اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط سریال چند میکرو با یک میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ارتباط سریال چند میکرو با یک میکرو

نوشته اصلی توسط محمد نعمت الهیان
    دوستان عزیز راهنمایی نمیکنین؟ هرچی گشتم یه مثال عملی از مالتی پلکسر پیدا کنم موفق نشدم :cry2:
    مرسی
    سلام راسیاتش بیشتر کاربردش تو پیاده سازی چیزهای دیگه ( مثلا ساخت ALU وPLD) و ... میشه که دیگه با ایسی نیست و بیشتر الان با FPGA روی مسائل مربوط به دیجیتال کار میشه شاید برا همینه که دیگه نمونه عملیش نیس
    البته فک کنم هنوز تو مدارات مخابراتی تلفن ازش استفاده بشه
    بگذریم
    من دیتا شیت 4051 چند پست قبلتر گذاشته بودم که اگه دقت میکردین هم مالتی پلکسر هست هم دی مالتی پلکسر!
    به نظرم بهترین کار اینه یک نمونه ازش بخرین و باهاش یکم کار کنید
    من هم فردا یک تستی میکنم ببینم چطوریاس! :read:
    تو ویکی پدیا به مدلهای دیگه ای از ماکس هم اشاره شده :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Multiplexer
    مالتی پلکسر انالوگ احتمالا برا خطوط تلفن استفاده بشه شما بهتره از همین دیجیتال هاش استفاده کنین
    چون uart هم به صورت یکسری پالس است!
    دوستان دیگه که اطلاعات بیشتری دارن نیز ممنون میشم کمک کنند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ®Ÿ_amin_Ÿ®
      سلام راسیاتش بیشتر کاربردش تو پیاده سازی چیزهای دیگه ( مثلا ساخت ALU وPLD) و ... میشه که دیگه با ایسی نیست و بیشتر الان با FPGA روی مسائل مربوط به دیجیتال کار میشه شاید برا همینه که دیگه نمونه عملیش نیس
      البته فک کنم هنوز تو مدارات مخابراتی تلفن ازش استفاده بشه
      بگذریم
      من دیتا شیت 4051 چند پست قبلتر گذاشته بودم که اگه دقت میکردین هم مالتی پلکسر هست هم دی مالتی پلکسر!
      به نظرم بهترین کار اینه یک نمونه ازش بخرین و باهاش یکم کار کنید
      من هم فردا یک تستی میکنم ببینم چطوریاس! :read:
      تو ویکی پدیا به مدلهای دیگه ای از ماکس هم اشاره شده :
      http://en.wikipedia.org/wiki/Multiplexer
      مالتی پلکسر انالوگ احتمالا برا خطوط تلفن استفاده بشه شما بهتره از همین دیجیتال هاش استفاده کنین
      چون uart هم به صورت یکسری پالس است!
      دوستان دیگه که اطلاعات بیشتری دارن نیز ممنون میشم کمک کنند
      سلام مجدد
      از کمک و راهنمایی بی دریغتون خیلی خیلی ممنونم :job:
      تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]

دیدگاه

دوست عزیز
        4051 یک مولتی پلکسر آنالوگه
        دیجیتال نیست که بتونه پالس های مربعی شکل رو اون هم با باود ریت 19200 ارسال کنه
        به طور کلی مولتی پلکسر های انالوگ همون دیجیتالند اما با سرعت پاسخگویی کمتر
        من با همین 4051 تصویر رو سوئیچ کردم و باهاش یه سوئیچردوربین 70 کاناله ساختم
        اما پیرم کرد
        و در آخر متوجه شدم فقط یه استاندارد خاصی از فرکانس تصویری آنالوگ رو با سرعت بالا عبور میده
        شما بهتر است برای سلکت کردن بین میکرو ها از کد استفاده کنین
        اینکه میکرو در یک لحظه به روتین وقفه بره و چک کنه آیا دیتا مال ان هست ...اگه هست ادامه بده و اگر نه برگرده به روال برنامه
        این روش بدون هزینه و راحت تراست
        در ضمن چرا از ایکس مگا استفاده نمیکنین؟
        ارزون
        8 تا یوزارت داره
        atxmega16 au
        قیمتشم 9 تومنه
        در ضمن باوود ریت رو زمانی پایین میارن که اطلاعات بسیار مفصل هستش
        یا اینکه فاصله بین فرستنده وگیرنده بسیار زیاده

