اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور موتور القایی تک فاز بوسیله فیدبک ولتاژی (موتور کولر آبی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کنترل دور موتور القایی تک فاز بوسیله فیدبک ولتاژی (موتور کولر آبی)

نوشته اصلی توسط javad1354
    ببخشید که یک موضوع قدیمی رو که بارها اساتید به اون جواب منفی دادن بازم مطرح کردم . ولی من به روشی ساده و مفید تونستم دور موتور القایی تک فاز رو کنترل کنم . ابتدا یک مدار دیمر با میکرو کنترلر ساختم و سپس یک فیدبک ولتاژی بسیار ساده براش طراحی کردم . سپس با افزایش و یا کاهش زاویه آتش تریاک سطح موثر ولتاژ کم و زیاد میشه و همچنین فیدبک ولتاژ هم توسط ADC خوانده میشه . حالا هروقت موتور با افزایش یا کاهش بار روبرو میشه اندازه ولتاژ دوسر موتور کم یا زیاد میشه و میکرو خطای بوجود آمده را با تغییر زاویه آتش اصلاح میکنه . بزبان ساده تر ولتاژ دوسر موتور را همیشه ثابت نگه میداره .
    سلام
    من با کنترل دور موتورهای جاروبرقی تونستم موتور فن رو کنترل کنم و هیچ مشکلی هم نداشتم .

ولی با همین کنترل دور ؛ خاستم موتور 1.5 hP (اسب) رو کنترل کنم که جواب نداد

به عبارتی میتوان گفت در موتورهای قوی تر وبا توان بیشتر نمیتوان با تریاک جواب گرفت . مگر مدار خاصی طراحی بشه

شما با این مداری که قرار دادید موتور چند کیلو و یا چند اسب رو کنترل کردید ؟

ضمن اینکه موتور کولر ابی دارای 2 سیم پیچ هست . ولی موتورهای معمولی ؛مثل پمپ اب ؛تک سیم پیچ هست .این نمونه موتور رو تست کردید ؟؟

یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      اصولا در موتورهای AC با روتور قفس سنجابی که مورد نظر شماست نمیشه فقط با تغییر ولتاژ به دور متغییر دست یافت
      به طور معمول و عملی باید تعداد قطبهای استاتور یا همون سیم پیچها رو تغییر داد که در این صورت سرعت موتور با نسبتهای مشخص و نه به دلخواه تغییر خواهد کرد
      و یا با تغییر فرکانس برق که در این روش که خیلی هم ساده نیست همزمان با تغییر فرکانس جریان و ولتاژ هم باید کنترل شود
      پیچیدگی این روش نسبتا زیاده ولی از یک دور در دقیقه تا حداکثر دور نامی موتور قابل تغییره
      هر احمقی میتواند چیزها را بزرگتر، پیچیده تر و خشن تر کند. برای حرکت در جهت عکس به کمی نبوغ و مقدار زیادی جرات نیاز است. (آلبرت انیشتن)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dadash anish
        سلام دوست عزیز
        اصولا در موتورهای AC با روتور قفس سنجابی که مورد نظر شماست نمیشه فقط با تغییر ولتاژ به دور متغییر دست یافت
        به طور معمول و عملی باید تعداد قطبهای استاتور یا همون سیم پیچها رو تغییر داد که در این صورت سرعت موتور با نسبتهای مشخص و نه به دلخواه تغییر خواهد کرد
        و یا با تغییر فرکانس برق که در این روش که خیلی هم ساده نیست همزمان با تغییر فرکانس جریان و ولتاژ هم باید کنترل شود
        پیچیدگی این روش نسبتا زیاده ولی از یک دور در دقیقه تا حداکثر دور نامی موتور قابل تغییره

سلام
        این فیلم رو ببنید . با pwm داره دور موتور تکفاز رو کنترل میکنه
        فیلم های زیادی دیدم که دارنند دور موتور AC رو کنترل میکنند

http://s4.picofile.com/file/8183790668/Induction_Motor_Speed_Control_using_AC_PWM.mp4.htm l

