اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7780-AD7730

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کتابخانهآ‌ای برای چیپ AD7730

سلام استاد
    درسته استاد حق با شماست چند تا سوال دیگه دارم با اجازتون.
    1- چرا این پایه Drdy/Dout اینقدر سریع 0 میشه مگر نه اینکه نهایت سرعت صفر شدن آن باید 16 هرتز باشه؟
    2- این آیسی ad7780 تو پروتئوس نیست آیا امکان افزودن وشبیه سازی آن هست؟
    3- من همانطور که گفتم الان روی LCD متصل به میکرو عدد 32767 رو می بینم وقتی هم ولتاژی به آن وصل می کنم یه سری اعداد همینطوری بیخود نشون میده و بین آن اعداد صفر و 32767 رو هم نشون میده( سرعت این تغییرات هم خیلی زیاد هست)، به نظر شما مشکل از چیست؟
    سپاسگزارم

«اگر واقعيات با نظريات هماهنگي ندارند، واقعيتآ‌ها را تغيير بده.»
    آلبرت انشتين

دیدگاه

سلام به همه دوستان و به خصوص استاد عزیز Ahmadmn
      من یه سوالی دارم جاش اینجا نیست ولی جوابی تو تاپیک های دیگه نگرفتم گفتم بازم جواب این سوال دست استادAhmadmn هست لطفا اگه زحمتی نیست جواب بدید دوستان دیگم اگه نظری دارن ممنون میشم جواب بدن
      من برای اینکه برنامه میکرو قفل بشه و نشه کپش کرد در قسمت لوک بیت ها گزینه ای که به صورت پیش فرض نوشه No momory lock... رو به Further programing and verification ... تعییر می دم (بسکام) می خواستم بدونم این لوک بیت اونقدر قوی هست که کسی نتونه برنامه میکرو رو بخونه یا نه به راحتی می شه دور زدش اگه راه دیگه ای می دونید ممنون می شم راهنماییم کنید .
      www.ElectronShop.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farshchian
        سلام استاد
        درسته استاد حق با شماست چند تا سوال دیگه دارم با اجازتون.
        1- چرا این پایه Drdy/Dout اینقدر سریع 0 میشه مگر نه اینکه نهایت سرعت صفر شدن آن باید 16 هرتز باشه؟
        2- این آیسی ad7780 تو پروتئوس نیست آیا امکان افزودن وشبیه سازی آن هست؟
        3- من همانطور که گفتم الان روی LCD متصل به میکرو عدد 32767 رو می بینم وقتی هم ولتاژی به آن وصل می کنم یه سری اعداد همینطوری بیخود نشون میده و بین آن اعداد صفر و 32767 رو هم نشون میده( سرعت این تغییرات هم خیلی زیاد هست)، به نظر شما مشکل از چیست؟
        سپاسگزارم
        سلام دایی
        1- همونطور که قبلا گفتم اگه این پایه فقط برای اطلاع پایان تبدیل بود باید یک پالس 16 هرتز تولید می کرد اما این پایه با اومدن کلاک دیتای تبدیل رو هم بیت به بیت میده و چون این دیتا های ممکنه صفر یا یک باشند پس فرکانس این پایه خیلی بیشتر از 16 هرتز خواهد بود.
        2- باید صبر کنی تا کتابخونه این قطعات بیاد. البته پروتئوس نرم افزار چندان قدرتمندی نیست و بیشتر جنبه اموزشی داره. در واقع چیزایی رو شبیه سازی می کنه که خیلی ساده اند و اصلا نیازی به شبیه سازی ندارند. نرم افزار PSpice مناسب شبیه سازی پیشرفته بود که شرکتش در سال 98 ورشکست شد و...
        3- من فکر می کنم ولتاژی که به ای سی میدی مشکل داره. اگه می تونی مداری که دایی جان در پست های بالا گذاشت بساز و اونو به یه لودسل وصل کن و روی کامپیوتر ببین.
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط POORHASAN
          سلام به همه دوستان و به خصوص استاد عزیز Ahmadmn
          من یه سوالی دارم جاش اینجا نیست ولی جوابی تو تاپیک های دیگه نگرفتم گفتم بازم جواب این سوال دست استادAhmadmn هست لطفا اگه زحمتی نیست جواب بدید دوستان دیگم اگه نظری دارن ممنون میشم جواب بدن
          من برای اینکه برنامه میکرو قفل بشه و نشه کپش کرد در قسمت لوک بیت ها گزینه ای که به صورت پیش فرض نوشه No momory lock... رو به Further programing and verification ... تعییر می دم (بسکام) می خواستم بدونم این لوک بیت اونقدر قوی هست که کسی نتونه برنامه میکرو رو بخونه یا نه به راحتی می شه دور زدش اگه راه دیگه ای می دونید ممنون می شم راهنماییم کنید .
          سلام دایی
          البته من کدویژن کار می کنم و بعد از انتخاب programing and verification disable میکرو را program lock bit می کنم.
          خیالت راحت دایی
          شرکت اتمل چیزی نمیسازه که مشتری هاشو بدبخت کنه. فقط من و شما که از این ای سی استفاده نمی کنیم! شرکتهای خیلی بزرگ مثل lenze و ... رو دیدم که از این آی سی ها استفاده می کنن و اگه به این سادگی میشد کپی کرد از دست اتمل شکایت می کردن و اوضاع خیلی قاراشمیش میشد :biggrin:

دیدگاه

سلام استاد ممنون که بازم جواب دادین
            1-درسته متوجه منظورتون شدم یه ذره سوالم رو بد پرسیدم، در حقیقت من داخل برنامه یه متغییر گذاشتم که با هر تبدیلی یکی اضافه میشه و تو LCD اونم نمایش میده و این متغییر تو هر ثانیه خیلی سریعتر از 16 واحد میره با لا.
            2- استاد من اینو برای لودسل نمی خوام می خوام یه ولتاژ خارجی که بین -2 تا +2 هست رو با دقت خیلی زیاد اندازه بگیرم برای تستشم از یه باطری 1.5 ولتی استفاده می کنم البته -in رو به +2.5 ولت که تو مدارم درست کردم می زنم و به ته باطری و +in رو هم به سر باطری می زنم یعنی نسبت به 2.5 ولت مرکزی 1.5 ولت اختلاف ایجاد می کنم.
            3- راستی استاد همین که این عدد 32767 رو نشون میده وقتی ورودیها به چیزی وصل نیست، مگر خودش نشانه خوبی نیست؟
            4- برد شما رو هم حتماً میدم درست کنن، بخاطر ماه رمضان یه خورده سختمه برم جمهوری ولی حتماً بعدش این کارو خواهم کرد. :redface:

خیلی شرمنده استاد که اینهمه مزاحمتون میشم
            ممنون
            آلبرت انشتين

دیدگاه

سلام استاد ممنون که بازم جواب دادین
              1-درسته متوجه منظورتون شدم یه ذره سوالم رو بد پرسیدم، در حقیقت من داخل برنامه یه متغییر گذاشتم که با هر تبدیلی یکی اضافه میشه و تو LCD اونم نمایش میده و این متغییر تو هر ثانیه خیلی سریعتر از 16 واحد میره با لا.
              2- استاد من اینو برای لودسل نمی خوام می خوام یه ولتاژ خارجی که بین -2 تا +2 هست رو با دقت خیلی زیاد اندازه بگیرم برای تستشم از یه باطری 1.5 ولتی استفاده می کنم البته -in رو به +2.5 ولت که تو مدارم درست کردم می زنم و به ته باطری و +in رو هم به سر باطری می زنم یعنی نسبت به 2.5 ولت مرکزی 1.5 ولت اختلاف ایجاد می کنم.
              3- راستی استاد همین که این عدد 32767 رو نشون میده وقتی ورودیها به چیزی وصل نیست، مگر خودش نشانه خوبی نیست؟
              4- برد شما رو هم حتماً میدم درست کنن، بخاطر ماه رمضان یه خورده سختمه برم جمهوری ولی حتماً بعدش این کارو خواهم کرد. :redface:

