اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت تایمر ( کرنومتر )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کمک برای ساخت تایمر ( کرنومتر )

سلام دوستان
    ببخشید که دوباره مزاحم شدم
    یه پروژه ای دارم کار میکنم همش گیر میکنم
    هر جا لغت تایمر رو داخل شرح پروژه دیدید منظورم زمان سنج هست ( تایمر های داخل میکرو رو نمیگم )
    شرح پروژه :
    باید برنامه ای بنویسم که سه عدد تایمر رو به ترتیب راه اندازی کنه یعنی
    یه زمانی تعیین میکنیم برای تایمر اول ( بیشترین حالت برای هر تایمر 24 ساعت هست ) توو اون زمان تایمر 1 رله 1 رو وصل نگه میداره ، 2 تا تایمر دیگه غیر فعال
    وقتی زمان مورد نظر ما تموم شد تایمر 1 قطع بشه رله اول رو قطع کنه
    تایمر 2 فعال بشه رله 2 وصل بشه ، اینجا هم 2 تا تایمر دیگه غیر فعال
    بازم زمان تعیین شده ما برای تایمر دوم تموم شده ، تایمر 2 قطع بشه رله 2 قطع بشه
    تایمر 3 فعال بشه رله 3 رو فعال نگه داره تا زمان تعیین شده تایمر 3 هم تموم بشه ، رله 3 هم قطع بشه
    برنامه تموم بشه
    منتظر بمونه تا اوپراتور دوباره زمان بده و همین کار رو از سر بگیره ( زمان های قبلی هم بمونن شاید اوپراتور بخواد همون زمان ها رو دوباره راه اندازی کنه )
    یه مساله مهم هر جا برق رفت دوباره از همون جا ادامه بده ( این خیلی منو اذیت میکنه )
    هر ایده یا روشی دارید لطفا بگید
    با تشکر
    خودم دارم سعی میکنم با rtc کار کنم
    یعنی برنامه که شروع شد ساعت میکرو کار میکنه زمان تعیین شده تایمر 1 با ساعت یکی شد تایمر 1 قطع بشه ، ساعت از نو بشماره ( صفر بشه )
    همین کار رو واسه دو تا تایمر دیگه انجام بدم
    بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

اگر داری با rtc کار میکنی( مهم نیست داخلیه یا خارجی ) نیاز به ست و ریست و این موارد نداره .

زمان واقعی رو به شکل epoch استفاده کن ، هر تایمری هر جا ست میشه زمان epoch رو بعنوان نقطه شروع ذخیره میکنی ( روی چی ذخیره میکنی بستگی به نوع کاربردت داره ، اگر قراره بعد از قطع تغذیه هم اطلاعات رو داشته باشی میتونی در سیستمهای rtc دار روی رجیسترهای رم دامین rtc نگهشون داری ... در غیر اینصورت باید روی ایپیرام یا فلش ذخیره کنی )

در هر صورت زمانی که قراره هر کدوم از ایونتهات اتفاق بیفته هم میشه جمع نقطه شروع باضافه نقطه پایان ( با epoch رزولوشن این زمان ثانیه و مقدارش تقریبا تا ۲۰۰ سال هست ... از چند ثانیه تا چند ده سال تفاوتی نمیکنه ... نقطه پایان هم مثل شروع ذخیره میکنی)

هر کدوم از ایونت ها اتفاق بیفته به شکل اینتراپت نرم افزاری روتین مد نظر رو اجرا میکنی ( اگر rtc مورد استفاده فانکشن آلارم داره میشه سخت افزاری هم کار کرد و سیستم کنترل کلا توی مد standby باشه با اینتراپت آلارم بالا میاد روتین هر کدوم از اینتراپتها رو انجام میده و دوباره میره به استندبای تا تکرار سیکل یا هر چیز دیگه )

epoch سیستم استاندارد زمان برای کامپیوترهاست در قالب یک اینتیجر ۳۲ بیتی هست که از تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۷۰ شروع شده و الان تقریبا در محدوده یک میلیارد و ششصد و پنجاه چهارمیلیون و خورده ای هستیم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
        اگر داری با rtc کار میکنی( مهم نیست داخلیه یا خارجی ) نیاز به ست و ریست و این موارد نداره .

