اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

هنگ کردن میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

هنگ کردن میکرو

سلام
    یه atmega8a-pu دارم که پکیجش DIP هست
    ولتاژی تغذیه این میکرو 3.2 ولته
    کریستال داخلی رو روی 1 مگ قرار دادم
    این میکرو داره بین دوتا آرمیچر 6 ولت معمولی با فاصله 3 سانت از هر موتور کار میکنه
    برد PCB رو دستی زدم و تک رو هست
    وقتی موتور ها واسه چند ثانیه کار میکنن و قطع میشن هیچ مشکلی پیش نمیاد
    ولی
    وقتی بیش از 15 ثانیه روشن باشن میکرو هنگ میکنه و دیگه موتور STOP نمیکنه

مدارم امکان نصب کریستال خارجی نداره
    خازن 104 جفت VCC تغذیه میکرو و روی + و - تغذیه موتور قرار دادم
    خازن الکترولیت 2200 روی تغذیه میکرو قرار دادم
    خروجی میکرو که با تقویت جریان به موتور میره با اپتو ایزوله هست
    تغذیه میکرو از باطری 3.2 ولت تامین میشه
    تغذیه موتور از یه باطری 6.5 ولت و کاملا جدا از باطری های میکرو تامین میشه

تست ها:
    بیشتر اطراف موتور ها رو با فویل پوشوندم و با سیم به زمین باطری مخصوص موتور زدم ولی باز میکرو هنگ میکنه
    برد مدار میکرو رو از موتور ها به اندازه 8 سانت فاصله دادم ، یه ذره بهتر شد ولی نه باز هنگ می کرد
    با باطری ضعیف تر برای موتورها در حد 4 ولت هنگ کردن موتور خیلی کمتره
    بدنه فلزی آرمیچر رو به GND باطری موتورها زدم ولی بازم تاثیر نداشت
    دور تمامی سیم های که از موتور به برد مدار میاد ، فریت حلقه ای قرار دادم ولی تاثیری نداشت

نظر

*_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

پاسخ : هنگ کردن میکرو

شاید برنامت مشکل داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55
      شاید برنامت مشکل داره
      در برنامه تنها جایی که شک دارم فقط وجود چند تا دستور goto و gosub هست که شنیدم ریپ میزنن

برنامه رو هم با بسکام نوشتم

watchdog رو هم فعال نکردم چون نمی دونم کجا باید start کنم و کجا stop و از همه مهمتر مفهوم rest watchdog رو متوجه نمیشم (از روی کتاب خوندم ولی متوجه نشدم )
      *_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

دیدگاه

سلام.
        موتورها رو از مدار جدا کن و به جاش یه بار معمولی مثل مقاومت یا LED بذار و تست کن تا مطمئن بشی برنامه مشکل نداره.
        با موتورهای مختلف تست بگیر
        مدار درایور رو قرار بده تا یه نیم نگاهی بهش داشته باشیم. شاید دیود هرزگرد مشکل داره.

اضافه شده در تاریخ :
        نوشته اصلی توسط 0121takpa
        در برنامه تنها جایی که شک دارم فقط وجود چند تا دستور goto و gosub هست که شنیدم ریپ میزنن

برنامه رو هم با بسکام نوشتم

watchdog رو هم فعال نکردم چون نمی دونم کجا باید start کنم و کجا stop و از همه مهمتر مفهوم rest watchdog رو متوجه نمیشم (از روی کتاب خوندم ولی متوجه نشدم )
        واچ داگ رو که فعال کردی، اگر دستور reset watchdog رو حداقل یک بار در حلقه ی اصلی برنامه ننویسی، بعد از اتمام زمان تنظیم شده برای واچ داگ، میکرو توسط واچ داگ ریست میشه. به عبارت بهتر، اگر مطمئن هستی که یک بار اجرای حلقه ی اصلی، مثلا حداکثر 1 میلی ثانیه زمان خواهد برد، واچ داگ باید برای بیشتر از 1 میلی ثانیه تنظیم بشه. وسط حلقه هم که واچ داگ رو ریست میکنی، دیگه امکان نداره که میکرو توسط واچ داگ ریست بشه، مگر اینکه میکرو جایی هنگ بکنه، دستور ریست واچ داگ اجرا نشه و تایمر واچ داگ سر ریز بشه و ریست میکرو اتفاق بیفته.
        دیگه ساده تر از این نمیتونستم بگم! :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
          سلام.
          موتورها رو از مدار جدا کن و به جاش یه بار معمولی مثل مقاومت یا LED بذار و تست کن تا مطمئن بشی برنامه مشکل نداره.
          با موتورهای مختلف تست بگیر
          مدار درایور رو قرار بده تا یه نیم نگاهی بهش داشته باشیم. شاید دیود هرزگرد مشکل داره.

