اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

از هر پایه میکرو چقدر میشه جریان کشید؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : از هر پایه میکرو چقدر میشه جریان کشید؟

نوشته اصلی توسط yousef55
    قرار نیست هرکی سردرنمیاره تو هرکاری دخالت کنه
    این پست آخر من تو این قسمت هستش.
    الان ایشون مشکل داشته سوال پرسیده، منتظر جواب هستش. به نظر شما کی داره تو کار کی دخالت می کنه؟!؟!
    در ضمن به این نمیگن دخالت، شخصی بلد نیست، اومده تا یاد بگیره.
    موفق باشید.
    ---------
    .
    .
    ...........

دیدگاه

درود.
      دو تا از پورت های MEGA64SMD رو کامل میخوام بدم به اپتوکوپلر PC817 و از اونور بدم به ورودی ULN2803 خروجیش هم رله.

سوالم اینه مگا 64 میتونه جریان 16 تا PC817 را تامین کنه ؟
      چون پروژه صنعتی هست نمیخوام هیچ فشاری روی میکرو باشه.
      چه بافری باید بین میکرو و اپتو بذارم که از میکرو جریان کمی بکشه ؟؟؟

سپاس.
      ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Majid_Malvandi
        درود.
        دو تا از پورت های MEGA64SMD رو کامل میخوام بدم به اپتوکوپلر PC817 و از اونور بدم به ورودی ULN2803 خروجیش هم رله.

سوالم اینه مگا 64 میتونه جریان 16 تا PC817 را تامین کنه ؟
        چون پروژه صنعتی هست نمیخوام هیچ فشاری روی میکرو باشه.
        چه بافری باید بین میکرو و اپتو بذارم که از میکرو جریان کمی بکشه ؟؟؟

سپاس.
        از بافرهای معروف استفاده کنید : 74573 یا 74595
        که دومی فکر کنم بهتر باشه (شیفت زجیستر 8 بیتی) چون تعداد زیاده خطوط دیتا کم میشه.
        STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Javad Moosavi
          از بافرهای معروف استفاده کنید : 74573 یا 74595
          که دومی فکر کنم بهتر باشه (شیفت زجیستر 8 بیتی) چون تعداد زیاده خطوط دیتا کم میشه.

درود.
          دوست عزیز من نمیخوام پایه اضافه کنم.
          میخوام بدونم مگا 64 میتونه مستقیم 16 تا اپتو رو روشن کنه ؟
          ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

درود.
            دوست عزیز من نمیخوام پایه اضافه کنم.
            میخوام بدونم مگا 64 میتونه مستقیم 16 تا اپتو رو روشن کنه ؟
            به آخر دیتاشیت مگا 16 قسمت جریان خروجی ماکسیمم نگاه کن و همینطور جریان مورد نیاز هر اپتوکوپلر و بعد با هم مقایسه کن
            الته اگر از mosfet استفاده کنی برای درایو کردن بهتره چون جریان و ولتاژ کمتری نسبت به bjt میکشه
            اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
            شهيد دکتر مصطفي چمران
            اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
            ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
              به آخر دیتاشیت مگا 16 قسمت جریان خروجی ماکسیمم نگاه کن و همینطور جریان مورد نیاز هر اپتوکوپلر و بعد با هم مقایسه کن
              الته اگر از mosfet استفاده کنی برای درایو کردن بهتره چون جریان و ولتاژ کمتری نسبت به bjt میکشه

درود.
              دوست عزیز میکرو مد نظر من MEGA 64A SMD هست.
              میخوام خروجی ها رو با اپتو ایزوله کنم.
              مشکلی که هست اینه که من 32 تا خروجی دارم.هر اپتو 20 میلی[PC817] امپر نیازه داره.32ضربدر 20 میشه 640 میلی آمپر!!! قطعا میکرو این جریان رو نمیتونه تامین کنه.
              جریان تحریک ULN2803 اگه اشتباه نکنم در حدود 2 میلی آمپر هست درسته ؟؟؟
              به نظرتون اپتو ها را با ULN2803 درایو کنم خوبه ؟؟؟
              یا روش دیگه ای هست ؟؟؟

