اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساختن ولتمتر با میکرو برای اندازه گیری ولتاز خروجی مبع تغذیه سویچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساختن ولتمتر با میکرو برای اندازه گیری ولتاز خروجی مبع تغذیه سویچینگ

سلام دوستان
    از اونجایی که خروجی منابع تغذیه سویچینگ یه PWM هست و ثابت نیست ADC میکرو بعضی وقتا ولتاژ حداکثر رو میخونه و بعضی وقتا ولتاز حداقل رو میخونه
    حالا با چند بار نمونه گیری از ولتاز خروجی باید بشه مقدار خروجی رو بدست اورد ولی در عمل نمیشه ؟؟؟؟
    چه کار باید کرد ؟
    منبع مورد نظر در این آدرس http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=95872.0
    دعا پشتِ دعا براي آمدنت
    گناه پشــــــتِ گناه براي نيامــدنت
    دل درگــير ، مــيان اين دو انتخــــــــــــــــــــاب
    کــــــــــــــدام آخر ؟ آمـــدنـت يا نيامدنـــــــــــــــــــــــت

پاسخ : ساختن ولتمتر با میکرو برای اندازه گیری ولتاز خروجی مبع تغذیه سویچینگ

در حد راهنمایی یا ایده دادن شاید باشه ولی ببینید میشه با مدارات پیک دیتیکت یا نمونه گیری از جای دیگه مشکل رو حل کرد ؟
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط icarus
      در حد راهنمایی یا ایده دادن شاید باشه ولی ببینید میشه با مدارات پیک دیتیکت یا نمونه گیری از جای دیگه مشکل رو حل کرد ؟
      نیاز ب این کارها نیست انصافن.

نوشته اصلی توسط مرتضی ب
      سلام دوستان
      از اونجایی که خروجی منابع تغذیه سویچینگ یه PWM هست و ثابت نیست ADC میکرو بعضی وقتا ولتاژ حداکثر رو میخونه و بعضی وقتا ولتاز حداقل رو میخونه
      حالا با چند بار نمونه گیری از ولتاز خروجی باید بشه مقدار خروجی رو بدست اورد ولی در عمل نمیشه ؟؟؟؟
      چه کار باید کرد ؟
      منبع مورد نظر در این آدرس http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=95872.0
      خروجی منابع سویچینگ ی ذره ریپل داره.
      ولی PWM نیست دیگه
      اون سلف و خازن خروجی برای همین ریپل گیری و خطی کردن هستند دیگه!
      اگر دقت در حد 0.1 ولت براتون کافی هست،
      ب روش معمول با ADC میکرو میتونید بخونید.
      یعنی ما خوندیم، شد، شما هم میتونید!
      اینم سند:

[img]http://st******/wp-content/uploads/%D8%B3%D9%88%D9%86-%D8%B3%DA%AF%D9%85%D9%86%D8%AA-%D9%88-%D9%88%D9%84%D9%88%D9%85.jpg[/img]

اگر دقت خیلی بالاتری هم میخواید، خروجی منبع رو دقیق با اسکوپ چک کنید ک Vpp ریپل ها چقدره. فکر نمیکنم مشکل ساز باشه.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
        ولی برای من نمیشه نمیدونم چرا؟؟ :eek:
        همش یه ولتاژ ثابت در حد 4.5 ولت با یه دهم بالا پایین نشون میده . نمونه گیری ها رو بیشتر هم کردم بازم نشد . شما مستقیم خروجیتونو به میکرو دادید؟؟ سلفی ، خازنی چیزی استفاده نکردید؟؟؟
        اگه ولتاژ منبع بیشتر باشه ، به روش تقسیم مقاومتی ولتاژو بیاریم پایین مشکی که نباید ایجاد بشه ؟؟
        دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی ب
          ممنون دوست عزیز
          همش یه ولتاژ ثابت در حد 4.5 ولت با یه دهم بالا پایین نشون میده . نمونه گیری ها رو بیشتر هم کردم بازم نشد . شما مستقیم خروجیتونو به میکرو دادید؟؟ سلفی ، خازنی چیزی استفاده نکردید؟؟؟
          اگه ولتاژ منبع بیشتر باشه ، به روش تقسیم مقاومتی ولتاژو بیاریم پایین مشکی که نباید ایجاد بشه ؟؟
          بهتره برای اندازه گیری یه سلف و خازن کوچیک هم قرار بدید تا نویز ها رو حذف کنه و از میکرو در مد ADC NOISE REDUCTION استفاده کنید.
          قبلا برنامه شو در انجمن AVR گذاشتم.
          تقسیم مقاومتی هم مشکلی ایجاد نمی کنه

