اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاثیر نویز رله بر روی ای سی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تاثیر نویز رله بر روی ای سی

سلام
    اگر به معنای کلمات emitter و collector وbase توجه کنید استدلال من رو متوجه میشین.
    ترانزیستور صدمه میبینه یا میسوزه ودر این صورت شاید راه پیدا کنه و اون هم بستگی به نوع ترانزیستور داره پس دیود فقط برای محافظت از ترانزیستور و اون فقط در موارد خاص که جریان برگشتی از رله وجود داشته باشه یا بسیار زیاد باشه و یکی از علت های اون اینه که ولتاژ تغذیه رله بیشتر از مقدار مصرفی اون باشه پس استفاده از اون بهتر از استفاده نکردنشه :smile:
    سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

دیدگاه

ببینید عزیزان، دیود هرزگرد میذاریم که جریان رله بخاطر سلفی بودن و پسفاز بودن هنگام خاموش کردن رله المان قبل از خودش رو نسوزونه. حالا این المان میتونه ترانزیستور باشه یا میکرو یا اپتوکوپلر. در هرصورت دیود همیشه لازمه.
      بهترین مدار برای درایو رله اینه که از یه اپتوکوپلر استفاده بشه و یه ترانزیستور و دیود هرزگرد. ضمن اینکه دو سر رله هم یه خازن 100 نانو وصل بشه. همچنین بهترین راه اینه که تغذیه رله و میکرو جدا باشه ولی اکثر اوقات این امکان وجود نداره بنابراین کافیه که تغذیه رله یعنی GND و vcc اون مستقیم از ورودی مدار و قبل از رگولاتور از طریق یه خط جدا به رله برسه. ضمن اینکه برای محکم کاری میشه زمین رله رو هم با استفاده از فریت بید وصل کرد و رله تا اونجایی که ممکنه از lcd و میکرو دور باشه.
      اگه نصف این کارایی که گفتم رو هم انجام بدید میتونید مطمئن باشید که مدارتون مشکلی نخواهد داشت.
      از ترایاک هم میشه استفاده کرد ولی برای قطع و وصل جریانهای ac که در اینصورت از اپتوترایاکهایی مثل moc3063 بهتره استفاده بشه که مدار عبور از صفر هم دارند. چنانچه بارمون سلفی باشه کافیه که از اسنابر استفاده بشه که شامل یه خازن پلی استر 10نانو و یه مقاومت 39 اهمی هستش.
      موفق باشید
      www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

بینید عزیزان، دیود هرزگرد میذاریم که جریان رله بخاطر سلفی بودن و پسفاز بودن هنگام خاموش کردن رله المان قبل از خودش رو نسوزونه. حالا این المان میتونه ترانزیستور باشه یا میکرو یا اپتوکوپلر. در هرصورت دیود همیشه لازمه.
        بهترین مدار برای درایو رله اینه که از یه اپتوکوپلر استفاده بشه و یه ترانزیستور و دیود هرزگرد. ضمن اینکه دو سر رله هم یه خازن 100 نانو وصل بشه. همچنین بهترین راه اینه که تغذیه رله و میکرو جدا باشه ولی اکثر اوقات این امکان وجود نداره بنابراین کافیه که تغذیه رله یعنی GND و vcc اون مستقیم از ورودی مدار و قبل از رگولاتور از طریق یه خط جدا به رله برسه. ضمن اینکه برای محکم کاری میشه زمین رله رو هم با استفاده از فریت بید وصل کرد و رله تا اونجایی که ممکنه از lcd و میکرو دور باشه.
        ممنون دوست عزیز: لطف کنید شما یا سایر دوستان: یک شماتیک 100% عملی بگذارید : که با بستن مدار اش خیالمان راحت باشه!؟؟
        الان مدار جناب کریمی ایا مناسب هست؟
        سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
          ممنون دوست عزیز: لطف کنید شما یا سایر دوستان: یک شماتیک 100% عملی بگذارید : که با بستن مدار اش خیالمان راحت باشه!؟؟
          الان مدار جناب کریمی ایا مناسب هست؟
          سپاس
          بله مدار اقای کریمی دارای کامل ترین شکل مدارهای این گونه هست
          سقراط : دانش من بدانجایی رسید که فهمیدم هیچ نمیدانم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید سجاد احدزاده
            بله مدار اقای کریمی دارای کامل ترین شکل مدارهای این گونه هست
            ممنون: اخه جناب کریمی توی مقادیر مقاومت ها شک داشتند برای همین گفتم یک چیز باشه که اگر بستم به مدار اسیب نزنه جسارتا :mrgreen:

دیدگاه

مدار آقای کریمی یه چندتا اشکال داره ولی کلیتش درسته.
              از اپتوکوپلر pc817 استفاده کنید و اونو با یه مقاومت 330 به میکرو اتصال بدید. ترجیحا از رله 12 ولت استفاده کنید که ولتاژ اونو از قبل از رگولاتور بگیرید که نویز کمتری بندازه.در این صورت کلکتور ترانزیستور داخلی pc817 رو به 12 ولت متصل کنید و سر راه ترانزیستور هم یه مقاومت 10کیلو قرار بدید. دوسر رله هم یه خازن 100نانو بذارید.خودم همیشه ازاین مدار استفاده میکنم و مشکلی هم نداره.
              مدارشو براتون گذاشتم. وقتی رله وصل بشه led هم روشن میشه.

http://s6.picofile.com/file/8197384626/relay.jpg

موفق باشید
              www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidabedi
                مدار آقای کریمی یه چندتا اشکال داره ولی کلیتش درسته.
                از اپتوکوپلر pc817 استفاده کنید و اونو با یه مقاومت 330 به میکرو اتصال بدید. ترجیحا از رله 12 ولت استفاده کنید که ولتاژ اونو از قبل از رگولاتور بگیرید که نویز کمتری بندازه.در این صورت کلکتور ترانزیستور داخلی pc817 رو به 12 ولت متصل کنید و سر راه ترانزیستور هم یه مقاومت 10کیلو قرار بدید. دوسر رله هم یه خازن 100نانو بذارید.خودم همیشه ازاین مدار استفاده میکنم و مشکلی هم نداره.
                مدارشو براتون گذاشتم. وقتی رله وصل بشه led هم روشن میشه.

موفق باشید
                با سلام ببخشید اینجا جاش نیست ولتاژ دوسر این ال ای دی ها باید چند ولت باشه تا نورش خوب باشه و نسوزه دیودها وو .. اینها چطور تو کدوم قسمت از دیتاشیتشون نوشته شده

چون اینجا ولتاژ اند 12 ولته

روش دوبار تو پروتئوس کلیک کردم نوشته 2 ولت هدایشه 10 میلی امپر هم جریانشه
                با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط imannejaty
                  با سلام ببخشید اینجا جاش نیست ولتاژ دوسر این ال ای دی ها باید چند ولت باشه تا نورش خوب باشه و نسوزه دیودها وو .. اینها چطور تو کدوم قسمت از دیتاشیتشون نوشته شده

چون اینجا ولتاژ اند 12 ولته

روش دوبار تو پروتئوس کلیک کردم نوشته 2 ولت هدایشه 10 میلی امپر هم جریانشه
                  با تشکر
                  با سلام ولتاژ و جریان کاری دیود های نوری بر حسب رنگشون متفاوت هستن که در سایت زیر بهشون اشاره شده
                  http://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/3070
                  تو این وبلاگ هم خوب در مورد led و محاسبات جریانش توضیح داده
                  http://kit.blogsky.com/1391/07/28/post-35/
                  بازم سوالی داشتین درخدمتم
                  موفق باشید

دیدگاه

دوستان: این مداری که ارائه دادید : یکم بزرگ هست و من یک مدار تایمر دارم که با ds1307 و کریستال و.. هست :خلاصه مدار جمع و جور هست و اگر مدار زیر بهش اضافه کنم بزرگ میشه و pcb زدن برایش سخت و میشه و ....
                    خلاصه به نظر تان ایا از تریاک استفاده کنم : بهتر هست یا نه ؟ حالا نمی دانم منظور تان از بار سلفی و مفاومتی چی هست!!؟ چون رله دردسر زیاد داره !!
                    http://s6.picofile.com/file/8179011476/triac.bmp
                    سپاس

