اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات مربوط به LCD های کاراکتری و گرافیکی

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوالات مربوط به LCD های کاراکتری و گرافیکی

در lcd های با درایو Ks108 چرا وقتی دوبار دو بسکام مینویسی lcdat قاطی میکنه lcd ??????????????
    مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط segmex
      در lcd های با درایو Ks108 چرا وقتی دوبار دو بسکام مینویسی lcdat قاطی میکنه lcd ??????????????
      نمونه برنامتو می ذاری؟

دیدگاه

مثلا مینویسیم

Lcdat 0 , 0 , "farzad"
        lcdat 10,10,"ali"

اولی رو درس مینویسه ولی دومی رو وقتی میخاد بنویسه lcd قاطی میکنه !!!!!!!!!!!!

مشکل از چیه ؟
        مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

خب اگه تو برناهم اصلی همین کارو کردی طبیعیه قاطی کنه. اگه فونت 8*8 انتخاب کرده باشی، 8 تا سطر بیشتر نداری. در دستور lcdat x,y,text متغیر یا عدد x می تونه یک عدد بین 1 تا 8 باشه ( که اینجا نوشتی 10 ) - متغیر یا عدد y یک عدد بین 0 تا 127 هست ( بر حسب پیکسل)
          یه نگاه به اموزشی که میلاد موسوی گذاشته بکن.

دیدگاه

من تو glcd سری sed میخوام از این دستور استفاده کنم ولی error میده و میگه :lcd-control not found در مورد Cursor off و Cursor on , Cursor blink همچین مشکلی داره وقتی این خط رو غیر فعال میکنم برنامه مشکل دیگه ای نداره و اجرا میشهشاید هم فقط برای glcd از نوع t6963 کاربرد داره ؟
            راستی با نرم افزار glcd generator یا نرم افزار glcdtools (که تو همین سایت گذاشته شده) تو بیسکام هم میشه استفاده کرد ؟ ممکنه راهنمایی کنید؟
            چه دعایی کنمت بهترازاین ،که کنار پسر فاطمه هنگام اذان ، سحر جمعه ای پشت دیوار بقیع قامتت قد بکشد در دو رکعت به نمازی که نثار حرم و گنبد برپا شده ی حضرت زهرا بکنی ... انشاالله

دیدگاه

من یک lcd را با همان روش هایی که در همین پست گفته شده به یک atmega64 وصل کرده ام تنها ردیف پایین آن تمام کاراکتر هایش روشن می شود(مستطیل نشان می دهد) :angry: بین پایه 3 و زمین پتانسیو متر وصل کردم جواب نداد lcd :angry: :angry: را با همان برنامه مخصوص lcd روی atmega16 وصل کردم جواب داد :eek: :angry: :angry:یکی از اساتیدم گفت شاید میکرو نتواند جریان lcd را تامین کند پایه های lcd را به بیس ترانزیستور وصل کن از کلکتور به lcd بده و امیترش را زمین کن تا جریان کلکتور بشود بتا برابر جریان بیس(بافر) این کار را هم تست کردم جواب نداد :angry: من از cod vison که در همین پست است استفاده می کنم برای محکم کاری نسخه ای بالا تر را هم پیدا کردم و دانلود کردم جواب نداد :angry: لطفا راهنمایی کنید
              یکی میگفت خدا چرا به حرفای ما گوش نمیده گفتم
              هان ای صنما،دل یک دله کن
              گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

سلام ..................

ببینید اینقدر شکلک گذاشتید توی پستتون که خیلی وحشتناک شده......

در حقیقت هیچ نوع مشکل جریان یا موارد مشابه برای LCD اونم از نوع کاراکتری نمیشه تصور کرد ، چون مصرفشون با توجه به پردازنده ی داخلی که دارن ، اونقدرام بالا نیست که بخواین از ترانزیستور استفاده کنین .

اما برای اتصال LCD به 64 راه بخصوصی وجد نداره ، همون روال ثابت و همیشگی در اتصال LCD قابل تصوره . اما اگه امکان داره ، مدار اتصال و همچنین برنامه و تنظیمات پیکره بندی شده ی میکر تون رو بذارید تا روی اونها قضاوت کنیم .

در ضمن اتصال پایه ی 3 برای پتانسیومتر و همچنین ولتاژ رسیده به LCD و پایه های تغذیه ی LCD و میکرو رو چک کنید . اگر هم به میکروتون شک دارید ، یه برنامه ی ساده (lED چشمک زن) رو باهاش اجرا کنید ببینید جواب چی میشه . موفق باشید .

دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

تا اومدم درستش کنم برق رفت حالا هم چرا گذاشتش نمی دانم برای همین شکلک زیاد دارد
                  ببین اولش این طوری است

#include<delay.h>
                  #include <mega64.h>

// Alphanumeric LCD Module functions
                  #asm
                  .equ __lcd_port=0x03 ;PORTE
                  #endasm
                  #include <lcd.h>

// Declare your global variables here

void main(void)
                  و بعد هم این طور

// LCD module initialization
                  lcd_init(16);

while (1)
                  {
                  // Place your code here
                  lcd_clear();
                  lcd_putsf("in the name of god"
                  delay_ms(5000);

};
                  یکی میگفت خدا چرا به حرفای ما گوش نمیده گفتم
                  هان ای صنما،دل یک دله کن
                  گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mikla
                    من تو glcd سری sed میخوام از این دستور استفاده کنم ولی error میده و میگه :lcd-control not found در مورد Cursor off و Cursor on , Cursor blink همچین مشکلی داره وقتی این خط رو غیر فعال میکنم برنامه مشکل دیگه ای نداره و اجرا میشهشاید هم فقط برای glcd از نوع t6963 کاربرد داره ؟
                    راستی با نرم افزار glcd generator یا نرم افزار glcdtools (که تو همین سایت گذاشته شده) تو بیسکام هم میشه استفاده کرد ؟ ممکنه راهنمایی کنید؟
                    سلام.
                    دوست عزیز شما تازه صبح سوالتون رو پرسیدید... اکثر دوستان تا عصر مشغله کاری دارند و از ساعت 5 به بعد تازه انجمن ترافیک میشه و بیشترین آنلاین رو داره. oo:

یک سوال ؟؟ وقتی شما از این دستور استفاده نمیکنید وضعیت cursor به چه صورته؟؟ و شما میخواهید به چه صورت باشه..؟؟

در مورد glcd generator هم بگم که کدهای خروجیش با نرم افزار بسکام سازگار نیست.
                    www.icesi.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میلاد موسوی
                      دوست عزیز شما تازه صبح سوالتون رو پرسیدید... اکثر دوستان تا عصر مشغله کاری دارند و از ساعت 5 به بعد تازه انجمن ترافیک میشه و بیشترین آنلاین رو داره. oo:

یک سوال ؟؟ وقتی شما از این دستور استفاده نمیکنید وضعیت cursor به چه صورته؟؟ و شما میخواهید به چه صورت باشه..؟؟

در مورد glcd generator هم بگم که کدهای خروجیش با نرم افزار بسکام سازگار نیست.
                      ممنون از جوابتون :mrgreen:
                      من وقتی glcd رو روشن میکنم اصلا کرزر روشن نمیشه و هر دیتا یا عکسی رو که روی glcd لود میکنم فقط همون عکس یا دیتا رو نمایش میده و اصلا اثری از کرزر نیست خواستم از دستورات Cursor off و Cursor on , Cursor blink استفاده کنم که کامپایلر error میده :lcd-control not found
                      glcd من kxm12864j-3 ابی هست که از لحاظ run شدن فرقی با ts12864a نمیکنه و از سری sed هست
                      مثلا برنامه زیر:

$lib "glcdks108.lbx"
                      $regfile = "m32def.dat"
                      $crystal = 8000000

'***********PORT******config glcd port
                      Config Porta = Output
                      Config Portc.0 = Output
                      Config Portc.1 = Output
                      Config Portc.2 = Output
                      Config Portc.3 = Output
                      Config Portc.4 = Output
                      Config Portc.5 = Output
                      Config Graphlcd = 128 * 64sed , Dataport = Porta , Controlport = Portc , Ce = 2 _
                      , Ce2 = 1 , Cd = 3 , Rd = 4 , Reset = 5 , Enable = 0
                      Cursor Off

Setfont Font8x8
                      End 'end program
                      $include "font8x8.font"

که وقتی خط Cursor off رو غیر فعال میکنم برنامه دیگه error نداره
                      در مورد نرم افزار glcd generator گزینه mikro basic code چیکار میکنه ؟ glcdtools هم فقط برای c کاربرد داره ؟
                      یه سوال دیگه :mrgreen::
                      شما برای فارسی نویسی توبیسکام برای glcd از روش تبدیل عکس استفاده میکنید یا کتابخانه ی خاصی رو به کار میبرید ؟

ممنون از وقتی که میزارید
                      چه دعایی کنمت بهترازاین ،که کنار پسر فاطمه هنگام اذان ، سحر جمعه ای پشت دیوار بقیع قامتت قد بکشد در دو رکعت به نمازی که نثار حرم و گنبد برپا شده ی حضرت زهرا بکنی ... انشاالله

دیدگاه

سلام خدمت اساتید
                        شرمنده پا برهنه وارده بحث میشم
                        میخواستم بدونم واسه نمایش pic تو lcd گرافیکی.میشه عکس ها رو تو serial eeprom ریخت بعد نمایش داد؟؟؟ریختن عکس تو eeprom میکرو که کاره راحتیه نمایششم همینطور...اما برای ریختن تو serial eeprom و نمایش باید چیکار کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mikla
                          ممنون از جوابتون :mrgreen:
                          من وقتی glcd رو روشن میکنم اصلا کرزر روشن نمیشه و هر دیتا یا عکسی رو که روی glcd لود میکنم فقط همون عکس یا دیتا رو نمایش میده و اصلا اثری از کرزر نیست خواستم از دستورات Cursor off و Cursor on , Cursor blink استفاده کنم که کامپایلر error میده :lcd-control not found
                          glcd من kxm12864j-3 ابی هست که از لحاظ run شدن فرقی با ts12864a نمیکنه و از سری sed هست
                          مثلا برنامه زیر:

$lib "glcdks108.lbx"
                          $regfile = "m32def.dat"
                          $crystal = 8000000

'***********PORT******config glcd port
                          Config Porta = Output
                          Config Portc.0 = Output
                          Config Portc.1 = Output
                          Config Portc.2 = Output
                          Config Portc.3 = Output
                          Config Portc.4 = Output
                          Config Portc.5 = Output
                          Config Graphlcd = 128 * 64sed , Dataport = Porta , Controlport = Portc , Ce = 2 _
                          , Ce2 = 1 , Cd = 3 , Rd = 4 , Reset = 5 , Enable = 0
                          Cursor Off

Setfont Font8x8
                          End 'end program
                          $include "font8x8.font"

که وقتی خط Cursor off رو غیر فعال میکنم برنامه دیگه error نداره
                          در مورد نرم افزار glcd generator گزینه mikro basic code چیکار میکنه ؟ glcdtools هم فقط برای c کاربرد داره ؟
                          یه سوال دیگه :mrgreen::
                          شما برای فارسی نویسی توبیسکام برای glcd از روش تبدیل عکس استفاده میکنید یا کتابخانه ی خاصی رو به کار میبرید ؟

ممنون از وقتی که میزارید
                          سلام.

منم کنجکاو شدم... امروز تست کردم روی lcd های sed ارور میده... ولی روی t6963 هیچ مشکلی نداره خیلی عالی هم کار میکرد.

واقعیتش من چند وقت پیش خواستم از نرم افزار glcd generator استفاده کنم ولی نشد.. حالا شاید از دوستان کسی باشه جواب گرفته باشه..
                          برای فارسی نویسی هم من اون اولا از از عکس استفاده میکردم که البته این راهش نیست. بعد هم با کتابخانه های خود بسکام ور رفتم تونستم چندتا پروژه رو فارسی نویسی کنم ولی راه اصولی نبود..

فعلا با آقا مصطفی قطبی قرار شد روی کتابخانه فارسی نویسی برای بسکام کارکنیم که هنوز وقت مناسبی پیدا نکردیم.

نوشته اصلی توسط roze_siah
                          سلام خدمت اساتید
                          شرمنده پا برهنه وارده بحث میشم
                          میخواستم بدونم واسه نمایش pic تو lcd گرافیکی.میشه عکس ها رو تو serial eeprom ریخت بعد نمایش داد؟؟؟ریختن عکس تو eeprom میکرو که کاره راحتیه نمایششم همینطور...اما برای ریختن تو serial eeprom و نمایش باید چیکار کرد؟
                          ببینید اگر هم بشه که مطمئن هسمتم میشه باید شما کد عکس هارو داشته باشی. به صورت پیش فرض با خود بسکام نمیشه..
                          که اگر هم کد عکس هارو داشته باشید . برنامه نویسی برای lcd کلا عوض میشه باید تمام پایه هارو خودتون کنترل کنید.
                          www.icesi.ir

دیدگاه

من یه glcd گرفتم به این اسم ae12864-e خواستم یه پروژه باهاش انجام بدم اما اصلا بلد نیستم باهاش کار کنم بعد یه سوالی پرسیدم راجع بهش و یکی از بچه ها یه برنامه با بسکام بهم داد با پروتوس هم شبیه سازی شده بود و کار میکنه تو شبیه ساز. اما من بستمش و اینکه مدار جریان زیادی می کشه و میکرو نمی تونه برنامه رو ادامه بده که ادامه برنامه یه led چشمک زنه که واسه تست گذاشتمش فقط یه بار چشمک می زنه اما وقتی lcd رو در میارم کار می کنه شاید هم اینکه اون glcd که توی شبیسازه با مال من فرق داره من پایه های این lcd رو طوطی وار بدون اینکه بدونم چی به چیه وصل کردم یه مقدار کمک کنید اگه هم یه glcd هست که راحت میشه باهاش کار کرد بهم بگید چیه تهیه کنم.
                            این lcd رو وقتی vccو gnd رو میزنم پیکسلهاش روشن میشه. این پایه v0 و -vout واسه چیه ؟باید به چی وصل کنم. اسم lcd توی شبیساز اینهAMPIRE128X64

دیدگاه

راستی یادم رفت کریستال تویه شبیه ساز ٨m اما توی شهر ما ٨ نبوده ١٢ گذاشتم(بعد میگن تهران بده تازه lcd هم نبود ) کمک کنید

دیدگاه

سلام

lcd که من پروژه باهاش انجام دادم مدلش AGM1264F بود

اینجا رو هم یه نگاه بنداز شاید بکارت بیاد
                                http://alirezaavr.blogfa.com/page/ks108.aspx
                                زندگی یه فرصته

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X