اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن و خاموش کردن اتوماتیک لامپ با avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : روشن و خاموش کردن اتوماتیک لامپ با avr

دوست عزیز!
    منظور من از ساعت نجومی این نبود که شما ساعت رو بدست بیاری و ساعت درست کنی.
    به این لینک سر بزنید شما چنین چیزی می خواید درست کنید.
    http://www.shivaamvaj.com/pages/view/pageid/19/lang/fa
    هیچ چیز غیر ممکن نیست مگر شما آنرا غیر ممکن سازید.

دیدگاه

اره یه چیزی تو این حد. من برنامه اون تابلو های اوقات شرعی می خوام که زمان طلوع و غروب رو نشون می ده. فقط زمان طلوع و غروب رو نشون بده. همین

دیدگاه

شما زمان طلوع و غروب 365 روز سال رو توی یه Eeprom ذخیره می کنی بعد هر روز میای آدرس مربوط به اون تاریخ رو می خونی. تقریبا تمام شرکتها از همین روش استفاده می کنن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pinkplus
          شما زمان طلوع و غروب 365 روز سال رو توی یه Eeprom ذخیره می کنی بعد هر روز میای آدرس مربوط به اون تاریخ رو می خونی. تقریبا تمام شرکتها از همین روش استفاده می کنن.

EEPROM ??? شوخی میکنی؟؟ مطمئنی تو eeprom میشه ذخیره کرد؟؟

تو eeprom که جا نمیشه؟ مگر اینکه حافظه eeprom خارجی باشه یا مثلا از sd card استفاده کنی.
          [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
          درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

یه سوال مبتدی؟ آیا همه سال ها مثل هم هستن از نظر طلوع و غروب؟
            حالا چطور برنامه شو بنویسم؟

دیدگاه

اگه واسه همین کار میخواین مثل تابلو هایی ک داخل ادارات و مساجد برای تعیین زمان شرعی مورد استفاده قرار میگیره بهترین راه اینه ک با توجه ب راهنماییهایی ک دوستان کردن آستین ها رو بالا زده و شروع مشخص نمودن چهارچوب برنامه و الگوریتم بشین و بعدش برنامه نویسی و خان های بعدی؛

ک میتونید از RTC داخلی میکرو یا DS1307 بهره بگیرید؛ و بهتره از DS استفاده کنید،چون کد نویسی رو ی مقدار کمتر میکنه چون خودش مقادیر ثانیه و دقیقه و ساعت و روز و ماه و سال و سال کبیسه رو در اختیارت قرار میده و همچنین چندین مزیت دیگه....

کار هم باهاش راحته،در ضمن باید ب ی نکته توجه کنید اینکه اوقات شرعی و زمان طلوع و غروب در مکان های مختلف جغرافیایی بسته ب مختصات متفاوت هست ؛ک باید لحاظ بشه!
              یا علی ،بچه استارتش رو زدن ،شما هم شروع کنید

دیدگاه

من برنامه کار با DS1307 رو پیدا کردم حالا چطور باید به میکرو یا DS1307 بفهمونم که من در چه طول و عرض جغرافیایی هستم تا بتونه طلوع و غروب خورشید رو در آن نقطه برام مشخص کنه؟

دیدگاه

سلام. من مشخصات طول و عرض جغرافیایی چندین شهر ایران رو دارم. حالا جطوری بدونم که در اون نقطه ساعت چند خورشید غروب و ساعت چند طلوع می کند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feshwari
                    من برنامه کار با DS1307 رو پیدا کردم حالا چطور باید به میکرو یا DS1307 بفهمونم که من در چه طول و عرض جغرافیایی هستم تا بتونه طلوع و غروب خورشید رو در آن نقطه برام مشخص کنه؟
                    سلام
                    شما با DS1307 و موقعیت جغرافیایی نمی تونی زمان طلوع و غروب رو بدست بیاری. برای بدست اوردن زمان طلوع و غروب با استفاده از موقعیت جغرافیایی یه فرمول هست که با استفاده از اون ساعت طلوع خورشید و همچنین غروب خورشید رو بهتون میده. البته باز بگم خودش هنگام تغییر فصل ها و جلو و عقب شدن ساعت ها رو توی فرمول لحاظ میشه.

نوشته اصلی توسط feshwari
                    سلام. من مشخصات طول و عرض جغرافیایی چندین شهر ایران رو دارم. حالا جطوری بدونم که در اون نقطه ساعت چند خورشید غروب و ساعت چند طلوع می کند؟
                    بدست اوردن موقعیت جغرافیایی کار ساده ایه. جواب شما رو هم دادم. باید فرمول بدست اوردن ساعت طلوع و غروب رو با استفاده از موقعیت جغرافیایی بدست بیاری. :nerd:
                    موفق باشید.