خیلی شرمنده استاد که اینهمه مزاحمتون میشم
              ممنون
              سلام دایی
              1- پس یه جای کار مشکل داره چون باید دقیقا 16 بار در ثانیه نشون بده. ممکنه هر چهار بایت رو نمی خونی. اون بایت SPIآ‌ رو درست کردی که اشتباه بود؟ البته توابع LCD که در نرم افزارها هستند ایرادات زیادی دارند. بخاطر همین من همیشه خودم روتین های LCD رو می نوشتم تا به مشکل برنخورم. مثلا تاخیرهای بکاررفته در روتینهای LCD اونقدر زیاد هستند که تو هیچوقت نمی تونی با سرعت 16 بار درثانیه نمایش بدی. پس بسیاری از دیتاها رو از دست میدی.
              2- آفرین. کارت کاملا درسته :applause: ای ول
              3- خودش 32768 باید باشه تا صفر ولت باشه. می تونی هردوسر ورودی رو به هم وصل کنی تا ببینی چقدر نسبت به 32768 اختلاف داره.
              4- گفت خود دادی به ما دل حافظا، ما محصل برکسی نگماشتیم!
              کوچیکتیم دایی

دیدگاه

سلام دایی جان
                این دیگه مدار من نیست چون بیشترشو خودت کشیدی!

1- اگه کسی که PCB میزنه اینکاره باشه اصلا نمی پرسه کدوم طرفی چاپ کنه چون استاندارد اینه که لایه آبی پشت فیبر و لایه قرمز روی فیبر و.... باشه.
                اما برای محکم کاری باید فقط یه نوشته میرور به رنگ آبی در یک جای خالی فیبر بنویسید.
                اینجوری سازنده می فهمه که بعد از چاپ، این نوشته نباید برعکس بشه و جهت رو اشتباه نمی کنه.

2- از کجا متوجه شدی با پکش نمی خونه؟! تمام برهای من AD7780 و ATmega48 دارن و اگه نمی خوند ...
                3- برعکس دایی جان. اگه مدار منبع روی برد باشه نویز بیشتری منتقل میشه! نیاز به فیلتر خاصی نداره اما برای راحتی میشد یه فیش آدابتور + رگولاتور 7805 روی برد گذاشت تا با آدابتور کار کنه.

یه نکته: در مدار RS485 حتما باید پایه ها کنترل جهت رو به میکرو وصل کنی چون مثل RS232 دوجهته نیست. همون پایه 2 و 3 رو که به هم وصل کردی باید به یکی از پایه های میکرو هم وصل کنی تا توی برنامه کنترل بشه می خواهیم دیتا بفرستیم یا بخونیم.
                دوم اینکه اتصال همزمان RS232 و RS485 امکانپذیر نیست. این مشکل بخاطر اینه که خروجی آی سی RS232 همیشه صفر یا یک و فلوت نیست. پی RS485 نمی تونه همزمان این پایه را یک یا صفر کنه.
                راه حلش اینه که خروجی RS232 رو با یه مقاومت 1.5 کیلواهم به RXD میکرو وصل کنیم و پایه 2 و 3 آی سی RS485 رو به دو پورت جدای میکرو وصل کنیم.

دیدگاه

سلام احمد آقا.
                  متشکر که هنوزم پست ها رو با حوصله،صبر وانرژی جواب می دین.
                  فیبرو کامل کردم ببینین خوبه یا نه:

http://www.4shared.com/file/wJWSCfKr/AD7780-RS485-3.html

طبق معمول با چند تا سوال همراهه که دست شما رو می بوسه: :redface: :redface:
                  1-آیا پروتکل ها به روش درست به PCB برگردونده شدن؟(مقاومت 1.5 کیلو و ... ؟)
                  2-من پروتکل RS485 رو از کتاب سه نویسنده Codevision کشیده بودم حالا که با روش شما PCB رو کشیدیم روتین خوندن ونوشتن برای RS485 به چه نحویه؟
                  3-اگه از 74HC4052 استفاده بشه فیلتر های ورودی AD7780 لزومی برای موندنش هست یا باید به ورودی 74HC4052 منتقل بشه؟(می تونین مداری پیشنهاد بدین؟)

الرون وآر السوون.
                  ز دست دادن فرصت غصه می آورد.

