اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل نویز روی lcd کاراکتری ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل نویز روی lcd کاراکتری ؟؟

سلام دوستان دوست داشتنی الکترونیک.. :biggrin:
    من مداری دارم که دارای تغذیه ای ایزوله از رله هست و علاوه بر اون مدارم دارای خازن های حذف نویز در ورودی خروجی رگولاتور هست...اما فقط بعضی اوقات که رله عمل میکنه یا برق یکی از مدارت متصل به شبکه برق شهری قطع میشه نویز روی lcd میاد... :cry2: :cry2:
    چه راهکارهایی پیشنهاد میدین؟؟
    لطفا مقادیر قطعات ، شیوه ی قرارگیری رو هم بفرمایید.اگه عکس بذارین که دیگه خیلی طلایید

پاسخ : راهنمایی جهت نویز روی lcd کاراکتری ؟؟

با سلام

به قول استاد (اوژن کی نژاد):
    برای کاهش نویز مداراتی که شامل میکروهای AVR هستند ، میتونید از موارد زیر استفاده کنید(البته اگر منبع خطی استفاده میکنید):::

1 - ولتاژ خروجی ترانستون نباید برای ولتاژ 220 ولت محاسبه بشود ، بلکه باید شرایطی که تغذیه تا حد 180 ولت یا کمتر هم افت کند در نظر گرفته شود.

2 - در خروجی پل دیود باید خازن الکترولیت با مقدار کافی و مارک معتبر به موازات یک خازن حداقل 470 نانو فاراد قرار بدهید.

3 - رگولاتور را باید به صورت دو مرحله ای استفاده کرد، مثلاً اول یک 7812 و بعد یک 7805.

4 - در خروجی رگولاتور یک خازن 1000میکرو فاراد به موازات یک خازن 10 میکروی تانتالیوم به موازات یک خازن 100 نانو فاراد بگذارید.به دلیل اینکه با ولتاژ معکوس خازن 1000 میکرو فاراد رگولاتور نسوزد ، یک دیود معکوس باید بین ورودی و خروجی قرار بدهید.

5 - در خروجی تغذیه های 5 و 12 ولت باید یک دیود زنر از نوع (Fast) با ولتاژ بزرگتری از تغذیه گذاشته شود.

6 - ((مهم))=بین تغذیه میکرو و خروجی رگولاتور باید یک فیلتر lc با مقادیر زیر گذاشته بشود.(سلف 1 میلی هانری سری با خازن 10 میکروفاراد تانتالیوم )موازی با خازن 100 نانو فاراد چند لایه.((نکته:جریان قطعات جریان کش نباید از این قسمت از تغذیه کشیده شود(مثل 7 سگمنت و رله و . . .) ))

7 - ایزوله کردن ورودی و خروجی میکروکنترلرها به وسیله اپتوکوپلرها ، از منابعی که میتوانند نویز را به پورتها آن تزریق کنند.

8 - قرار دادن یک صفحه زمین در زیر میکروهای SMD در طراحی PCB

9 - استفاده از کریستال خارجی

10 - استفاده از یک خازن 1 نانو فاراد در ورودی وقفه های خارجی فعال

11 - قرار دادن یک خازن 100 نانو فاراد در نقاط دور از تغذیه اصلی که جریان کشی بالا دارند مثل : IC ,LCD,7segment,. . .

12 - عمل پول پ حتماً به صورت خارجی انجام شود.

یاعلی

دیدگاه

پاسخ : مشکل نویز روی lcd کاراکتری ؟؟

سلام به همه
      دوست خوبمون جناب alinoorey91 توضیح خوبی دادن اما اگر ابزم کارت راه نیفتاد شماتیک مدارت رو بزار تا بگیم چیکا باید انجام بدی

اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
      شهيد دکتر مصطفي چمران
      اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
      ; C is not for children

دیدگاه

دوستان عزیز موارد که شما فرمودید مربوط به نویز avr هست که من پیشتر زیاد باهاش کار کردم و avr من مثل ساعت کار میکنه.موضوع نویز روس lcd هست چون خود lcd کاراکتری تراشه های حساسی داره.یه سری راه همچون گذاشتن خازن روی پایه مثبت منفیش و پول پ کردن خطوط دیتا رو شنیدم.منتها میخوام ببینم کسی کار کرده که دقیق جواب گرفته باشه ازش که دقیقا چ راهی رو برم؟؟ :rolleyes: مرسی از لطفتون

دیدگاه

بیخ پایه های vcc ,GND السیدی رو با یه خازن 100 نانو وصل کن به هم پایه های دیتای بیکار رو هم پول دان کن با یه مقاومت 10 کیلو
          من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

