اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[جایگزین سازی تراشه TL494 با میکروکنترلر AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[جایگزین سازی تراشه TL494 با میکروکنترلر AVR

سلام دوستان
    اگه یه کم منبع تغذیه سوییچینگ کار کرده باشید حتما با کنترلرTL494 آشنا هستید که یک PWM Controller معروفه. حالا سوال من اینه که میشه کار این آی سی رو به طور کامل با میکروی avr پیاده سازی کرد؟ یعنی با avr و استفاده از مدهای PWM یه تغذیه سوییچینگ طراحی کرد؟
    انگشت مكن رنجه به در كوفتن كس تا كس نكند رنجه به در كوفتنت مشت

پاسخ : [جایگزین سازی تراشه TL494 با میکروکنترلر AVR

سلام
    من با TL494 و 594 کاملا آشنائم. عملکردشو شاید بشه با AVR پیاده سازی کرد اما گمان کنم مساله نویز اینجا مهم باشه. چون یه تغذیه سوییچینگ به شدت نویزیه.

دیدگاه

این ایسی ها از نوع Turn on with clock &Turn off with loop هستند و عملکرد شون رو با یک کنترولر ATtiny 13 و سه عدد OPAMP با بهترین حالت میشه شبیه سازی کرد .
      آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
      سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

چرا tiny 13 ، چه ویژگی خاصی مگه داره؟ ممنون میشم اگه کمی بیشتر توضیح بدید. یا اگه مداری دارید بذارید.

دیدگاه

کار که نشد نداره ولی مساله اینه که چرا می خواین این کار رو بکنین؟

شهریار
          Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

TL494 یه تراشه برنامه پذیر نیست . اما میکروکنترلر یه تراشه برنامه پذیره و در نتیجه انعطافپذیری بالایی داره. می تونیم خروجی رو به روش دلخواه خودمون کنترل کنیم ضمنا از میکرو برای کارهای دیگمون هم استفاده کنیم و بالاخره اینکه مداری بهینه تر ،جمو جورتر و قابل انعطاف تر داشته باشیم.

دیدگاه

سلام
              من مدتی روش کار کردم و جواب هم گرفتم :nice:
              اما بعضی از مواقع میکرو (که فقط وظیفه ساخت pwm رو داشت )هنگ میکرد وترانیستوررهای قدرت ...بوم
              دلیلش هم نویز زیاد منبع تغذیه سویچینگ هست که من هرکاری کردم که روی میکرو اثر نذاره نشد :cry2:

دیدگاه

آخرین منبعی که ساختم دیروز ( 4 شنبه ) کارش تموم شد . یه منبع سوییچینگ صنعتیه که 6 کیلووات قدرت داره . خروجیش هم 12 ولته . که از 7 تا مازول 60 آمپر تشکیل شده . هسته مرکزی یک مگ64هست که در واقع Master هست و روی هر کدوم از مازول ها تاینی 13 و .... .
                مسیله نویز زیاد هم مشکل ساز نیست . با محاسبات درست و فیلتراسیون دقیق قابل حله . همین منبعی که کارش تموم شده قرار که استارت هواپیما رو تست کنه . واین کار رو هم انجام می ده بدون اینکه نویز بگیره .
                اما برای کارهایی که اصلاح خیلی سریع مورد نیازهست یا باید از همون آیسی های سوییچینگ مثل 494 یا 3845 استفاده کنید یا اینکه ا از FPGA به همراه 3 عدد OPAMP فرکانس بالا مثل LF256 یا 356 یا حتی AD620 استفاده کنید . ولی قبلش باید کار کرد آیسی های سوییچینگ رو دقیقا بدونید . در غیر این صورت کاری که می کنید غیر استاندارد و غیر اصولی خواهد بود .

