اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت پیکو ماهواره با avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : طراحی و ساخت پیکو ماهواره با avr

نوشته اصلی توسط pencil
    -در اینجا کسی قصد ساخت موشک را ندارد.
    -در تمام مواردی که تایپ نمودید در پست های قبلی مفصلا بحث شده است.
    -آی سی هایی که فرمودید آی سی های نظامی هستند وسری TTL آنها با 55 به جای 74 شروع میشوند.
    مشکل خیلی از مهندسین فعلی نظر دادن در مورد یک کامنت اون هم بدون خوب خوندن اون هستش
    اگه خوب کامنت من رو بخونید متوجه میشین که نظرات رو خوندم و طبق اون این پست رو قرار دادم
    ای سی که بنده بهش اشاره کردم مثل همین ای سی های معمولی با بدنه پلاستیکی هستش و نیازی نیس که حتما ttl باشه از cmos هم میشه استفاده کرد ، مثلا cd 4067
    بدنه ماهواره هم از مواد مخصوص ساخته شده که مدار داخلی رو نسبت به بیرون ایزوله میکنه
    واقعا همچین نظراتی ادم رو ناامید می کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiraghamohamadi
      مشکل خیلی از مهندسین فعلی نظر دادن در مورد یک کامنت اون هم بدون خوب خوندن اون هستش
      اگه خوب کامنت من رو بخونید متوجه میشین که نظرات رو خوندم و طبق اون این پست رو قرار دادم
      ای سی که بنده بهش اشاره کردم مثل همین ای سی های معمولی با بدنه پلاستیکی هستش و نیازی نیس که حتما ttl باشه از cmos هم میشه استفاده کرد ، مثلا cd 4067
      بدنه ماهواره هم از مواد مخصوص ساخته شده که مدار داخلی رو نسبت به بیرون ایزوله میکنه
      واقعا همچین نظراتی ادم رو ناامید می کنه
      بدنه (پوشش) آی سی ها از پلاستیک ساخته نمی شود زیرا در حین ساخت آی سی استفاده از این مواد تقریبا غیر ممکن است، پوشش محافظ آی سی از جنس رزین می باشد، و چون رزین یک ماده اکتیو نسبت به فوتون هایی با طول موج های کوتاه است( یکی از راه های سفت کردن رزین تاباندن نور UV به آن است) با سرعتی بسیار زیاد باعث آسیب دیدگی آی سی میگردد.
      رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
        بدنه (پوشش) آی سی ها از پلاستیک ساخته نمی شود زیرا در حین ساخت آی سی استفاده از این مواد تقریبا غیر ممکن است، پوشش محافظ آی سی از جنس رزین می باشد، و چون رزین یک ماده اکتیو نسبت به فوتون هایی با طول موج های کوتاه است( یکی از راه های سفت کردن رزین تاباندن نور UV به آن است) با سرعتی بسیار زیاد باعث آسیب دیدگی آی سی میگردد.
        باز هم کامل نخونده نظر دادین :surprised:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiraghamohamadi
          سلام
          واقعا خوشحالم که بین مهندسای برق و الکترونیک انقدر آشنا به علم شیمی وجود داره :smile: :job:
          یه نکته کوچیکی خدمتتون عرض کنم
          1) اینکه موشک و طراحی موشک کلا خودش یه عالم دیگه ای داره و هر بخش از موشک مثل موتور و نازل و بالک های کنترل و سیستم هدایت موشک کلا یه بخش مستقل از ماهواره هستش ، ماهواره همون بسته پستی هستش که توی زمین به موشک تحویل و میدن و توی فضا ازش تحویل می گیرن
