اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

(آموزش) پروگرام کردن میکرو از طریق رابط سریال و محیط ترمینال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : (آموزش) پروگرام کردن میکرو از طریق رابط سریال و محیط ترمینال

با سلام
    من چند روزه که سعی میکنم که بولت لودر رو روی atmega 128a راه بندازم ولی تا حالا موفق نشدم .
    1- فیوز بیت ها اینطوریه :
    Extended = FF
    HIGH=98
    LOW=FF
    2- پروت سریال را در برنامه مجرا تست کردم تا از ارتباط درست میکرو و PC مطمئن شم
    3- ضمنا هم با هگز فایل ها و نرم افزار chip45 قرار گرفته در پست اول تست کردم و هم از خود سایت http://www.chip45.com/ هم تست کردم که هیچ کدوم نشد.

- پروگرمر هام usbasp , و َAVR ISP هستن
    - با کریستال خارجی 8 و 16 مگ و همچنین 8 مگ داخلی تست کردم
    سیگنال RX , TX رو روی اسیلوسکوپ دیدم ولی خبری از ارسال دیتا از میکرو نیست - در حالیکه کامپیوتر داره U رو میفرسته
    - شصت بار مراحل رو خوندم و دقیق مث پست اول تست کردم

نکته یا فن دیگه ای به ذهن دوستان نمیرسه ؟ مشکل از کجا میتونه باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط h.v نمایش پست ها
      با سلام
      من چند روزه که سعی میکنم که بولت لودر رو روی atmega 128a راه بندازم ولی تا حالا موفق نشدم .
      1- فیوز بیت ها اینطوریه :
      Extended = FF
      HIGH=98
      LOW=FF
      2- پروت سریال را در برنامه مجرا تست کردم تا از ارتباط درست میکرو و PC مطمئن شم
      3- ضمنا هم با هگز فایل ها و نرم افزار chip45 قرار گرفته در پست اول تست کردم و هم از خود سایت http://www.chip45.com/ هم تست کردم که هیچ کدوم نشد.

- پروگرمر هام usbasp , و َAVR ISP هستن
      - با کریستال خارجی 8 و 16 مگ و همچنین 8 مگ داخلی تست کردم
      سیگنال RX , TX رو روی اسیلوسکوپ دیدم ولی خبری از ارسال دیتا از میکرو نیست - در حالیکه کامپیوتر داره U رو میفرسته
      - شصت بار مراحل رو خوندم و دقیق مث پست اول تست کردم

نکته یا فن دیگه ای به ذهن دوستان نمیرسه ؟ مشکل از کجا میتونه باشه
      سلام
      واسه پروگرام کردن از چه نرم افزاری استفاده میکنید؟
      عکس تنظیمات فیوزبیت که انجام دادید رو قرار بدید
      و اینکه مگا 128 دو تا usart داره مطمئن بشید که فایل هگز مناسب با usart که استفاده کردید پروگرام کنید

دیدگاه

با تشکر از پاسخ
        مشکل حل شد.
        اشکال تو تنظیم اشتباه فیوز بیت ها بود
        جدیدترین ویرایش توسط h.v; ۱۶:۰۳ ۱۳۹۵/۱۰/۱۹.

دیدگاه

سلام
          با ATMEGA328P تست کردم
          بوت لودر تشخیص میده اما وقتی میخوام فایل پروگرام کنم ارور میده !
          با چند فایل امتحان کردم همین ارور میده XOFF Error
          بنظرتون مشکل از کجاست؟

دیدگاه

مشکل حل شد فقط برنامه اصلی که پروگرام میشه درست عمل نمیکنه !!!
            در صورتی که در حالت معمولی بدون بوت لودر درست عمل میکنه

دیدگاه

دوست عزیز بنده هم دقیقا مشکل شما را با mega128a دارم و اینکه پروگرامرم TNM هستش
              لطفا راهنمایی کنید برای شما چطور برطرف شد چون من هر کار میکنم برطرف نمیشه

دیدگاه

سلام

خسته نباشید

ممنون بابت آموزش بسیار خوب و نایاب که زحمت کشیدید و در اختیار ما قرار دادید

یه سوال داشتتم در رابطه با پروگرم کردن فایل های ایپرام که کد های مربوطه همراه با کد های هگز قرار بگیره و پروگرم بشه از طریق بلوتوث gprs یا غیره