زمان واقعی رو به شکل epoch استفاده کن ، هر تایمری هر جا ست میشه زمان epoch رو بعنوان نقطه شروع ذخیره میکنی ( روی چی ذخیره میکنی بستگی به نوع کاربردت داره ، اگر قراره بعد از قطع تغذیه هم اطلاعات رو داشته باشی میتونی در سیستمهای rtc دار روی رجیسترهای رم دامین rtc نگهشون داری ... در غیر اینصورت باید روی ایپیرام یا فلش ذخیره کنی )

در هر صورت زمانی که قراره هر کدوم از ایونتهات اتفاق بیفته هم میشه جمع نقطه شروع باضافه نقطه پایان ( با epoch رزولوشن این زمان ثانیه و مقدارش تقریبا تا ۲۰۰ سال هست ... از چند ثانیه تا چند ده سال تفاوتی نمیکنه ... نقطه پایان هم مثل شروع ذخیره میکنی)

هر کدوم از ایونت ها اتفاق بیفته به شکل اینتراپت نرم افزاری روتین مد نظر رو اجرا میکنی ( اگر rtc مورد استفاده فانکشن آلارم داره میشه سخت افزاری هم کار کرد و سیستم کنترل کلا توی مد standby باشه با اینتراپت آلارم بالا میاد روتین هر کدوم از اینتراپتها رو انجام میده و دوباره میره به استندبای تا تکرار سیکل یا هر چیز دیگه )

epoch سیستم استاندارد زمان برای کامپیوترهاست در قالب یک اینتیجر ۳۲ بیتی هست که از تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۷۰ شروع شده و الان تقریبا در محدوده یک میلیارد و ششصد و پنجاه چهارمیلیون و خورده ای هستیم .
        خیلی ممنون
        به نظر شما راه راحت تری برای این پروژه وجود نداره ؟
        یجور کورنومتر هست دیگه
        نمیخوام خیلی پیچیده بشه
        چون مقوله زمان باید کمی دقیق باشه دارم از rtc داخلی میکرو استفاده میکنم ، مگرنه همونم استفاده نمیکرئم
        من حس میکنم راه راحتی داره این پروژه که به ذهن من نمیرسه
        اگه بازم ایده راحت تری دارید لطفا بگید
        با تشکر
        بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

دوست عزیز زمان سنجی قضیه ایده و راه حل ساده تر و سخت تر و غیره که نداره ... یک قضیه یونیورساله که باندازه تاریخ تمدن قدمت داره . در دوران انقلاب صنعتی استانداردسازی و حل و فصل شد رفت پی کارش ... طی ۳ قرن گذشته هم داره بر مبنای همون روند استاندارد در تمام حوزه های متصور کار میکنه .

یک جمله معروفه که منتسب میکنن به بیل گیتس با این مضمون :
          برای پیدا کردن بهترین راه حل کار رو به تنبل ترین آدم بده .

فقط یک تبصره داره که اون شخص تنبل باید شناخت عمومی از صورت مساله و راه حل هایی که قبلا ابداع شده داشته باشه وگرنه ممکنه بجای بهترین راه حل بره چرخ رو از نو اختراع کنه ( از این قضیه رزومه ملی هم فاکتور میگیریم که در فرهنگ هایی مثل ما خیلی رایجه بدون اطلاعات اولیه و تجربه فکر میکنیم تمام مسائل دنیا میان بر داره و بقیه باندازه ما ژن زرنگی نداشتن ، الان میریم مدل هیاتی ، حسینیه ای قضیه رو جمع میکنیم و انگشت شستی به شرق و غرب و استکبار جهانی و بوش و جانسون و مایکل جکسون ! نشون میدیم ... با این پیش فرض و خود سولوشن پنداری و نابغه انگاری مفرط دوستان میرن که میان بر به علم بزنن چند برابر سیستم استاندارد زمان و هزینه و منابع هدر میدن تهش هم میبینی اگر موفق بشن « که روند تاریخی اش میگه نمیشن » چرخ رو از نو اختراع کردن منتهی چرخشون مثلثه ! یا مربعه )

