اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

یکی از دوستان خواسته بودن که بیشتر توضیح بدیم که ساختار یه دستگاه دست ساز چطوریه مجبور شدم توی کامپیوترم کلی گشتم تا عکس از دستگاه قبلیم که کشیده بودم رو پیدا کنم و بذارم. روی هرقسمتم نوشتم چی به چیه دوستان سوال نکته ای چیزی بود مدیونید اگه نگید ها !!!! oo:

در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

پاسخ : آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدارات (دماسنج - رطوبت سنج - تایمر چرخاندن)

بخدا خیلی ممنون فقط یه سوال واسه ایجاد بخار یه المن هم داخل اب گذاشتی بدنه دستگاه چیه میکرو سوئیچ و تایمر هم گذاشتش یا همشو اون مدار انجام میده یه عالمه سوال دگه دارم :applause: :wow:
      a happy person is one who wants happiness for other

دیدگاه

پاسخ : آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی با کلیه مدا

نوشته اصلی توسط sky_man847
        بخدا خیلی ممنون فقط یه سوال واسه ایجاد بخار یه المن هم داخل اب گذاشتی بدنه دستگاه چیه میکرو سوئیچ و تایمر هم گذاشتش یا همشو اون مدار انجام میده یه عالمه سوال دگه دارم :applause: :wow:
        ظرف آب پلاستیکی بود چون کارتن کوچیک بود شما ظرف فلزی بذار تا با گرمای المنت مشکلی پیش نیاد
        در این مدل من میکرو سویج نذاشتم چون جا کم بود موتور 5 ثانیه میکشه بالا یه ساعت دیکه 5 ثانیه میده پایین و برعکس. مدارات قبلی کامل هستن ولی یکم جدان یه کم هزینه برتر و وقت گیر تره ولی امنیت کاریش بیشتر و دستتون باز تره توی تغییرات. سوالات رو شماره گذاری کن به ترتیب بپرس من و دوستان اینجا هستیم

دیدگاه

شما میتونین این 3تا رو تو یه ایسی جمع و جور کنید ممنون
          رفتم شانه و کارتون گرفتم سایت فروشگاهی بلدین از این موتورها و رطوبت سنج بفروشن منeggborn.comرفتم ببینید خوبه موتوراش واسه تعداد کم یا رطوبت سنجش
          ممنون

دیدگاه

باز ببخشید می خوام چند تا نکته و پیشنهاد رو مطرح کنم
            1-برای جعبه اگر چوبی باشه و عایق کاری مثلا با فوم یا کارتون پلاست یا کائوچو خیلی بهتره(اگه جعبه mdf باشه که خیلی شیک و محکم تره)
            2- بعد از عایق کاری یه لایه ورق الومینیوم داخل جعبه به کار ببرید که برای پخش گرما در تمام جعبه به کار میره
            3-قسمتی رو که برای دیدن داخل جعبه به کار میبرید کوچک در نظر بگیرید چون گرما از شیشه خارج میشه .می شه به جای شیشه طلق دو جداره نیز به کار برد

4-در دستگاه من از لامپ برای تولید گرما استفاده شده و یه بطری اب که یک فن کامپیوتری روش قرار داره برای تولید رطوبت که با روشن کردن فن و خورن هوا به سطح اب و خروج از بخش دیگه سر بطری که باز هست رطوبت ایجاد میشه
            رطوبت ساز توی قسمت لامپ هست و گرما می تونه توی تولید رطوبت کمک کنه
            دستور خاموش و روشن کردن فن هم با میکرو میدم که تولید رطوبت هم اتومات بشه

سپس قسمت لامپ و رطوبت ساز با یه جداره از قسمت تخم مرغ ها جدا شده و یه فن دیگه در پایین که دائما روشن هست و چند تا سوراخ در بالای جداره وظیفه گردش هوا و رساندن دما و رطوبت به تخم مرغ ها رو داره

در قسمت تخم مرغ ها هم چند تا سوراخ برای تهویه هوا وجود داره
            5- توضیحات مربوط به جوجه کشی را در سایت های مخصوص این کار جستجو کنید(تو گوگل جستجو کنید میاد) و فقط مشکلات الکترونیکی رو توی انجمن رفع کنید . چون یه نکات و اصطلاحات ریز هست که تو سایت های جوجه کشی پیدا می کنید.