دیدگاه

سلام. اگر می تونستم که دست به دامن بچه ای سایت نمی شدم. فرمولش چطوری است؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feshwari
                        سلام. اگر می تونستم که دست به دامن بچه ای سایت نمی شدم. فرمولش چطوری است؟
                        شما هم تو نت جست و جو کنید من مطمئن شدم فرمولی که پیدا کردم همونه اینجا قرار میدم. :agree:

دیدگاه

سلام. من که چیزی نتونستم گیر بیارم. در کل یه برنامه می خوام که یه صفحه کلید داشته باشه. طول و عرض جغرافیایی وارد کنیم و دستگاه از روی اون بتونه طلوع خورشید و غروب رو برای همیشه به ما بده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feshwari
                            یه سوال مبتدی؟ آیا همه سال ها مثل هم هستن از نظر طلوع و غروب؟
                            حالا چطور برنامه شو بنویسم؟
                            بله همه سال ها ساعت طلوع و غروب خورشید یکسان هست. شما یه جدول داری که ساعت طلوع و غروب خورشید رو نگه میداره. که میشه 8 بایت ضربدر 365 که برابر 2920 بایت می خوای. حالا همون طور که دوستان گفتن DS1307 ساعت دقیق شماست بعلاوه یه 24C32 که 4 کیلوبایت حافظه داره و جدول رو توی اون ذخیره می کنی. هر دو تا هم پروتکل شون I2C هست. خوب شما جدول رو بر حسب تهران دادی و توی شهر های دیگه چند دقیقه جلوتر یا عقب تر عمل میکنه. پس میای یه offset تنظیم می کنی واسه جدولت که اگه شهر انتخابی تهران بود که offset شما 0 هست. اگه شهر دیگه ای رو انتخاب کنی که آفست شما تغییر میکنه.
                            محتوای eprom به این صورت هست که ساعت طلوع رو توی بایت اول و دقیقه رو توی بایت دوم ایپیرام می نویسی. ساعت غروب رو توی بایت سوم و دقیقه رو توی بایت چهارم. ساعت طلوع روز ذوم فروردین رو توی بایت 5 و دقیقه اش رو توی بایت 6 و .....
                            حالا توی برنامه میای و تاریخ رو میخونی اگه 1 فروردین بود بایت 1 تا 4 میشه زمان طلوع و غروب. اگه دوم فروردین بود بایت 4تا 8 میشه زمان طلوع و غروب. یادتون نره که اگه شهر غیر از تهران هست باید طبق جدول چند دقیقه ای جلو و عقب ببریش.

دیدگاه

ممنون از توضیحاتتون. ولی من می خوام با استفاده از طول و عرض جغرافیایی اون ساعت ها رو به دست بیارم. با وارد کردن طول و عرض جغرافیایی

دیدگاه

اگر فرض کنیم زمین کاملاً گرد است و مناطق مورد نظر همه ارتفاع مشابهی از سطح دریا دارند، زمان طلوع و غروب و شفق و فلق (زمانی که خورشید زیر افق است اما نور آن در آسمان دیده میآ‌شود) فقط به عرض جغرافیایی بستگی دارد و این زمانآ‌ها نسبت به ظهر حقیقی متقارنآ‌اند.
                                اما عواملی مانند داشتن ارتفاع قابلآ‌توجه از سطح دریا، یا حتی شیب داشتن افق موجب میآ‌شود که افق تغییر کند، در این صورت ارتفاع محل رصد نیز وارد محاسبات میآ‌شود. همچنین مکانآ‌هایی که طولآ‌ جغرافیایی نزدیک به هم دارند، اختلاف طول جغرافیایی اثر چشمآ‌گیری ندارد اما اگر این اختلاف زیاد باشد ممکن است تغییر طول جغرافیایی با تغییر ارتفاع همراه و در برخی محاسبات تاثیرگذار باشد. اما اختلاف عرض جغرافیایی حتماً در برخی محاسبات تاثیر دارد سادهآ‌ترین مثالش طول روز است در یک روز خاص مثلاً یکآ‌ روز تابستان در نیمکرهآ‌ی شمالی دو نقطه با عرض جغرافیایی متفاوت را در نظر بگیرید. طول روز (فاصلهآ‌ی زمانی طلوع و غروب) در این دو منطقه یکسان نیست و مکانی که عرض جغرافیایی کمآ‌تری دارد و به استوا نزدیکآ‌تر است طول روز کوتاه تری دارد یعنی زمان طلوع و غروب در آن حتی با نقاط همآ‌ طول جغرافیاییآ‌اش فرق دارد.
                                پس خیلی خودتون درگیر اوقات شرعی نکنید. اگه در حد تاریکی هوا هست که چند دقیقه هم مهم نیست و با همون تقریب به نتیجه می رسید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X