دیدگاه

سلام استاد عزیز
                    1- من مقدار SPCR را از SPCR=0x58 به SPCR=0x5C تبدیل کردم البته فکر کنم تفاوتش تو مقدار تقسیم کلاک برای SPI بود ولی مشکل مثل قبل پا بر جا هست.
                    2- داخل روتینی که شما نوشتین هر چها بار SPI خوانده میشه منم از همون استفاده کردم، مقدار خوانده شده تحت هر شرایطی یا 0 است یا 32767 دو تا ورودی رو بهم می زنم باز همون هست در ضمن سرعت تغییرات داده بسیار بیشتر از 10 هرتز یا 16 هرتز هست.
                    3- راستی استاد جایی هست PCB رو بصورت اینترنتی سفارش بگیره؟

بازم ممنون
                    آلبرت انشتين

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMB
                      سلام احمد آقا.
                      متشکر که هنوزم پست ها رو با حوصله،صبر وانرژی جواب می دین.
                      فیبرو کامل کردم ببینین خوبه یا نه:

http://www.4shared.com/file/wJWSCfKr/AD7780-RS485-3.html

طبق معمول با چند تا سوال همراهه که دست شما رو می بوسه: :redface: :redface:
                      1-آیا پروتکل ها به روش درست به PCB برگردونده شدن؟(مقاومت 1.5 کیلو و ... ؟)
                      2-من پروتکل RS485 رو از کتاب سه نویسنده Codevision کشیده بودم حالا که با روش شما PCB رو کشیدیم روتین خوندن ونوشتن برای RS485 به چه نحویه؟
                      3-اگه از 74HC4052 استفاده بشه فیلتر های ورودی AD7780 لزومی برای موندنش هست یا باید به ورودی 74HC4052 منتقل بشه؟(می تونین مداری پیشنهاد بدین؟)

الرون وآر السوون.
                      سلام دایی جان
                      1- آفرین دایی حالا درست شد. البته به این سخت افزار پروتکل نمی گن. پروتکل فلوچارت یا روند نرم افزاری ارسال و در یافت داده است.
                      2- برای خوندن و نوشتن به پورت RS485 کافیه پایه مروبوط به ارسال یا دریافت داده رو فعال کنیم. باقی کار به اونطرف قضیه ربط داره که با چی داریم ارتباط برقرار می کنیم.
                      3- ورودی AD7780 باید فیلترهارو داشته باشه. یعنی فیلتر در خروجی 74HC4052 باید باشه. مثل شماتیکی که کشیدم. اینجوری نیاز نیست برای هر لودسل یه فیلتر جداگانه بزاریم.
                      تنها نکته ای که باید دقت کنیم اینه که باید یه زمانی برای تثبیت ولتاژ هر کانال در نظر بگیریم و نیز پایه PDRST باید تحت کنترل میکرو باشه و بعد از تعویض کانال اونو یک کنه.
                      به زبان ساده تر:
                      -میکرو کانال جدید رو با فرمان به 74HC4052 انتخاب می کنه
                      -حدود 100 میکروثانیه صبر می کنه تا ولتاژ تثبیت بشه.
                      - پایه PDRST رو 1 می کنه.
                      - منتظر می مونه RDY صفر بشه.
                      - دیتا رو می خونه.
                      - پایه PDRST رو صفر می کنه.
                      و دوباره از اول

دیدگاه

سلام استاد عزیز
                        1- من مقدار SPCR را از SPCR=0x58 به SPCR=0x5C تبدیل کردم البته فکر کنم تفاوتش تو مقدار تقسیم کلاک برای SPI بود ولی مشکل مثل قبل پا بر جا هست.
                        2- داخل روتینی که شما نوشتین هر چها بار SPI خوانده میشه منم از همون استفاده کردم، مقدار خوانده شده تحت هر شرایطی یا 0 است یا 32767 دو تا ورودی رو بهم می زنم باز همون هست در ضمن سرعت تغییرات داده بسیار بیشتر از 10 هرتز یا 16 هرتز هست.
                        3- راستی استاد جایی هست PCB رو بصورت اینترنتی سفارش بگیره؟

