اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط مگا128 با LCD 2x16

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط مگا128 با LCD 2x16

با سلام

جدیدا تصمیم گرفتم با مگا128 کار کنم چون مگا32 دیگه حافظه کم میاورد.
    به همون طریقه مگا32 ال سی دی را وصل کردم اما اصلا ال سی دی راه نمیافته :surprised:
    روی پرت آ تنظیم کردم نشد... روی اف تنظیم کردم بازم نشد نمیدونم قلق خاصی داره یا خیر؟!!
    البته میکرو روال برنامه رو انجام میده و فقط نمایش ندارم و خط اول کاراکترهاش پر است.

با تشکر
    دوست عزیز اگه مفید بود روی تشکر بزن

پاسخ : ارتباط مگا128 با LCD 2x16

سلام
    من که اینجوری وصل کردم و کار میکنه:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=108455.msg777842#msg777842

دیدگاه

ضمنا اگر مشکلتون با اتمگا 32 فقط کم بودن حافظه اون هست، می توانید از جایگزین pin for pin اون یعنی ATmega1284P استفاده کنید که اون هم 128K بایت حافظه دارد و البته 16K بایت SRAM

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
        ضمنا اگر مشکلتون با اتمگا 32 فقط کم بودن حافظه اون هست، می توانید از جایگزین pin for pin اون یعنی ATmega1284P استفاده کنید که اون هم 128K بایت حافظه دارد و البته 16K بایت SRAM
        سلام

16کیلو اس-رم داره درصورتی که 128 4کیلو داره؟
        یک سوال چون می خواستم به 32 اس-دی-رم نیز وصل کنم حجم برنامه و رم اجازه نمی دهد - می خواستم ببینم گزینه مناسبیه برای 128؟
        و اینکه اس-ام-دی تو بازار وجود داره؟

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان تقی پور
          سلام
          من که اینجوری وصل کردم و کار میکنه:

منم همین کارو کردم - موندم که چرا؟
          فکر کنم یه جای پایه مشکل داشته باشه.
          ممنون از پاسختون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط david24
            با سلام

جدیدا تصمیم گرفتم با مگا128 کار کنم چون مگا32 دیگه حافظه کم میاورد.
            به همون طریقه مگا32 ال سی دی را وصل کردم اما اصلا ال سی دی راه نمیافته :surprised:
            روی پرت آ تنظیم کردم نشد... روی اف تنظیم کردم بازم نشد نمیدونم قلق خاصی داره یا خیر؟!!
            البته میکرو روال برنامه رو انجام میده و فقط نمایش ندارم و خط اول کاراکترهاش پر است.

با تشکر
            سلام به همه
            دوست عزیز mega128 به طور پیش فرض در حالت mega103 قرار داره و باید موقع تنظیم فیوز بیتاش این حالت رو غیر فعال کنی همچنین یادم نیست وضعیت jtag روی کدوم پورتش بود (فکر کنم پورت B بود) اگر چک کردی و دیدی روی پورتی هست که LCD رو بهش وصل کردی یا هر چیزه دیگه ای رو اونوقت باید فیوز بیت های JTAG رو هم غیر فعال کنی
            البته اگر قصد تغییر داری بهتره که بری سراغ ARM تا وقتت حدر نره چون تا چند وقت دیگه MEGA128 هم برای کارات ممکنه کم بیاره ( مثلا بخوای یه LCD رنگی رو با سرعت بالا و با کیفیت بالا راه بندازی)
            اگر پستم کارت رو راه انداخت یه صلوات برای پدر و مادرم بفرست
            اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
            شهيد دکتر مصطفي چمران
            اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
            ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط david24
              سلام

16کیلو اس-رم داره درصورتی که 128، 4کیلو داره؟
              بله، دقیقا
              نوشته اصلی توسط david24
              چون می خواستم به 32 اس-دی-رم نیز وصل کنم حجم برنامه و رم اجازه نمی دهد - می خواستم ببینم گزینه مناسبیه برای 128؟
              خوب از نظر حافظه فلش با ATmega128 برابره و از نظر SRAM از اون 4 برابر بهتره ولی در عوض قیمت DIP اون، دست کم دو برابر ATmega128 هست (حدود 23000 تومان) و البته کمی هم کمیاب تر
              نوشته اصلی توسط david24
              و اینکه اس-ام-دی تو بازار وجود داره؟

با تشکر
              بله نمونه SMD میکروی ATmega1284P تو بازار ایران هست اما فعلا قیمت آن به طرز عجیبی خارج از صرفه است، حدود 50000 تومان !، البته تو اینترنت یک مرکز پیدا کردم که قیمت بالای 10 عدد نوع SMD اون رو حدود 18000 تومان ذکر کرده است.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : ارتباط مگا128 با LCD 2x16

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                سلام به همه
                دوست عزیز mega128 به طور پیش فرض در حالت mega103 قرار داره و باید موقع تنظیم فیوز بیتاش این حالت رو غیر فعال کنی همچنین یادم نیست وضعیت jtag روی کدوم پورتش بود (فکر کنم پورت B بود) اگر چک کردی و دیدی روی پورتی هست که LCD رو بهش وصل کردی یا هر چیزه دیگه ای رو اونوقت باید فیوز بیت های JTAG رو هم غیر فعال کنی
                البته اگر قصد تغییر داری بهتره که بری سراغ ARM تا وقتت حدر نره چون تا چند وقت دیگه MEGA128 هم برای کارات ممکنه کم بیاره ( مثلا بخوای یه LCD رنگی رو با سرعت بالا و با کیفیت بالا راه بندازی)
                سلام