          2)دوستان در مورد انتقال راحت تر ماهواره به فضا پرسیدن ، ببینید اون کشورها ( و جدیدا شرکت ها ) که الان ماهواره میسازن و میفرستن به سیاره های دیگه ، اول از بالون هوای گرم و بالون پر شده با گاز هلیوم استفاده کردن ( ینی همون زمین خاکی :icon_razz: ) ، و یه دفه ای نیومدن که یه ماهواره پیشرفته بسازن
          3) اگه میخواین یه نمونه از ماهواره بسازین نیاز نیس همین اول یه نمونه پیشرفته بسازین ، مهم اینه که اول کار رو شروع کنیم و قدم اول خارج از بحث تئوری برای ساخت ماهواره برداشته بشه ، برای شروع به یه مدار کوچیک برای ثبت اطلاعات مختلف (دیتا لاگر ) مثل دما ، فشار ، میزان نور ، تشعشعات مغناطیسی در ارتفاعات مختلف ، و اگر شد یک مدار عکس برداری و ذخیره اون
          ماهواره های اولیه اصلا سیستم مخابراتی برای ارسال تصویر یا اطلاعات نداشتن ، بعد از بازگشت به سطح زمین اطلاعات ازشون بازیابی میشده (مثل اولین نسل ماهواره های جاسوسی امریکا)
          4)برای حمل ماهواره هم به یک بالون از جنس الیاف ترکیبی نیازه ( یه شرکت توی تهران دیدم میفروشه همین رو )
          برای برگشت هم به این صورت عمل میکنه که بالون تا یه ارتفاع مشخصی بالا میره ( تا جایی که خط افق زمین کامل دیده میشه ینی از لایه ی پایینی جو خارج میشه) بعد در اثر پدیده ice break بالون از بین میره و مدار میره برای سقوط که در اونجا با یک جایروسکپ میشه سقوط رو تشخیص داد و به مدار نجات فرمان داد که عمل کنه
          5) مدار نجات چجوری ساخته میشه ؟ جوابش خیلی سادس این بخش رو با یکم باروت ویک کپسول کوچک که از یک طرف بتونه باز بشه تشکیل میشه ( این سیستم در موشک های ازمایشی و اماتوری استفاده میشه ) ،وقتی عمل کنه باروت منفجر میشه و چتر به بیرون پرتاب میشه ، که با این روش مدار ماهواره خیلی اروم به لایه پایینی جو برمیگرده ،
          6)حالا چجوری بفهمیم مدارمون کجا افتاده که بریم پیداش کنیم ؟ جواب این سوال هم سادس با یدونه از این فرستنده های جی پی اس که هم امادش داخل بازار هست و قیمتشم زیاد نیس (برای رهگیری خطوط حمل و نقل و پیدا کردن خودروی مسروقه استفاده میشه ) استفاده کنیم یا اینکه یدونش رو طراحی کنیم
          با این روش خیلی سریع میشه فهمید ماهواره کجاس ؟
          7)حالا از چه قطعاتی استفاده کنیم ؟ ببینید بهترین گزینه برای ای سی های مدار منطقی اونایی هستش که با استاندارد بالا مثل استاندارد قطعات شرکت Texas Instruments ساخته شده باشن تا دمای -55 درجه هم کار میکنن ، حالا می مونه که از چه میکروکنترلری استفاده بشه ؟ ببینید داخل نظرات میدیدم که avr رو به عنوان مزخرفترین میکرو معرفی کردن ، اما همین پروژه رو به نظرم میشه با avr جمع کرد و یکسری از ورژن های همین میکروی ( به ظاهر آشغال) میتونه در دمای -40 کارکنه
          atmega 16 avr خودش نزدیک به 16 مدل داره ( منظورم نوع L , A نیس)