در هر صورت امیدوارم منطبق بر حسی که دارید راه حلی هم به ذهنتون خطور کنه ( یا الهام بشه ) و مشابه شیخنا و مولانا مرحوم ارشمیدوس که اورکا گویان از خزینه بیرون پرید و فرمود که یافتم شما هم به سر منزل مقصود برسید .

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mosi_reali نمایش پست ها
            سلام دوستان
            ببخشید که دوباره مزاحم شدم
            یه پروژه ای دارم کار میکنم همش گیر میکنم
            هر جا لغت تایمر رو داخل شرح پروژه دیدید منظورم زمان سنج هست ( تایمر های داخل میکرو رو نمیگم )
            شرح پروژه :
            باید برنامه ای بنویسم که سه عدد تایمر رو به ترتیب راه اندازی کنه یعنی
            یه زمانی تعیین میکنیم برای تایمر اول ( بیشترین حالت برای هر تایمر 24 ساعت هست ) توو اون زمان تایمر 1 رله 1 رو وصل نگه میداره ، 2 تا تایمر دیگه غیر فعال
            وقتی زمان مورد نظر ما تموم شد تایمر 1 قطع بشه رله اول رو قطع کنه
            تایمر 2 فعال بشه رله 2 وصل بشه ، اینجا هم 2 تا تایمر دیگه غیر فعال
            بازم زمان تعیین شده ما برای تایمر دوم تموم شده ، تایمر 2 قطع بشه رله 2 قطع بشه
            تایمر 3 فعال بشه رله 3 رو فعال نگه داره تا زمان تعیین شده تایمر 3 هم تموم بشه ، رله 3 هم قطع بشه
            برنامه تموم بشه
            منتظر بمونه تا اوپراتور دوباره زمان بده و همین کار رو از سر بگیره ( زمان های قبلی هم بمونن شاید اوپراتور بخواد همون زمان ها رو دوباره راه اندازی کنه )
            یه مساله مهم هر جا برق رفت دوباره از همون جا ادامه بده ( این خیلی منو اذیت میکنه )
            هر ایده یا روشی دارید لطفا بگید
            با تشکر
            خودم دارم سعی میکنم با rtc کار کنم
            یعنی برنامه که شروع شد ساعت میکرو کار میکنه زمان تعیین شده تایمر 1 با ساعت یکی شد تایمر 1 قطع بشه ، ساعت از نو بشماره ( صفر بشه )
            همین کار رو واسه دو تا تایمر دیگه انجام بدم
            با درود
            قسمت اول که برنامه نویسیه و کار خودته و با تمرین تکرار و زمان بدست میاد
            زمانی این امر غیر ممکنه که هنوز به این مرحله و توانایی در زمینه طراحی و برنامه نویسی نرسیده باشی
            و ناگفته نماند این چیزی که شما میگید اصلا چیز پیچیده ای نیست و خیلی راحت

قسمت دوم میخواید وقتی برق رقت مقدار تایم ها متوقف بشن و با وصل شدن برق دوباره کارشون ادامه پیدا کنه
            و از اونجا که از باتری بک اپ هم حرف زدید و استفاده میکنید
            باید زمان قطع شدن برق نشخبص بدید و سریع ترین حالت استفاده از وقفه خارجیه
            کافیه برای تایمر هاتون یک بیت فعال کننده تعریف کنید و وقفه مربوطه اون بیت غیر فعال کنه تا تایمر به کارش ادامه نده
            البته طراحی این مورد هم پیش پا افتاده ست و باید به ذهن طراح برسه

اینکه ما با ایسی یا مازولی به مشکل بخوریم طبیعی هست ولی این موارد فقط به عملکرد و توانایی خودمون بستگی داره

اولین چیزی که به ذهن من برخورد کرد در رابطه با مشکل شما و متوقف کردن زمان این بود که روی میکرو نیتروژن مایع بریزیم تا منجمد بشه
            جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۸:۴۰ ۱۴۰۱/۰۳/۱۵.