یا باید به صورت جداگانه و با دادن آدرس خاصی فایل های ایپرام پروگرم بشه

سپاس گذار میشم پاسخ بدید

با تشکر از زحمات شما

دیدگاه

سلام به همگی
                  اگه بخوایم برا اولین بار به میکرومون برنامه بدیم و بخوایم این کار رو با استفاده از بوت لودر انجام بدیم ، آیا میشه بدون هیچ پروگرامری انجامش داد؟چون برا بار اول باید برنامه بوت لودر داخل میکرو از قبل باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aninventor نمایش پست ها
                    سلام به همگی
                    اگه بخوایم برا اولین بار به میکرومون برنامه بدیم و بخوایم این کار رو با استفاده از بوت لودر انجام بدیم ، آیا میشه بدون هیچ پروگرامری انجامش داد؟چون برا بار اول باید برنامه بوت لودر داخل میکرو از قبل باشه.
                    سلام
                    خیر ، امکانش نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R-E نمایش پست ها
                      سلام
                      خیر ، امکانش نیست
                      خوب اگه جواب منفیه پس چرا خیلی وقت پیش ترا که میخواستم avr رو با استفاده از کدویژن پروگرام کنم(برا اولین بار)با استفاده از پورت پرینتر(lpt) و با استفاده از بوت لودر این کار رو میتونستم انجام بدم؟یکم گیج شدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aninventor نمایش پست ها
                        خوب اگه جواب منفیه پس چرا خیلی وقت پیش ترا که میخواستم avr رو با استفاده از کدویژن پروگرام کنم(برا اولین بار)با استفاده از پورت پرینتر(lpt) و با استفاده از بوت لودر این کار رو میتونستم انجام بدم؟یکم گیج شدم
                        اون پورت پرینتر هم یه نوع پروگرامر هست و فقط راه ارتباطیش با سیستم فرق میکنه
                        واسه پروگرام کردن بدون نیاز به بوتلودر کافیه پایه های MOSI ,MISO , SCK , RESET , VCC , GND متصل باشه

دیدگاه

سلام
                          بابت آموزشتون بسیار ممنون هستم
                          برای شروع یک سوال دارم
                          شما یک فایل حاوی برنامه بوت لودر را در اختیار بقیه قرار دادید.
                          طبق مواردی که بیان کردید این برنامه باید در بخش بوت لودر میکرو قرار بگیره(حالا با هر پروگرمری که داشته باشیم) درست میگم؟(بله یا خیر؟)
                          سوال اینجاست که چطوری به نرم افزار و سخت افزار پروگرامرمون توضیح بدیم(یا بهتره بگم چطوری تنظیم کنیم) که این برنامه باید در قسمت بوت لودر قرار بگیره؟
                          ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز
                          حاصلظرب توان در ادعا مقداری ثابت است.هرچه توان انسان کمتر باشد ادعای او بیشتر است و هرچه توان انسان بیشتر شود ادعایش کمتر میگردد.(دکتر حسابی)

دیدگاه

سلام به همه دوستان
                            کسی جواب سوال من را نمیده؟
                            حاصلظرب توان در ادعا مقداری ثابت است.هرچه توان انسان کمتر باشد ادعای او بیشتر است و هرچه توان انسان بیشتر شود ادعایش کمتر میگردد.(دکتر حسابی)

دیدگاه

سلام خسته نباشید واقعا ممنون از آموزش خوبتون
                              من این پروژه رو انجام دادم و دقیقا طبق دستور شما پیش رفتم،جوابایی که از میکرو ام میگرفتم دقیقا طبق آموزش شما بود ولی وقتی مرحله آخر g رو میفرستم برنامه بالا نمیاد و میکرو دیگه کار نمیکنه،با برنامه chip45 که امتحان میکنم همه چی کامل و درست انجام میشه ولی خودم که با ترمینال میفرستم جواب نمیگیرم،اگه میشه یه راهنمایی بکنین اگه مطلبتون سورس انگلیسی ام داره بی زحمت بگین که کامنتای اونجارم ببینم شاید مشکلو پیدا کنم

دیدگاه

Re: پاسخ : (آموزش) پروگرام کردن میکرو از طریق رابط سریال و محیط ترمینال

سلام خدمت شما من با tnm 2000+ هم روی میکرو atmega بوت لودر اپلود کردم هم بهش برنامه دادم
                                روی دو برد مختلف ولی با یک میکرو هم تست شده خیلیم راحت و بی دردسره نیاز به سیم جامپر و پروگرمر tnm دارید از طریق isp/jtag پروگرمر به میکرو برنامه بدید
                                فقط یک سری نکته داره اگه عزیزان لازم داشتن پیام منو ریپلای کنن که من اموزش تصویریشم براشون تو یه تاپیک جدا بزارم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X