اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم فیوز بیت نوسان ساز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تنظیم فیوز بیت نوسان ساز

مشکل دوستمون این بود که فیوزبیت های CKSEL رو به طور اتفاقی بر روی منبعی تنظیم کرده بود که مشخص نبود.
    یه ویژگی AVR ها که در دیتاشیت ذکر نشده اینه که با هریک از منابع کلاک خارجی اگر پالس یک مگاهرتز به XTAL1 وصل کنید، خروجی مدار اسیلاتور شروع به نوسان می کنه. علتش هم مشخصه: اسیلاتور AVR یک نوسانگر پیرس است که ورودی غیرمعکوس گیت NOT، پایه ی XTAL1 است و این پایه از داخل به بافر ورودی کلاک سیستم وصل شده، پس با اعمال پالس متناوب، این کلاک به طور مستقیم به کلاک سیستم اعمال میشه :smile:
    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

احسنت آقا رضا نکته خیلی جالب و جدیدی بود.
      اما خوب برای تنظیم فیوز بیت به حالتی که میخوایم که لازم نیست بدونیم قبلا چی بوده که، مگه لازم هست ؟ من هر موقع هر کدوم از تراشه ها رو که روی پروگرامر گذاشتم و تنظیمات فیوزبیت دلخواه رو انجام دادم و write کردم اون تنظیماتم رو نوشته و کاری نداشت که قبلا چی بوده، اگر خودم میخواستم میتونستم Read کنم. حالا این که اتفاقی رفته بوده روی کلاک خارجی که نباید مشکل اینجوری پیش بیاره، مگر با چی میخواستند فیوز بیت رو تغییر بدند که باید حالت قبلی رو میدونستن؟ Bascom ؟
      خوب شد این موضوع پیش اومد چون من هم در مورد پروگرامرم سوال داشتم یادم اومد، توی یک تاپیک دیگه میپرسم. :icon_razz:
      از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
      هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
      اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
      اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
      شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
        احسنت آقا رضا نکته خیلی جالب و جدیدی بود.
        اما خوب برای تنظیم فیوز بیت به حالتی که میخوایم که لازم نیست بدونیم قبلا چی بوده که، مگه لازم هست ؟ من هر موقع هر کدوم از تراشه ها رو که روی پروگرامر گذاشتم و تنظیمات فیوزبیت دلخواه رو انجام دادم و write کردم اون تنظیماتم رو نوشته و کاری نداشت که قبلا چی بوده، اگر خودم میخواستم میتونستم Read کنم. حالا این که اتفاقی رفته بوده روی کلاک خارجی که نباید مشکل اینجوری پیش بیاره، مگر با چی میخواستند فیوز بیت رو تغییر بدند که باید حالت قبلی رو میدونستن؟ Bascom ؟
        خوب شد این موضوع پیش اومد چون من هم در مورد پروگرامرم سوال داشتم یادم اومد، توی یک تاپیک دیگه میپرسم. :icon_razz:
        سلام،
        بله لازمه چون اگر کلاک مناسب رو (بسته به وضعیت فیوزبیت ها) تامین نکنید میکرو کار نخواهد کرد و نمی تونید فیوزبیت ها رو بخونید یا بنویسید.
        There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار

سلام،
          بله لازمه چون اگر کلاک مناسب رو (بسته به وضعیت فیوزبیت ها) تامین نکنید میکرو کار نخواهد کرد و نمی تونید فیوزبیت ها رو بخونید یا بنویسید.
          خیلی جالب شد به این چیزای میکرو دقیق نشده بودم ، پس احتمالا پروگرامر من خودش این کلاک 1 مگ رو به میکرو میده و کارش رو میکنه یا اینکه خودش وضعیت فیوز بیتها رو تشخیص میده؟؟
          چون من وقتی میخوام بخونمشون یا بنویسم نیازی نست وضعیت قبلی رو مشخص کنم.
          از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
          هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
          اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
          اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
          شاد و موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X