اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دماسنج با سنسور ntc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : دماسنج با سنسور ntc

سلام.
    دوست عزیز بهترین راه برای استفاده از NTC , سری کردن اون با به منبع جریان هستش.
    اینطوری دمای شما فقط و فقط به تغییرات دما بستگی داره.
    اگه با مقاومت کار کنید خطا خواهید داشت , چون مقاومت های کربنی هم که خودشون مقاومتشون ثابت نیست
    بلکه با بالا رفتن دما یکمی تغییر میکنه.
    شما یه منبع جریان با ترانزیستور بسازین مثلا 1mA با اون NTC تون سری کنید.
    البته تابعی که بحثش شد خطی نیست بلکه یه نمایی (اکسپنانسیل) هستش.
    آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

سلام
      من یه دونه از این سنسورها رو خریدم منتها روش نوشته 5
      حالا این پنج اهم هستش یا 5کیلو ؟
      یه نقشه منبع جریان 1ma رو میتونید برام بزارید؟ من که سر در نیاوردم
      یا اگه از adc استفاده کنم باید مقاومت رو چقدر بزارم؟ چه جوری مقدار مقاومت رو میگید؟ از روی تجربه یا فرمول ؟

دیدگاه

یه سنسورهای ntc رو مادربردهای قدیمی PIII وجود داره که خیلی کارش توپه ! من باهاشون کار کردم :agree:
        از این قرتی بازی ها هم نداره :mrgreen: فقط بسته به انکه گستره ولتاژ adc چقدره باید یه تقسیم ولتاژ مناسب انجام بدی واسش. تو یه گستره دمایی 10 - 50 هم تقریبا خطی عمل میکنه !
        من یه بار کالیبره کردمش و تا جواب داده !

واسه دقت بیشتر اگه با یه سشوار و دماسنج کالیبره کنی خیلی راحت تر میشه کارت
        خدا نور است و من اشعه ای از او ...

دیدگاه

سلام
          راستش من بازم سر در نیاوردم به خصوص از منبع جریان
          بابا یکمی زیر دیپلوم صحبت کنین :mrgreen:

دیدگاه

این مدار از ntc برای کنترل فن استفاده میکنه

نیازو تو خودم کشتم که هرگز تا نشه پشتم زدم بر چهره ام سیلی که هرگز وا نشه مشتم

دیدگاه

سلام به همگی
              هنوز کسی موفق به ساخت دماسنج با ntc نشده ؟ من که سخت پیگیرشم ، امروز به ntc 5k رو به یک منبع جریان وصل کردم و ولتاژ خروجی رو از دمای ۳۰ تا ۹۶ درجه نوشتم ، بعد بردم تو اکسل که* به نمودار غیر خطی بهم داد ، و یک تابع که* تقریبا نمودار رو نزدیک به خطی میکرد ، ابتدا و انتهاش تقریبا با دو درجه و میانه نمودار با یک درجه اختلاف دما رو بهم داد ، ولی فقط توی این رنج جواب میده ، راه حلی سخت افزاری برای کم کردن شیب منحنی وجود داره ؟ ممنون میشم کمکم کنید . البته نرم افزار متلب خیلی قوی تر از اکسل هست ولی من زیاد وارد نیستم باهاش . با تشکر

دیدگاه

دوست عزیز برو به این سایت :
                Learn how to use an analog thermistor to measure temperature on the Arduino. Output readings to an LCD or the serial monitor in Celsius or Fahrenheit.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Matin_Mirzadeh نمایش پست ها
                  دوست عزیز برو به این سایت :
                  https://www.circuitbasics.com/arduin...nsor-tutorial/
                  جناب تاریخ پست برای 4سال پیشه.
                  eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                    جناب تاریخ پست برای 4سال پیشه.
                    سلام، چه ایرادی داره مگه؟ من خیلی از سوالامو که تو گوگل سرچ میکنم میرسم به انجمن و میبینم کسی جواب نداده، اما اگه بعد 4 سالم جواب بدی، یکی که سرچ میکنه جواب رو میبینه و مشکلش حل میشه، نه اینکه اون شخص هم به جوابش نرسه. به نظر من کار خوبیم هست.
                    توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                    همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
                    https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

ماهیت پستهای انجمن معمولا حل مشکل افراده.حالا برخی پست ها بگیر نگیر داره.و در اخر تبدیل میشه به یک منبع اطلاعاتی و علمی.
                      اما اگه این دوست عزیزمون میدونستن که تاریخ پست برای 4سال پیشه فک نکنم به درخواست کننده این لینک و ارایه میداند.
                      ولی درکل لینکی که گذاشند بسیار پرمحتوا وبد من خودم یک ترموستات با همین ntcها طراحی کردم و مشکلات فراوانی داشت.لینک رو به عنوان سایت ستاره دار نشانه گذاری کردم که بعدا مفصل مطالعه کنم.حداقل برای بنه مفید بود.عل یالرغم همه اینها خیلی برای من جالبه که چرا الن این لینک گذاشتند یعنی سایت الریخ و دیدن بعد گذاشتند ؟
                      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
                        سلام، چه ایرادی داره مگه؟ من خیلی از سوالامو که تو گوگل سرچ میکنم میرسم به انجمن و میبینم کسی جواب نداده، اما اگه بعد 4 سالم جواب بدی، یکی که سرچ میکنه جواب رو میبینه و مشکلش حل میشه، نه اینکه اون شخص هم به جوابش نرسه. به نظر من کار خوبیم هست.
                        بله شما کاملا درست میگین،آخه مثلا اگه حتی10سال هم از تاریخ تاپیک
                        گذشته باشه ،باز هم باید جواب داد.چون اگه حتی مشکل سوال کننده حل نشه،
                        حداقل مشکل یکی از کاربران مهمان حل میشه و این خیلی مهمه.
                        مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                        https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X