اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار با پورت و پین ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کار با پورت و پین ها

نوشته اصلی توسط امیر . م
    فیوز بیت JTAG به صورت پیش فرض فعال هست. با erase کردن هم تغییری نمیکنه. باید غیر فعالش کنید.
    ممنون
    حل شد
    میدونستید یکی از نعمت های خدا به ما سایت eca است

دیدگاه

با عرض سلام خدمت اساتید محترم
      من در یک پروژه تعدادی میکرو سویچ دارم که خروجی 24 ولت ازشون خارج میشه و فاصله میکروسوچها تا مدار کنترل حدود 60 متر هست که از طریق یک کابل 30 رشته افشان به مدار کنترل میرسه.
      تغذیه هم در کنار میکروسوچها است که از طریق همین کابل به مدار منتقل میشه و 24 ولت DC میباشد و میخوام با آی سی رگلاتور LM2596T-3.3 تغذیه مدار رو تامین کنم.
      در این کابل بعضی از سیمها حامل 220 یا 380 ولت تا 5 آمپر هم هستن.
      برای ورودی میکرو میخوام خروجی هر میکروسویچ رو بعد از عبور از یک زنر 20 ولت و بعد از عبور از یک مقاومت 1 کیلو بدم به یه اپتوکوپلر و از طریق اپتو به میکروکنترلر ورودی بدم.البته از مقاومتهای pull down در دو طرف اپتوکوپلر استفاده میکنم.
      آیا این روش برای جلوگیری از نویز خویه یا باید روش دیگه ای رو اجرا کنم؟
      وجود سیمهای به ولتاژ 380 در 24 ولت تغذیه میتونه باعث بروز مشکل در کارکرد میکرو بشه؟
      استفاده از آی سی LM2596T-3.3 راه درستی برای تغذیه میکرو در این روش هست؟
      با سپاس

دیدگاه

ولتاژ 24 ولت را حداقل در دو مرحله (مثلا ابتدا یک 7812 و بعد رگولاتور 3.3 ولت) و با رعایت مواردی که بارها گفته شده (اینجا) به 3.3 ولت تبدیل کنید. در مورد اتصال فرمان به میکروکنترلر در آینده شماتیکی را برای استفاده دوستان قرار خواهم داد. هر چند که اگر بنا باشد سیم ها به طول 60 متر با سیم های 380 ولت و 5 آمپر بصورت موازی قرار بگیرند ممکن است مشکل ساز شود.
        اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
          ولتاژ 24 ولت را حداقل در دو مرحله (مثلا ابتدا یک 7812 و بعد رگولاتور 3.3 ولت) و با رعایت مواردی که بارها گفته شده (اینجا) به 3.3 ولت تبدیل کنید. در مورد اتصال فرمان به میکروکنترلر در آینده شماتیکی را برای استفاده دوستان قرار خواهم داد. هر چند که اگر بنا باشد سیم ها به طول 60 متر با سیم های 380 ولت و 5 آمپر بصورت موازی قرار بگیرند ممکن است مشکل ساز شود.

ممنون پاسختون
          جناب آقای مهندس
          در مورد تغذیه مدار بدلیل استفاده از ال سی دی 5 اینچ جریان مصرفی مدار بالا رفته.در حدود یک آمپر.استفاده از رگلاتورهای خطی حدود 20 وات گرما تولید میکنه که دفع اون در این مدار که محدودیت فضا داره بسیار سخت هست.
          به نظرجنابعالی استفاده از LM2576 3.3 ولت یا کاهش ولتاژ به 6 ولت با این المان و استفاده از رگلاتور خطی 3.3 ولت کار صحیحی است؟
          در حال حاضر این مدار رو با یک LM2576 3.3 بستم و بخوبی داره کار میکنه ولی هنوز در شرایط کاری خودش تست نکردم.

پیشاپیش از ادامه بحث تغذیه مدار در این تاپیک عذر خواهی میکنم

با سپاس

دیدگاه

تعدادی از رگولاتورهای LM2576 موجود در بازار از نوع اصلی نیستند و ممکن است عملکرد درستی در شرایط نویزی نداشته باشند. اما در صورت دسترسی به رگولاتورهای اصلی، روش پیشنهادی شما برای کاهش ولتاژ بوسیله LM2576 و سپس قرار دادن یک رگولاتور خطی در مرحله بعد می تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

سلام

تو میکرو کنترلهای Xmega آیا امکان این وجود داره که روی یک پورت مثلا 5 تا وقفه خارجی داشت؟

من با کدویژن کار میکنم و ویزارد کدویژن این کد رو برام تولید کرد:

کد:
              // PORTE interrupt 0 service routine
              interrupt [PORTE_INT0_vect] void porte_int0_isr(void)
              {
              // write your code here

}
              حالا چه وقفه یک پین فعال باشه چه هر هشت پین ازیک پورت . روتین وقفه فقط همینه. حالا سوال من اینه که من از کجا متوجه بشم کدوم پایه وقفه رو تولید کرده؟
              سوال دومم اینه که اگه وقفه تو حالت ANY CHANGE فعال باشه از کجا میشه تشخیص داد که لبه بالا رونده وقفه رو ایجاد کرده یا لبه پایین رونده؟

با تشکر

دیدگاه

پاسخ سوال شما:
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...6118#msg536118
                گاهی افرادی به موفقیت های بزرگ می رسند، تنها به این دلیل ساده که نمی دانند کاری که به آن دست زده اند بسیار دشوار، بلکه غیر ممکن است.