دیدگاه

من هم فکر می کنم مساله نویز به شدت آزار دهنده باشه. خیلی وقت بود از پاورهای کامپیوتر برای تغذیه مدارهام استفاده می کردم و خیلی کارام به مشکل می خورد . وقتی یه روز یه تغذیه خطی خیلی ساده درست کردم فهمیده تمام نویزها مال پاور کامپیوتر بوده . حالا چه کلر میشه کرد؟ چطور میشه این نویزهارو به حداقل رسوند؟؟ شما دیگه کاراتونو اصلاح نکردید؟

دیدگاه

اگه تمام نویزها مربوط به پاور کامپیوتر بوده پس مادر بورد و گرافیک و مدم و .... چه جوری کار می کنند ؟ اون هم با اون فرکانس بالا که به شدت مستعد نویز هست ؟ حتی داخل دستگاههای سونوگرافی هم از SMPS استفاده میشه . اگه شما کارتون روی برد بورد جواب داده و لی روی PCB به مشکل برخورد کردید دلیلش رعایت نکردن موارد مربوط به Signal integrity و .... است . اما اگه روی برد برد هم جواب نگرفتید ( نویز ) روی بردتون یه فیلتراسیون EMI طراحی کنید ....

دیدگاه

سلام
                      من قید کنترل pwm با avr رو زدم و با استفاده از ای سی sg 6105d یه دونه منبع تغذیه دوبل 40 ولت 500 وات ساختم، سپس با lm 350 خروجیش رو متغییر کردم و با یه دونه mega64 ولتاژ و جریان خرو جی رو کنترل میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Electronics Boy
                        اگه تمام نویزها مربوط به پاور کامپیوتر بوده پس مادر بورد و گرافیک و مدم و .... چه جوری کار می کنند ؟ اون هم با اون فرکانس بالا که به شدت مستعد نویز هست ؟ حتی داخل دستگاههای سونوگرافی هم از SMPS استفاده میشه . اگه شما کارتون روی برد بورد جواب داده و لی روی PCB به مشکل برخورد کردید دلیلش رعایت نکردن موارد مربوط به Signal integrity و .... است . اما اگه روی برد برد هم جواب نگرفتید ( نویز ) روی بردتون یه فیلتراسیون EMI طراحی کنید ....
                        مثلا یادم هست زمین خط تلفنو با زمین یکی از خروجی های پاور یکی کردم . ارسال و دریافت DTMFو FSK دچار مشکل بود و اعداد ناخواسته ارسال و دریافت میشد که با تعویض نوع پاور مشکل اندکی بهتر شد و با قراردادن منبع خطی مشکل کلا رفع شد.

دیدگاه

بدنه پاور رو به Earth وصل کنید . مثلا به شوفاز یا لوله آب ( ارت خوبی نیستند ) . حتی الامکان از یه شیلد دیا مغناطیس مثلا شیلد آلومینیومی که روی مدمهای GSM رو پوشش میده روی برد خودتون استفاده کنید و به ارت اتصال بدید . یکی کردن زمین خط تلفن با یکی از خروجیهای SMPS کار درستی نیست . بهتره ابتدا به صورت FSK دیتا رو دریافت کنید ( مازول FSK ایزوله باشه ) بعد از طریقOptoisolator یا حتی ترنسدیوسر دیتارو ....
                          اگه ارت , ارت خوبی باشه نباید ارسال ودریافت Dual tone دچار مشکل بشه . ...
                          مدار شما با منبع تغذیه ساده درست کار می کنه ؟

دیدگاه

بله . بدون کوچکترین مشکلی کار میکنه.
                            حالا ، اگه به پیشنهاد شما از یه اپتوکوپلر استفاده می کنم و خروجی PWM میکرو رو با استفاده ازون به پاورسوییچ بدیم آیا مساله نویز حل میشه یا نه . به نظرم فقط مساله نویز خط حل میشه و نویز محیط همچنان وجود داره که می تونه AVR رو مختل کنه.

دیدگاه

در حال حاضر حتی سریع ترین اپتو ها مثل H11L1 اون قدر پاسخ فرکانسیه خوبی ندارن که بشه فرکانسی در محدوده 30 تا 40 کیلو هرتز رو با حفظ تمامیت سیگنال در خروجی دریافت کرد .مگر اینکه ترفندهای خاصی استفاده کنید . در این صورت مشکل نویز کاملا حل میشه . در مورد نویز محیط هم عرض کردم که باید با استفاده از شیلدهای دیا مغناطیسی که روی مدمهای GSM و روتر ها و ... استفاده میشه بورد تون رو محصور کنید و فقط قسمت آنتن بیرون قرار بگیره . و همین شیلد رو به ارتی با امپدانس زیر 10 اهم اتصال بدید . مشکل نویز محیط هم قطعا حل میشه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X