اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برای 12 تا سگمنت چه بافر یا درایوری بذارم؟؟؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : برای 12 تا سگمنت چه بافر یا درایوری بذارم؟؟؟؟؟؟؟

نوشته اصلی توسط DesignerEng
    MAX7219 تعداد پایه هاش 24 تا هست. درایور کامل سون سگمنت هست و 8 تا سون سگمنت را ساپورت می کنه رفرش سگمنت ها را خودش انجام میده و حتی میزان نور سگمنت ها را میتونی بصورت دیجیتال تنظیم کنی.و فقط سه تا پایه کلاک، دیتا و چیپ سلکت به عنوان ورودی داره.
    74HC573 ای سی لچ هست و فکر کنم از 244 گرونتر باشه. اما جریان دهی مثل 74HC244 هست. بخشی از دیتاشیت را میذارم اون قسمت که خط کشیدم را نگاه کن حداکثر جریان آی سی را گفته.

یه محاسبه ساده برات میزارم که جریان سگمنتها را محاسبه کنی .
    فرض کن می خواهی LED ها را با حریان 10 میلی آمپر درایو کنی چون 12 تا سون سگمنت داری پس هر ال ای دی یک سیکل از 12 سیکل می تونه روشن بشه پس برای اینکه جریان متوسط آن 10 میلی آمپر باشه باید 12*10=120 میلی آمپر لحظه ای از آن عبور کند .

پس اولین شرط برای درایور ABCDEFG شما اینه که تو هر کانال حداقل 120 میلی امپر لحظه ای و 10 میلی آمپر متوسط تحویل دهد.
    با فرض اینکه شما نقطه را هم بخواهید روشن کنید در درایور مذکور باید در مجموع 8*120=960 میلی آمپر لحظه ای و 8*10=80 میلی آمپر متوسط تحویل دهد.
    خوب این از درایورABCDEFGP .
    برای درایو1-2-3-...-12
    باید حداکثر جریان هر سون سگمنت را برای هر کانال در نظر بگیری گه 960 میلی آمپر هست ولی جریان متوسط آن همان 80 میلی آمپر هست.
    اگر شما بخوای از یک آی سی برای خطوط مشترک 12 کانال استفاده کنی چون در هر لحظه فقط یک سون سگمنت روشن هست آی سی باید توانایی تامین حداقل 960 میلی آمپر لجظه ای و 80 میلی آمپر متوسط را داشته باشد.

برای تعیین میزان مقاومت برای خطوط ABCDEFGP هم باید افت ولتاژ درایورهای بالا و پایین و افت ولتاژ ال ای دی را از ولتاژ تغذیه کم کنی و حاصل را بر جریان لحظه ای هر ال ای دی(مثلا اینجا 120 میلی امپر) تقسیم کنی.

راستی چون جریان های پیک تو درایور سون سگمنت بالا هست خازن موازی با تغذیه در نزدیک آی سی های درایور یادت نره.
    خیلی ممنون از توضیحات دقیقتون ......با این تفسیر من باید چیکار کنم؟افزایش تعداد بافر هم نتیجه ای نمیده؟
    در روزگاري که لبخند ادم ها بخاطر شکست توست برخيز تا بگيرند.........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الکترو70
      خیلی ممنون از توضیحات دقیقتون ......با این تفسیر من باید چیکار کنم؟افزایش تعداد بافر هم نتیجه ای نمیده؟
      پست های من را یک بار دیگه بخون یکجا من به شما پیشنهاد کردم تعداد بافر را زیاد کنید.

دیدگاه

یه استفاده مفید تر از 74hc573 که گرفتی می تونی انجام بدی.
        به جای درایو 12 تا سون سگمنت بصورت مالتی پلکس بیا 12تا را به دو تا 6 تا تبدیل کن.که بار درایور هم کم شود.

اینطوری خط دیتا دو برابر میشه ولی خط ادرس نصف می شه.
        اما خط دیتا را می تونی توسط دو تا 74hc573 مالتی پلکس کنی.
        یعنی می شود 8 تا پایه برای دیتا ، 2 تا پایه برای انتخاب 74hc573 و 6 تا پایه هم برای آدرس . در مجموع 16 تا پایه از میکرو استفاده می شود که نسبت به حالت قبل 4 تا کمتر هست.
        یه کم تغییرات هم باید تو برنامه بدی.

دیگه ما هر چی بلد بودیم گفتیم، خودت هم باید فکر کنی بهترین روش با توجه به تواناییت و جیبت و ... را پیدا کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط DesignerEng
          پست های من را یک بار دیگه بخون یکجا من به شما پیشنهاد کردم تعداد بافر را زیاد کنید.
          اره ولی اونموقع بافر هام کم بود الان 4تا دیگه گرفتم تعداد زیاد شه مشکلی نداره :biggrin: تعداد بافر رو چطوری زیاد کنم ؟یعنی ترتیب و نحوه ورودی و خروجیش از میکرو چطوری میشه؟