دیدگاه

سلام دوستان
          قبل از همه چیز ابتدا باید از همه شما عزیزان و اساتیدم تشکر کنم که صادقانه و با محبت کمکم کردین تا این قضیه رو به نتیجه برسونم.
          نوشته اصلی توسط Rezash86
          شما بهتر است برای سلکت کردن بین میکرو ها از کد استفاده کنین
          اینکه میکرو در یک لحظه به روتین وقفه بره و چک کنه آیا دیتا مال ان هست ...اگه هست ادامه بده و اگر نه برگرده به روال برنامه
          این روش بدون هزینه و راحت تراست
          در ضمن چرا از ایکس مگا استفاده نمیکنین؟
          ارزون
          8 تا یوزارت داره
          atxmega16 au
          قیمتشم 9 تومنه
          در ضمن باوود ریت رو زمانی پایین میارن که اطلاعات بسیار مفصل هستش
          یا اینکه فاصله بین فرستنده وگیرنده بسیار زیاده
          در ارتباط با انتقال تجربیاتتون راجع به 4051 خیلی ممنونم، من تا حالا با این قطعه کار نکردم، اما تجربیاتتون ذهنمو راجع بهش بازتر کرد. متشکرم
          علت اینکه نمیخواستم تمام میکرو ها برن تو وقفه اینبود که چون تعداد 200 کاراکتر استرینگ در هربار تبادل بین میکروهام منتقل میشد تمایل نداشتم که میکروهای دیگه درگیر کار بیخودی بشن.
          نهایتا برای حل این موضوع به این نتیجه رسیدم (البته فعلا تو پروتئوس جواب داده اما فرصت نشده عملی تستش کنم) که با استفاده از پورت های سریال مجازی میکرو ارسال داده مستقیم به Rx میکروی مورد نظر داشته باشم و فقط همون میکرو رو داخل وقفه کنم. :nice: واسه دریافت داده های ارسالی این میکرو ها هم هیچ مشکلی ندارم چون میکروی مسترم اول داده ها رو میگیره و بعد به میکروی بعدی دستور ارسال رو صادر میکنه که برای این کار Tx تمام میکروها به Rx میکروی مستر وصل میشه.
          حقیقتش تا حالا با Atxmega کار نکردم و باهاش آشنایی ندارم، علاوه بر اینکه مثالهاش تو نت کمتره و خیلی کم باهاش کار کردن.
          در جواب فرمایش آخرتون هم عرض کنم که فاصله بین میکروهام همش چند سانته، اما داده هایی که قراره ارسال و دریافت بشه زیادن.
          متشکرم
          تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]

دیدگاه

پس حتما سراغش برید
            اگه زبان برنامه نویسیتون بیسیک باشه به راحتی و در عرض یه ساعت میتونید xmega رو شروع کنید
            xmega واقعا تواناست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rezash86
              پس حتما سراغش برید
              اگه زبان برنامه نویسیتون بیسیک باشه به راحتی و در عرض یه ساعت میتونید xmega رو شروع کنید
              xmega واقعا تواناست
              مجددا سلام
              در اینکه بعد از Atmega و AVR باید سراغ یه چیز دیگه ای برم و یکم از برنامه نویسی ابتدایی دربیام شکی ندارم، اما حقیقتا هم یکم ترسشو دارم، هم نمیدونم که کدوم آینده دارتره و بهتره برم سراغش؟ Atxmega؟ Arm؟ یا چی؟
              تشكر نكن، صلوات بفرست:

دیدگاه

مجددا سلام
                در اینکه بعد از Atmega و AVR باید سراغ یه چیز دیگه ای برم و یکم از برنامه نویسی ابتدایی دربیام شکی ندارم، اما حقیقتا هم یکم ترسشو دارم، هم نمیدونم که کدوم آینده دارتره و بهتره برم سراغش؟ Atxmega؟ Arm؟ یا چی؟
                درود
                هر کدومش رو یاد بگیری بهتره ...
                چون هر کدومشون یکسری قابلیتهایی دارند که دیگری ندارد ...

موفق باشید
                [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
                معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
                معرفی نرم افزار Codewizard PWM
                با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان اسدی
                  درود
                  هر کدومش رو یاد بگیری بهتره ...
                  چون هر کدومشون یکسری قابلیتهایی دارند که دیگری ندارد ...

