اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار عملی با Xmega از 0 تا ...

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کار عملی با Xmega از 0 تا ...

من که شدیداً به این پروژه نیاز دارم. البته چیزی از xmega نمیدونم. ولی ممنونو میشم در موردش به من هم اطلاعاتی بدید.
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
      من که شدیداً به این پروژه نیاز دارم. البته چیزی از xmega نمیدونم. ولی ممنونو میشم در موردش به من هم اطلاعاتی بدید.
      روش کار به این ترتیب است که تعدادی نمونه از صوت ورودی گرفته می شود و در حافظه ذخیره می شود و بعد از گذشت یک مدت از شروع نمونه برداری، سیگنال فعلی با تضعیف شده اطلاعات قبلی جمع می شود و دوباره ذخیره می شود و حاصل این پروسه ایجاد صدای اکو است که سرعت تکرار و تعداد آن قابل تنظیم است. از آنجایی که در تست انجام شده، محدودیتی در مورد حافظه داخلی 4 کیلوبایت وجود داشته، به همین دلیل نرخ نمونه برداری پائین در نظر گرفته شد تا اطلاعات تولید شده محدود بماند. اما برای یک صوت با کیفیت بالا لازم است حافظه بیشتری در نظر گرفته شود که می توان از نوع خارجی آن استفاده کرد. در هرصورت من در حد وقت و مقدورات خود آماده راهنمایی برای حل مشکل شما در مورد این پروژه هستم.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

با توجه به دو پست قبل، اگر دوستانی برای انجام کاربردهای صوتی با XMEGA علاقه مند هستند، در همین تاپیک اعلام آمادگی کنند.
        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

بله
          الان دارم رو dac تحقیق می کنم در این زمینه چیزی پیدا نکردم
          ایا همزمان میشه dac و adc رو فعال کرد
          چون تو سری A3 مشترک پایه هستند
          هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
          بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
          میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط n340
            ایا همزمان میشه dac و adc رو فعال کرد
            چون تو سری A3 مشترک پایه هستند
            در سری A3 برای ADC تعداد 16 ورودی و برای DAC تعداد 2 خروجی موجود است. بنابراین در صورت استفاده از یک خروجی DAC در عمل 15 ورودی دیگر برای ADC باقی می ماند. برای کاربردهایی مانند ضبط و پخش صدا و اکو در عمل تنها به یک ورودی ADC و یک خروجی DAC برای صدای Mono نیاز وجود دارد. در مورد راه اندازی توام ADC و DAC هم هیچ مشکلی وجود ندارد و در کاربردهایی مانند اکو چنین امری لازم است.

دیدگاه

بله ولی هیچی بلد نیستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
                بله ولی هیچی بلد نیستم
                برای فعال سازی پروژه های صوتی، خروجی DAC را می توان بصورت مستقیم به Speaker کامپیوتر متصل کرد و خروجی صدا گرفت. ورودی ADC را هم می توان با واسطه یک مدار ساده به میکروفن خازنی متصل کرد و صدای تولید شده را بصورت دیجیتال به داخل میکروکنترلر منتقل نمود. بقیه کار هم بیشتر استفاده از کتابخانه های آماده Atmel است و بنابراین آنچنان مسیر سختی نیست که غیر قابل انجام باشد.

