اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا WDT کار نمیکنه

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا WDT کار نمیکنه

سلام دوستان
    من کارشناس سیستم های حفاظتی پست های فوق توزیع هستم
    یک د ستگاه در محل کارم ساختم که وقتی که یک قوس الکتریکی 630000 یا 230000 ولت ناشی از اتصال کوتاه خطوط فوق توزیع یا انتقال رخ میده دستگه از کار میافته
    ووضعیت به قدر ی بد میشه که نه تنها WDT از کار میافته و میکرو را ریست نمیکنه بلکه دکمه RESET دستی هم تاثیری نداره و میکرو فقط با چند بار قطع و وصل کردن تغذیه به حالت عادی بر میگرده

در ضمن توجه داشته باشین که توی دنیا محیطی نویزی تر از اینجا پیدا نمیکنین به همین دلیل من محیط میکرو را کاملا شیلد کردم باز هم درست نشد

ممنون میشم راهنماییم کنید و بگید چرا WDT و دکمه Reset از کار می افتند .

پاسخ : چرا WDT کار نمیکنه

سلام دوست عزیز

اولا نوع میکرویی که استفاده کردین چیه ؟

دوما کمی بیشتر توضیح بدید کار دستگاه چیه از چه منبع تغذیه ای استفاده میکنه در صورت امکان نقشه دستگاه رو بذار تا بهتر متوجه منظورت بشم ؟

یه احتمال فوری اینه که میکرو از نظر الکتریکی در وضعیت کاملا غیر کاری قرار میگیرد ( مثلا افزایش ولتاژ متصل شده به پایه تغذیه ) که در این صورت چون میکرو در حالت عادی نیست نمی توان انتظار عملکرد عادی و پیش بینی شده داشت. و احتمالا المان ذخیره کننده مثل خازن در مدار شما وجود داره که اون
    وضعیت رو حفظ میکنه و شما مجبور می شید برق کلی دستگاه رو چند بار قطع وصل کنید.

البته کار کردن WDT هم به برنامه نوشته شده مربوط میشه باید بعد از پیکربندی WDT انو استارت کنی و در جاهای پیش بینی شده انو ریست کنی ولی چون ریست خارجی هم کار نمی کنه احتمال زیاد دستگاه مشکل سخت افزاری داره

دیدگاه

دوست عزیز باید بیشتر توضیح بدید
      خصوصا
      1- در مورد روشهایی که برای شیلد کردن استفاده کرده اید
      2- منبع تغذیه ای که بکار برده اید
      3- نحوه استفاده از WD و فیوز بیتهای آن

دیدگاه

1- من از میکرو PIC استفاده کردم

2- یک قاب فلزی درست کردم و تمام تجهیزات در داخل آن قرار دارند

3- در نویزهای ضعیفتری که خودم ساختم ( قوس های ناش از اتصال کوتاه با ولتاژ کمتر از 40000 ولت ) اگر میکرو هنگ کنه WDT به درستی Reset میکنه ، در نتیجه مشکل سخت افزاری یا تنظیم اشتباه WDT یا منبع تغذیه نیست ازاین بابت کاملا مطمئنم.

4- مشکل از تغذیه نیست چون از منبع تغذیه ایزوله شده از برق شهر ( باتری ) استفاده کردم باز هم این مشکل به وجود آمد .

یک نتیجهای که خودم رسیدم اینکه موج الکترومغناطیسی فقط از محل درز ی که برای سیمهای خروجی است میتونه وارد بشه ولی با این وجود چرا باز WDT یا دکمه Reset نمیتونن PIC را ریست کنن

در ضمن وقتی قوس الکتریکی در محیطی زده بشه ولتاژی در کل محیط پخش میشه که بر روی تمام دستگاهها ولتاژ القا میکنه مثلا اگر یک مولتی متر حافظه دار داشته باشین که به هیچ جایی وصل نکنین و اونو در حالت حافظه دار برای تعیین max و min قرار دهیم ( توجه داشته باشین که سیم مولتی متر به جایی وصل نیست ) سپس یک قوس ایجاد کنید در اکثر مواقع مولتی متر ریست میشه ولی هیچوقت هنگ نمیکنه ودر مواقعی که ریست نشه مقدار عدد ولتاژی که بر روی آن القا شده را نشان میدهد

دیگه نمیدونم چکار کنم :cry2:
        آخه چرا باید WDT و دکمه Reset در قوسهایی با ولتاژ بالاتر از 40000 ولت دیگه کار نکنند .