اضافه شده در تاریخ : واچ داگ رو که فعال کردی، اگر دستور reset watchdog رو حداقل یک بار در حلقه ی اصلی برنامه ننویسی، بعد از اتمام زمان تنظیم شده برای واچ داگ، میکرو توسط واچ داگ ریست میشه. به عبارت بهتر، اگر مطمئن هستی که یک بار اجرای حلقه ی اصلی، مثلا حداکثر 1 میلی ثانیه زمان خواهد برد، واچ داگ باید برای بیشتر از 1 میلی ثانیه تنظیم بشه. وسط حلقه هم که واچ داگ رو ریست میکنی، دیگه امکان نداره که میکرو توسط واچ داگ ریست بشه، مگر اینکه میکرو جایی هنگ بکنه، دستور ریست واچ داگ اجرا نشه و تایمر واچ داگ سر ریز بشه و ریست میکرو اتفاق بیفته.
          دیگه ساده تر از این نمیتونستم بگم! :rolleyes:
          آقا led واقعا فکر خوبی بود

توضیحتم انصافا عالی بود :applause:

دیدگاه

اتمگا 8 به صورت پیش فرض واتچ داگش فعاله
            باید فیوز بیتش رو 1 کنی تا خاموش بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55
              اتمگا 8 به صورت پیش فرض واتچ داگش فعاله
              باید فیوز بیتش رو 1 کنی تا خاموش بشه
              خب مگه نباید روشن باشه ؟؟؟ منظورتون رو متوجه نشدم ؟؟؟ یعنی واسه اینکه تو برنامه بخوام از watchdog استفاده کنم باید فیوزبیتش رو غیر فعال کنم ؟؟؟

لطفا یه کم دلیل 1 کردن فیوزبیتش رو واضح تر بگو :nerd:

دیدگاه

خب دوستان ، الان تست کردم و به جای موتور ها lLED قرار دادم
                برنامه مشکلی نداشت

تست دوم رو هم به این صورت انجام دادم و اومدم موتور ها رو با یه آداپتور 6.5 ولته 900 میلی آمپر تغذیه کردم و برد میکرو رو به اون نزدیک کردم ، دقیقا وقتی میکرو به موتور نزدیک میشه هنگ میکنه وگرنه با فاصله 2 سانتی موتور خوب کار میکنه

الان یه ورق فویل دور موتورها بستم بدون اینکه به زمین وصل کنم ، میکرو رو از پشت و زیر برد به ورق با یه پلاستیک جفت هم کردم مشکلی واسه میکرو پیش نیومد

نظری دارین باز

دیدگاه

نقشه مدار راه اندازی موتور رو قرار ندادین؟
                  یه عکس هم از برد بندازی و بذاری اینجا خوب میشه.
                  یه تست دیگه : کریستال خارجی استفاده بکن.

دیدگاه

نقشه مدار راه اندازی موتور رو قرار ندادین؟
                    یه عکس هم از برد بندازی و بذاری اینجا خوب میشه.
                    یه تست دیگه : کریستال خارجی استفاده بکن.
                    نقشه خاصی نداره ، مدار پل H هست

راستش خیلی دوس داشتم ولی برد مال من نیست و جای نصب کریستال نذاشته

دیدگاه

اگه تونستی جراحی سرپایی :mrgreen: رو برد انجام بده و لحیم بزن به زیر برد.
                      فقط جهت چرخش رو کنترل میکنی یا کنترل سرعت هم هست؟ PWM هم میتونه باعث بروز همچین اتفاقی بشه. پل H چی استفاده کردی؟ L298؟ یا خودت ساختی؟ دیود هرزگرد چی گذاشتی؟ اگر دیود هرزگرد درست عمل نکنه میکرو هنگ میکنه.

دیدگاه

اگه تونستی جراحی سرپایی :mrgreen: رو برد انجام بده و لحیم بزن به زیر برد.
                        فقط جهت چرخش رو کنترل میکنی یا کنترل سرعت هم هست؟ PWM هم میتونه باعث بروز همچین اتفاقی بشه. پل H چی استفاده کردی؟ L298؟ یا خودت ساختی؟ دیود هرزگرد چی گذاشتی؟ اگر دیود هرزگرد درست عمل نکنه میکرو هنگ میکنه.
                        ضمن تشکر

نه دیگه کنترل دور نداره و کلا از pwm استفاده نکرده

واسه پل H از BD140 و BD135 استفاده شده که جریان تحریک بیس اونا رو C945 ای که خودش با اپتو از میکرو فرمان میگیره

LM298 اینا رو استفاده نداره

دیود هرزگرد رو هم سر هر ترانزیستور اومده 1N4148 قرار داده

لطفا راهنمایی کنید

دیدگاه

دوست من یه سوال دیگه

من الان تایمر WATCHDOG رو کانفیک کردم و بلافصله خط بعد START کردم و در وسط برنامه Reset کردم ولی وقتی میکرو هنگ میکنه دیگه میکرو رو ریست نمیکنه و تو هنگ باقی میمونه زمانش رو هم 512 قرار دادم ، زمان اجرای برنامه خودم تقریبا 255 میلی ثانیه هست

درضمن پایه ریست میکرو رو به VCC مدار وصله احتمالا واسه اینکه خودش بر اثر نیوز ریست نشه ، این تاثیری در ریست نشدن توسط WATCHDOG داره یا کلا WATCHDOG سیستمش جداست؟؟

من از پروگرامر HATTEL استفاده میکنم و فیوزبیت WTDON هم برابر 1 هست و میکرو رو پروگرام میکنم

تجربه ای داری که مشکل از کجا میتونه باشه

دیدگاه

واسه تغذیه میکرو یه سلف 10 میکروهانری سری و یه خازن 10 میکرو موازی ببند.
                            چون زمین مدار موتورها و تغذیه میکرو بهم وصل میشه نویز از این طریق وارد میکرو میشه.
                            تو کتاب علی کاهه صفحه 264 راهکارهای کاهش نویز میکرو را توضیح داده.دانلودش کن و ببین چی گفته.
                            الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

سلام دوست خوبم منم این ایرادو داشتم شما باید حتما برای موتورت اسنابر بذاری تا مشکلت حلشه و از ترانزیستور برای فرمان استفاده کن به پل اچ اکتفا نکن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X