اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در استفاده از دیتاشیت ، تجربه ، مطالب موجود در سایت ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل در استفاده از دیتاشیت ، تجربه ، مطالب موجود در سایت ها

نوشته اصلی توسط electromohammad نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان خیلی ممنون
    این تیر ها همچنان از سپر علمتان در نیامده اند. لطفا لطف کنین خارجشان کنین

ممکنه ماژول معرفی نکنین؟ آخه می خوام تماما یکپارچه باشه و خودم بسازم. استادم رگولاتورxl6009 رو معرفی کردن
    رگولاتور افزاینده XL6009 پکیج TO-263 (eca.ir)
    منتهی نمی دونم 3.7 ولت رو می تونه به 5 ولت برسونه یا نه (دیتاشیت می گه 5 ولت تا 32 ولت ورودیشه پس نمیشه)
    ماژول شارژر لیتیوم یون دارای خروجی USB مدل ST6845 (eca.ir)
    پس این ماژول طوری این کار رو می کنه؟ هم شارژره و هم مبدل ولتاژ
    IC این ماژول گیر میاد؟ بتونم مستقیم بیارمش تو PCB؟مداری براش هست؟
    نمی خوام شکل پاور بانک بشه که مجبور باشم با کابل برقشو تامین کنم.

ماژول راه انداز MMC/SD (eca.ir)
    ماژول کارتخوان میکرو SD - ماژول میکرو اس دی Micro-SD/TF (eca.ir)
    در این دوتا ماژول پس از بررسی متوجه شدم که :
    1- ماژول اول با مقاومت سطح منطقی 5 ولت رو روی 3.3 آورده (پس خود sd کارت که می خواد برای اتگما بفرسته چی؟ ولتاژش میاد روی 2.7؟ این هنوز یک منطقیه؟)
    2- ماژول دوم از IC مبدل ولتاژ استفاده کرده( چرا؟؟؟)
    3- اگه قرار باشه بگیم اولی برای MMC طراحی شده پس اگه ما با خشاب sd کارتمون رو بذاریم توش براش مشکل پیش میاد؟
    4- فرمول محاسبه ولتاژ قبل و بعد این مقاومتا چیه؟

یه سری علاماتی هست که متوجه شون نمیشم مثل عکس زیر:

ممکنه لطف کنین برام توضیح بدین؟
    و اینکه یه سری مقدار های پر کاربرد رو هم بگین؟ آخه نمی دونم از کجا گیر بیارم
    مثل پین هدر ها که فاصله هاشون چقدر و قطر سوراخ و مس شون
    خیلی خیلی ممنون
    (یه لحظه صبر کنین رگبارم خشاب خالی کرده. پرش کنم میام)
    سلام خدمت دوستان
    اگه ممکنه لطف کنین سایر سوالات را هم پاسخ بدین
    همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
    لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
    تایپیک های من:
    حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
    آموزش کار با سایت (eca.ir)

دیدگاه

با درود خدمت همه اساتید
      اون مقاومتها پول اپ هستن نه تقسیم مقاومت یا کاهش دهنده ولتاژ.
      شما میتونی LCD رو مستقیم به میکروی 3.3 ولتی وصل کنی و اتفاقی نمیوفته من چند ساله دارم اینکارو میکنم.
      چندتا نکته هست که خودم تجربه کردم و مهمترینش اینه برای اتصال مموری هیچوقت از مقاومت برای کاهش سطح ولتاژ استفاده نکن و بهترین روش اتصال مستقیم به میکرو هست ولی اگه میکرو از 5 ولت تغذیه میکنه از بافر سرعت بالا برای تبادل دیتا استفاده کن.
      در مورد LCD و اختلاف ولتاژش با میکرو اگه خیلی حساسی بازم بهترین گزینه بافر هست.
      اون شکل و علامتهایی که گذاشتین اندازه و فاصله پینهای ماژول رو مشخص کرده که طبق اون میتونید PCB رو دقیق طراحی کنید.
      برای افزایش ولتاژ بهترین گزینه همون ایسی 34063 هست که با یه سرچ کوچیک تو گوگل به جواب میرسید.
      در مورد خازن داخلی هم اساتید جواب درست و کامل رو به شما دادن و یه نکته کوچیک درباره خازن هست که اگه از کریستال ساعت یا 32768 استفاده کنید و فیوزبیت رو روی اون تنظیم کنید نیاز به خازن خارجی ندارین و خازن داخلی فعال میشه.
      ضمنا با ولتاژ 3.3 ولت و اتصال مستقیم مموری شما میتونید با سرعت 2مگابیت بر ثانیه با مموری تبادل اطلاعات کنید پس بعید میدونم مشکل سرعت ذخیره یا بازیابی اطلاعات داشته باشید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یه مورد رو فراموش کردم بگم.اگه از 34063 برای افزایش ولتاژ استفاده کردید و دقیقا 5 ولت نگرفتید سعی کنید ولتاژ بالاتر بگیرید و اونو به 5 ولت کاهش بدید تا کارتون راه بیوفته.

نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
      یکی هم میمونه چیپ سلکت که با صفر شدن فعال میشه و نمیدونم توی حالت غیرفعال چه اتفاقی میتوفته.
      با درود
      اگه پایه CS غیرفعال بشه ارتباط میکرو با SD یا MMC قطع میشه و برای ارسال یا دریافت دوباره دیتا -میکروکنترلر مموری رو مجددا ریست میکنه و از ابتدا شروع به برقراری و ادرس دهی میکنه که اینکار در زمانی که نیاز هست سکتورها با حداکثر سرعت پشت سر هم خونده بشن باعث کاهش شدید سرعت میشه.طبق اندازه گیری که خودم انجام دادم اینکار در زمان خوندن یا نوشتن بی وقفه میتونه تا حدود 50 برابر سرعت تبادل اطلاعات رو پایین بیاره

1- ماژول اول با مقاومت سطح منطقی 5 ولت رو روی 3.3 آورده (پس خود sd کارت که می خواد برای اتگما بفرسته چی؟ ولتاژش میاد روی 2.7؟ این هنوز یک منطقیه؟)
      4- فرمول محاسبه ولتاژ قبل و بعد این مقاومتا چیه؟
      جواب سوال 1=ولتاژی که به مموری میرسه بخاطر سری و موازی بسته شدن مقاومتها کاهش پیدا کرده ولی ولتاژی که از مموری به میکرو میرسه همون ولتاژ تغذیه مموری هست و مقاومت اون وسط فقط جریان رو کاهش میده که اهمیت نداره و ولتاژ همون 3.3 هست.
      جواب سوال 4=اگه تقسیم مقاومتی رو روی کاغذ بصورت ساده بکشید متوجه میشید که ابتدا مقاومتهای سری شده جریان رو کاهش میدن و مقاومتهای موازی ولتاژ رو کاهش میدن و به سطح دلخواه میرسونن و فرمولش خیلی سادس.شما چندتا مقاومت با اهم متفاوت رو باهم سری کنید و ولتاژ دو سر هر کدوم رو اندازه بگیرید میبینید ولتاژشون فرق داره که تقسیم مقاومتی همین روش هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeiddiod نمایش پست ها
        با درود خدمت همه اساتید
        اون مقاومتها پول اپ هستن نه تقسیم مقاومت یا کاهش دهنده ولتاژ.
        شما میتونی LCD رو مستقیم به میکروی 3.3 ولتی وصل کنی و اتفاقی نمیوفته من چند ساله دارم اینکارو میکنم.
        چندتا نکته هست که خودم تجربه کردم و مهمترینش اینه برای اتصال مموری هیچوقت از مقاومت برای کاهش سطح ولتاژ استفاده نکن و بهترین روش اتصال مستقیم به میکرو هست ولی اگه میکرو از 5 ولت تغذیه میکنه از بافر سرعت بالا برای تبادل دیتا استفاده کن.
        در مورد LCD و اختلاف ولتاژش با میکرو اگه خیلی حساسی بازم بهترین گزینه بافر هست.

ممکنه بافری معرفی کنین؟ طریقه اتصالش به مموری و میکرو رو هم لطف کنین بذارین ممنون میشم.

اون شکل و علامتهایی که گذاشتین اندازه و فاصله پینهای ماژول رو مشخص کرده که طبق اون میتونید PCB رو دقیق طراحی کنید.

میشه بگین هر کدوم از اختصارات مال چی هستند؟ مثلا قطر داخلی و خارجی؟
        و اینکه برای پیدا کردن جواب این سوالا چی رو باید سرچ کنم؟

برای افزایش ولتاژ بهترین گزینه همون ایسی 34063 هست که با یه سرچ کوچیک تو گوگل به جواب میرسید.

http://www.electroschematics.com/wp-...-converter.png به نظر میاد این خیلی راحت باشه. نظرتون چیه؟ چند آمپره؟ من 1 آمپر هم باشه کافیه برام
        http://www.eleccircuit.com/wp-conten...ge-lockout.jpg این یکی با mc34063 هستش. مطمئنه؟

در مورد خازن داخلی هم اساتید جواب درست و کامل رو به شما دادن و یه نکته کوچیک درباره خازن هست که اگه از کریستال ساعت یا 32768 استفاده کنید و فیوزبیت رو روی اون تنظیم کنید نیاز به خازن خارجی ندارین و خازن داخلی فعال میشه.