برای تک تک این بخش ها که توضیح دادم یه سری اطلاعات کوچیک دارم که عملا بسازیمش ، باور کنید انقدرها هم کار سختی نیس و وقتی شروعش کنید میشه تمومش کرد و به نتیجه رسوندش ، خیلی از ایده ها موقع طراحی و ساخت و توی کار به ذهن ادم میرسه ، پس باید کار رو عملا شروع کرد که به نتیجه رسید! :nice: :nerd:
          چقدر حرف زدم :biggrin:
          با سلام و درود
          اطلاعات خوبی بود. ممنونم از شما.

لطفا اون شرکت که بالون با الیاف ترکیبی می فروشد رو معرفی کنید.

دیدگاه

چند تا از دوستان واقع بین گفتن وقتت را تلف نکن ولی افسوس که بعضی ها زیادی خوش بین هستن.
            به نظر منم وقتت را تلف نکن. نمی خوام نا امیدت کنم ولی سنگ بزرگ نشونه نزدن هست.البته خوبه که بیایم تئوری بحث کنیم و نظرات و مشکلات پیش رو را مطرح کنیم و دربارشون راهکار بدیم. تا اینجاش عالیه ولی کار عملی محکوم به شکست هست.
            این کار نه یک تیم 5 یا 6 نفره بلکه یک تیم 500 یا 600 نفره و یا بیشتر با تخصص های متنوع می خواد. موضوع پول هم که بسیار بدیهی هست.
            شما اول بیا و تاریخ تاپیک ها را ببین. چند ماه گذشت تا فقط بتونی یک آزمایشگاه برای کارت دست و پا کنی. تازه حالا میخوای توش قفسه بزنی. احتمالا تا چند ماه دیگه هم طول میکشه که قفسه بندی بشه و ....
            در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
            2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.
            3-آدم ها مثل عکس ها هستند: زیاد بزرگشون کنی ، کیفیتشون میاد پایین!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط siyavash2k
              چند تا از دوستان واقع بین گفتن وقتت را تلف نکن ولی افسوس که بعضی ها زیادی خوش بین هستن.
              به نظر منم وقتت را تلف نکن. نمی خوام نا امیدت کنم ولی سنگ بزرگ نشونه نزدن هست.البته خوبه که بیایم تئوری بحث کنیم و نظرات و مشکلات پیش رو را مطرح کنیم و دربارشون راهکار بدیم. تا اینجاش عالیه ولی کار عملی محکوم به شکست هست.
              این کار نه یک تیم 5 یا 6 نفره بلکه یک تیم 500 یا 600 نفره و یا بیشتر با تخصص های متنوع می خواد. موضوع پول هم که بسیار بدیهی هست.
              شما اول بیا و تاریخ تاپیک ها را ببین. چند ماه گذشت تا فقط بتونی یک آزمایشگاه برای کارت دست و پا کنی. تازه حالا میخوای توش قفسه بزنی. احتمالا تا چند ماه دیگه هم طول میکشه که قفسه بندی بشه و ....
              اون زمانی که گروه شهید طهرانی مقدم می خواست موشک بسازه هم این چنین حرف هایی رو می شنیدند ولی با تلاش و استمرار توانستند کارهایی انجام دهند که خیلی ها که چنین حرف هایی می زدند شگفت زده بشوند.

من پیشنهاد می کنم این مستندها رو ببینید:

رودررو با شیطان (در مورد پیشرفت های نیروی دریایی ایران)
              کابوس کرکس ها (در مورد پیشرفت های صنعت پهپاد ایران)
              مردی با آرزو های دور برد (در مورد پیشرفت های موشکی و در مورد شهید طهرانی مقدم)
              دانلود مستند 7 دقیقه تا تل آویو (در مورد پیشرفت های موشکی)
              مستند خط مقدم (شرح تلاش های شهید طهرانی مقدم)

اینم لینک 6 قسمت از مستند خط مقدم:
              http://www.aviny.com/clip/Defae_moghadas/shohada/tehrani-moghadam/khate-moghadam/khate-moghadam.aspx

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
                اون زمانی که گروه شهید طهرانی مقدم می خواست موشک بسازه هم این چنین حرف هایی رو می شنیدند ولی با تلاش و استمرار توانستند کارهایی انجام دهند که خیلی ها که چنین حرف هایی می زدند شگفت زده بشوند.