دیدگاه

باسلام
                  میخوام بدونم به پینهای ورودی در ایکسمگا میشه ولتاژ 5 ولت داد یا مسوزه؟یا ممکنه در دراز مدت اسیب ببینه؟البته این 5 ولت به صورت لحظه ای اعمال میشه اما ممکنه زیاد تکرار بشه مثلا یک کلید که ممکنه تا به مقدار مورد نظر برسه چندین بار قطع ووصل بشه
                  ممنون

دیدگاه

در ورودی پین ها، یک دیود معکوس تا Vcc وجود دارد و حداکثر ولتاژ مجاز برای پین Vcc+0.5 است. محدودیت جریان این دیود برای AVR های معمولی یک میلی آمپر است. برای XMEGA در datasheet عدد خاصی را ندیده ام. اما در تاپیک هایی در سایت AVRFreaks عدد 0.5 میلی آمپر را هم ذکر کرده اند که معلوم نیست چقدر معتبر باشد. بنابراین اعمال مستقیم 5 ولت باعث آسیب رساندن به پین می شود و باید از یک مقاومت سری با پین استفاده کنید. با فرض همان محدودیت جریان 1 میلی امپر و تغذیه 3.3 ولت، مقدار مقاومت باید بزرگتر از 1.2 کیلو اهم باشد. در صورت قرار دادن یک دیود معکوس در ورودی پین تا Vcc (با فرض افت ولتاژ کمتر از دیود ورودی پین برای دیود خارجی و جریان کافی)، مقدار این مقاومت می تواند کاهش پیدا کند.

دیدگاه

با سلام و عرض خسته نباشید.
                      من به پایه VCC ,ولتاز 3.3 ولت داده ام اما هم قبل از برنامه ریزی(وقتی نو بود) و هم موقه ساخت چشمک زن متصل به پورت PA0 ولتاز را اندازه گرفتم و ولتاز ان 1.5 ولت است مگه نباید 3.3 باشه؟
                      سوال دوم این که ATXMEGA128A1AU
                      USB داره؟
                      ray95ham

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahyar_safiallah
                        با سلام و عرض خسته نباشید.
                        من به پایه VCC ,ولتاز 3.3 ولت داده ام اما هم قبل از برنامه ریزی(وقتی نو بود) و هم موقه ساخت چشمک زن متصل به پورت PA0 ولتاز را اندازه گرفتم و ولتاز ان 1.5 ولت است مگه نباید 3.3 باشه؟
                        سوال دوم این که ATXMEGA128A1AU
                        USB داره؟
                        سوال دومت:نه!
                        atxmega128a1uداره
                        سوال اول نا مفهوم است

دیدگاه

با تشکر از اطلاعاتی که در اختیارهمه میزارین.
                          من یه برنامه نوشتم ترکیبی از اسمبلی و بسکام که از پورت f مقداری رو بگیره و در یک مکانی در حافظه بریزه.
                          SBI Port1, ActiveBit
                          Vorodi = Pinf
                          CBI port1, Activebit
                          Arr(index) = Vorodi
                          Index = Index + 1
                          من با دستورات اسمبلی میخوام بنویسمشون اما انگار اجرا نمیشه.
                          میشه راهنماییم کنین که چطور کل برنامه رو با اسمبلی بنویسم.
                          Again:
                          LDI R26,$00
                          LDI r27,$20
                          IN r16,pinf
                          lst x+,r16
                          rjmp
                          این چند خط قرار بود عدد روی پورتf رو بریزه تو sram اینکارو فقط یکبار میکنه
                          یعنی فقط در مکان 2000 حافظه sram عدد داریم در بقیه خالیه.
                          اگر برنامشو بهم بدید ممنونتون میشم.
                          با تشکر از زحماتتون.

دیدگاه

برنامه اولی سرعتش پایینه حدودا هر 1.2 میکرو ثانیه یکبار پورت رو میخونه.
                            اما برنامه دوم
                            Again:
                            LDI R26,$00
                            LDI r27,$20
                            IN r16,pinf
                            lst x+,r16
                            rjmp again
                            تقریبا هر 600نانو ثانیه یکبار پورت میخونه. اما همونطور که عرض کردم فقط یکدفعه یک عددی رو تو آدرس 2000 از sram داخلی ذخیره میکنه.

دیدگاه

LDI R26,$00
                              LDI r27,$20
                              Again:

IN r16,pinf
                              st x+,r16
                              rjmp again

دیدگاه

سلام
                                آدرس 0x2000 که بیشتر از مقدار حافظه رم هست.یعنی میشه تو حافظه خارجی. که فکر کنم باید یه جوری اول فعال بشه.اگر آدرس را کمتر قرار بدید کار میکنه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X