دیدگاه

درود.
                مشکلی که هست اینه که من 32 تا خروجی دارم.هر اپتو 20 میلی[PC817] امپر نیازه داره.32ضربدر 20 میشه 640 میلی آمپر!!! قطعا میکرو این جریان رو نمیتونه تامین کنه.
                یا روش دیگه ای هست ؟؟؟
                اشتباه تایپی بود 16 ! (منظورم برای هر میکرویی بود مثلا 64)
                باید از درایور استفاده کنی که این ULN2803 با توجه به دیتاشیتش در max حالت 1.35mA جریان کشی داره البته من دیتاشیت شرکت toshiba رو خوندم (هر شرکتی مقداری با هم تفاوت دارن که در مورد مدار شما زیاد مهم نیست)
                نکته مهم مقدار مقاومتی هست که بین پایه میکرو و ورودی درایورت سری میکنی که برای uln ها توی دیتاشیت مقدار مناسب رو نوشته
                اگر مدارت از برق شهر تغذیه میشه با uln ها درایوش کنی خوبه اما اگر از باتری استفاده میکنی از mosfet ها استفاده کن چون توان مصرفیشون با هم متفاوته و mosfet ها توان کمتری نیاز دارن و همچنین جریان نشتی کمتری دارن که برای وسایل پرتابل (قابل حمل) اونا مناسبترن اما استفاده از ic ها باعث میشه که فضای کمتری اشغال بشه و همچنین سرعت ساخت دستگاه هم بالاتر بره و همینطور هزینه ها هم کمتر بشه
                اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
                شهيد دکتر مصطفي چمران
                ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                  اشتباه تایپی بود 16 ! (منظورم برای هر میکرویی بود مثلا 64)
                  باید از درایور استفاده کنی که این ULN2803 با توجه به دیتاشیتش در max حالت 1.35mA جریان کشی داره البته من دیتاشیت شرکت toshiba رو خوندم (هر شرکتی مقداری با هم تفاوت دارن که در مورد مدار شما زیاد مهم نیست)
                  نکته مهم مقدار مقاومتی هست که بین پایه میکرو و ورودی درایورت سری میکنی که برای uln ها توی دیتاشیت مقدار مناسب رو نوشته
                  اگر مدارت از برق شهر تغذیه میشه با uln ها درایوش کنی خوبه اما اگر از باتری استفاده میکنی از mosfet ها استفاده کن چون توان مصرفیشون با هم متفاوته و mosfet ها توان کمتری نیاز دارن و همچنین جریان نشتی کمتری دارن که برای وسایل پرتابل (قابل حمل) اونا مناسبترن اما استفاده از ic ها باعث میشه که فضای کمتری اشغال بشه و همچنین سرعت ساخت دستگاه هم بالاتر بره و همینطور هزینه ها هم کمتر بشه

درود.
                  تو دیتاشیتش نوشته مقاومت داخلی بیسش 2.7 کیلو هست و منطقش TTL هست.دیگه نیاز به مقاومت نداره.درسته ؟؟؟
                  مصرف توان مهم نیست.طول عمر بالا مهمه.
                  مدارو به شکل زیر میخوام ببندم.جای او فلشها مقاومت چند اهم بذارم ؟؟؟
                  توان مصرفیم فقط و فقط یک رله هست که 60 میلی امپر بیشتر نمیکشه.

دیدگاه

دوست عزیز بنده با atxmega64a3u
                    40 عدد uln2803 توشیبا رو هند کردم و در بعضی اوقات همگی متصل بودند و مشکلی به وجود نیامد

دیدگاه

درود.
                      تو دیتاشیتش نوشته مقاومت داخلی بیسش 2.7 کیلو هست و منطقش TTL هست.دیگه نیاز به مقاومت نداره.درسته ؟؟؟
                      مصرف توان مهم نیست.طول عمر بالا مهمه.
                      مدارو به شکل زیر میخوام ببندم.جای او فلشها مقاومت چند اهم بذارم ؟؟؟
                      توان مصرفیم فقط و فقط یک رله هست که 60 میلی امپر بیشتر نمیکشه.

توی دیتاشیت pc817 نوشته که max ولتاژ ورودی (یعنی دوسر دیود یا توی شماتیک شما دوسر + و - یا همون پایه های 1 و 2) برابر با 6ولت هست ! و مقدار مناسب رو بین 1.2 تا 1.4 ولت نوشته و اما شما گرفتیش 24 ولت!!!
                      نکته مهم:
                      قصد استفاده از اپتوکوپلر ها ایزوله کردن دو مدار هست اما شما توی نقشه اومدی تغذیه دو طرف اپتوکوپلر رو از یه تغذیه مشترک گرفتی که در واقع عمل ایزوله کردن رو کاملا خراب کردی
                      تغذیه میکرو و پایه های 1و 2 اپتوکوپلر باید مشترک باشه و با توجه به اینکه 5 ولت گرفتی بهتره که مقاومت اول کمتر از 330 اهم نشه و فکر کنم چیزی بین 560 اهم تا 1200 اهم خوب باشه (تست کن ببین کدوم بهتره)
                      اگرم حوصله تست نداری فکر کنم چیزی حدود 600 تا 800 مناسب باشه تا به pc817 هم فشار نیاد
                      اگر بشه تغذیه قسمت پایه های 3 و 4 اپتوکوپلر و رله هارو هم بین 10 تا 20 ولت بگیری بهتره و مقدار مناسب بین 12 تا 15 ولت هستش.
                      میخوای ولتاژش رو چند بگیری تا بگم مقاومت چند باشه بهتره؟
                      شهيد دکتر مصطفي چمران
                      ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
                        سلام :smile:
                        از هر پایه میکرو چقدر میشه جریان کشید؟ :redface:
                        به طور همزمان میشه از تمام پایه ها 4.5 میلی کشید؟ :question:
                        در کل میشه 4*8*4.5 = 144میلی آمپر

