اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بحث راجع به فیوز بیتهای میکروکنترلر AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : بحث راجع به فیوز بیتهای میکروکنترلر AVR

دوست عزیز با پروگرمر سفstk200/300 نمیتونی کاری بکنی باید از پروگرمرهای های ولتاژ یا پارالل استفاده کنی و اگه نداری هم 5 تا مگا هشت ارزشش رو نداره که تهیه کنی
    این پروگرمرها به پایه ریست 12 ولت میدن و کار خودشون رو انجام میدن این همون 12 ولتیه که احتمالا شنیدی
    در کل در حالت عادی فکر نکنم بتونی کاری بکنی
    پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

سلام
      واسه اینکه کریستال 12 مگا بذارم .فیوز بیتای ATMEGA8 باید چی باشن؟
      hardware-ui

دیدگاه

سلام
        واسه اینکه کریستال 12 مگا بذارم .فیوز بیتای ATMEGA8 باید چی باشن؟
        تا اونجایی که یادم CKSEL0 تا CKSEL3 نباید پروگرام بشن و CKOPT پروگرام میشد :read:
        ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
          هیشکی بلد نیس ینی بابا من چند جا مطرح کردم جواب ندادن :cry2:
          خیلی نامردین :cry2:

هیشکی نمیگه من که 5 تا مگا 8 رو خراب کردم چه طوری برگردونم پایه c.6 رو که ریست میکرو هست کردم i/o هالا چی کار کنم اگه جواب ندین بازم میگم :cry2: :cry:
          میکروهای تو خراب نشدن . مال منم اونطوری شده بود ، می خواستم همشو بریزم آشغال . فکر میکردم سوختن. پروگرمرهای معمولی از پایه ی ریست جهت پروگرم کردن استفاده میکنن . ولی وقتی فیوزبیتشو تغییر میدی ،اون پایه به عنوان یه پورت ورودی و خروجی معمولی عمل میکنه و دیگه پایه ی ریست نیست . دفعه ی بعد که می خوای پروگرم کنی ارور میده .

دادم با یه یونیورسال پروگرمر درستش کردن . نمی دونم چطور . ولی همشون درست شدن . فیوزبیتها به حالت default برگشتن

دیدگاه

یاالله سلام علیکم از دوستان کسی میدونه فیوز بیت گریستال رزرو چیه و اگه رو این فرکانس باشه و برنامه رو مثلا 8000000 جه اتفاقی میفته ایا مشکلی پیش میاد
            { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ___ بادامی ___
              حمید جان ( ) من فکر کنم با ATmega16 یا ATmega32 شروع کنیم بد نباشه چون اکثر بچه ها از این ای سی ها استفاده میکنن. خوب اگر کسی ای سی خاصی رو مد نظر داشت بگه تا ما اونو هم کامل توضیح میدیم.

فیوز بیت های ATmega32 و ATmega16

ATmega16 دارای 2 ریجیستر 8 بیتی برای تنظیمات فیوز بیت ها است. شکل زیر رو نگاه کنید:

خوب اول بریم سراغ تشریح هر کدوم از این فیوز بیت ها بعد هم سراغ تنظیم کردنشون.
              ببخشید که یک کم غیر منظم توضیح داده میشه،.

فیوز بیتهای CKSEL0، CKSEL1 ، CKSEL2 ، CKSEL3:

این فیوز بیتها منبع کلاک سیستم را تعیین می کنند. در واقع نوع کلاک سیستم مطابق جدول زیر تعیین می شود. توجه داشته باشیدکه تیک زدن هرکدام از فیوز بیتها به معنای صفر شدن آن فیوز بیت تلقی می گردد. خوب حالا به این جدولی که در آوردیم نگاه کنید:

به ستاره های نوع کلاک دقت کنید:

توضیحات:
              * اگر میخواهید کلاک میکرو را مانند شکل زیر تولید کنید باید از این گزینه استفاده کنید:

** اگر میخواهید کلاک میکرو را با استفاده از یک مدار RC بسازید می توانید از گزینه هایی که مشخص کردیم و شکل زیر این کار را انجام دهید.