موفق باشید
                  فرمایش شما متینه استاد، اما خوب بالاخره هرکدوم یه سری مزایایی دارن که میچربه به بقیه، مثلا به روز بودنشون، همه گیر بودن، راحت تر بودن، کم هزینه بودن، قابلیت گسترش، آینده روشن تر و غیره...
                  گرچه این موضوع تو خیلی از تاپیک ها بحث شده، اما حقیقتا کسی ننشسته یه بار محض رضای خدا تمام و کمال مقایسه کاملی بکنه. به نظر شما کدوم رو دنبال کنم؟ oo:
                  مرسی
                  تشكر نكن، صلوات بفرست:

دیدگاه

فرمایش شما متینه استاد، اما خوب بالاخره هرکدوم یه سری مزایایی دارن که میچربه به بقیه، مثلا به روز بودنشون، همه گیر بودن، راحت تر بودن، کم هزینه بودن، قابلیت گسترش، آینده روشن تر و غیره...
                    گرچه این موضوع تو خیلی از تاپیک ها بحث شده، اما حقیقتا کسی ننشسته یه بار محض رضای خدا تمام و کمال مقایسه کاملی بکنه. به نظر شما کدوم رو دنبال کنم؟ oo:
                    مرسی
                    ببین
                    مثلا AVR های 8بیتی خیلی خوب هستن ولی بزرگترین اشکالشون اینه که وقفه های اون با هم تداخل دارند ...
                    ولی این مشکل توی ATXmega ها برطرف شد ... در حقیقت ATXmega ها کامل شده AVRهای 8بیتی است ...
                    به نظر من نمیشه بگی کدومش بهتره که بریم طرفش ... باید همشون را تا اونجایی که میتونیم یاد بگیریم ...
                    باید ابتدا ببینیم چی میخوایم تا بریم طرفش ... مثلا LPC1768 یکسری امکانات خوبی داره که ATXmega نداره و برعکس ...
                    بعضی موقع ها شاهد این هستیم که ATXmegaها از میکروهای ARM خیلی سرتره ... توی بعضی از قابلیتها
                    بعضی موقعها نیاز به این هست که پردازش 32 بیتی انجام بدهیم و باید میکروکنترلر 32 بیتی بکار بگیریم ...
                    بعضی موقعها برایمان امکانات بهتره تا پردازش آن سیستم ... مثل ATXmegaها ...
                    [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
                    معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
                    معرفی نرم افزار Codewizard PWM
                    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

سلام به همگی
                      ببین دوست من . اگه میخوای حتما با usart کا کنی پورتکل استاندارد شبکه کردم rs485 هست ... راجب طریقه نوشتن نرم افزار و نمونه برنامه هم زیاده اگه سرچ کنید
                      و اگه میخوای از usart به صورت rs232 استفاده کنی (بدون مدار اضافه و فقط با rx tx میکرو)
                      میتونی از شکل زیر استفاده کنی . چون نمیشه همینجوری rx tx میکرو مسقیم به هم وصل کنی ... اصلا جواب نمیده :

این شماتیک و یکی از دوستای عزیزمون توی یکی از تاپیک ها گذاشته بودن . و گفتند که تست شده. و من هم مطمینم کار میکنه ...
                      نرم افزارش بر عهده خودتون .

موفق باشید :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیوان قاسمی
                        سلام به همگی
                        ببین دوست من . اگه میخوای حتما با usart کا کنی پورتکل استاندارد شبکه کردم rs485 هست ... راجب طریقه نوشتن نرم افزار و نمونه برنامه هم زیاده اگه سرچ کنید
                        و اگه میخوای از usart به صورت rs232 استفاده کنی (بدون مدار اضافه و فقط با rx tx میکرو)
                        میتونی از شکل زیر استفاده کنی . چون نمیشه همینجوری rx tx میکرو مسقیم به هم وصل کنی ... اصلا جواب نمیده :

این شماتیک و یکی از دوستای عزیزمون توی یکی از تاپیک ها گذاشته بودن . و گفتند که تست شده. و من هم مطمینم کار میکنه ...
                        نرم افزارش بر عهده خودتون .