دیدگاه

سلام
              برای همین پروژه ( rtc ) فیوز بیت مربوط به کریستال رو باید روی چه گزینه ای بزارم ؟
              آیا روی همون 1Mhz داخلی تنظیم کنم درسته چون تا جایی که من میدونم rtc به صورت جدا با کریستال کار میکنه !
              با تشکر
              بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

سلام
                برای همین پروژه ( rtc ) فیوز بیت مربوط به کریستال رو باید روی چه گزینه ای بزارم ؟
                آیا روی همون 1Mhz داخلی تنظیم کنم درسته چون تا جایی که من میدونم rtc به صورت جدا با کریستال کار میکنه !
                با تشکر
                با درود
                فرکانس خود میکرو جداست و میتونید یک مگا تنظیم کنید .. و یا دیگر موارد مثل 8 مگا با اسیلاتور داخلی و یا کریستال مد نظر خارجی
                برای تنظیمات تایمر دو باید از ریجستر های مربوط به این تایمر و پرسکالر مد نظر که 128 هست استفاده کنید تا بتونید سرریزی یک ثانیه ای داشته باشی
                کریستال ساعت و فرکانسش در اینجا جدا از فرکانس میکرو هست که اینم باز توسط ریجستر های مربوطه روی پایه های مخصوص این کریستال تنظیم میشه
                یعنی منبع فرکانس تعیین میکنی از کریستالی جدا باشه یا از فرکانس عمومی میکرو

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
                  با درود
                  فرکانس خود میکرو جداست و میتونید یک مگا تنظیم کنید .. و یا دیگر موارد مثل 8 مگا با اسیلاتور داخلی و یا کریستال مد نظر خارجی
                  برای تنظیمات تایمر دو باید از ریجستر های مربوط به این تایمر و پرسکالر مد نظر که 128 هست استفاده کنید تا بتونید سرریزی یک ثانیه ای داشته باشی
                  کریستال ساعت و فرکانسش در اینجا جدا از فرکانس میکرو هست که اینم باز توسط ریجستر های مربوطه روی پایه های مخصوص این کریستال تنظیم میشه
                  یعنی منبع فرکانس تعیین میکنی از کریستالی جدا باشه یا از فرکانس عمومی میکرو
                  خیلی ممنون از توجهتون
                  برنامه من همه چیزاش درست کار میکنه فقط rtc کار نمیکنه.
                  4 تا کریستال ساعت عوض کردم بازم کار نمیکنه
                  انگار هیچ کریستالی به پایه میکرو وصل نیست زمان شمار روی lcd همون جوری روو صفر هست
                  مشکل چیه ؟؟
                  میکرو Atmega8a - بسکام
                  بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

خیلی ممنون از توجهتون
                    برنامه من همه چیزاش درست کار میکنه فقط rtc کار نمیکنه.
                    4 تا کریستال ساعت عوض کردم بازم کار نمیکنه
                    انگار هیچ کریستالی به پایه میکرو وصل نیست زمان شمار روی lcd همون جوری روو صفر هست
                    مشکل چیه ؟؟
                    میکرو Atmega8a - بسکام
                    خب اگر وقفه ندارید پس یه اشتباهی در تنظیمات رجیستر مربوط به تایمر میکرو هست
                    ما باید از کجا متوجه بشیم شما در نرم افزار و یا سخت افزار چه اشتباهاتی داشتید
                    شما فعلا کاری با ال سی دی نداشته باش و از وقفه تایمر استفاده کن و یکی از پایه های میکرو مدام نات کن اگر مشکلی نبود اشکال در دستورات نمایش وجود داره
                    .وگرنه اشکال از تنظیمات تایمر هست و یا شاید بیت فعال ساز وقفه ها رو فعال نکردید و غیره ها هاهاهاها

