اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

power down mode in codevision

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : power down mode in codevision

سلام،خیلی خوبه سوالا و جوابا
    مهندس قاسمی نیا،ممنون بابت edit،(مقاومت pull up اگه داخلی فعال نکنه آدم،خروجی واجبه که خیلی خوب اشاره کردین،وگرن جواب نمیده)
    من رو at8 و ولتاژ 5،در حالت 300ua , power down و درحالت مصرف 50ma کشیده میشه
    نظرتون چیه؟

دیدگاه

سلام
      --
      با مدل های میگا32 و 328 هم امتحان کردم،ولی باز همان جریان 2 میلی امپری (میگا 328) و 10 میلی امپری (میگا 32 در فرکانس 8 مگاهرتز) جواب گرفتم

از کاربران محترم اگر کسی چیزی به ذهنش میرسه،ممنون میشم بفرمایید،که چرا میکرو اصلا وارد مد sleep نمیشه !
      باتشکر.

دیدگاه

سلام آقا سینا،برنامه آقای قاسمی نیا رو تست کردید؟
        مقاومت pull up رو قرار دادید؟

دیدگاه

سلام بر شما
          ---
          بله تست کردم،مابین 0.5 تا 1 میلی امپر کاهش جریان داشتم.(مابین 3 تا 2.5 میلی امپر).ولی بازم مشکل کماکان پابرجاست!
          باتشکر.

دیدگاه

سلام و عصر همگی بخیر.
            --
            برخره میکرو مگا 328p به کدهای بسکام زیر،به powerdown رفت (با ولتاژ حدود 3.1 و فرکانس 8 تا 1 مگاهرتز ، مصرف 1 میکرو و کمتر !!!؟) @};-
            [code=vb]$regfile = "m328pdef.dat"
            $baud = 9600
            $crystal = 8000000
            Print "start"
            Config Int0 = Change
            Enable Int0
            Enable Interrupts
            On Int0 Int0_isr
            Print "power down"
            Do
            Powerdown
            Print "return from power down"
            Loop
            End
            Int0_isr:
            Print "in isr"
            Return
            End[/code]
            ولی همین کدها در مگا 8a , 32 نتیجه بخصوصی نمیدهد!و مگا8 ,32 به پاور دان نمیرون!

نکته ی به ذهن کاربران محترم نمیرسد،؟
            باتشکر.

دیدگاه

مهندس کد آقای قاسمی نیا هم شبیه همین بود
              من با m32 و m8 تا 200،300 میکرو گرفتم
              m328 دم دست ندارم،اگه اینطور باشه حتما دلیلی داره
              تشکر بابت پیگیری

دیدگاه

سلام بر شما
                بله احتمالا ..

البته atmega328p جدیدتر و پرامکانت تر از دو میکرو قبلی هستش. و احتمالا در اجرای دستورات هم بهینه تر شده ... (البته از لحاظ مصرف طبق دیتاشیت کمتر از دو میکرو میگا32 و 8 می باشد)
                و احتمالا میکروهای قدیمی تر نیاز به یک کدها یا قلق های خاصی دارن که به این وضعیت برن!
                باتشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SINASET
                  سلام بر شما
                  بله احتمالا ..

البته atmega328p جدیدتر و پرامکانت تر از دو میکرو قبلی هستش. و احتمالا در اجرای دستورات هم بهینه تر شده ... (البته از لحاظ مصرف طبق دیتاشیت کمتر از دو میکرو میگا32 و 8 می باشد)
                  و احتمالا میکروهای قدیمی تر نیاز به یک کدها یا قلق های خاصی دارن که به این وضعیت برن!
                  باتشکر.
                  دوستان اگه امکانش هست شماتیک مدار و عکس فیوزبیت ها رو بزارید،بررسی کنیم تابه نتیجه برسیم

دیدگاه

با سلام
                    ممنون از پاسخ شما

فیوز بیت مگا328

فیوزبیت مگا 8

دیدگاه

آقای قاسمی نیا

فیوز بیت(میکرو at8)

شماتیک(چیزی نداره البته)

دیدگاه

سلام دوستان
                        بالاخره تونستم مصرف مگا 8 رو به 300 نانو آمپربرسونم که با مطالعه دیتاشیت انجام شد،و راه حلش هم اینه که اگه شمااز پینی استفاده نمی کنید یا خروجی ویا ورودی تعریفش کنید و در حالت ورودی پول اپ داخلی کنید،البته پایه ی avcc رو به Lcمتصل کنید
                        این عکس میزان مصرف با فرکانس 1 مگا و ولتاژ 3.3 ولت:

اینم برنامه:
                        کد:
                        $regfile = "m8adef.dat"
                        $crystal = 1000000
                        $hwstack = 40
                        $swstack = 16
                        $framesize = 32
                        Config Portb = OUTPUT
                        Config Portc = Output
                        Config Portd = Output

Power Powerdown
                        Do
                        Loop
                        End

دیدگاه

با سلام
                          --
                          بله کارتون خوب بوده..
                          روی میگا8 همین کد رو امتحان کردم،ولی بازم جواب نداد..!
                          ---
                          یک سوال مد وجود دارد که بشود با timer0 اون رو بیدار کرد ؟
                          چون وقتی با powerdown و power save کار می کنم نمیشه با وقفه داخلی اون را بیدار کنم!