6-جا تخم مرغی پلاستیکی تو بازار مخصوص این کار گیر میاد .حتما بگیرید چون بهداشت نیز خیلی مهمه
            دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

دیدگاه

در مورد موتور باید بگم که باید سرعتش کم باشه که معمولا نوع گیر بکس دار این حالتی هست.
              زمانی که شانه تخم مرغ 45 درجه چرخید یه راه اینه که یک میکرو سوئیچ تحریک بشه یه راه دیگه اینه که سنسور فرستنده گیرنده مادون قرمز بزارید و با امدن شانه تخم مرغ به نقطه مورد نظر گیرنده تحریک بشه و میکرو دستور توقف چرخش رو بده
              دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

دیدگاه

ممنون alizard جان برای توضیحاتت

شما میتونین این 3تا رو تو یه ایسی جمع و جور کنید ممنون
                فعلا وقتشو ندارم ولی اگه وقتم برسه حتما بعنوان مدار کامل توی سایت میذارمش

در مورد موتور باید بگم که باید سرعتش کم باشه که معمولا نوع گیر بکس دار این حالتی هست.
                بله درسته سرعت زیاد اصلا خوب نیست همونطور که قبلا گفتم موتور شیشه پاک کن پراید یا سایپا بسیار مناسبه دور آهسته و تند و راست و چپ گرد داره. چون مدار تایمر برای موتور، 12 ولت میده بهتره از این موتور های 12 ولتی استفاده کنید.

زمانی که شانه تخم مرغ 45 درجه چرخید یه راه اینه که یک میکرو سوئیچ تحریک بشه یه راه دیگه اینه که سنسور فرستنده گیرنده مادون قرمز بزارید و با امدن شانه تخم مرغ به نقطه مورد نظر گیرنده تحریک بشه و میکرو دستور توقف چرخش رو بده
                بله درسته در مدار تایمر همونطور که در شبیه ساز پروتیوس میبینید دوتا کلید هست که وقتی موتور روشن میشه وقتی یکی از کلید ها زده بشه متور متوقف میشه و برعکس همون چیزی که ما نیاز داریم

دیدگاه

سلام
                  sami عزیز از بابت زحمتی که کشیدید و این تاپیک مفید رو راه اندازی کردید به نوبه خودم از شما تشکر میکنم .

شما از رطوبت سنج خازنی hs استفاده کردید .ایا از این سنسور راضی هست ؟؟

دقتش چقدر بود ؟

تو عکس دیدم که یه رطوبت سنج انالوگ گذاشته بودید برای کالیبره کردن .خواستم بدونم سنسور خازنی با رطوبت سنج چقدر اختلاف داشت ؟؟
                  یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alizard
                    سلام

اگر امکانش هست alizard شما هم چند تا عکس از دستگاه جوجه کشی خودتون قرار بدید

چون با وجود عکس خیلی بهتر میشه

دیدگاه

سلام دوستان.
                      کاره جالبی کردین واقعا ، جای تشکر داره :applause: :wow:....
                      من چندتا سوال داشتم واسه تخم مرغا نیس ولی مربوط به مرغاشه... :rolleyes:
                      ========
                      1- میشه راهنماییم کنید در سنس کردن رطوبت ، دما و شدت نور در یک سالن مرغ داری از چه سنسوری استفاده کنم بهتره ؟ هزینش مهم نیس دقتش بیشتر مهمه واسم و صنعتی باشه زیاد هم پیچیده نباشه چون آماتورم.... :cry2:
                      طربقه راه اندازیش هم اگه بگین ممنون میشم...

2-میخوام در یک لوله که دان ازش عبور میکنه یک سنسور بزارم که وزن دان عبور کرده رو ذخیره کنم ....