دیدگاه

دوستان: این مداری که ارائه دادید : یکم بزرگ هست و من یک مدار تایمر دارم که با ds1307 و کریستال و.. هست :خلاصه مدار جمع و جور هست و اگر مدار زیر بهش اضافه کنم بزرگ میشه و pcb زدن برایش سخت و میشه و ....
                      خلاصه به نظر تان ایا از تریاک استفاده کنم : بهتر هست یا نه ؟ حالا نمی دانم منظور تان از بار سلفی و مفاومتی چی هست!!؟ چون رله دردسر زیاد داره !!
                      http://s6.picofile.com/file/8179011476/triac.bmp
                      سپاس
                      خب دوست من شما با این تایمر میخواین چه چیزی رو کنترل کنین؟موتور ؟لامپ؟
                      عموما وسایلی که دارای سیم پیچ هستن مثل موتور -رله بهشون بار سلفی میگن یعنی خاصیت سلفی دارن
                      و اون دسته وسایلی که فاقد سیم پیچ هستن مثل لامپ بهشون بار مقاومتی میگن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر کریمی
                        خب دوست من شما با این تایمر میخواین چه چیزی رو کنترل کنین؟موتور ؟لامپ؟
                        عموما وسایلی که دارای سیم پیچ هستن مثل موتور -رله بهشون بار سلفی میگن یعنی خاصیت سلفی دارن
                        و اون دسته وسایلی که فاقد سیم پیچ هستن مثل لامپ بهشون بار مقاومتی میگن
                        مرسی دوست عزیز: هنوز مشخص نیست که چه چیزی را میخوام خاموش و روشن کنم !! یک مداری میخوام چند منظوره باشه !! شاید مودم adsl :شاید پمپ و... یعنی بشه برای بیشتر وسایل ازش استفاده کرد؟
                        مثلا من از مدار تریاک ایا می تونم برای خاموش و روشن کردن مودم استفاده کنم !!
                        مگه نمی گویید رله نویز داره و نباید نزدیک ای سی باشه و باید از ان مدار مخصوص استفاده کرد !! و اینکه یک جا خونده بودم که می گویند رله عمر چندانی نداره و زود خراب میشه !! و هزار معایب دیگه ی رله ..

سپاس

دیدگاه

مرسی دوست عزیز: هنوز مشخص نیست که چه چیزی را میخوام خاموش و روشن کنم !! یک مداری میخوام چند منظوره باشه !! شاید مودم adsl :شاید پمپ و... یعنی بشه برای بیشتر وسایل ازش استفاده کرد؟
                          مثلا من از مدار تریاک ایا می تونم برای خاموش و روشن کردن مودم استفاده کنم !!
                          مگه نمی گویید رله نویز داره و نباید نزدیک ای سی باشه و باید از ان مدار مخصوص استفاده کرد !! و اینکه یک جا خونده بودم که می گویند رله عمر چندانی نداره و زود خراب میشه !! و هزار معایب دیگه ی رله ..

سپاس
                          دوست من عمومی ترین قطعه واسه خاموش روشن کردن وسایل برقی در دو ولتاژac و dc همون رله هستش
                          بله با ترایاک میتونی مودم و خیلی چیزای دیگه که مصرفشون در حد توان ترایاک هست خاموش روشن کنی برا بارای سلفی هم یک طبقه اسنابر به مدار ترایاک اضافه میشه
                          نویز حاصل از رله اینقدرا جدی و غیر قابل حل نیست که از استفاده ازش صرف نظر کنیم شما فرمودین میخوام مدار خیلی مطمئن عمل کنه بنده اون مدار اپتوکوپلر دار رو پیشنهاد کردم وگرنه برای کارای نه چندان حساس و ... از همون ترانزیستو + دیود هرزگرد استفاده میشه که خیلیم خوب و بدون مشکل کار میکنه (چنتا ترموستات صنعتی دارم که بدون اپتوکوپلر رله رو درایو کرده) حالا خودتون بسته به نیاز و حساسیت مدارتون تصمیم بگیرین که از کدوم روش(بدون اپتوکوپلر یا با اپتوکوپلر) استفاده کنین در اخر بگم که اگه از رله استفاده کنین محدودیت کمتری در باره جریان کشی دارین
                          از معایب رله هم میتوان به این موارد اشاره کرد:
                          سرعت سویچ کم
                          تولید صدا هنگام سویچ کنتاکت