همین که جواب دادی میفرستم و قابلی نداره و خدا همه بزرگترا را برامون حفظ کنه اگر هم تو حیات نیستند بیامرزه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
                  بله، دقیقاخوب از نظر حافظه فلش با ATmega128 برابره و از نظر SRAM از اون 4 برابر بهتره ولی در عوض قیمت DIP اون، دست کم دو برابر ATmega128 هست (حدود 23000 تومان) و البته کمی هم کمیاب تر
                  بله نمونه SMD میکروی ATmega1284P تو بازار ایران هست اما فعلا قیمت آن به طرز عجیبی خارج از صرفه است، حدود 50000 تومان !، البته تو اینترنت یک مرکز پیدا کردم که قیمت بالای 10 عدد نوع SMD اون رو حدود 18000 تومان ذکر کرده است.
                  آره قیمتاش بالاست - احتمالا بخاطر حافظش و ابعادشه.البته1% بازار روی کارشناسی نیست که روی دلالیه.

آق مهدی توصیه کردن برم روی آرم.
                  میتونم نظر شما را هم بدونم و اینکه چه مدلی ارزش کارکردنو داره
                  از جهت متداول بودن امکاناتش میگم - البته بستگی به پروژه داره اما میخواستم هم وقتم تلف نشه و هم که یه میکروی داشته اشم برای همه فصول تا 3 سال.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                    سلام به همه
                    مطلب شما را هم لحاظ کردم اما جواب نداد.
                    و یک کاره دیگه کردم که الان میگم:

فیوزبیت cksel0-1-2 را فعال کردم و حواسم نبود که منبع کلاکشو دارم عوض می کنم گفتم شاید ال-سی-دی یه تکونی بخوره- حالا 128 پروگرام نمیشه
                    اصلا نمیشناسدش.
                    جای خونده بودم باید 1مگاهرتز بدی به پایه کریستال و از این چیزا.
                    میشه یه کمکی بکنید بیارمش رو کریستال خارجی؟
                    ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط david24
                      مطلب شما را هم لحاظ کردم اما جواب نداد.
                      و یک کاره دیگه کردم که الان میگم:

فیوزبیت cksel0-1-2 را فعال کردم و حواسم نبود که منبع کلاکشو دارم عوض می کنم گفتم شاید ال-سی-دی یه تکونی بخوره- حالا 128 پروگرام نمیشه
                      اصلا نمیشناسدش.
                      جای خونده بودم باید 1مگاهرتز بدی به پایه کریستال و از این چیزا.
                      میشه یه کمکی بکنید بیارمش رو کریستال خارجی؟
                      ممنون
                      سلام
                      شما اینو عملی تو مگا 128 تست کردین ببینین جواب میده یا نه ؟
                      والا من که هزار بار ال سی دی وصل کردم به مگا 8 به مگا 32 به مگا 128 کار کرده حالا نمی دونم چه سوتی دادین که ال سی دی کار نمی کنه :nerd:
                      برنامتون رو ساده کنید ببینید باز جواب میده یا نمیده اگر بعد از ساده کردن برنامه جواب نداد می تونی یا اینجا قرار بدی تا دوستان کمک کنند اگر هم سورسشو واسه یه شرکت می نویسی خوب توصیه من اینه که یه کپی از برنامت بگیر تا بکاپ باشه بعد تمام دستورات اضافی به جز ال سی دی رو پاک کن و تست کن
                      برد جوجه کشی:
                      مطالعه پست 1 (حتما مطالعه کنید)

مطالعه پست 2 (برای مطلع شدن از تغییرات برنامه مطالعه کنید)

دانلود

توجه:
                      این برد نیمه صنعتی و خانگی هست...
                      برای صنعتی شدن حتما برد مخصوص خودتون رو بزنید...

آی دی کانال تلگرامی مربوط به برد جوجه کشی : electr0o0nic@

دیدگاه

احتمالا روی کریستال خارجی تنظیم کردید. یه کریستال برای پایه های xtal بذارید درست میشه.
                        www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

میگم بد نیست این همه AVR اومدید چک کردید یه نیم نگاهی به ARM بندازید...
                          قیمتهای مناسب و امکانات فراوان
                          موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidabedi
                            احتمالا روی کریستال خارجی تنظیم کردید. یه کریستال برای پایه های xtal بذارید درست میشه.
                            سلام
                            کلا کریستال خارجی دارم11.0592
                            فکر کنم روی اسیلاتور داخلی ست شد و دیگه میکرو را نمی شناسد.
                            0001
                            ترفندی نداری؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dr.EhsanSH
                              میگم بد نیست این همه AVR اومدید چک کردید یه نیم نگاهی به ARM بندازید...
                              قیمتهای مناسب و امکانات فراوان
                              موفق باشید
                              درست میگید ولی آخرش چی؟
                              شاید یه کیس PC بگیرو و وصل کنم و بعنوان پروژه مثل دستگاههای خودپرداز.

باید با کمترین تجهیزات بهترین نتیجه را گرفت وگرنه با این همه برد و مادر برد های پیشرفته خداتا کار می شه کرد.

البته نظر من اینه - و پروژه من در حد یک 128 که خیلی میشه باهاش کار کرد جوابگو هست فعلا.
                              ولی خوب ARM هم دنیای خودشو داره ولی فکر کنم دموده میشه!!
                              مدلای جدید میاد و میخوای با بالای کار کنی تا آخرش میبینی یک PC جولوته.

اگر با آرم کار میکنید ممنون میشم یچند آرم خوب و متداول بهم معرفی کنید .

با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X