دیدگاه

اصلی ترین دلیل من در انتخاب XMEGA و صرف وقت زیاد، وجود واحدهایی مانند AWEX و HIRES و Event system موجود در این میکروکنترلر بود که برای ساخت درایور موتورهای مختلف بسیار مناسب است. اکنون مدتی است که مشغول طراحی و جواب گرفتن از این بخش ها و سایر قسمت های مرتبط هستم و بنابر نتایج حاصله باید گفت که توانایی در استفاده و فعال کردن درست امکانات و مزایای این میکروکنترلر، قدرت فوق العاده ای را در برخی کاربردهای مرتبط با صنعت و درایورها و رباتیک ایجاد می کند و در حوزه ای از کاربردها (با لحاظ تمام شرایط مانند قیمت و در دسترس بودن و ...)، در مواردی جایگزین ناپذیر است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                    اصلی ترین دلیل من در انتخاب XMEGA و صرف وقت زیاد، وجود واحدهایی مانند AWEX و HIRES و Event system موجود در این میکروکنترلر بود که برای ساخت درایور موتورهای مختلف بسیار مناسب است. اکنون مدتی است که مشغول طراحی و جواب گرفتن از این بخش ها و سایر قسمت های مرتبط هستم و بنابر نتایج حاصله باید گفت که توانایی در استفاده و فعال کردن درست امکانات و مزایای این میکروکنترلر، قدرت فوق العاده ای را در برخی کاربردهای مرتبط با صنعت و درایورها و رباتیک ایجاد می کند و در حوزه ای از کاربردها (با لحاظ تمام شرایط مانند قیمت و در دسترس بودن و ...)، در مواردی جایگزین ناپذیر است.
                    ببخشید کمی بی ربط پست میآ‌گذارم
                    موتورهای براشلس که در کشور وجود داره در بازار درایورهایی داره که درونش میکروکنترلر و تعدادی ترانزیستور هست ( چیز خاصی نداره )، قیمت این درایورها زیاد هست و از طرفی ورودی تمام آنها نیز PWM هست در حالی که انواع دیگری با ورودی I2C هم وجود داره و من هرجا گشتم گیر نیاوردم، در نظر داشتم با استفاده از dspic درایورهایی طراحی کنم اما متاسفانه اصلا فرصت نکردم و فکر نمیآ‌کنم فعلا هم بکنم، اگر شما فرصت کردید فکر میآ‌کنم بد نباشه روی این مورد هم کار کنید
                    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
                    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
                    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
                    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
                    شاد و موفق باشید

دیدگاه

با یک تایمر 16 بیت که 4 خروجی داره
                      میشه 4 تا سرو رو کنترل کرد
                      هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                      بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                      میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
                        ببخشید کمی بی ربط پست میآ‌گذارم
                        موتورهای براشلس که در کشور وجود داره در بازار درایورهایی داره که درونش میکروکنترلر و تعدادی ترانزیستور هست ( چیز خاصی نداره )، قیمت این درایورها زیاد هست و از طرفی ورودی تمام آنها نیز PWM هست در حالی که انواع دیگری با ورودی I2C هم وجود داره و من هرجا گشتم گیر نیاوردم، در نظر داشتم با استفاده از dspic درایورهایی طراحی کنم اما متاسفانه اصلا فرصت نکردم و فکر نمیآ‌کنم فعلا هم بکنم، اگر شما فرصت کردید فکر میآ‌کنم بد نباشه روی این مورد هم کار کنید
                        اتفاقا به شدت به این امر علاقه مند هستم و تاکنون چند بار از جمهوری برای تهیه این موتورها سوال کرده ام که موجود نبوده است. ظاهرا این موتورها را باید از فروشگاه های هواپیمای مدل تهیه کرد که هنوز موفق به مراجعه به این مکان ها نشده ام.

دیدگاه

بله همونطور که خودتون میآ‌فرمایید باید از فروشگاهآ‌های مدل خریداری بفرمایید، به این لینک سر بزنید آدرس یکی از فروشگاهآ‌ها قرار داده شده:
                          http://www.tehranhobby.com/index.php/contact-us
                          فکر میآ‌کنم ارزان قیمت ترین مدل در بازار در حال حاضر TowerPro 2410 باشه که باتری سه سلول LIPO میآ‌خواهد، من اخیرا DualSky مدل XM2830CA-8 رو خریداری کردم ( باطری دو سلول نیاز دارد ) که از همین فروشگاه که لینک دادم خریده بودم، TowerPro نداشتند.
                          میآ‌تونید نرمآ‌افزار DualSky Calc رو از سایت این شرکت دانلود کنید و مدل موتور مورد نظر را انتخاب کنید و ... ( جالب هست ببینید )
                          ساده ترین درایورهایی که در بازار برای این موتورآ‌ها هستند علاوه بر درایو کردن موتور امکانات دیگری هم در اختیار میآ‌گذارند، من از یک نمونه 25 آمپری استفاده میآ‌کنم که دو حالت CuttOff دارد و قابلیت کالیبره شدن،آ‌ سه حالت استارت برای موتور و سه مد Timing و همچنین قابلیت فعال یا غیرفعال کردن ترمز موتور را دارا میآ‌باشد. فقط هم با پالس PWM کنترل میآ‌شود ( حتی ورود به منو و تنظیمات )
                          از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
                          هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
                          اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
                          اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
                          شاد و موفق باشید