موفق باشید :read:
                        سلام
                        متشکرم
                        ببخشیدا عزیز، اما ممکنه این تصویری که گذاشتینو یه توضیحی بدین راجع بهش؟
                        واسه من تازه کار خیلی سوالا پیش میاره شماتیکتون oo: oo: مثل اینکه هر میکرویی که دیتا بفرسته واسه خودشم فرستاده! چرا لینکو پول پ کردین؟ حکمت این دیود ژرمانیوم چیه؟ و نهایتا اینکه اگه میکرویی اطلاعات بفرسته و میکروهای دیگه همشون اینتراپت سریالشون فعال باشه همشون میرن تو وقفه یا نه؟ من نمیخوام اینطور باشه...
                        سپاسگزارم
                        تشكر نكن، صلوات بفرست:

دیدگاه

سلام
                          متشکرم
                          ببخشیدا عزیز، اما ممکنه این تصویری که گذاشتینو یه توضیحی بدین راجع بهش؟
                          واسه من تازه کار خیلی سوالا پیش میاره شماتیکتون oo: oo: مثل اینکه هر میکرویی که دیتا بفرسته واسه خودشم فرستاده! چرا لینکو پول پ کردین؟ حکمت این دیود ژرمانیوم چیه؟ و نهایتا اینکه اگه میکرویی اطلاعات بفرسته و میکروهای دیگه همشون اینتراپت سریالشون فعال باشه همشون میرن تو وقفه یا نه؟ من نمیخوام اینطور باشه...
                          سپاسگزارم
                          سلام
                          من خودم امتحان نکردم.ولی یادمه منم همین سوالو کردم.و گفتن که با هر ارسال همون داده واسه خود میکرو هم دریافت میشه .یعنی همون echo داره
                          و شما اونو نباید در نظر بگیری...
                          از اونجایی هم که تو نرم افزار واسه هر میکرو یک id اختصاص میدی اون میکرو مقصد متوجه میشه که شما داده رو به اون فرستادی و بقیه اسلو ها به داده ارسال شده از طرف مستر جواب نمیدن و بی اهمیت هست واسشون.
                          رو عکس اسمشون هست آقای صرامی .توی انجمن فعال هستند اگه اطشون خواهش کنید خودشون توضیح بدن فک کنم مفید تر یاشه .
                          فقط اینو بگم که میتونی یه دونه پایه tx رو به n تا rx بدون هیچ مشکلی وصل کنی ... ولی شما میخوای با rs232 شبکه کنی ... یعنی چندتا tx رو هم به یک rx که واسه مستر هست وصل کنی
                          ---------------------------------
                          دیاگرام تبادل سریال :

واسه خودمم سوال پیش اومد که وقتی tx وضعیت 0 داره rx هم 0 میشه ؟چون پول په

دیدگاه

...مثل اینکه هر میکرویی که دیتا بفرسته واسه خودشم فرستاده! چرا لینکو پول پ کردین؟
                            بله ؛ هر ارسالی که توسط هر یک از میکرو ها صورت بگیره همه اون را دریافت می کنند حتی خودش
                            دلیل pull-up هم وجود دیود ها است که به زبان ساده بخوام بیان کنم اینه که چون دیود در TXها قرار داره سطح منطقی 1 (5ولت) را عبور نمیده و برای ایجاد این سطح پول پ شده
                            حکمت این دیود ژرمانیوم چیه؟
                            حکمتش افت 0.2 ولتی هست، میتونی سیلیکونی هم استفاده کنی (مثل 1N4148)
                            ...نهایتا اینکه اگه میکرویی اطلاعات بفرسته و میکروهای دیگه همشون اینتراپت سریالشون فعال باشه همشون میرن تو وقفه یا نه؟ من نمیخوام اینطور باشه...
                            اصطلاحاً به این گونه ارسال ، ارسال broadcast گفته میشه ، یعنی همه باید دریافت کنند ، حالا اگه شما می خواهید برای میکروی خاصی ارسال کنید باید یک پروتکل برای اطلاعاتتون تعریف کنید و در اون پروتکل آدرس میکرو مقصد و مبداً را مشخص کنید

موفق باشید
                            امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

سلام
                              اگه واستون مقدور هست برید سراغ TWI ...
                              منم میخواستم با یوزارت کارم رو انجام بدم ، دوست خوبم آقا سامان گفت برو سراغ TWI...
                              سرعت ارتباطش خوبه (درحدی که کاملا نیازم رو پاسخگو بود..) ..
                              127 تا میکرو رو هم میتونی شبکه کنی ....
                              تیم کاوش در مسابقات بین المللی ایران اپن 2016.نمایشی.مین یاب.
                              علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه!

دیدگاه

شما اگه فقط بخوای عدد بین میکرو ها ارسال کنی میشه با استفاده از تکنیک های برنامه نویسی این کارو کرد و با چند میکرو ارتباط برقرار کرد .اگه دیتات فقط عدد بود بهم بگو بگم چه جورب باید انجام بدی .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X