اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

14 latch یا یه میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

14 latch یا یه میکرو

دوستان من برای ساخت یه پروژه تعداد 16 تا 7Segment نیاز دارم تا اطلاعاتم رو توشون نمایش بدم. برای همینم اومدم و مدار رو با 16 تا لچ 74573 و یه دیکدر 74154 طراحی کردم ولی میبینم که حجم مدار خیلی زیاد شده.

تو پروژه های قبلیم تا حد 3 7segment کار کرده بودم ولی میدیدم که تقریباً چشمک زدنهاشون دیده میشه برای همینم بود که تصمیم گرفته بودم تا از لچ استفاده کنم.

حالا ایده ای که به ذهنتون میرسه چیه؟ از یه میکرو برای refresh سگمنها استفاده کنم یا از لچ و دیکدر استفاده کنم. در ضمن برای هر سگمنت هم از مقاومت آرایه ای 220 اهم استفاده میکنم.
    زندگی لذت مشترکی است که حاصل یاری بی چشمداشت به دیگران است.

پاسخ : 14 latch یا یه میکرو

سلام
    حجم مدارت با این تعداد 7S به ناچار بالا می ره. اما میتونی برای سیم کشیهای راحتتر از 7S های مولتی پلکس شده هم استفاده کنی که هر 4 تا 7S فقط 12 پایه داره. نمی دونم اگه باهاش کار کردی یانه ولی کارکردن باهاشون خیلی ساده است. کافی به پایه ها ولتاژ بدی عملکرد اونها مشخص می شه. حجم مدار هم خیلی بهتر می شه. برای Refresh بهترین زمان تاخیر بر روی هر سگمنت 4 میلی ثانیه است که تجربی بدست اومده. بیشتر از اون اعداد پرش دارن و کمتر از اون تغییری احساس نمی شه. البته باید این قضیه رو خودت کنترل کنی. برای دادن جریان خوب به سگمنتها هم که حتما از ULN و امثالهم استفاده کردی.

دیدگاه

سلام .

چون داری به صورت رفرش کار میکنی 16 تا رو هم میتونی انجام بدی ولی نور خیلی کمی میگیری..

من تا 12 تا رو رفرش کردم ولی نور برام خیلی مهم نبود.

من بهت پیشنهاد میکنم که از 7 سگمنتهای مالتی پلکس 4 تایی استفاده کنی و 8 تا سگمنت با یه لچ و بافر و 8 تایه دیگه هم با یه لچ و بافر دیگه. با این کار نوره خوبی میگیری ولی اگه نوره بیشتری میخواید میتونید 4 تا رو با لچ و یه بافر راه اندازی کنید.

اگه خواستی بگو تا برات بیشتر توضیح بدم.
      www.icesi.ir

دیدگاه

راستشو بخوای از ULN استفاده نکرم اونطور که بهم گفتن لچ هم خوب جواب میده. حالا نمیدونم تجربه استفاده از ULN رو ندارم. نظره شما چیه.

نقشه شماتیک و مدار چاپیش رو براتون میزارم، ببینید صرف میکنه یه همچین چیزی ساخته بشه یا نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesamy2004
          راستشو بخوای از ULN استفاده نکرم اونطور که بهم گفتن لچ هم خوب جواب میده. حالا نمیدونم تجربه استفاده از ULN رو ندارم. نظره شما چیه.

نقشه شماتیک و مدار چاپیش رو براتون میزارم، ببینید صرف میکنه یه همچین چیزی ساخته بشه یا نه؟

با این تعداد قطعات میشه کامپیوتر ساخت نه اصلا نمیصرفه..
          www.icesi.ir

دیدگاه

راستش اندازه های سگمنتهام مختلفه. مثلاً اندازه 4 تاشون 4*3 سانتی متره و 4 تا سگمنته دوتایی 2.5*1.5 ه و یکیشم که یه سگمنته 4 تاییه 5*2 ه که البته هیچکدومشون مالتی پلکس نیستن. فکر میکنم که جریانی که اون سگمنتهای بزرگتره میکشن بیشتره ولی مطمئن نیستم.
            اولش فکر کردم اگه از FPGA استفاده کنم بهتره ولی گفتم شاید نتونم I2C رو باهاش کنترل کنم و دچاره دردسر بشم.
            راستش میخوام یه سری اطلاعات رو از I2C بگیرم و رو سگمنتها نشونشون بدم. اگر چیزه خاص یا بهتری با کمک شما به ذهنم نرسه مجبورم یه برد با ابعاد تقریبی 20 * 20 سانتی متر بدم برای ساخت.

