به کمک دوستان راهش انداختم اونم با زبون بیسیک.
              همیشه معتقدم یک پروژه عالی بهتر است از ده پروژه ضعیف.
              من میخوام هدست وایرلس پرکیفیت بسازم مثل مدل سیم دارش
              که هم بشه رو تی وی استفاده کرد هم کام
              واسه گوشی فعلا برنامه ای ندارم دوست من

دیدگاه

منظور من جواب گرفتن سریع و ساده بود نه ضعیف یا قوی بودن پروژه. که فعلا کارتون رو راه بندازه،تا بعدا روی سایر گزینه های پیشرفته تر کار بکنین.
                موفق باشین.

دیدگاه

منظور من جواب گرفتن سریع و ساده بود نه ضعیف یا قوی بودن پروژه. که فعلا کارتون رو راه بندازه،تا بعدا روی سایر گزینه های پیشرفته تر کار بکنین.
                  موفق باشین.
                  ممنون از شما دوست من.اما زیاد عجله ای نیست.
                  ضمن اینکه من کلا عاشق مخابرات و دیجیتال هستم.زیاد دمپر انالوگ نمیرم. :biggrin:

دیدگاه

سلام
                    قبل از هرچیز اول ببینیم منظور شما از کیفیت خوب چیه؟
                    با توجه به اینکه شما نمیخوای آنالوگ کار کنی
                    و نمیخوای از گیرنده فرستنده های FM آنالوگ استفاده کنی
                    پس ابتدا باید ببینیم منظور شما از "پر کیفیت" چیه؟
                    و ببینیم این سیگنال پر کیفیت چطوریه؟ (چه خصوصیاتی داره)
                    بعدش بیایم دیجیتالش کنیم
                    بعدش ارسال
                    بعدش دریافت
                    بعدش دوباره از دیجیتال به آنالوگ تبدیلش کنیم
                    و اگه این سیگنال "پرکیفیت" بود، ازش لذت ببریم
                    خب سوال 1: منظور شما از پر کیفیت چیه؟
                    لطفا پاسخ دقیقی به این سوال بدید
                    تا بتونیم در صورت امکان گام های بعدی رو برداریم :read:
                    1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
                    2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
                    3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدصادق رستمی
                      خب سوال 1: منظور شما از پر کیفیت چیه؟
                      لطفا پاسخ دقیقی به این سوال بدید
                      با تشکر از شما
                      خوب مشخصه که هر چه کیفیت صدا بهتر باشه بهتره.
                      اما انتظار یه بیت ریت 512 هم ندارم.(با توجه به قیمت نهایی)
                      میخوام همین هدست سیم دار رو تبدیل به بیسیمش کنم.اما با قابلیت استفاده هم برای کامپیوتر و هم تلویزیون و اگر هم شد میشه تبدیل با احسنش کرد یعنی واکی تاکی(چرا که نه)
                      گیرنده و فرستنده های اف ام زیاد جالب نیست واسه اینکار.چون نه کیفیت جالبی داره و نه امنیت
                      چارتی که من متصور هستم واسه اینکار:
                      ابتدا تبدیل انالوگ به دیجیتال->بعد دکد کردن(خیلی سادست)->بعد استفاده از یه ماژول وایرلس برد متوسط(میتونه بلند هم باشه)->بعد دریافت در گیرنده->بعد انکد کردن->بعد تبدیل به دیجیتال به انالوگ.
                      دوستان توجه داشته باشن که دیکد و انکد کردن صرفا جهت امنیت بیشتر هست جهت واکی تاکی اما میتونه نباشه واسه کسی که نیازی نداره.با توجه به اینکه ساختش فرایند پیچیده ای نداره به نظر من باشه بهتره.من از پس این قسمتش بر میام.
                      دوستان اگه چیزی رو جا انداختم و یا اشتباه کردم متذکر شن

دیدگاه

ممنون از ادامه ی تاپیک
                        و بلوک دیاگرام کلی ای که ترسیم کردی
                        خب قبل از ادامه چند نکته رو متذکر میشم

1: واکی تاکی با ماژول RFM12 موجوده!
                        با ماژول NRF24L01 هم رویت شده!
                        قبل از ادامه ی بحث یه جستجو، هم در این سایت، هم در اینترنت، انجام بده
                        و ببین چه پروژه هایی رو انجام دادن
                        و اون پروژه ها در چه سطحی هستن
                        و در صورت تمایل لینکش رو هم بذار. به کار میاد :rolleyes:

2: کیفیت مطلوب
                        شاید 128kbps یا 192kbps یا 256kbps یا 320kbps مطلوب باشه
                        اما بریم محاسبه کنیم و ببینیم که برای هر کدوم به چه امکاناتی نیازه؟
                        [glow=red,2,300]128= 16*8 = 8*16[/glow]
                        یعنی "8 کیلوهرتز و 16 بیت" یا "16 کیلوهرتز 8 بیت"
                        [glow=red,2,300]192= 12*16 = 24*8 = 8*24[/glow]
                        یعنی "16 کیلوهرتز و 12 بیت" یا "8 کیلوهرتز و 24 بیت" یا "24 کیلوهرتز 8بیت" یا ...
                        [glow=red,2,300]256 = 16*16 = 8*32 = 32*8[/glow]
                        یعنی "16 کیلوهرتز و 16 بیت" یا "32 کیلوهرتز و 8 بیت" یا "8 کیلوهرتز و 32 بیت" یا ...
                        [glow=red,2,300]320= 16*20 = 8*40 = ...[/glow]
                        یعنی "20 کیلوهرتز و 16 بیت" یا "40 کیلوهرتز و 8 بیت" یا ...
                        فقط جهت اطلاع دیگر دوستانی که شاید اینجا رو مطالعه کنن
                        این رو بگم که در دنیای دیجیتال، وقتی برای یک صوت مثلا میگیم:
                        "16 کیلوهرتز و 8 بیت" یعنی:
                        - سرعت نمونه برداری از سیگنال آنالوگ 16 کیلوهرتزه
                        - و هر داده های آنالوگ نمونه برداری شده در 8 بیت ذخیره میشه (1 بایت)
                        و یا وقتی میگیم "20 کیلوهرتز 16 بیت" یعنی:
                        - سرعت نمونه برداری 20 کیلوهرتز
                        - مقدار حافظه برای ذخیره ی هر نمونه 16 بیت (2 بایت) ه
                        هرچقدر [glow=blue,2,300]سرعت نمونه[/glow] برداری و [glow=blue,2,300]عمق حافظه[/glow] [glow=red,2,300]بیشتر[/glow] باشه
                        کیفیت سیگنال صوتی بیشتر خواهد بود

3: نرخ نایکوییست
                        طبق نرخ نایکوییست داریم:
                        سرعت نمونه برداری از داده ها، به منظور بازسازی دوباره سیگنال از دیجیتال به آنالوگ
                        باید حداقل 2 برابر بیشترین فرکانس موجود در سیگنال اصلی باشه
                        و به عبارت دیگه میتونیم اینطوری بگیم که:
                        اگه سرعت نمونه برداری مثلا 8 کیلوهرتز باشه
                        سیگنال آنالوگی (فعلا پایین گذر در نظر بگیرید) که با این سرعت نمونه برداری میشه
                        تا پهنای باند حداکثر 4 کیلوهرتزه
                        و یا سرعت نمونه برداری 20 کیلوهرتزی میتونه از سیگنالی با
                        حداکثر پهنای باند (پایین گذر باید باشه) 10 کیلوهرتز نمونه برداری کنه
                        حالا این چه دخلی به ما داره؟
                        میدونیم صوت انسان تقریبا در بازه ی 20 هرتز تا حدود 20 کیلوهرتزه
                        یعنی اگه بخوایم تمام محتوایات فرکانسی صوت رو دیجیتال کنیم
                        حداقل سرعت نمونه برداری باید حدود 40 کیلوهرتز باشه!
                        اما خب، از اونجا که فرکانس های پایین تر، سهم بیشتری در صوت دارن
                        (به این شکل توجه کنید)
                        سرعت های نمونه برداری کمتر از 40 کیلوهرتز، مثل 20 یا 16 یا 10 یا 8 بازهم قابل قبوله
                        اما برای کیفیت بیشتر باید از سرعت های بالا استفاده کرد
                        ...
                        ادامه دارد انشالله

دیدگاه

و اما نکات بعدی:

4: کیفیت هدست های موجود
                          هدست های موجود، اگه از نوع با کیفیت باشن
                          پهنای باند 20 کیلوهرتزی دارن!
                          یعنی همه ی اصوات زیر و بم رو به خوبی پخش میکنن
                          مثلا اگه شما داری به یک موسیقی گوش میکنی
                          که هم داخش عود یا کمانچه یا ویولن سل داشته باشه (بم)
                          هم صداهای بسیار زیر مثل نتهای خیلی زیر ویولن داشته باشه
                          چنین هدست هایی، همه ی این صداها رو به "خوبی" پخش میکنن
                          اما اگه یه هدست معمولی و غیر حرفه ای استفاده کنی
                          و اگه یک "مستمع حرفه ای" باشی
                          به سرعت اختلاف "فاحش" این دو حالت رو متوجه میشی
                          (آقا ما نه از موسیقی چیزی سرمون میشه
                          نه مستمع حرفه ای هستیم
                          فقط یه چیزایی از برخی اساتید شنیدیم)
                          همه ی این حرفا رو زدم که اینو بگم:
                          برای یک کیفیت مطلوب، پیشنهاد میکنم حداقل سرعت نمونه برداریت 20 کیلوهرتز باشه
                          اگه به سرعت های بالاتر هم که رسیدی چه بهتر :rolleyes:

5: چه میکرویی؟
                          یکی دیگه از پارامترهای نمونه برداری عمق حافظه بود
                          بدون اطاله ی کلام اینو میگم که
                          برای رسیدن به یک کیفیت "معمولی" عمق حافظه باید حداقل 8 باشه
                          اگه 16 باشه که خیلی عالی میشه (256 برابر از نظر ریاضی کیفیت داره)
                          اما حالا اگه اومد و 12 بیت هم شد، باز از 8 بیت خیلی بهتره
                          حالا شما که میخوای داده ها رو با میکرو نمونه برداری کنی
                          برای "کیفیت مطلوب" به نظر میرسه باید از میکرویی استفاده کنی که
                          حداقل عمق حافظه ش برای نمونه برداری 12 بیت باشه
                          (از نظر سرعت نمونه برداری زیاد مشکلی نیست)
                          یا اینکه اگه از یک میکروی معمولی هم استفاده میکنی
                          حتما از یک ماژول A/D با کیفیت استفاده کن
                          (داخل پرانتز: ماژول های 16 بیت A/D هستن که با ارتباط سریال به میکرو متصل میشن
                          خیلی هم حرفه ای هستن
                          البته از قیمتاشون خبری ندارم)

6: چه ماژولی؟
                          خب تازه رسیدیم به انتخاب ماژول برای "کیفیت مطلوب"
                          با توضیحات داده شده فکر میکنم کمترین بیت ریت برای یک کیفیت مطلوب
                          192kbps باشه
                          یعنی 16 کیلوهرتز و 12 بیت
                          ویا 256kbps که میشه 16/16 یا 240kbps که میشه 20/12
                          (بیست کیلوهرتز، 12 بیت)
                          پس باید ماژولی انتخاب کنی که سرعت انتقال داده های دیجیتالش
                          حداقل 256 کیوبیت بر ثانیه باشه (برای کیفیت مطلوب)

بقیه نکات بماند در آینده!!!
                          ...

دیدگاه

محمد اقای گل دست مریزاد
                            راستشو بخوای انصاف نیست از پستهای شما 1 بار تشکر شه :applause:
                            خیلی صریح و کامل توضیح دادی،احسنت بر شما
                            اما سوال
                            اگه به جای استفاده از میکرو 12 و یا 16 بیتی از همین 8 بیتی ها اسفاده کنیم و به جاش سرعت رو خیلی ببریم بالا بیت ریتش میرسه در اون حد؟
                            با توضیحات شما فکر میکنم بشه.خوشبختانه فرکانس میکرو خیلی فراتر از فرکانس صوتی قابل شنیدن انسان هست.
                            به این دلیل میگم از ADC خارجی استفاده نکیم چون یه نیم نگاهی هم به مصرف نهایی مدار باید داشته باشیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط heidarali
                              اما سوال
                              اگه به جای استفاده از میکرو 12 و یا 16 بیتی از همین 8 بیتی ها اسفاده کنیم و به جاش سرعت رو خیلی ببریم بالا بیت ریتش میرسه در اون حد؟
                              با توضیحات شما فکر میکنم بشه.خوشبختانه فرکانس میکرو خیلی فراتر از فرکانس صوتی قابل شنیدن انسان هست.
                              به این دلیل میگم از ADC خارجی استفاده نکیم چون یه نیم نگاهی هم به مصرف نهایی مدار باید داشته باشیم
                              ممنون :rolleyes:
                              عمق حافظه و سرعت نمونه برداری، دو مقوله ی جدا هستن
                              که در نهایت با هم ترکیب میشن و کیفیت رو تشکیل میدن
                              به قول شما برای افزایش سرعت نمونه برداری در میکروها،
                              بمنظور انجام کارهای صوتی مشکلی نداریم
                              مثلا اگه با سرعت 44 کیلوهرتز نمونه برداری کنیم
                              (که این سرعت در میکرو به راحتی دست یافتنیه)
                              خیالمون از پهنای باند راحته :nerd:
                              ولی باید به یک [glow=red,2,300]نکته[/glow] توجه کنیم. چی؟
                              اینکه در ماژولی مانند NRF24L1 حداکثر سرعت 1 مگابیت بر ثانیه
                              و یا 2 مگابیت بر ثانیه ست. یعنی از نظر سرعت ارسال هم خیالمون باید راحت باشه
                              و به عبارت دیگه 1مگابیت بر ثانیه تقسیم بر 8 بیت (با فرض عمق حافظه 8 بیتی)
                              میشه 131072 هرتز و 2 مگابیت بر ثانیه تقسیم بر 8 بیت
                              میشه 262144 هرتز! و این یعنی "میتونیم" با سرعت های فوق
                              نمونه برداری صوتی انجام بدیم
                              در حالی که به این سرعت نیازی نیست
                              و همون 44 کیلوهرتز یا 40 خوبه.

اما در مورد عمق حافظه!
                              باید کمی ریز تر بشیم و قضیه رو بررسی کنیم ...
                              انشالله ادامه دارد...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X