من الان یه ایده به ذهنم رسید نمیدونم عملی بشه باید تستش کنم
          به این فکر افتادم که هر بافر 8تا خروجی داره بیام دوتایکیش کنم از هر بافر 4تا ورودی خروجی بگیرم که جریانی که میخوام بگیرم دوبرابر بشه میشه؟یا اگه نظر دیگه دارید نسبت به تعداد بافر بگید ممنون میشم

دیدگاه

سلام ببخشید نمیدونستم سوالم رو کجا بپرسم
            من میخوام 4 سگمنت بزرگ 12 ولتی اند مشترک رو درایو کنم . میتونم فقط از ایسی 7447 و برای 4 پایه اند ترانزیستور bc337 و برای abcdefg از ترانزیستور bc 547 که بیس ان متصل شده به 7447 استفاده کنم . یا باید از uln ها استفاده کنم .
            و یک سوال مهمتر اینکه من میخوام یه ولتاز 24 تا 30 ولت رو به میکرو بدم که تعداد دفعاتی که این ولتاژ قطع و وصل میشه رو تو سگمن ها نشون بده . چون ولتاژبالاست نمیتونم مستقیم بدمش به میکرو میتونید راهنمایی کنید که چطوری باید اینکارو انجام بدم ؟
            متشکرم

دیدگاه

سلام
              وقت بخیر
              نوشته اصلی توسط الکترو70
              درود بر همه .......
              من میخوام 12 تا سگمنت آند مشترک رو بصورت رفرش روشن کنم مشکل برنامه هم نداره همه خروجی هام تاریخ و ساعت کار میکنه چون هرکدوم رو جداگانه تست کردم الان مشکل اینه که 12تارو چطور همزمان ساپورت کنم ؟ خط های abcdefg سگمنت هارو که از میکرو میاد چطوری تقویت کنم چه قطعه ای میتونم بذارم جز بافر؟یا اگه از بافری خوب مطمئن هستید و مثل بافری که گفتم دردسر نداشته باشه معرفی کنید

و اینکه برای خطوط مشترک سگمنت ها که 12تاست لازمه درایور بذارم یا نه؟واسه اونم هرچی که خوبه و جواب میده معرفی کنید
              راستی با ترانزیستور کار نمیکنم آی سی معرفی کنید باهاش راحت ترم و جمع و جور تره
              کسی نیست کمکم کنه :question:
              یک درایور مولتی پلکس برای حد اکثر 16 عدد سون - سگمنت آند مشترک

با احترام
              93/8/1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر معیری
                سلام
                وقت بخیر
                یک درایور مولتی پلکس برای حد اکثر 16 عدد سون - سگمنت آند مشترک

با احترام
                93/8/1
                خیلی ممنونم ولی جای اون udn نمیشه چیز دیگه گذاشت؟از آی سی های لاجیک باشه یا اگه میشه با بافر حلش کنم

راستی uln2803 که گذاشتید باید تو برنامه هم بجای اینکه مستقیم abcdefg رو صفر کنم بجاش یک بدم که خود uln صفر بهم بده درسته؟

دیدگاه

سلام
                  وقت بخیر
                  نوشته اصلی توسط الکترو70
                  خیلی ممنونم ولی جای اون udn نمیشه چیز دیگه گذاشت؟از آی سی های لاجیک باشه یا اگه میشه با بافر حلش کنم

راستی uln2803 که گذاشتید باید تو برنامه هم بجای اینکه مستقیم abcdefg رو صفر کنم بجاش یک بدم که خود uln صفر بهم بده درسته؟
                  برای قسمت مشترک سگمنتها ، یا باید از ترانزیستور استفاده نمایید و یا از همین پک udn ، آی سی های بافر احتمالا جوابگو نیستند .

بله ، برای روشن نمودن ترانزیستور ULN باید به بیس آن "1" و برای روشن نمودن ترانزیستور UِِDN باید به بیس آن "0" اعمال نمود .

با احترام
                  93/8/1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر معیری
                    سلام
                    وقت بخیر
                    برای قسمت مشترک سگمنتها ، یا باید از ترانزیستور استفاده نمایید و یا از همین پک udn ، آی سی های بافر احتمالا جوابگو نیستند .

بله ، برای روشن نمودن ترانزیستور ULN باید به بیس آن "1" و برای روشن نمودن ترانزیستور UِِDN باید به بیس آن "0" اعمال نمود .

با احترام
                    93/8/1
                    درود بر شما
                    پس دقیقا برعکس میشه یعنی تو برنامه باید برای 1 کردن سگمنت هام 0 بذارم و برای خط دیتام دیتای سگمنت کاتد مشترک رو بذارم تو این آی سی ها برام حالت آند مشترک رو ساپورت کنن

دیدگاه

آقا اومدم نتیجه رو بگم
                      بالاخره درست شد چون سگمنت هام کوچیک بودند واسه مشترکش نیازی نبود درایور بذارم یعنی 14تومن سود (udn حذف) :biggrin: واسه همین فقط برای قسمت دیتاش که 12تا سگمنت باید از 7 پایه میکرو تغذیه شند همون uln2803 رو گذاشتم البته uln2003 و uln2004 هم میشه چون از خانواده هم هستند و قبلا باهاشون کار کردم به هرحال دست همتون درد نکنه وقت گذاشتید :nerd: :nerd: :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X