راستی اگه بخوام نقشه مدار چاپیه این برد رو بدم به شرکتی مثله کیهان مدار که تبلیغش رو در بالای سایت میبینید، هزینش چقدر میشه؟ کسی از کیفیت و هزینه دریافتی این شرکت اطلاعاتی داره؟

دیدگاه

با سلام
              نمیآ‌دونم این پیشنهادی که میآ‌دم عملی هست یا نه، به هر حال دوستان اگر اشتباه بود لطفا تصحیح کنند.

کم شدن نور مسلماً به علت کم شدن ولتاژ اعمالی به دیودآ‌ها است. شما اگر ۱۶ تا LED رو مالتیآ‌پلکس کنی ولتاژآ‌ اعمالی تقریباً ۱/۱۶ میآ‌شه. خوب شما ولتاژ تغذیه دیودآ‌ها رو به همون نسبت افزایش بده. نکته دوم هم اینه که آیا این LEDها میآ‌توانند توی فرکانسی که شما میآ‌خواهی کار کنند یا نه. اگر فرض کنیم که حداکثر زمان رفرش 20ms باشه (احتمالا زمانآ‌های بالاتر رو چشم ما تشخیص میآ‌ده)، هر LED شما باید در زمان ۲۰/۱۶ روشن خاموش بشه به عبارت دیگه یه چیزی در حدود ۸۰۰ هرتز! این موضوع باید تست بشه اگر جواب بده یعنی میآ‌شه همه دیودآ‌ها رو با هم مالتیآ‌پلکس کرد و مدار رو خیلی راحتآ‌تر بست.
              پیشنهاد میآ‌کنم در این حالت از یک دیکودر ۴ به ۱۶ استفاده کنید که هم برنامه ساده بشه و هم پایهآ‌های میکرو کم نیاد.
              نکته: اگر ولتاژآ‌ دیودآ‌ها رو افزایش بدید (به عنوان مثال ۲۰ ولت) حتما باید از یک سری ترانزیستور (مثلا تراشهآ‌های سری ULN) بین خروجی میکرو و نمایشگرها استفاده کنید چون پایهآ‌های میکرو نمیآ‌توانند ولتاژ بالاتر از ۵-۶ ولت رو تحمل کنند.
              من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط manian
                پیشنهاد میآ‌کنم در این حالت از یک دیکودر ۴ به ۱۶ استفاده کنید که هم برنامه ساده بشه و هم پایهآ‌های میکرو کم نیاد.
                نکته: اگر ولتاژآ‌ دیودآ‌ها رو افزایش بدید (به عنوان مثال ۲۰ ولت) حتما باید از یک سری ترانزیستور (مثلا تراشهآ‌های سری ULN) بین خروجی میکرو و نمایشگرها استفاده کنید چون پایهآ‌های میکرو نمیآ‌توانند ولتاژ بالاتر از ۵-۶ ولت رو تحمل کنند.
                با سلام

پیرو فرمایش دوست عزیزمون ، برای درایو کردن 16 عدد سون سگمنت ، با صرفه ترین راه ، استفاده از ( یک 74573 به عنوان لچ و یا یک 74541 به عنوان بافر و یک uln2803 ) برای دیتای سون سگمنت و ( یک دیکدر 4 به 16 نظیر 74154 و یا 4514 بهمراه 16 ترانزیستور darlington PNP ) برای 16 کانال ، میباشد .

فرکانس ریفرش حدود 450 تا 500 هرتز نیز مناسب است ( اگه ساب روتین زیادی ندارید )

دیدگاه

با تشکر از نظرات شما دوستان خوبم باید بگم روندی که طراحی کردم اینطوریه:

از میکرو 4 پایه خروجی گرفتم و دادم به یه دیکدر 74154 که دیکدر 4 به 16 هست.
                  همه 16 پایه خروجی دیکدر رو به 7404 که NOT هست وصل کردم. از اونجایی که هر 7404 تعداد 6 گیت بیشتر نداره، مجبور شدم از 3 تا 7404 استفاده کنم. [علت استفاده از گیت NOT اینه که با اعمال کد به وردی دیکدر در خروجی یک پایه Low داریم و 15 پایه High. از اونجایی که در لچ 74573 با اعمال High به پایه LE ورودی تو خروجی قرار میگیره و با اعمال Low به LE تغییری صورت نمیگیره، مجبوریم تا با گیت NOT وضعیت پایه های خروجی دیکدر را عوض کنیم تا با اعمال یک کد به ورودی دیکدر تنها یک لچ انتخاب بشه و داده های روی دیتا باس در لچ قرار بگیره.]
                  خروجی های هر گیت NOT رو هم به پایه LE هر لچ 74573 وصل کردم.
                  خروجی هر لچ رو هم با یه مقاومت آرایه ای 8 تایی (220 اهم) به 7سگمنتها وصل کردم.