دیدگاه

سلام دوستان.
                            ببخشید یه مدت نبوم البته مثل اینکه اصلا مهم نبوده چون هیچ کس سراغمو نگرفت. :cry2:
                            در ادامه ی مباحث الان قصد دارم روی RTC داخلی میکرو کار کنم به همراه انواع مدهای Sleep و خبرش رو همینجا میگزارم.
                            البته باید بگم متسفانه درگیر بسکامم و سعی میکنم با رجیسترهای میکرو اون چیزی رو که میخوام بدست بیارم.
                            اگر کسی App note یا چیزی توی این دوتا زمینه داره کمک کنه...
                            الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسام الفتی
                              اگر کسی App note یا چیزی توی این دوتا زمینه داره کمک کنه...
                              AVR1314 برای RTC نوشته شده است:

http://www.atmel.com/dyn/resources/p...ts/AVR1314.zip
                              http://www.atmel.com/dyn/resources/p...ts/doc8047.pdf

دیدگاه

برای اتصال Touch screen های 4 سیمه به XMEGA مشکلی وجود دارد، به این ترتیب که حداکثر ولتاژ مرجع ADC دارای مقدار AVCC-0.6 است و بنابراین روش مورد استفاده در AVR مبنی بر صفر و یک کردن دو خروجی و قرائت ورودی ADC، در این خانواده با مشکل مواجه می شود. با انجام جستجویی مشاهده کردم که در سایت AVRFreaks هم همین مشکل از جانب دو نفر مطرح شده، اما راه حل و پاسخی به جز استفاده از IC های کنترل کننده touch داده نشده است. اما در جریان یکسری برنامه نویسی و آزمایش های مفصل، یک روش ابتکاری را بکار بردم که در آزمایش های اولیه به خوبی جواب داد (و هنوز در حال تکمیل است) و به نظرم رسید برای معدود افرادی که ممکن است فعالیت های جدی با این خانواده انجام می دهند، مفید واقع شود.
                                در این روش برای ایجاد ولتاژ خروجی پورت، بجای یک کردن آن و استفاده از خروجی High، از خروجی آنالوگ دو کانال DAC استفاده کردم. با قرار دادن ولتاژمرجع ADC در وضعیت VCC/1.6 و ولتاژ مرجع DAC در وضعیت VCC، و مقدار دهی مناسب به DAC، ولتاژ لازم برای برای تغذیه Touch screen تامین شد و با نوشتن برنامه ای که مقدار قرائت شده از ADC را روی صفحه نمایش نشان می داد، عملا تغییر مکان نقطه تماس با صفحه در دو محور مشاهده گردید.
                                این درحالی است که در صورت استفاده از روش معمول صفر و یک کردن پورت و به دلیل کمتر بودن حداکثر ولتاژ مرجع ADC از VCC، در عمل نقاط کناری صفحه Touch که منجر به اشباع ADC می شوند قابل آشکارسازی نیستند. اما با روش بکار گرفته شده و کاهش ولتاژ تولید شده توسط پورت، مشکل اشباع ADC در نقاط کناری حل می شود. تنها مسئله ای که نیاز به پیگیری بیشتری دارد، مسئله امپدانس خروجی DAC و خطی بودن مقادیر قرائت شده است که در صورت حصول اطلاعات بیشتر در همین تاپیک به اطلاع دوستان خواهد رسید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X