یک سوال دیگر مجبور شدم با همان مد idle کار کنم، وقتی واحد ADC روشن بشه حدود 500 تا 600 میکرو امپر میکشه،ولی وقتی این واحد خاموش بشود جریان مصرفی به 280 تا 250 میکرو امپر میرسد.. حالا به غیر واحد adc واحد های که بشود انها را غیر فعال کرد ، وجود دارد؟! (و توانشان محسوس باشد)
                          باتشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SINASET
                            با سلام
                            --
                            بله کارتون خوب بوده..
                            روی میگا8 همین کد رو امتحان کردم،ولی بازم جواب نداد..!
                            ---
                            یک سوال مد وجود دارد که بشود با timer0 اون رو بیدار کرد ؟
                            چون وقتی با powerdown و power save کار می کنم نمیشه با وقفه داخلی اون را بیدار کنم!

یک سوال دیگر مجبور شدم با همان مد idle کار کنم، وقتی واحد ADC روشن بشه حدود 500 تا 600 میکرو امپر میکشه،ولی وقتی این واحد خاموش بشود جریان مصرفی به 280 تا 250 میکرو امپر میرسد.. حالا به غیر واحد adc واحد های که بشود انها را غیر فعال کرد ، وجود دارد؟! (و توانشان محسوس باشد)
                            باتشکر.
                            سلام
                            شما ببینید شاید اصلا برد بردتون یه جاییش جریان می کشه،اول آمپر برد بردتونو بگیرید بعدکه مطمئن شدید برد برد سالمه اون موقع میکرو بزارید واندازه بگیرید
                            شما فقط با تایمر کانتر 2 می تونید از مد بیارینش بیرون
                            صفحه 34 دیتاشیت اینواحدها رو نوشته که تومد پاور انرژی مصرف می کنند
                            این عکی صفحه 34

دیدگاه

با سلام
                              ---
                              برد برد ،همونی هستش که میگا328 رو باهش امتحان کردم،دقیقا تویه همون وضعیت،با همون ولتاژ میگا8 رو امتحان کردم...!
                              ---
                              بله خوشبختانه میکرو مگا328 یک سری رجسترهای داره که میشه باهشون پاور رو کنترول کرده
                              مثل ریجستر PRR ،که میشه باهش واحدهای spi و twi و usart و تایمر 0 و 1 و 2 و adc رو باهش خاموش و روش کردن
                              همچین یک ریجستر جداگنه برای خاموش روش کردن بافر های واحد adc داره . که اسمش DIDR0 هستش .همچین یک ریجستر به نام DIDR1 که می تونیم باهش مقایسه گر داخلی را خاموش کنیم(که به صورت دیفالت روش هستش)
                              از طریق خود ریجستر MCUCR هم میشه مدار Brown-out رو غیرفعال کردو همچین میشه ولتاژ رفرنس که به روی پایه aref رو خاموش کرد ..

گفته شده همیشه باید پایه ها ،بصورت نرم افزاری pull-up بشن ....(برای مد idle )

در کل اینطور که گفته شده سری میکرو جدیدتر avr مثل 328 یا 48 یا 128 یا 324 یا ... قابلیت های دارن (مثل مواردی که در بالا گفته شده ) به نام PRR یا Power Reduction Register (قدرت کاهش توان در ریجستر یا ریجستر کاهش دهند توان) که میشه باهش در مد IDLE توان میکرو رو کم کرد (تقریبا میشه گفت یک چیزی مثل POWER DOWN ولی با این تفاوت که خودمان بصورت دستی و نسبت به نیازمان منابع مورد نیاز را قطع و وصل می کنیم )

البته من هنوز موفق نشدم،بدرستی باهش کار کنم ،اگر موفق شدم،اطلاعات بیشتر رو در اخطارتون میذارم.
                              باتشکر.

دیدگاه

با سلام
                                ---
                                به کمک ریجستر PRR نتونستم امپر رو خیلی پایین بیارم. با غیر فعال کردن واحدهای spi و twi و usart و تایمر 1 و 2 و adc . و همچنین فعال موندن تایمر0 ،تونستم امپر رو در مد IDLE به 195 میکرو برسونم. و با غیر فعال کردن تایمر صفر به 110 میکرو امپر ... ! در کل چندان جالب نیست .. (البته احتمالا من علمش رو ندارم که باهش درست کار کنم)
                                ---
                                اگر بخوام تایمر 2 رو فعال کنم،ایا باید با نوسان ساز خارجی کار کنم،یا با نوسان ساز داخلی هم میشه فعالش کرد؟
                                باتشکر.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X