*** در زمان استفاده از کریستال خارجی می بایست مقدار فرکانس آن مشخص باشد. در ضمن تفاوت عمده بین حالتهای کریستال خارجی در مدت زمان بالا آمدن میکرو پس از reset می باشد که دیگه تو این قسمت مدت زمانها رو توضیح نمیدیم و به همین اکتفا میکنیم. دقت داشته باشید که فیوز بیت های SUT که بعداً بهشون میرسیم نیز واسه همین کار تعبیه شده اند.

فیوز بیت های SUT0 ، SUT1 :
              همونطور که گفتیم این فیوز بیت ها سرعت ریست میکروکنترلر را مشخص می کنند. که طبق جدول زیر برنامه ریزی می شوند.

نکته مهم : توصیه می شود که هنگام تغییر فیوز بیت ها SUT0=0 و SUT1=1 قرار داده شود.

فیوز بیت های BODEN وBODLEVEL
              فیوز بیتBODEN قابلیت Detection Brown –out آی سی را فعال می کند. این قابلیت بدین صورت است که اگر ولتاژ تغذیه آی سی از حدی پایین تر آید، میکروReset می شود. این ولتاژاز طریق فیوز بیت BODLEVEL تعیین می شود.

فیوز بیت BOOTRST :
              این فیوز بیت در صورت برنامه ریزی شدن آدرس بردار Reset را به ابتدای حافظه Boot انتقال می دهد.

فیوز بیت های BOOTSZ0 و BOOTSZ1:
              این فیوز بیتها برای تعیین اندازه و مکان شروع حافظه Boot بکار می روند که طبق جدول زیر تعیین می شود.

فیوز بیت EESAVE:
              اگر این فیوز بیت برنامه ریزی شود در هنگام Erase کردن، فقط حافظه Flash پاک می شود و حافظه EEPROM آن ثابت باقی می ماند.

فیوز بیت CKOPT:
              با برنامه ریزی کردن این فیوز بیت، خازنهای داخلی میکرو با مقدار 36pf فعال می شوند و دیگر نیازی به استفاده از خازنهای خارجی در روی کریستال نیست. همچنین با فعال کردن این فیوز بیت دامنه ولتاژ اسیلاتور چندین برابر می شود.

فیوز بیت JTAGEN
              اگر از رابط JTAG برای پروگرم کردن استفاده می کنید باید این فیوز بیت فعال شود. دقت داشته باشید که اگر این فیوز بیت فعال شده باشد دیگر قادر به استفاده از پورتی که بیت های JTAG برروی آن می باشد (مثلاً پورت C در ATmega16 ) نیستیم. به طور پیش فرض این فیوز بیت فعال می باشد و برای استفاده از پورت C باید این فیوز بیت را غیرفعال کنیم.

فیوز بیت SPIEN :
              اگر این فیوز بیت فعال باشد میکرو قابلیت اتصال پروگرمرهایی که با رابط SPI کار میکنند (به طور مثال پروگرمر STK200 ) را پیدا میکند.( در نرم افزار code vision و بسکام این فیوز بیت در اختیار کاربران قرار نمیگیرد)

فیوز بیت OCDEN :
              اگر این فیوز بیت فعال شود میکرو قابلیت debug شدن را پیدا می کند.

[color=blue]خوب فکر کنم مبحث فیوز بیت های ATmega16 و ATmega32 تموم شده باشه نظر شما چیه؟؟؟

اگر IC خاصی در نظر دارید بگید تا فیوز بیتهاش رو در بیاریم و بذاریم.

اینا رو درست کنیدددددددددددد :cry2:
              [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

سلام.
                من یه میکروی مگا16 داشتم که اشتباهی چند روز پیش فیوز بیت های CKSEL3..0 انو در کدویژن پروگرم کردم.
                دیتا شیت مگا16 رو خوندم. در این حالت باید یه کلاک خارجی به پایه XTAL1 اعمال کنم.
                حالا سوالم اینه که کلاک دقیقا چیه و چجوری تهیه اش کنم.
                ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن.