دیدگاه

خب اگر وقفه ندارید پس یه اشتباهی در تنظیمات رجیستر مربوط به تایمر میکرو هست
                      ما باید از کجا متوجه بشیم شما در نرم افزار و یا سخت افزار چه اشتباهاتی داشتید
                      شما فعلا کاری با ال سی دی نداشته باش و از وقفه تایمر استفاده کن و یکی از پایه های میکرو مدام نات کن اگر مشکلی نبود اشکال در دستورات نمایش وجود داره
                      .وگرنه اشکال از تنظیمات تایمر هست و یا شاید بیت فعال ساز وقفه ها رو فعال نکردید و غیره ها هاهاهاها
                      طی ساعات گذشته کارهایی کردم
                      اول : همون برنامه رو روی Atmega16 ریختم . بازم همون مشکل بود !
                      دوم: گفتم شاید از پورتی که TOSC روش هست نباید استفاده کنم .
                      و از اون پورت هیچ استفاده ای نکردم .
                      این بار جواب داد و کار کرد . Atmega16
                      سوم : اومدم روی atmega8 پین هارو دونه دونه تعریف کردم ( ورودی و خروجی ها رو )
                      اما بازم جواب نداد .
                      الان فعلا با atmega16 جواب داده
                      میخوام ببینم چرا با mega8 جواب نمیده
                      میگم با احتمال خیلی خیلی کم شاید از میکرو باشه ؟
                      متاسفانه همین یه دونه mega8 هم دارم
                      بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

طی ساعات گذشته کارهایی کردم
                        اول : همون برنامه رو روی Atmega16 ریختم . بازم همون مشکل بود !
                        دوم: گفتم شاید از پورتی که TOSC روش هست نباید استفاده کنم .
                        و از اون پورت هیچ استفاده ای نکردم .
                        این بار جواب داد و کار کرد . Atmega16
                        سوم : اومدم روی atmega8 پین هارو دونه دونه تعریف کردم ( ورودی و خروجی ها رو )
                        اما بازم جواب نداد .
                        الان فعلا با atmega16 جواب داده
                        میخوام ببینم چرا با mega8 جواب نمیده
                        میگم با احتمال خیلی خیلی کم شاید از میکرو باشه ؟
                        متاسفانه همین یه دونه mega8 هم دارم
                        کلاک سیستم رو توی فیوز بیت ها چگونه تعریف کردی ؟
                        با حالی که در مگا هشت پایه های کریستال ساعت و میکرو هر دو روی یک پایه هستن پس فقط میتنونی از اسیلاتور داخلی برای کلاک سیستم استفاده کنی
                        ال سی دی چیزی نمایش میده ؟ حالا هر چیزی ؟
                        پایه های کریستال ورودی تعریف کن و پایین کش یعنی دی دی ار 0 و پورت0
                        اینکه توی مگا 16 جواب میده خیلی خوبه و این مشکلات میبره سمت کلاک سیستم که با کلاک ساعت روی یک پایه هستن
                        جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۷:۵۰ ۱۴۰۱/۰۴/۱۰.

دیدگاه

کلاک سیستم رو توی فیوز بیت ها چگونه تعریف کردی ؟
                          کلاک رو توو هر دوتا میکرو داخلی 1Mhz گذاشتم
                          با حالی که در مگا هشت پایه های کریستال ساعت و میکرو هر دو روی یک پایه هستن پس فقط میتنونی از اسیلاتور داخلی برای کلاک سیستم استفاده کنی
                          قبلا من عین همین پروژه رو با mega8 انجام دادم جواب داده بود اتفاقا کلاکش هم روو داخلی گداشته بودم فقط اوجا رو سون سگمنت نمایش میداد ساعت رو
                          ال سی دی چیزی نمایش میده ؟ حالا هر چیزی ؟
                          آره تمام عبارت هایی که باید رو نشون میده تمام کار ها انجام میشن حتی متغیر هایی هم که با کلید میتونم تغییر بدم روی lcd میبینم که تغییر میکنه
                          پایه های کریستال ورودی تعریف کن و پایین کش یعنی دی دی ار 0 و پورت0
                          اون قسمتی که گفتید ddr0 و port0 متوجه نشدم یعنی باید چیکارش کنم ؟
                          با تشکر
                          بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

