اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

USB در XMEGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : USB در XMEGA

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
    میخواهم توی یه پروژه بین دو تا میکرو اطلاعات جابه جا کنم
    در XMEGA از usb در مد Device پشتیبانی می شود. در حالی که برای ارتباط دو میکروکنترلر از این طریق یک سمت باید بتواند به عنوان Host عمل کند. حال که بحث ارتباط دو میکروکنترلر مطرح است چرا از سایر ارتباط ها مثل usart استفاده نمی کنید؟
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح نمایش پست ها
      در XMEGA از usb در مد Device پشتیبانی می شود. در حالی که ...
      جا داره اول از شما که خیلیها مدیونتونند تشکر کنم.
      سپس خدمت انورتان عرض کنم که: من توی این پروژه ای که دارم کار میکنم قراره یه سری دستگاه کاملا مشابه، هم به صورت peer to peer و هم به صورت دستگاه به کامپیوتر (بنا به نیاز کاربر) بتونند تبادل اطلاعات کنند، در این مورد بهترین حالتی که بنظرم میرسه اینه که دستگاهها از یه پورت USB برای هر دو منظور استفاده کنند!
      که هم کم هزینه باشه و هم مشکل کابل رابط نداشته باشه!
      استفاده از سایر گزینه ها مثل RF و IR و سریال و ... علاوه بر افزایش هزینه و حجم دستگاه، کاربرپسندی رو هم کم میکنه!
      طبق فرمایش شما، بخش اتصال دستگاه به کامپیوتر که حله! ( البته برا اونهایی که بلدن)!
      میمونه بخش اتصال دستگاه به دستگاه، که گفتم شاید بشه با شبیه سازی ارسالات و دستورات کامپیوتر (token , address, ...) توی میکروی اول یه هاست ساده ایجاد کرد و میکروی بعدی رو به عنوان device به اون وصل کرد! (چون ارتباط ساده و یک طرفه است و فقط دوتا دستگاه درگیرند).
      حالا جناب طراح بهتره بنده به جای اظهار فضل دوتا درخواست داشته باشم:
      اول اینکه بفرمائید برای ارتباط دستگاه با کامپیوتر (در همین حدی که مطرح کردم) بهتره به صورت سطح پائین و RAW و Register و ... کارکنم (اطلاعات سخت افزاریم بدک نیست) یا اینکه خودمو درگیر پیچیدگیهای ASF و کلاسهای HID و CDC ... کنم، چون اصلا تا حالا با ASF Atmel و مثالهاش کار نکردم، اون بردهای توسعه ای رو هم که گفته ندارم! روی کدوم روش وقت بذارم؟
      دوم با توجه به شناختی که شما از پروتکل USB و ساختار XMEGA دارید بفرمائید اون شبیه سازی که گفتم برا اتصال دستگاه به دستگاه انجام بدیم، اساساً امکان پذیره یا نه؟ (مبحث Detect رو هم اگه بشه با یکی دوتا پایه میکرو و ترانزیستور حل کرد، اشکالی نداره!)
      از صرف وقت و توجه تان کمال تشکر را دارم!
      ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

با توجه به سرچ هایی که زدم به یه نتایجی رسیدم:
        قصد ندارم خودم جواب خودم رو بدم! فقط میخوام سوالم رو دقیق تر کنم،
        برا مورد اول ( ارتباط دستگاه با کامپیوتر) اگر بخواهیم به صورت RAW و سطح پائیین با اطلاعات کار کنیم، بحث توی میکرو آسون میشه و توی کامپیوتر سخت!
        چون اون موقع باید توی کامپیوتر هم به صورت RAW و سطح پائیین کار کرد و علاوه بر نوشتن برنامه کاربردی یه درایور اختصاصی هم نوشته بشه!
        حالا یا درایور، مستقیم و استاندارد USB رو به کار میگیره و یا پورت COM مجازی ایجاد میکنه، به هر حال درایور میخواد، که فکر کنم نوشتنش (حداقل فعلا ) کار ما نیست!!
        پس فکر میکنم اگه بشه USB XMEGA رو با همون کتابخونه های پیشنهادی اتمل و مثالهای ASF راه انداخت بهتر باشه چون باید قائدتا یه فکری هم برا درایورهاش، سمت کامپیوتر کرده باشن تا بدرد بخوره! ( البته امیدوارم! ).
        پس اگر در این زمینه، بتونید من رو راهنمایی کنید ممنون میشم.
        .
        و مورد دوم که گفتم اتصال دستگاه به دستگاه با USB زوری، تقریبا شعر گفتم،
        چون موقعی که یه ارتباط USB استاندارد نیست، دگه هر کوفتی میخواد باشه، مهم انتقال اطلاعات که میشه راهش انداخت!
        .
        ممنون و متشکر.
        ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