دیدگاه

کسی نظری راجع به مشکل فیوز بیت پایه ریست مگا 8 نداره منم یکی از ای سی هام اینجوری شده نمی دونم چیکارش کنم تازه مشکل فیوز بیت کریستالش رودرست کرده بودم که دوباره این طوری شد
                  مشکل کریستال رو به راحتی با stk200-300 میشه حل کرد ولی ریست رو نمی دونم

دیدگاه

داداش مشکل کریستال 2 جوره یا فیوز بیت به کریستال خارجی تغیر دادی یا به کلاک خارجی
                    این به اون معناست که اگه شما به کریستال خارجی تغیر بدین مشکل شما با یه کریستال با فرکانس یک مگا تا 12 مگا (فرقی نداره فقط در سری l باید از 8 مگا بیشتر نزنی) و دو تا خازن حل میشه اما اگه کلاکتونو ایکسترنال قرار بدین دیگه کریستال راه نمیفته باید یه فرکانس پالس مربعی بسازین و به xt1 وصل کنید تا بتونین دباره فیوز بیتاشو درست کنین :applause:
                    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

سلام.
                      برای کلاک خارجی یدونه آی‎سی زمان‎سنج 555 گرفتم. اگه مدار شکل زیر رو ببندم و فرکانسش رو روی 1مگا هرتز
                      تنظیم کنم، فکر میکنم بتونم مگا16 را از کما درش بیارم.
                      [img][/img]

دیدگاه

میخواستم شکل مدار رو هم بذارم تا شاید به درد بعضی از دوستان هم بخوره. ولی مثل اینکه نتونستم. البته لینکه (اضافه کردن عکس) رو میزنم.
                        [img][/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina_80
                          سلام.
                          برای کلاک خارجی یدونه آی‎سی زمان‎سنج 555 گرفتم. اگه مدار شکل زیر رو ببندم و فرکانسش رو روی 1مگا هرتز
                          تنظیم کنم، فکر میکنم بتونم مگا16 را از کما درش بیارم.
                          [img][/img]
                          نیاز به کارای سخت نیست با یک میکرویه دیگه میتونی به این میکرو تنفس دهان به دهان.... شوخی کردم موج مربعی بدی
                          پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

سلام.
                            ممنونم از راهنماییتون جناب حسنی.
                            متوجه منظورتون شدم.

دیدگاه

سلام از دوستان کسی میدونه فیوز بیت گریستال رزرو چیه و اگه رو این فرکانس باشه و برنامه رو مثلا 8000000 جه اتفاقی میفته ایا مشکلی پیش میاد لطفا کمک کنید
                              { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط av_saber
                                کسی نظری راجع به مشکل فیوز بیت پایه ریست مگا 8 نداره منم یکی از ای سی هام اینجوری شده نمی دونم چیکارش کنم تازه مشکل فیوز بیت کریستالش رودرست کرده بودم که دوباره این طوری شد
                                مشکل کریستال رو به راحتی با stk200-300 میشه حل کرد ولی ریست رو نمی دونم

میکروهای تو خراب نشدن . مال منم اونطوری شده بود ، می خواستم همشو بریزم آشغال . فکر میکردم سوختن. پروگرمرهای معمولی از پایه ی ریست جهت پروگرم کردن استفاده میکنن . ولی وقتی فیوزبیتشو تغییر میدی ،اون پایه به عنوان یه پورت ورودی و خروجی معمولی عمل میکنه و دیگه پایه ی ریست نیست . دفعه ی بعد که می خوای پروگرم کنی ارور میده .

دادم با یه یونیورسال پروگرمر درستش کردن . نمی دونم چطور . ولی همشون درست شدن . فیوزبیتها به حالت default برگشتن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X