من پیشنهاد می کنم این مستندها رو ببینید:

رودررو با شیطان (در مورد پیشرفت های نیروی دریایی ایران)
                کابوس کرکس ها (در مورد پیشرفت های صنعت پهپاد ایران)
                مردی با آرزو های دور برد (در مورد پیشرفت های موشکی و در مورد شهید طهرانی مقدم)
                دانلود مستند 7 دقیقه تا تل آویو (در مورد پیشرفت های موشکی)
                مستند خط مقدم (شرح تلاش های شهید طهرانی مقدم)

اینم لینک 6 قسمت از مستند خط مقدم:
                http://www.aviny.com/clip/Defae_moghadas/shohada/tehrani-moghadam/khate-moghadam/khate-moghadam.aspx
                شما مطمئن هستید که اون موشک ها را 4 تا 5 نفر ساختن؟؟؟ اونم همه ایرانی بودن؟؟؟؟ از هیچ کشوری مخصوصا کره شمالی کمک نگرفتن؟؟؟ اینایی که به نام سند نام بردین هیچ گونه سندیت علمی ندارن و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارن.
                در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
                2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.

دیدگاه

شما مطمئن هستید که اون موشک ها را 4 تا 5 نفر ساختن؟؟؟ اونم همه ایرانی بودن؟؟؟؟ از هیچ کشوری مخصوصا کره شمالی کمک نگرفتن؟؟؟ اینایی که به نام سند نام بردین هیچ گونه سندیت علمی ندارن و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارن.
                  با سلام و درود
                  من چند نمونه ی موفق رو به شما ارائه دادم ولی شما خواستید اون رو رد کنید. توسعه ی صنایع پهپاد، نانو، نیروی دریایی، موشک و... هر کدام نمونه از تلاش های موفق گروه های جوان این کشور است که این ها را اصلا نمی توان نادیده گرفت.

شما گفتید: ((کار عملی محکوم به شکست هست.)). (ویرایش: اشتباه املایی تصحیح شد و کلمه ی عملی به جای علمی جایگزین گردید.)
                  این حرف شما اشتباه است. برای اینکه بهتر منطور من رو درک کنید مجموعه مستند سرزمین نخبگان رو که تولید شبکه ی افق هست مشاهده کنید.

http://www.aviny.com/clip/tv/sarzamin-nokhbegan/sarzamin-nokhbegan.aspx
                  http://www.ofoghtv.ir/group/documentary/played
                  http://www.ofoghtv.ir/archive/documentary
                  [hr]

من از آغازگر این موضوع عذر خواهی می کنم که مطلبی خارج است بحث نوشتم ولی لازم دیدم پاسخ بدهم.

دیدگاه

دوست من حرفتون رو کامل میکنم (شما حرفتون درست بوده ولی کامل نه)پیشنهاد من مستند خط مقدم هست دانلود کنید و ببینید تا از گمراهی دربیایید
                    داستان کره شمالی از این قراره که:
                    بعد از تموم شدن جنگ 8ساله ایران برای جلوگیری از حمله دوباره دشمنان دیگر (جلوگیری از جنگ)
                    اومد که موشک های روسی sckad b رو مهندسی معکوس بکنه (به علت نحریم ها هیچ کس به ایران سیم خاردار هم نمیفروخت)
                    همونطور که میدونید ساخت زیر سازی چنین علم هایی به زمان 30 سال نیاز دارد
                    گروه موشکی ایران دو گزینه داشتند:
                    1- ادامه دادن بدون خرید تکنولوژی ساخت
                    2-خرید تکنولوژی ساخت و ادامه از مراحل بعد
                    چون تیم صلاح دیدند که بهتر است که تکنولوژی را خریده و مابقی را خود بدست آورند(طراحی,ساخت,و...)
                    پس مذاکرات با کره شمالی آغاز شد و دستگاه های تولید از کره شمالی خریداری شد
                    وبعد از تلاش هایی همرزمان شهید حسن تهرانی مقدم بعد از گذشت 25 سال ایران در سال76 توانایی ساخت موشک را به صورت بومی بدست آورد(قبلا از همان کره شمالی ماژول ها را میخریدند وفقط پیچ میکردند)
                    وامروزه ایران نه تنها توانایی ساخت بلکه توانایی طراحی نیز پیدا کرده است
                    ولی باز هم پیشنهادم دانلود مستند خط مقدم هست دانلود کنید و ببینید کامل خودشون توضیح دادند
                    این هم لینک :
                    http://www.aviny.com/clip/defae_mogh...82%D8%AF%D9%85