خیلی ممنون

اگه پایه CS غیرفعال بشه ارتباط میکرو با SD یا MMC قطع میشه و برای ارسال یا دریافت دوباره دیتا -میکروکنترلر مموری رو مجددا ریست میکنه و از ابتدا شروع به برقراری و ادرس دهی میکنه که اینکار در زمانی که نیاز هست سکتورها با حداکثر سرعت پشت سر هم خونده بشن باعث کاهش شدید سرعت میشه.طبق اندازه گیری که خودم انجام دادم اینکار در زمان خوندن یا نوشتن بی وقفه میتونه تا حدود 50 برابر سرعت تبادل اطلاعات رو پایین بیاره
        این اتفاق ممکنه در حالت نرمال هم بیفته؟
        کاربردش برای اتصال چند sd کارته؟

جواب سوال 1=ولتاژی که به مموری میرسه بخاطر سری و موازی بسته شدن مقاومتها کاهش پیدا کرده ولی ولتاژی که از مموری به میکرو میرسه همون ولتاژ تغذیه مموری هست و مقاومت اون وسط فقط جریان رو کاهش میده که اهمیت نداره و ولتاژ همون 3.3 هست.
        جواب سوال 4=اگه تقسیم مقاومتی رو روی کاغذ بصورت ساده بکشید متوجه میشید که ابتدا مقاومتهای سری شده جریان رو کاهش میدن و مقاومتهای موازی ولتاژ رو کاهش میدن و به سطح دلخواه میرسونن و فرمولش خیلی سادس.شما چندتا مقاومت با اهم متفاوت رو باهم سری کنید و ولتاژ دو سر هر کدوم رو اندازه بگیرید میبینید ولتاژشون فرق داره که تقسیم مقاومتی همین روش هست
        یعنی ولتاژی که از میکرو به پایه های SDکارتمون می ره 5 ولته؟ یعنی این ماژول مشکل داره؟ یا صرفا برای تغذیه ی 3.3 ولتی طراحی شده؟ چون اگه برای 3.3 باشه چرا رگولاتورش 5 به 3.3 هست؟
        لطف می کنین فرمولش رو هم قرار بدین؟
        تایپیک های من:

دیدگاه

ممکنه بافری معرفی کنین؟ طریقه اتصالش به مموری و میکرو رو هم لطف کنین بذارین ممنون میشم.
          ...
          سلام خدمت دوستان
          ممکنه لطف کنین کمکم کنین؟ یا سایتی معرفی کنین؟ خیلی ممنون
          تایپیک های من:

دیدگاه

سلام دوستان
            من همچنان متوجه سطح منطقی بین sd کارت و میکرو کنترلر در ماژول زیر نمیشم
            http://eshop.eca.ir/%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C/2146-%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2-mmcsd.html#commentpro

چرا مقاومت ها پول آپ هستند؟ این ماژول به طور مستقیم به آردوینو اونو وصل میشه که سطح منطقی میکرو ی اون ۵ ولته
            جز رگولاتور که برای منبع تغذیه ی SD کارت مورد نظر هست کاهش دهنده ی ولتاژ دیگری رو نمی بینم.
            ممکنه بین ۵ ولت سطح منطقی میکرو و ۳.۳ ولت خروجی رگولاتور با وجود اون مقاومت ها کاهش ولتاژ اتفاق بیفته؟
            و اینکه ورودی فعال شونده میکرو sd صفر منطقیه یا مثبت؟؟؟؟؟؟؟ اگه صفر منطقی رو استفاده کنیم مشکل حلهههه
            طبق این نکته ما باید فقط صفر ولت و غیر صفر ولت اعمال کنیم. ولی مشکلی که پیش میاد اینه که غیر صفر ولت یعنی چی؟ همون مثبت؟ خب دوباره مشکل پیش میاد. sd کارت می سوزه
            لطفا کمک کنین. واقعا درک نمی کنم سیستم تطبیق ولتاژ این مقاومت ها رو
            خیلی خیلی ممنون.