دیدگاه

سلام دوستان
          همونطور که دوستمون dadash anish فرمودند تغییر یا کاهش دور موتور قفس سنجابی آسنکرون به خاطر کاهش ولتاژ دوسرش نیست به خاطر ساختار این موتور و وجود پدیده لغزش هست که طبق فرمولش واسه کنترل دور فقط باید یا فرکانس ولتاژ ورودی یا جفت قطبهای مغناطیسی موتور را تغییر داد ولاغیر.
          الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

سلام
            این فیلم رو ببنید . با pwm داره دور موتور تکفاز رو کنترل میکنه
            فیلم های زیادی دیدم که دارنند دور موتور AC رو کنترل میکنند [/size][/b]

http://s4.picofile.com/file/8183790668/Induction_Motor_Speed_Control_using_AC_PWM.mp4.htm l
            [/quote]

سلام
            اولا این موتور در حالت بی باری داره تست میشه که این نکته خیلی مهمه
            دقیقا مثل همون قضیه فن یا هواکش هست چون موتور در این وسایل آزاده به راحتی استارت میشه
            دوما این چیزی که تو فیلم هست حتی بدون pwm میشه در واقع یک فیدبک حرکتی از اینکودر چرخشی دست ساز داره میگره!!
            شما میتونید با یه IGBT که در این مدار استفاده شده و یک فیدبک حرکتی (دور شمار) وبا on و off کردن که تقریبا شبیه pwm میشه اینکارو بکنید
            مثلا تو برنامه بگید اگه دور کمتر از 100 بود روشن و تا رسید به 100 خاموش چون اینکار مکررا و سریع انجام میشه یه جورایی دور موتور کنترل میشه
            البته باید با بار نامی موتور تست و اعمال بشه که خیلی مهمه
            موفق باشید
            هر احمقی میتواند چیزها را بزرگتر، پیچیده تر و خشن تر کند. برای حرکت در جهت عکس به کمی نبوغ و مقدار زیادی جرات نیاز است. (آلبرت انیشتن)

دیدگاه

با تشکر از دوستان عزیز که به این مطلب علاقه مندند . من موتور کولر را زیر بار هم تست کردم و جواب گرفتم . الان هم دارم یه پروژه کنترل دور برای کولر طراحی می کنم که هر وقت به نتیجه مطلوب رسید به دوستان اطلاع می دم.
              خدمت آقا کامران عزیز هم عرض کنم که فایل هگز بدردتون نمی خوره فایل بسکام رو براتون می زارم .
              [/code]
              کد:
              $regfile = "m16def.dat"
              $crystal = 8000000

Config Timer1 = Timer , Prescale = 1024
              Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Off
              Config Lcd = 16 * 2
              Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.4 , Db5 = Portb.5 , Db6 = Portb.6 , Db7 = Portb.7 , E = Portb.3 , Rs = Portb.2
              Config Pind.0 = Output : Pind.0 Alias Fire
              Config Pind.4 = Input : Pind.4 Alias Set_key        ' Gate Triac
              Config Pind.5 = Input : Pind.5 Alias Up_key
              Config Pind.6 = Input : Pind.6 Alias Down_key
              Stop Timer1
              Start Timer1
              Timer1 = 64000
              Enable Ovf1
              Config Int0 = Rising
              On Int0 Int0_int                      ' Initialise the INT0 Interrupt
              On Ovf1 Adc_check

Enable Interrupts
              Enable Int0
              Enable Adc

Dim E As Eram Byte
              Dim B As Byte
              Dim D As Byte , N As Byte
              Dim Z As Bit , K As Word
              Dim W As Word , W1 As Word , W2 As Word , W3 As Word
              Z = 0
              D = 0
              B = 32
              Stop Timer1
              'Wait 1
              Gosub 1
              Cls
              Lcd "hello javad"
              Do
              W = Getadc(0)

If W > W2 Then
              Gosub Afzayesh1
              End If

If W < W3 Then
              Gosub Kahesh1
              End If

'Portb = &H4F

Loop

Kahesh1:
              If B < 80 Then Incr B
              Waitms 100

Return

Afzayesh1:
              If B > 35 Then Decr B
              Waitms 100

Return

Kahesh:
              If B < 80 Then Incr B
              Waitms 100
              Gosub 1

Return

Afzayesh:
              If B > 35 Then Decr B
              Waitms 100
              Gosub 1