یک پورت رو هم بعنوان دیتاباس تعریف کردم و مستقیماً به ورودیه تمام 16 لچ وصل کردم.

طرز اتصالات رو هم در شکلی که قبلاً در بالای صفحه قرار دادم میتونید ببینید. کاره مدار هم خیلی سادست میخوام ساعت رو از DS1307 بخونم و اطلاعاتش رو تو هر 7سگمنت نشون بدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط manian
                    با سلام
                    نمیآ‌دونم این پیشنهادی که میآ‌دم عملی هست یا نه، به هر حال دوستان اگر اشتباه بود لطفا تصحیح کنند.

کم شدن نور مسلماً به علت کم شدن ولتاژ اعمالی به دیودآ‌ها است. شما اگر ۱۶ تا LED رو مالتیآ‌پلکس کنی ولتاژآ‌ اعمالی تقریباً ۱/۱۶ میآ‌شه. خوب شما ولتاژ تغذیه دیودآ‌ها رو به همون نسبت افزایش بده. نکته دوم هم اینه که آیا این LEDها میآ‌توانند توی فرکانسی که شما میآ‌خواهی کار کنند یا نه. اگر فرض کنیم که حداکثر زمان رفرش 20ms باشه (احتمالا زمانآ‌های بالاتر رو چشم ما تشخیص میآ‌ده)، هر LED شما باید در زمان ۲۰/۱۶ روشن خاموش بشه به عبارت دیگه یه چیزی در حدود ۸۰۰ هرتز! این موضوع باید تست بشه اگر جواب بده یعنی میآ‌شه همه دیودآ‌ها رو با هم مالتیآ‌پلکس کرد و مدار رو خیلی راحتآ‌تر بست.
                    دقیقا همین عمل در تابلو روانها انجام میشه و کاملا عملیه ولی به همان اندازه که نور رو زیاد میکنه به همون اندازه از عمر سگمنت کم میکنه.

ببین اگه با باس I2C مشکلی نداری میتونی از این ic استفاده کنی : MAX7219/MAX7221

یه ic هستش که با i2c به میکرو وصل میشه و در خروجیش 8 تا سگمنت رو درایو میکنه.

در غیر این صورت بهتر که هر 4 سگمنت رو با یه لچ و یه uln درایو کنی و برای پایه مشترک هم از همون ic دیکودر 1 به 16 استفاده کن.
                    www.icesi.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میلاد موسوی

دقیقا همین عمل در تابلو روانها انجام میشه و کاملا عملیه ولی به همان اندازه که نور رو زیاد میکنه به همون اندازه از عمر سگمنت کم میکنه.

ببین اگه با باس I2C مشکلی نداری میتونی از این ic استفاده کنی : MAX7219/MAX7221

یه ic هستش که با i2c به میکرو وصل میشه و در خروجیش 8 تا سگمنت رو درایو میکنه.

در غیر این صورت بهتر که هر 4 سگمنت رو با یه لچ و یه uln درایو کنی و برای پایه مشترک هم از همون ic دیکودر 1 به 16 استفاده کن.
                      با سلام
                      چه مشکلی برای دیودها ایجاد میآ‌شه؟ اگر منظور شما عبور جریان لحظهآ‌ای زیاد از دیودآ‌ها است؟ آیا میآ‌توان به شکلی با محدود کردن جریان این مشکل رو کم کرد؟

با تشکر فراوان
                      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

با سلام
                        چه مشکلی برای دیودها ایجاد میآ‌شه؟ اگر منظور شما عبور جریان لحظهآ‌ای زیاد از دیودآ‌ها است؟ آیا میآ‌توان به شکلی با محدود کردن جریان این مشکل رو کم کرد؟

با تشکر فراوان
                        بله همین جریان هستش که عمر led رو کم میکنه. اگر ما اونو با مقاومت کاهشش بدیم بازم برمیرگدیم سر جای اولمون (جریان کم میشه نور هم کم میشه)

فقط باید زمان روشن بودن سگمنت ها رو بیشتر کنیم.