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی ب
            ممنون دوست عزیز
            خب با مولتی متر چک کنید ک ولتاژ تغییر میکنه یا نه.
            خروجی من تا 12 بالا میرفت. ی تقسیم مقاومتی ساده استفاده کردم.
            بعد فکر میکنم ورودی ADC رو ی سلف 100 میکروی کوچک سری کردم و ی خازن 330n موازی.
            ولی در کل هر طور حساب کنید بایس جواب بده!

ویرایش:
            جواب همون هست ک آقای منتظری اشاره کردند.
            پست ها همزمان شده و من دوباره تکرار کردم!

دیدگاه

پاسخ : ساختن ولتمتر با میکرو برای اندازه گیر&

سلف و خازنم قرار دادم ولی باز نشد برای اطمینان از اینکه مدارم داره کار میکنه و اتصالات درست هست ،ولتاز 0 تا 5 یه تغذیه دیگه رو بهش دادم و درست کار کرد !!!
              با ولت متر هم همزمان خروجی مبع تغدیه ای که اقای محمد شاهی ساختن رو میگرم و ولت متر درست نشون میده ولی به میکرو که میدم صفر نشون میده !!
              مقومتها رو جوری گزاشتم که حداکثر ولناژ خروجی 12.3 ولت میشه و من تا 5 بیشترش نمیکنم تا به میکرو اسیب نرسه ولی تو این رنج هم خبر نیست
              خازن 100 نانو رو که از ورودی adc مدار برمیدارم بین 0 و 5 تغیر میکنه ( با تاخیری 200ms که تو برنامه نویسی برای نمونه برداری دادم و خروجی رو بین 0 و 5 تبدیل کردم)
              خازن 100 میکرو هم تو ورودی adc گزاشتم بازم نشد و صفر نشون داد

چرا ولت متر درست نشون میده ولی با میکرو نمیشه ؟؟؟؟ :surprised:

----------------------------
              درست شد
              یه اشتباه ساده و بچه گانه !!!!!!!!!!!
              زمین میکرو و زمین منبع تغذیه با هم یکی نبود برای همین مشکل ایجاد شده بود
              دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

درست شد
                زمین میکرو و زمین منبع تغذیه با هم یکی نبود برای همین مشکل ایجاد شده بود
                سلام دوستان
                چندین ماه پیش بود که یه منبع سویچینگ درست کردم و با کمک شما تونستم با میکرو کنترولر ولتاژ خروجیشو اندازه بگیرم
                اما حالا یک مشکل جدید واساسی دارم.
                و اونم یکی بودن زمینهای منبع تغذیه با میکرو هست که باعث میشه نویز بگیره
                بعد از کلی برسی متوجه شدم که باری که تو خروجی منبع تغذیه قرار میگیره بعضی زمانها خاصیت سلفی داره و جریان خروجی کم و زیاد میشه و زمانی هم که بار به خروجی وصل هستش و ما منبع رو خاموش رو روشن میکنیم تمام lcd من نویز میگیره ؟ و این از راه adc هست یا زمین مشترک با منبع !!!!!
                حالا چه راهی هست که این نویز رو برطرف کنیم؟؟
                ایا زمینهای میکرو و منبع رو میشه جدا کرد ؟؟
                دعا پشتِ دعا براي آمدنت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X