دیدگاه

انجام چند کار رو بهتون توصیه می کنم حتما انجام بدید
          1- حتما در مسیر تغذیه و در نزدیکترین مکان ممکن به میکرو از یک خازن 10n و 10u استفاده کنید
          2- در مسیر تغذیه از یک دیود استفاده شود
          در ضمن باید بگم که الکی که نیست یه قاب فلزی در دور میکرو بذارید . این کار تابع یک سری قواعد می باشد که مهمترین آن شکل قاب فازی و گراند شدن آن می باشد

شماره میکروتون رو هم بگید تا شاید بتونیم کمک بیشتری کنیم
          *** کم رنگ ترن قلم جهان از. پررنگ ترن حافظه  جهان ماندگارتر است ***

دیدگاه

با تشکر از بچه هایی که لطف کردن و جوابمو دادن

1- نوع میکرو 16F877A هست .

2- در مکانهای مختلفی از مدار خازن 10n و 10u استفاده کردم .

3- در مسیر تغذیه میکرو و دیگر تجهیزات میکرو به صورت جداگانه دیود گذاشتم ( البته بدون مقاوت )

4- تنها کاری که تا حالا انجام نداده بودم گذاشتن قاب فلزی به صورت جداگانه برای میکرو بوده ممنون میشم که بگید :
            a) جنس قابش از چی باشه ؟
            b) شکل قاب به چه صورتی باشه ؟

در ضمن من به منظور ساخت بک قاب برای کل سیستم ،به چندتا تعمیراتی موبایل رفتم تا به ببینم که نوع قرار گرفتن قاب و جنسشون از چیه ولی متاسفانه جنس شیلد قاب رو تشخیص ندادم .

** توجه داشته باشین در همچین محیطی موبایل چندین نفر سوخت ولی خدا رو شکر موبایل من هنوز سالمه شاید به خاطر اصل بودنشه .**

یک موضوع دیگه رو یادم آمد فکر کنم مهم باشه ، در کاتالوگ 16F877A نوع خازن به کار رفته برای کریستال 4MHZ رو 15PFتوصیه کردن ولی من برای پایداری بیشتر از یک خازن20PF برای XTAL1 و یک خازن 25PF باری XTAL2 استفاده کردم . ممنون میشم که بگید :

تا چقدر میتونم مقدار خازن رو افزایش بدم ؟

در ضمن اگر به پایه هایXTAL1و XTAL2 دست بزنم میکرو Reset میشه حتی با یک ورق کاغذ که عایق هست و الکتریسیته ساکن نداره باز هم این اتفاق می افته برای اطمینان بیشتر از نبودن الکتریسیته ساکن در اجسام مورد استفاده من سر یک پیچ گوشتی را لنت زدم واین کار را تکرار کردم دوباره میکرو Reset شد
            *** این اتفاق در زمانی که از خازن 15PF استفاده میکردم هم افتاد ه بود . ***

یک سوال دیگه دارم ، آیا برای پایه XTAL2 گذاشتن مقاومت واجبه ؟

دیدگاه

ببخشید از اینکه دیر پاسخ می دم

PIC به همین راحتی نباید ریست بشه علتش رو حتما بررسی کن ، میکروتو عوض کن و پایه MCLR ت رو هم با یک مقاومت VCC کن ببین باز هم این اتفاق می افته.

سری PIC18 در برابر نویز مقاومت بیشتری دارد حتما از سری 18 استفاده کن و یک شماره ایش رو متناسب با نیازت انتخاب کن که دارای کریستال داخلی باشه . استفاده از کریستال داخلی نویز پذیری رو کمتر می کند .

در رابطه با خازن برای کریستال هم که گفته بودی یه سری تو دیتاشیت میکرو قسمت اسیلاتورش بزن ، بسطه به مقدار کریستالت خازن مناسب رو مشخص کرده . (نیاز به مقاوت هم نیست مقاومت برای رزوناتور استفاده میشه)
              حتما سعی کن تا آنجا که ممکن هست از کریستال با فرکانس پایین استفاده کنی ، حتما کمتر از 4MHZ باشد .

در رابطه با قاب فلزی هم باید بگم که برای میکرو مجزا استفاده کن . از لحاظ جنسش هم که پرسیدی مطمئن نیستم ولی باید آلومینیومی باشد . حالا اگر بتونی این قوطی فلزی را از دستگاهی باز کنی خیالت هم راحت تره . به نظر من یک سری به تعمیرات تلوزیون بزن شاید گیرت بیاد چون در تلوزیون از قاب فلزی برای قسمت های UHF و VHF استفاده میشه .

*** کم رنگ ترن قلم جهان از. پررنگ ترن حافظه  جهان ماندگارتر است ***

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X