اینجاس که لچ به داده ما میرسه :agree:
                        www.icesi.ir

دیدگاه

با تشکر از نظرات شما دوستان خوبم باید بگم روندی که طراحی کردم اینطوریه:

از میکرو 4 پایه خروجی گرفتم و دادم به یه دیکدر 74154 که دیکدر 4 به 16 هست.
                          همه 16 پایه خروجی دیکدر رو به 7404 که NOT هست وصل کردم. از اونجایی که هر 7404 تعداد 6 گیت بیشتر نداره، مجبور شدم از 3 تا 7404 استفاده کنم. [علت استفاده از گیت NOT اینه که با اعمال کد به وردی دیکدر در خروجی یک پایه Low داریم و 15 پایه High. از اونجایی که در لچ 74573 با اعمال High به پایه LE ورودی تو خروجی قرار میگیره و با اعمال Low به LE تغییری صورت نمیگیره، مجبوریم تا با گیت NOT وضعیت پایه های خروجی دیکدر را عوض کنیم تا با اعمال یک کد به ورودی دیکدر تنها یک لچ انتخاب بشه و داده های روی دیتا باس در لچ قرار بگیره.]
                          خروجی های هر گیت NOT رو هم به پایه LE هر لچ 74573 وصل کردم.
                          خروجی هر لچ رو هم با یه مقاومت آرایه ای 8 تایی (220 اهم) به 7سگمنتها وصل کردم.

یک پورت رو هم بعنوان دیتاباس تعریف کردم و مستقیماً به ورودیه تمام 16 لچ وصل کردم.

طرز اتصالات رو هم در شکلی که قبلاً در بالای صفحه قرار دادم میتونید ببینید. کاره مدار هم خیلی سادست میخوام ساعت رو از DS1307 بخونم و اطلاعاتش رو تو هر 7سگمنت نشون بدم.
                          با سلام

یه موردی رو فراموش کردم که عنوان کنم . شرمنده .

یک راه دیگه هم هست که هم ساده تره و هم صنعتی ، و اون استفاده از چیپ keyboard and display controller 8279 اینتل یا اتمل میباشد ، با این چیپ میتونید 16 عدد سون سگمنت رو راه اندازی و درایو کنید . اطلاعات هر سگمنت از طریق میکرو و یا پروسسور ، روی 8279 کپی شده و پس از آن 8279 ، مدیریت نمایش و ریفرش و اسکن سون سگمنت ها را بعهده خواهد گرفت ، ودیگر وقتی از میکرو برای وقفه نمایشی گرفته نمیشود . علاوه بر اون تعداد زیادی سویچ و یا کلید پوش باتن ( 64 عدد ) ، بصورت ماتریس ، توسط 8279 ، قابل اسکن میباشد .

دیدگاه

امیر جون ممنونم ازت. چیزه قشنگی رو معرفی کردی. راستش من الان به فروشگاه های "جام جم" و "جهان" زنگ زدم نداشتن ولی "ایران" داشت و میگفت قیمتش 18000 تومنه!!! :surprised: :angry:

اینم لینک دیتاشیت کنترلر 8279 که امیر عزیز معرفی کرده : http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/1150/32746_DS.pdf

قیمتی که شما داری چنده و از کجا میشه ارزون ترش رو گیر آورد؟

دیدگاه

امیر جون ممنونم ازت. چیزه قشنگی رو معرفی کردی. راستش من الان به فروشگاه های "جام جم" و "جهان" زنگ زدم نداشتن ولی "ایران" داشت و میگفت قیمتش 18000 تومنه!!! :surprised: :angry:
                              اینم لینک دیتاشیت کنترلر 8279 که امیر عزیز معرفی کرده : http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/1150/32746_DS.pdf
                              قیمتی که شما داری چنده و از کجا میشه ارزون ترش رو گیر آورد؟
                              18000 تومان ؟؟؟؟!!!
                              من چند سال پیش برای یک پروژه ، از این 8279 به همراه یه 8255 استفاده کردم ، خیلی هم خوب کار میکرد ، اون موقع اگه اشتباه نکنم قیمتش 2500 تومان بود ، ولی 18000 تومان!!
                              بهتره که خودتون یه سری به بازار بزنید . شاید ایران الکترونیک شماره چیپ رو اشتباهی فهمیده . قیمت مدل SMD این چیپ رو هم بپرسید .
                              این چیپ مثل 8255 یا 8251 ، یه پورته که اینتل ساخته ، چیز خاصی نیست .!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X