در مورد ارتباط usb که دارای جزییات پیچیده ای است همان روش استفاده از کتابخانه هایی که جواب خود را پس داده اند بسیار مطمئن تر از شروع کار از نقطه صفر است. در رابطه با شبیه سازی Host هم البته کار نشد ندارد و حتی در همان avr بصورت نرم افزاری عملکرد usb در مد Device در پروژه هایی پیاده سازی شده است. اما در شرایط فعلی کار چندان توجیه پذیری نیست و توصیه می شود ارتباط بین دو میکروکنترلر را به روش های دیگری که در سخت افزار پیش بینی شده انجام دهید. یک نکته قابل ذکر در ارتباط دو میکروکنترلر هم این است که اصولا ارتباط usb علاوه بر محدودیتی که در فاصله دارد، در محیط های صنعتی و پر نویز چندان مطمئن عمل نمی کند و نیاز به تمهیداتی مثل ایزولاسیون و مانند آن وجود دارد و استفاده از ارتباط با usart در بسترهایی مثل rs485 یا rs422 گزینه بسیار مناسب تری به شمار می رود.
          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

در مورد ارتباط usb که دارای جزییات پیچیده ای است همان روش استفاده از کتابخانه هایی که جواب خود را پس داده اند بسیار مطمئن تر از شروع کار از نقطه صفر است.
            با عرض سلام و تشکر،
            جناب طراح اگه امکان داره آموزشی راجع به استفاده از ASF های اتمل استودیو قرار بدید،
            من هر وقت یکی از اینها رو لود کردم نفهمیدم سرو ته اش کجاست، بستمش!
            اصلا بدون داشتن اون سخت افزاری که اینها براش تعریف شدن، میشه از اینها استفاده کرد یا نه؟
            اگه مثاله راجع به ارتباط USB باشه دیگه عالی میشه! یا هر مورد دیگه ای. فقط سر و ته شون و نحوه تغییر سخت افزار و کامپالشون مشخص بشه.
            اگر هم امکان داره کدی، مثالی، سورسی راجع به ارتباط USB با XMEGA بذارید.
            (هر چند که فکر نکنم وقت اجازه بده!)
            با تشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
              جناب طراح اگه امکان داره آموزشی راجع به استفاده از ASF های اتمل استودیو قرار بدید،
              من هر وقت یکی از اینها رو لود کردم نفهمیدم سرو ته اش کجاست، بستمش!
              اصلا بدون داشتن اون سخت افزاری که اینها براش تعریف شدن، میشه از اینها استفاده کرد یا نه؟
              اگه مثاله راجع به ارتباط USB باشه دیگه عالی میشه! یا هر مورد دیگه ای. فقط سر و ته شون و نحوه تغییر سخت افزار و کامپالشون مشخص بشه.
              در مرحله اول شما برای شماره مورد نظر در ASF پروژه USB CDC را جستجو کنید و فایل hex آن را برنامه ریزی کنید. در این شرایط میکروکنترلر به یک مبدل USB به سریال تبدیل خواهد شد و می توانید دیتا را از طریق آن با کامپیوتر ر و بدل کنید.

دیدگاه

در مرحله اول شما برای شماره مورد نظر در ASF پروژه USB CDC را جستجو کنید و فایل hex آن را برنامه ریزی کنید. در این شرایط میکروکنترلر به یک مبدل USB به سریال تبدیل خواهد شد و می توانید دیتا را از طریق آن با کامپیوتر ر و بدل کنید.
                سلام و ممنون از زحمات شما این مورد asf اگه توزیح بدید و کارکردش عالی میشه ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X