برو از بازار یه udn2981 بگیر چیز خوبیه ،هشت تا پایه داره ک میتونی به راحتی بافر کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                          توی دیتاشیت pc817 نوشته که max ولتاژ ورودی (یعنی دوسر دیود یا توی شماتیک شما دوسر + و - یا همون پایه های 1 و 2) برابر با 6ولت هست ! و مقدار مناسب رو بین 1.2 تا 1.4 ولت نوشته و اما شما گرفتیش 24 ولت!!!
                          نکته مهم:
                          قصد استفاده از اپتوکوپلر ها ایزوله کردن دو مدار هست اما شما توی نقشه اومدی تغذیه دو طرف اپتوکوپلر رو از یه تغذیه مشترک گرفتی که در واقع عمل ایزوله کردن رو کاملا خراب کردی
                          تغذیه میکرو و پایه های 1و 2 اپتوکوپلر باید مشترک باشه و با توجه به اینکه 5 ولت گرفتی بهتره که مقاومت اول کمتر از 330 اهم نشه و فکر کنم چیزی بین 560 اهم تا 1200 اهم خوب باشه (تست کن ببین کدوم بهتره)
                          اگرم حوصله تست نداری فکر کنم چیزی حدود 600 تا 800 مناسب باشه تا به pc817 هم فشار نیاد
                          اگر بشه تغذیه قسمت پایه های 3 و 4 اپتوکوپلر و رله هارو هم بین 10 تا 20 ولت بگیری بهتره و مقدار مناسب بین 12 تا 15 ولت هستش.
                          میخوای ولتاژش رو چند بگیری تا بگم مقاومت چند باشه بهتره؟
                          درود.
                          سپاس بابت وقتی که میزارید.

واسه PC817 که مقاومت 330 گذاشتم بدون مشکل جواب داده.
                          منفی تغذیه هام جدا بود.تو نقشه هواسم نبود درست نکشیدم.
                          چون رله ها صنعتی هستن و 24 ولت هستن.و همه چیزم با 24 ولت کار میکنه.
                          مقاومت فلسش توی عکس رو چند بزارم ؟؟؟

دیدگاه

درود.
                            سپاس بابت وقتی که میزارید.

واسه PC817 که مقاومت 330 گذاشتم بدون مشکل جواب داده.
                            منفی تغذیه هام جدا بود.تو نقشه هواسم نبود درست نکشیدم.
                            چون رله ها صنعتی هستن و 24 ولت هستن.و همه چیزم با 24 ولت کار میکنه.
                            مقاومت فلسش توی عکس رو چند بزارم ؟؟؟
                            بدون مقاومت 330 اهم هم کار میکنه اما ما مقاومت میزاریم تا به آی سیمون فشار وارد نشه ودر طول زمان زیاد به خوبی کار کنه برای همین گفتم بین 600 تا 800 اهم مناسبتره اگر به دیتاشیتش توجه کنی گفته ولتاژ پایه 1 و 2 pc817 نباید بیشتر از 1.4 ولت بشه اما چون مدار داخلی این دوتا پایه حساسیتش بیشتر بر جریان عبوریشه تا ولتاژ میتونه توی ولتاژ 5 با یه مقاومت 300 یا بیشتر هم کار کنه
                            مقاومت دوم رو هم میتونی در کل نزاری اما اگر بخوای عمر دستگات بیشتر و مصرفتم کمتر بشه بهتره بزاری حدودا بین 330 تا 2200 خوبه (بین 680 تا 1200 مناسبه)
                            شهيد دکتر مصطفي چمران
                            ; C is not for children

دیدگاه

سلام
                              واسه راه اندازی 6 عدد رله 12 ولتی و یک استپر موتور 5 سیمه 12 ولتی توسط میکرو STM32F103 چه نوع آی سی استفاده بشود ؟
                              1- اپتوکوپلر
                              2- ULN2003 OR ULN2803
                              3- UDN2982AT
                              4- TDE7414
                              5- ترانزیستور
                              6 - سایر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohsen_NVCO نمایش پست ها
                                سلام
                                واسه راه اندازی 6 عدد رله 12 ولتی و یک استپر موتور 5 سیمه 12 ولتی توسط میکرو STM32F103 چه نوع آی سی استفاده بشود ؟
                                1- اپتوکوپلر
                                2- ULN2003 OR ULN2803
                                3- UDN2982AT
                                4- TDE7414
                                5- ترانزیستور
                                6 - سایر

به نظر من برای جم جور کردن مدارتون استفاده از درایور های ULN گزینه بهتری باشه
                                بازم با استفاده از دیتاشیت قطعاتت ببین جمع کل جریان مصرفیت چقدر هست بهترین گزینه رو استفاده کن

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط majidmalvandi نمایش پست ها

درود.
                                یا روش دیگه ای هست ؟؟؟

uln2803 500ma هستش گزینه خوبی نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X