دیدگاه

دوست من عمومی ترین قطعه واسه خاموش روشن کردن وسایل برقی در دو ولتاژac و dc همون رله هستش
                            بله با ترایاک میتونی مودم و خیلی چیزای دیگه که مصرفشون در حد توان ترایاک هست خاموش روشن کنی برا بارای سلفی هم یک طبقه اسنابر به مدار ترایاک اضافه میشه
                            نویز حاصل از رله اینقدرا جدی و غیر قابل حل نیست که از استفاده ازش صرف نظر کنیم شما فرمودین میخوام مدار خیلی مطمئن عمل کنه بنده اون مدار اپتوکوپلر دار رو پیشنهاد کردم وگرنه برای کارای نه چندان حساس و ... از همون ترانزیستو + دیود هرزگرد استفاده میشه که خیلیم خوب و بدون مشکل کار میکنه (چنتا ترموستات صنعتی دارم که بدون اپتوکوپلر رله رو درایو کرده) حالا خودتون بسته به نیاز و حساسیت مدارتون تصمیم بگیرین که از کدوم روش(بدون اپتوکوپلر یا با اپتوکوپلر) استفاده کنین در اخر بگم که اگه از رله استفاده کنین محدودیت کمتری در باره جریان کشی دارین
                            سرعت سویچ کم
                            با سلام بحث خیلی پرکابردی تویه این پست مطرح شده اما افسوس هیچ شماتیکی با ترایاک و اپتو ترایاک عنوان نشده اگر زحمتی نیست یک شماتیک با اپتو ترایاک و ترایاک هم قرار بدهید لطف بزرگی کردید
                            با تشکر از زحمات فراوان شما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط imannejaty
                              با سلام بحث خیلی پرکابردی تویه این پست مطرح شده اما افسوس هیچ شماتیکی با ترایاک و اپتو ترایاک عنوان نشده اگر زحمتی نیست یک شماتیک با اپتو ترایاک و ترایاک هم قرار بدهید لطف بزرگی کردید
                              با تشکر از زحمات فراوان شما
                              با سلام دوست عزیز
                              اگه توجه کنید در پست های بالا مدار اپتوتریاک و اپتوکوپلر قرار داده شده است بند یه مدار دیگه ای رو که دارای اسنابر هم هست رو اینجا میزارم امیدوارم به دردتون بخوره

دیدگاه

سرعت سویچ کم
                                ممنون دوست عزیز:
                                چند سئوال در مورد تریاک:
                                طبق عکس زیر:
                                1. ایا میشه به جای ان لامپ از پزیز برق استفاده کرد؟؟ و 2 شاخه ای که برای پمپ یا مودم و یا هر چیز دیگری هست را بهش وصل کرد؟
                                http://s6.picofile.com/file/8197525834/t1.jpg
                                2. فاز و نول ایا توی عکس مسیر اش درست هست؟ یعنی ان 2 قسمت که مشخص کردم مستقیم به برق وصل میشه؟
                                3.توی ان مداری که برای تریاک هست ایا میشه از هز نوع تریاکی استفاده کرد بر اساس امپر ؟ 10 امپر و 40 امپر و....؟ ایا مقادیر سایر اجرا هم تغییر می کنه یا تغییر تریاک ؟
                                4.مثلا اگر توی ان مدار ار تریاک 40 امپری اگر استفاده کردیم: ایا دستگاه(مودم) هم حتما باید 40 امپر بکشه یا مهم نیست؟

سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X