Return

1:
              W1 = Getadc(0)
              W2 = W1 + 15
              W3 = W1 - 15
              Return

Int0_int:

Set Portd.4
              For D = 0 To B
               Waitus 100
              Next D
              Reset Portd.4
              Return

Adc_check:
              Timer1 = 64000

Return
              وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
              نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

سلام
                همونطور که گفتم واسه وسایلی مثل فنها و دمنده هایی همچون کولر آبی یا هواکش میشه با این روشها دورشون رو کم و زیاد کرد منتها نه مثل کنترل دوری که در اینورترهای صنعتی
                در حقیقت ما با ایجاد افت جریان موتور کاری میکنیم که موتور نتونه به دور نامی استانداردش برسه :read:
                اگر همین کنترل رو روی متورهای صنعتی که بار سنگینی رو استارت میکنن نصب کنید نتیجه فاجعه آمیز خواهد بود :surprised:

دیدگاه

با تشکر از دوستان عزیز که به این مطلب علاقه مندند . من موتور کولر را زیر بار هم تست کردم و جواب گرفتم . الان هم دارم یه پروژه کنترل دور برای کولر طراحی می کنم که هر وقت به نتیجه مطلوب رسید به دوستان اطلاع می دم.
                  خدمت آقا کامران عزیز هم عرض کنم که فایل هگز بدردتون نمی خوره فایل بسکام رو براتون می زارم .
                  [/code]
                  کد:
                  $regfile = "m16def.dat"
                  $crystal = 8000000

Config Pind.4 = Output                   ' Gate Triac
                  Config Pind.5 = Input                    ' Key Up
                  Config Pind.6 = Input                    ' Key Dn
                  Config Pind.7 = Input

Config Int0 = Rising
                  On Int0 Int0_int                      ' Initialise the INT0 Interrupt

Enable Interrupts
                  Enable Int0

Dim E As Eram Byte
                  Dim B As Byte
                  Dim D As Byte
                  Dim Z As Bit

Z = 0
                  D = 0
                  Set Portd.4

Do

If Pind.7 = 0 Then
                   If Z = 1 Then
                   Enable Int0
                   Else
                   Disable Int0
                   Set Portd.4
                   End If
                  Waitms 100
                  Toggle Z
                  End If

If Pind.6 = 0 Then
                   If B > 0 Then Decr B
                   Waitms 30

End If

If Pind.5 = 0 Then
                   If B < 40 Then Incr B
                   Waitms 30

End If

Loop

End                             ' end program

Int0_int:

Set Portd.4
                  For D = 0 To B
                   Waitus 200
                  Next D
                  Reset Portd.4

Return
                  سلام
                  مهندس معلومه کجایی؟؟ چند روز غیبت داشتی :redface:

اقا خیلی لطف کردید بابت قرار دادن سورس و شماتیک

فقط شماتیک کیفیت نداره .چون شما عکسشو قرار داده و وقتی " زوم " میکنیم مقادیر شطرنجی میشه . فایل التیوم یا پرتئوسش رو ندارید ؟

شما با پمپ اب تست نکردید ؟ یا پمپ های دیگه؟

سپس با افزایش و یا کاهش زاویه آتش تریاک سطح موثر ولتاژ کم و زیاد میشه و همچنین فیدبک ولتاژ هم توسط ADC خوانده میشه . حالا هروقت موتور با افزایش یا کاهش بار روبرو میشه اندازه ولتاژ دوسر موتور کم یا زیاد میشه و میکرو خطای بوجود آمده را با تغییر زاویه آتش اصلاح میکنه
                  برنامه شما ناقص هست . شما فقط از تایمر میکرو استفاده کردید . و اثری از خواندن adc دیده نمیشه .این قسمت adc پس کجاست ؟

================================================== =======
                  اگر همین کنترل رو روی متورهای صنعتی که بار سنگینی رو استارت میکنن نصب کنید نتیجه فاجعه آمیز خواهد بود
                  سلام
                  مهندس با ازمون و خطا و تست در عمل مبشه به یک نتیجه مطلوب رسید
                  ضمن اینکه در صنعت بخاطر وجود چنین مشکل های از موتور تکفاز استفاده نمیکند و تمام موتورها سه فاز هست که بتوان روش مانور داد