3-یک وزنه دیجیتال میخوام درس کنم باید چیکار کنم ؟ :eek:
                      از همگی ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اقای دکتر
                        شما از رطوبت سنج خازنی hs استفاده کردید .ایا از این سنسور راضی هست ؟؟ دقتش چقدر بود ؟ تو عکس دیدم که یه رطوبت سنج انالوگ گذاشته بودید برای کالیبره کردن .خواستم بدونم سنسور خازنی با رطوبت سنج چقدر اختلاف داشت ؟؟
                        چون ما باید رطوبت 50 تا 55 درصد رو تولید کنیم و مدارمون باید طوری باشه که وقتی رطوبت زیر 50 شد المت روشن بشه تا آب بخار تولید بشه. الان باید با یه چیزی کم شدن بخارو تشخیص بدیم. رطوبت سنج های آماده گرونن و رطوبت سنج آنالوگ پنج شش تومنی هم که نمیشه بهشون سیم وصل کرد که کم شدن بخارو تشخیص بدیم ولی با این سنسور hs1101 میشه رطوبت تولید شده رو با مقدار رطوبت سنج آنالوگ تنظیم کرد وقتی رطوبت کم شد المنت روشن بشه همین.
                        سنسور بدی نیست نسبت به قیمتش خیلی خوبه ولی به پای sht نمیرسه (قیمتش 1/7 اونهاست)! دقتش +-5% هست که با استفاده کردن از 555 و مقاومت دقیق و مدارچاپی مناسب میشه کمترش کرد. الان همونی که ساختم و توی عکسه با مال عرقبه ای کمتراز 5% اختلاف دارن خیلی خوب جواب داده. با توجه به قیمت تمام شده خیلی بصرفه است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afsoongar_ghadiri
                          سلام

اگر امکانش هست alizard شما هم چند تا عکس از دستگاه جوجه کشی خودتون قرار بدید

چون با وجود عکس خیلی بهتر میشه
                          متاسفانه بنده دستگاهم خونه دوستم هست و اصلا هیچ عکس بدرد بخور ندارم برای اپلود
                          حالا برای اینکه پست الکی نزده باشم چند تا نکته در مورد hs1101 میگم

1-ای سی 555 حتما از نوع cmosباشد که معمولا شماره 7555 در ایران گیر می یاد که حالا هر نوعی که گیر اوردید باید مقاومت ها را طبق جدولی که در دیتا شیت هست قرار بدید.(یه جدول با چهار نوع 555 )
                          هر کی هم که این سنسور رو استفاده کرده شماره 555 رو دقیق ذکر کنه

2-با مقاومت r2 یک پتانسیومتر 50 یا 100 کیلو سری کنید برای اینکه بتونید تغییر بدید(احتمالا برای کالیبره یا گرفتن خطای برنامه نویسی)

-------------------------------
                          هرکی می تونه توی این پست به من کمک کنه
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76118.0
                          دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

دیدگاه

مهندس سامی میشه بگی این رطوبت سنج رو از کجا گرفتی کمتر از 16تومن نیس یه سوال دگه این موتورای پاک کن رو از کجا میشه خرید

دیدگاه

میشه بگی این رطوبت سنج رو از کجا گرفتی کمتر از 16تومن نیست؟
                              از بازار خریدم ولی اینجا هم داره فروشگاه خوبیه
                              http://roboeq.ir/#/products/detail/0404008

یه سوال دگه این موتورای شیشه پاک کن رو از کجا میشه خرید
                              خوب این موتور ها روهم میتونی از لوزام یدکی ماشین فروشی ها تهیه کنی میگی موتور شیشه پاک کن پریاد یا شیشه پاک کن سایپا که مال پراید کوچیکتر و ارزونتره و مال سایپا بزرگه ولی برای تعداد کم میتونی از موتورهای کوچیک گیربکس دار یا مال اسباب بازی هم استفاده کنی

دیدگاه

با اجازه دوستان بنده هم عکس دستگاهمو میذارم.
                                این نمای کلیشه :

این مدارشه
                                ATmega16 و l298 با چهار تا دیود هرزگرد ، رله و ال سی دی و یه مدار دیگه برای جلوگیری از هنگ کردنش :

اینم داخلشه :

یه ترمومتر دیگه برای اطمینان :

موتور برای چرخش :

سوئیچ برای توقف چرخش :

سنسور حرارت lm35 که دارم به ds18b20 تغیرش میدم :

فن و آب و لامپ و اینا :

رطوبت سنج ندارم که به فکرشم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X