پس دوست من صحبت ها همگی درست هست اما کامل خیر
                    یه مثال میزنم:
                    ما همگی در دانشگاه از استاد خود درس میاموزیم
                    وبعدا توسط آن ها مدار و یا مداراتی مسازیم آیا در این حالت مدار ها را استادمان ساخته

میبخشید من از اول زبان فارسی ضعیفی داشتم
                    از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
                    --------------------------------------------------------
                    تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
                    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
                      با سلام و درود
                      من چند نمونه ی موفق رو به شما ارائه دادم ولی شما خواستید اون رو رد کنید. توسعه ی صنایع پهپاد، نانو، نیروی دریایی، موشک و... هر کدام نمونه از تلاش های موفق گروه های جوان این کشور است که این ها را اصلا نمی توان نادیده گرفت.
                      داداش دقت کن اونا بودجه ی یه مملکت پشتش بوده نه چارتومن ته جیب من شما...!
                      حیدر قجا دونیا یالان دونیا دور...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MohammadMers
                        داداش دقت کن اونا بودجه ی یه مملکت پشتش بوده نه چارتومن ته جیب من شما...!
                        معلومه اونجا امنیت یک کشور تو خطره
                        ولی در کارهای ما یک مقاومت تک تومنی
                        از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
                        تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
                        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
                          با سلام و درود

شما گفتید: ((کار علمی محکوم به شکست هست.)).
                          این حرف شما اشتباه است. برای اینکه بهتر منطور من رو درک کنید مجموعه مستند سرزمین نخبگان رو که تولید شبکه ی افق هست مشاهده کنید.

http://www.aviny.com/clip/tv/sarzamin-nokhbegan/sarzamin-nokhbegan.aspx
                          http://www.ofoghtv.ir/group/documentary/played
                          http://www.ofoghtv.ir/archive/documentary
                          [hr]

من از آغازگر این موضوع عذر خواهی می کنم که مطلبی خارج است بحث نوشتم ولی لازم دیدم پاسخ بدهم.

سلام دوست عزیز
                          لطفا یا درست بخونید و یا درست تایپ کنید.
                          من هرگز نگفتم کار علمی محکوم به شکست است. نظرم کاملا برعکسه.
                          من گفتم کار عملی محکوم به شکست هست. اونم در این مورد خاص.

علم با عمل زمین تا آسمون فرقشون هست. فقط حروفشون مشترکه.

با عرض معذرت از همه

دیدگاه

همه دوستان از یه جهتی به موضوع میخوان نگاه کنند.
                            شکی نکنید که خواستن توانستنه
                            جوانان ایران هم اینو اثبات کردند.
                            حالا بدون بحث و اصطکاک با هم و تلف شدن وقت - هر کی مایله اطلاعات رو کنه - به هر اندازه.

یکی از دوستان فرستنده و گیرنده زیگبی را مثال زد اگر از توان ارسال و دریافت مدلها اطلاعاتی دارید بیان کنید.

ممنون
                            دوست عزیز اگه مفید بود روی تشکر بزن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
                              با سلام و درود
                              اطلاعات خوبی بود. ممنونم از شما.

لطفا اون شرکت که بالون با الیاف ترکیبی می فروشد رو معرفی کنید.
                              بیاین داخل این بخش اطلاعات رو دراونجا قرار دادم
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=118053.0

دیدگاه

آقا اینی که شما میخواید بسازید چن صد ملیون (شایدم چن میلیارد!!) بودجه میخواد. حالا اگه دارید که بسم الله شروع کنید به ساخت مام فیض میبریم...!
                                حیدر قجا دونیا یالان دونیا دور...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X