اگر ما هم میخایم یک موتور تکفاز ؛ رو به این روش های معمولی کنترل کنیم ؛بار زیادی روش نیست و فشاری بهش نمیاد . ی چیزی در حد معمول

. حالا امید به خدا ببینیم در عمل چی دستگیرمون میشه

دیدگاه

آقای دکتر سلام . کد رو تصحیح کردم . اونی رو که گذاشته یودم فقط جهت راه اندازی تریاک توسط میکرو بود و قسمت کنترل فیدبک رو بهش اضافه نکرده بودم . که حالا اصلاح شد .
                    وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
                    نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

آقای دکتر سلام . کد رو تصحیح کردم . اونی رو که گذاشته یودم فقط جهت راه اندازی تریاک توسط میکرو بود و قسمت کنترل فیدبک رو بهش اضافه نکرده بودم . که حالا اصلاح شد .
                      سلام
                      جناب مهندس تشکر میکنم

شما روی موتور معمولی تست نکردید ؟

دیدگاه

چرا روی موتور کولر و پنکه تست کردم و خوب نتیجه گرفتم . البته میدونید که هر دو موتور القایی هستند .
                        نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

چرا روی موتور کولر و پنکه تست کردم و خوب نتیجه گرفتم . البته میدونید که هر دو موتور القایی هستند .
                          سلام
                          متشکرم
                          اطلاع دارید که موتور کولر دارای دو سیم پیچ هست(دور تند و کند) و موتور پنکه هم دارای چند قسمت سیم پیجی هست( دور 1و2و3) .یعنی چند تا سیم پیچ داره

ولی موتورهای معمولی مثل پمپ اب ؛دارای یک سیم پیج هست . باید دید روی چنین موتورهای عکس العمل این مدار چطوری هست ؟ یعنی هم در حالت بی باری باید تست بشه و هم در زمانی که داره اب مکش میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dadash anish
                            منم این روش رو بعنوان اصولی ترین روش شنیدم که باید اجرا بشه تا موتورهای فقس سنجابی رو بشه کنترل کرد.
                            فرکانس رو که با spwm کنترل میکنن.
                            ولتاژ رو با یه مدار باک میشه تغییر داد.
                            جریان رو چطور کنترل میکنن؟
                            برای راه اندازی این موتور ها باید یه سیم پیچ راه انداز تو مدار بیاد و بعد از راه اندازی از مدار خارج بشه اونو چکارش میکنن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              منم این روش رو بعنوان اصولی ترین روش شنیدم که باید اجرا بشه تا موتورهای فقس سنجابی رو بشه کنترل کرد.
                              فرکانس رو که با spwm کنترل میکنن.
                              ولتاژ رو با یه مدار باک میشه تغییر داد.
                              جریان رو چطور کنترل میکنن؟
                              برای راه اندازی این موتور ها باید یه سیم پیچ راه انداز تو مدار بیاد و بعد از راه اندازی از مدار خارج بشه اونو چکارش میکنن؟
                              سلام برای موتورهای چند دور باید فقط رو دور تند استفاده کنید چون مدار قراره خودش کنترل دور انجام بده !
                              واسه کنترل جریان معمولا از سنسورهای جریان در آمپرهای پایین و ازترانس مبدل جریان به ولتاژ در آمپرهای بالا استفاده میشود
                              سیم پیچ کمکی در این موتورها دو نوع است
                              در نوع اول سیم پیچ کمکی دائم کاره یعنی نیازی نیست که از مدار خارج بشه
                              نوع دوم پس از رسیدن دور موتور به 2/3 دور نامی باید از مدار خارج بشه
                              که این نوع خودش باز دو مدله
                              یک مدل مثل موتور کولر دارای کلید خودکار گریز از مرکزه که با بالا رفتن بوسیله نیروی گریز از مرکز از مدار خارج میشه
                              و در مدلهای صنعتی شما باید خودتون بوسیله یه مدار جانبی تشخیص دور سیم پیچ کمکی رو از مدار خارج کنید
                              موفق باشید

دیدگاه

بنظرم بهتره یه موتور براشلس برای کولر آبی بزاریم، بازده بالایی داره، ویا موتور 3 فاز با اینورتور سه فاز....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X