بازم ممنون
                        سلام دایی
                        1- این بایت فقط برای تعیین سرعت SPI نیست بلکه لبه کلاک اونو تنظیم می کنه و اگه اشتباه باشه داده ها اشتباه خونده میشن.
                        2- اگه سرعت خوندن داده بیشتر از 16 باره پس مشکل خوندن پایه RDY است. یعنی برنامه اصلا این پایه رو چک نمی کنه!
                        3- بالای همین صفحه کلی تبلیغات PCB زده. من PCB هامو بیشتر خودم با اتو چاپ می کنم اما وقتی عجله نداشته باشم و تعداد زیاد بخوام، میدم جمهوری شمش الکترونیک برام میزنه. براش ایمیل می کنم اونم با پیک برام میفرسته ترمینال بارنامه میشه شهرستان.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                          1- این بایت فقط برای تعیین سرعت SPI نیست بلکه لبه کلاک اونو تنظیم می کنه و اگه اشتباه باشه داده ها اشتباه خونده میشن.
                          ممنون استاد که جواب میدین
                          1- من منظورم دوبیت آخرش بود چون 5 تو جفتش یکی بود و 8 و c متفاوت بودن که فقط رو دوبیت آخر موثرن.
                          2- استاد این روش اتو چطوری هست میشه با هاش SMD رو هم خوب در آورد ؟
                          3- یه مقاله خوندم و تو آن نیاز به پرینتر لیزری و کاغذ عکاسی یا از این کاغذ های خاص بود فعلاً تست نکردم روش شمام هم اینطوری هست؟ آیا نتیجه راضی کننده هست با این متد؟
                          4- استاد من که چشام در آمد تا یه برد واسه این آیس ad7780 با ماژیک CD نوک باریک زدم خوبم نشد ولی بهر حال روی آن لحیم کردم. فکر کنم شاید مشکل از همین هست .
                          5- اگر میشه در مورد ساخت PCB به روش خودتون با اتو مختصر توضیح بدین.
                          آلبرت انشتين

دیدگاه

سالاری دایی
                            1- عدد 8 یا 1000 باینری و C یا 1100 باینری توی بیتی اختلاف دارند که مربوط به CPHA یا فاز کلاک است. و اگه بجای C عدد 8 بزاری فاز کلاک تغییر می کنه و نمی تونی از AD7780 دیتای درست بخونی!
                            2- روش اتو اوایل کمی اذیت می کنه ولی وقتی باتجربه بشی کیفیتش از کیفیت بیرون چیزی کم نداره.
                            3- دقیقا یه پرینتر لیزری می خواد که 140 تومن قیمتشه. اما کاغذ عکس نیاز نیست. کاغذ کلاسه گرم پایین بهترین جواب رو داد که برگی 25 تومن می خرم.
                            4- به احتمال زیاد از همینه چون با ماژیک و لتراست به هیچ وجه نمیشه AD7780 رو خوب در آورد!
                            5- توی همین سایت یه تاپیک 20 صفحه ای راجع بهش هست اما خیلی ساده تر از اونه که فکر می کنی. کاغذ کلاسه گرم پایین بخر. فایل PCBآ‌رو PDF کن و ببر بیرون پرینت لیزری بگیر. بعد فیبرتو کاملا با مایع و سیم ظرفشویی تمیز کن و با دستمال تمیز خشک کن. اتو رو روی COTTON بزارو 5 دقیقه پرینت رو روی فیبر اتو کن. بزار چند دقیقه خنک بشه. بنداز توی ظرف آب تا کاغذ یه ربع خیس بخوره. بعد می بینی کاغذ راحت با دست و مسواک در میاد چاپت می مونه.
                            همین دایی
                            نتیجه باور نکردنیه!

دیدگاه

سلام احمد آقا.
                              میبخشین چند تا سوال دارم بازم متشکر میشم جواب بدین: : : : :redface:redface:redface:redface:

1-طریقه اتصال سنسور دما با فیلتر در ورودی AD7780 به چه نحوی خواهد بود؟(لطفامدار پیشنهاد بدین؟)
                              2-آیا به هیچ طریقی نمی توان دما بالای 1000 سانتی گراد را تشخیص داد؟(مدار تضعیف کننده و... ؟)
                              3-طریقه اتصال سنسور فشار با فیلتر در ورودی AD7780 به چه نحوی خواهد بود؟(لطفامدار پیشنهاد بدین؟)
                              4-سنسورهایی با خروجی جریان را به چه نحوی به AD7780 متصل می کنیم؟(لطفامدار پیشنهاد بدین؟)

دستتون درد نکنه.
                              ز دست دادن فرصت غصه می آورد.

دیدگاه

سلام دایی
                                سووات ما دیگه به اینا قد نمیده!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X