من هم تا دلت بخواد به این مشکل بر خوردم و با رعایت نکات مهم در طراحی تونستم این زمان هنگ کردن LCD رو به حدود یک بار در ماه برسونم ولی باز هم این مشکل به وجود میومد.
            بهترین راه این هست که بیخیال LCD کارکتری بشی یا بری سراغ LCD گرافیکی یا 7SEG.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pahpad.electronix
              دوستان عزیز موارد که شما فرمودید مربوط به نویز avr هست.موضوع اصلی من نویز روی lcd هست چون خود lcd کاراکتری تراشه های حساسی داره
              با سلام

به نقل از آقا مسعود در انجمن ایران میکرو :

شما میتونی پایه های D0 تا D3 که معمولاً در حالت استفاده 4 بیتی ، بیکار هستند رو با مقاومتهای 3.3 کیلو اهم (نکته : هر پایه یک مقاومت به صورت جداگانه!)پول پ کنی.
              و همچنین بین پایه های 1 و 2 که مثبت و منفی LCD هستن ، یک خازن مولتی لایر 100 نانو فاراد بزاری.

یاعلی

دیدگاه

در مواردی مشاهده شده که استفاده از وقفه های متعدد و دستوراتی مانند goto و استفاده مکرر از cls یا clear_lcd باعث به هم ریختگی ال سی دی میشود

دیدگاه

به نظرم همون مقاومتها و خازنی که دوستان گفتند رو بزارید درست میشه
                  من همین الان با lcd کاراکتری و کنتاکتور کار می کنم مشکلی هم نداره
                  به نظر من مقاومتها 10 کیلو باشن بهتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Homayon
                    من هم تا دلت بخواد به این مشکل بر خوردم و با رعایت نکات مهم در طراحی تونستم این زمان هنگ کردن LCD رو به حدود یک بار در ماه برسونم ولی باز هم این مشکل به وجود میومد.
                    بهترین راه این هست که بیخیال LCD کارکتری بشی یا بری سراغ LCD گرافیکی یا 7SEG.
                    سلام
                    دوست من ال سی دی گرافیکی که از کاراکتری بدتر هست
                    یه سوالی دارم از جناب pahpad.electronix
                    شما ال سی دی رو با سیم رابط اتصال دادین؟ اگه آره از برد چقد دور کردین یعنی طول سیم چقدره؟
                    برد جوجه کشی:
                    مطالعه پست 1 (حتما مطالعه کنید)

مطالعه پست 2 (برای مطلع شدن از تغییرات برنامه مطالعه کنید)

دانلود

توجه:
                    این برد نیمه صنعتی و خانگی هست...
                    برای صنعتی شدن حتما برد مخصوص خودتون رو بزنید...

آی دی کانال تلگرامی مربوط به برد جوجه کشی : electr0o0nic@

دیدگاه

سلام به همه
                      دوستان مطالب و راه حل های خوبی رو گذاشتن
                      یه نکته : اگر جریان خروجی منبع تغذیه به اندازه کافی نباشه در مراحلی که جریان کشی مدار از تغذیه بیشتر از توان منبع تغذیه میشه باعث لرزش ، کم نور شدن و یا چشمک زدن خیلی سریع lcd میشه.

و اینکه یکی از دوستان گفته بود پایه های آزاد میکرو رو پول پ کن؟؟؟ این پایه های آزاد تاثیر زیادی ندارن اما اگر هم بخوای به جایی وصلشون کنی با مقاومت 10 کیلو به زمین وصل کن (pull down)

اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
                      شهيد دکتر مصطفي چمران
                      اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
                      ; C is not for children

دیدگاه

با سلام

راستی چندتا راه حل دیگه هم هست که میتونی انجام بدی :

1 - حتماً دقت کن که خط 220 ولت توی PCB از زیر یا حتی از نزدیک LCD رد نشده باشه

2 - حتماً تغذیه رله رو از مدارت جدا کن(منظور رگولاتور هاشونه)

3 - ولی بهترین کار اینه که LCD رو داخل برنامه در طی روند برنامه به صورت مرتب Refresh کنی

یاعلی

دیدگاه

ممنون از همه دوستان :applause: تقریبا همه رو تست کردم اما lcd این چیزا حالیش نیس و تاثیر زیادی نداشت.اما چون نویز مقطعی بود و روی avr اثری نداشت فقط lcd قاط میزد بشکلی مقطعی از دستور initlcd در برنامه بسکام استفاده کردم که مشکل حل شد.ممنون از همه

دیدگاه

با سلام

پهپاد جون درباره دستورت بیشتر توضیح بده تا بقیه ملت هم فیض ببرن . . .

یاعلی

دیدگاه

سلام
                              مشکل از میکرو هستش !
                              وقتی که رله قطع و وصل میشه میکرو وسط کار ریست میشه و ال سی دی به هم میریزه!
                              بهتره که مدار زیر را به پین ریست میکرو ببندید:

( اون کلید الزامی نیست.)

در ضمن اگه هنوز هم فک میکنید ال سی دی مشکل داره و avr مشکلی نداره، پین های بی استفاده ی السیدی رو زمین کنید.
                              1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                              من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                              !Electronic On! Programming On
                              هوشمندانه سوال بپرسیم!
                              http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X