عرض سلام مجدد
            ممکنه یه آی سی هم معرفی کنین برای تغییر سطوح منطقی
            از ۳.۳ به ۵ و بلعکس
            خیلی ممنون

در ضمن رگولاتوری برای باتری لیتیوم یون هست که خروجی fix 3.3 داشته باشه؟ ترجیها SMD
            ممنون
            تایپیک های من:

دیدگاه

ممکنه بین ۵ ولت سطح منطقی میکرو و ۳.۳ ولت خروجی رگولاتور با وجود اون مقاومت ها کاهش ولتاژ اتفاق بیفته؟
              درود
              برای کاهش ولتاژ از 5 به 3.3 ولت روی مقاومتهای 10 کیلو باید جریانی حدود 10میلی آمپر از مدار عبور کند که بعید است اصولا در الکترونیک کاهش ولتاژ را با اتلاف روی مقاومت انجام نمیدهند بلکه از ولتاژ رگولاتور استفاده میکنند حتی استفاده از چند دیود بصورت سری هم کاری غیر اصولی است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
                درود
                برای کاهش ولتاژ از 5 به 3.3 ولت روی مقاومتهای 10 کیلو باید جریانی حدود 10میلی آمپر از مدار عبور کند که بعید است اصولا در الکترونیک کاهش ولتاژ را با اتلاف روی مقاومت انجام نمیدهند بلکه از ولتاژ رگولاتور استفاده میکنند حتی استفاده از چند دیود بصورت سری هم کاری غیر اصولی است .
                سلام دوست عزیز
                متاسفانه پاسخ را نگرفتم
                شماتیک را قرار دادم. لطفا از روی شماتیک برام توضیح بدین
                چطور ممکنه این ماژول این قدر فراگیر باشه و مشکل خاصی ازش گزارش نشده باشه؟ یا شاید من ندیده باشم. اگه تبدیل سطح منطقی اتفاق نیفته طبیعتا باید اس دی کارت رو بسوزونه
                اما در پروژه های زیادی از این ماژول استفاده شده و عجیبه برای من.
                تایپیک های من:

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                  متاسفانه پاسخ را نگرفتم
                  شماتیک را قرار دادم. لطفا از روی شماتیک برام توضیح بدین
                  چطور ممکنه این ماژول این قدر فراگیر باشه و مشکل خاصی ازش گزارش نشده باشه؟ یا شاید من ندیده باشم. اگه تبدیل سطح منطقی اتفاق نیفته طبیعتا باید اس دی کارت رو بسوزونه
                  اما در پروژه های زیادی از این ماژول استفاده شده و عجیبه برای من.
                  با سلام و احترام
                  برای اینکه sd آسیب نبینه بهتره از بافر ( مثلا 74HCT125 ) به منظور تغییر سطح ولتاژ استفاده کنید.
                  موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط evergreen نمایش پست ها
                    با سلام و احترام
                    برای اینکه sd آسیب نبینه بهتره از بافر ( مثلا 74HCT125 ) به منظور تغییر سطح ولتاژ استفاده کنید.
                    موفق باشید.
                    سلام
                    ممکنه شماتیک رو هم تحلیلی بکنید؟ خیلی ممنون
                    تایپیک های من:

دیدگاه

سلام
                      دوستان

با توجه به شماتیک و قابلیت اتصال مستقیم این ماژول به آردوینویی که منطق پایه هاش ۵ ولتیه، چطور میشه این رو توجیه کرد که ولتاژ ۵ ولت به پایه های دیتای میکرو اس دی داره اعمال میشه ولی نمی سوزونه؟
                      ـ(پایه های miso - mosi - sck )
                      خیلی ممنون میشم توضیحی در این مورد بفرمایین.
                      تایپیک های من:

دیدگاه

سلام دوستان
                        من همچنان متوجه سطح منطقی بین sd کارت و میکرو کنترلر در ماژول زیر نمیشم

چرا مقاومت ها پول آپ هستند؟ این ماژول به طور مستقیم به آردوینو اونو وصل میشه که سطح منطقی میکرو ی اون ۵ ولته
                        جز رگولاتور که برای منبع تغذیه ی SD کارت مورد نظر هست کاهش دهنده ی ولتاژ دیگری رو نمی بینم.

و اینکه ورودی فعال شونده میکرو sd صفر منطقیه یا مثبت؟؟؟؟؟؟؟ اگه صفر منطقی رو استفاده کنیم مشکل حلهههه
                        طبق این نکته ما باید فقط صفر ولت و غیر صفر ولت اعمال کنیم. ولی مشکلی که پیش میاد اینه که غیر صفر ولت یعنی چی؟ همون مثبت؟ خب دوباره مشکل پیش میاد. sd کارت می سوزه
                        لطفا کمک کنین. واقعا درک نمی کنم سیستم تطبیق ولتاژ این مقاومت ها رو
                        خیلی خیلی ممنون.
                        سلام دوستان
                        این سوال هنوز برام حل نشده
                        اگر صفر ولت بدیم که مشکلی نداره
                        غیر صفر ولت بخوایم اعمال کنیم چی میشه؟
                        ولتاز 2.7 می افته روش؟ با توجه به قانون حلقه؟ البته حلقه اش چه شکلی میشه؟
                        تایپیک های من:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X