اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

sfr,sbitچیه؟؟؟؟

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

sfr,sbitچیه؟؟؟؟

سلام دوستان تو کامپایلر microcبرای پیکر بندی lcd وسایر قطعات از sbit استفاده شده اگه میشه یکی در مورد sbitو sfrتوضیح بده.......

پاسخ : sfr,sbitچیه؟؟؟؟

سلام
    یه نکته:بهترین منبع برای یاد گیری ریجستر ها و اصطلات pic خود دیتا شیت هست که به نظرم خیلی خوب توضیح داده
    sfr(Special Function Registers) هست یهنی اگه کلا رم pic رو دو قسمت کنی یه قسمت همون فضاییه که شما متغییر ها رو توش تعریف میکنی و یه قسمت که مربوط به تنظیمات بخشهای مختلف میکرو هست که مثلا اگه فلان بیت فلان ریجستر رو یک کنی فرکانس spi میشه اینقدر
    به قسمت دوم از رم به اصطلاح SFR میگن
    منظورتونو از sbit متوجه نمیشم(اصلا همچین چیزی داریم شاید اسم بیت خاصی از یه ریجستر باشه)

[glow=black,2,300]بردی جالب با سیستم عاملی جالب !!![/glow]

دیدگاه

تا اونجا که من میدونم توی کامپایلر های mikroe تا قبل از سری pro متغیر بیتی وجود نداشت متغیر ها short , char , int, ... بود ولی در سری های جدید این کامپایلر ها شما میتونید متغیر بیتی تعریف کنید ....حالا در مورد معرفی lcd در سری قدیم کاربر محدود بود .. شما نهایتا می تونستید RS , E را از یک پورت و DB4 تا DB7 را هم از یک پورت دیگر معرفی کنید... ولی در سری PRO شما میتونید هر پایه از LCD رو به هر کدام از پین های میکرو متصل کنید بدون محدودیت در حالی که قبلا نمیتونستید همچین کاری کنید... که فکر کنم این بخاطر اضافه شدن همون خاصیت بیتی است البته فقط حدس میزنم ...شاید هم نباشه.... ولی دستور sbit چیزی شبیه دستور alias در کامپایلر های basic از جمله bascom است..
      Sbit amin at portb.f0
      هر موقع در برنامه amin=1 بشه portb.0 هم برابر با یک میشود
      دست هایی که کمک میکنند از دست هایی که دعا میکنند مقدس ترند....کوروش کبیر

دیدگاه

درست میگید
        در کامپایلر من که ور÷ن 6 هست دستور symbol همون کار alias رو میکنه فقط نمیدونم که میشه بصورت بیتی تعریف کرد یا نه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasmh
          درست میگید
          در کامپایلر من که ور÷ن 6 هست دستور symbol همون کار alias رو میکنه فقط نمیدونم که میشه بصورت بیتی تعریف کرد یا نه
          حالا میشه بگین این aliasچیه و چی کار می کنه>>>>

دیدگاه

دوستمون که مثال زدن
            اینم مثال mikro basik
            symbol MAXALLOWED = 216 ' Symbol as alias for numeric value
            symbol PORT = PORTC ' Symbol as alias for SFR
            symbol MYDELAY = Delay_ms(1000) ' Symbol as alias for procedure call

dim cnt as byte ' Some variable

'...
            main:

if cnt > MAXALLOWED then
            cnt = 0
            PORT.1 = 0
            MYDELAY
            end if

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X