قبلا من عین همین پروژه رو با mega8 انجام دادم جواب داده بود اتفاقا کلاکش هم روو داخلی گداشته بودم فقط اوجا رو سون سگمنت نمایش میداد ساعت رو

آره تمام عبارت هایی که باید رو نشون میده تمام کار ها انجام میشن حتی متغیر هایی هم که با کلید میتونم تغییر بدم روی lcd میبینم که تغییر میکنه

با تشکر
                            یعنی این پایه های کریستال رو خروجی تعریف نکرده باشی یا بالا کش کرده باشی
                            ریجستر ها رو اینجور تنظیم کن

ASSR=0x08;TCCR2=0x05;
                            TCNT2=0x00;
                            OCR2=0x00;
                            TIMSK=0x40

برخی مواقع یه خط برنامه اشتباه میتونه کار دست ادم بده و پیدا کردنش سخته
                            پس میکرو داره کارشو انجام میده ولی ار تی سی کار نمیکنه
                            و فرق مگا هشت و 16 هم در اینجا فقط همین پایه های کلاک
                            من بسکام کار نکردم
                            توی وقفه تایمر دو یه پایه میکرو نات کن تا چشمک بزنه و اون پایه چک کن ببین کار میکنه یا نه
                            در واقع اشکال یا تو تنظیمات تایمر یا برنامه های مرتبط با اون

دیدگاه

با تشکر
                              احیانا چه کریستالی روی این پایه های کریستال استفاده کردی ؟ فرکانسش چنده ؟ اگه روی برد بورد بستی مطمئنی اتصال برقرار شده ؟
                              اگه قبلا با این تایمر کار کردی و نتیجه هم داده و روی سون سگمنت نمایش دادی ؟ برنامه هر دو یکیه فقط بحث نوع نمایش
                              ایا بدرستی کار نمایش این متغیر انجام میدی ؟ ایا میتونی یه عدد دیگه رو تو ال سی دی نمایش بدی ؟ مثلا عدد 141

دیدگاه

احیانا چه کریستالی روی این پایه های کریستال استفاده کردی ؟ فرکانسش چنده ؟ اگه روی برد بورد بستی مطمئنی اتصال برقرار شده ؟
                                کریستال ساعت
                                32.768
                                مطمعنم که وصله
                                اگه قبلا با این تایمر کار کردی و نتیجه هم داده و روی سون سگمنت نمایش دادی ؟ برنامه هر دو یکیه فقط بحث نوع نمایش
                                بله روی سون سگمنت نمایش دادم
                                برنامه یه خورده فرق داشت
                                اساس هر دو تا برنامه اینه ( rtc تا یه ساعتی میشماره بعد متغییری که من مقدارش رو با میکرو سوییچ تنظیم میکنم مساوی با ساعت rtc شد یه رله ای وصل میشه )
                                ایا بدرستی کار نمایش این متغیر انجام میدی ؟ ایا میتونی یه عدد دیگه رو تو ال سی دی نمایش بدی ؟ مثلا عدد 141
                                آره توو برنامه سه تا متغییر دیگه هم هست که باید روی lcd نمایش داده بشه هر سه تا رو درست نشون میده

حیف عکس یا فیلم گذاشتن داخل انجمن کار سختیه مگرنه براتون فیلمشو میزاشتم ( مثل واتساپ و تلگرام نیست ززرت بزاری بره )
                                بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X