اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کامپایلر خفن C برای PIC

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : خواندن و یا نوشتن مستقیم بر روی پورت ها در CCF

نوشته اصلی توسط zereshki
    سلام.
    می خوام بدونم در CCF میشه مستقیما" مقدار موجود در پورت ها رو خوند و یا در اون ها نوشت بدون اینکه از دستورات خود CCF مثل input_x() استفاده کنیم یعنی خیلی راحت بنویسیم مثلا" PORTA=56. خودم که امتحان می کنم نمیشه!! نمی دونم بیکار بودن رفتن واسه خوندن/ نوشتن روی پورتها دستور گذاشتن!!! :cry:
    البته که میشه کافیه که با پیش پردازنده byte# آدرس پورت مورد نظر را تعریف کنی و حالا می تونی مستقیما روی پورت بنویسی porta=0xff
    ر کسي را بهر کاري در جهان آورده اند
    کار ما عشق است و ما را بهر آن آورده اند

دیدگاه

پاسخ : کامپایلر خفن C برای PIC

hi-tech picc برای pic ها
      picc-18 pro برای 18 ها
      کدهاشون در حد اسمبلی فشرده و سریع است
      http://www.sonsivri.com/forum/index.php?topic=935.75

دیدگاه

اگه کامپایلر واقعا حرفه ای میخای(برای سری PIC18) فقط MPLAB C18. با ccs و micro c خیلی فرق داره. یه امتیازهای قابل توجهی داره .
        یکی از این امتیازها اینه که برای یک کار مشابه حجم کدی که تولید میکنه خیلی کمتر از کامپایلرهای ccs و micro c هست. ولی کار کردن باهاش از ccs و micro c سخت تره.
        اطلاعات نسبتا خوبی راجع بهش دارم! اگه میخایید بگید! :evil:
        در ضمن من یه زمانی خوره ccs بودم.

دیدگاه

من با کامپایلر های Mikroe مدتی کار کردم و به مشکلاتی بر خوردم که فکر میکنم خوبه که اینجا مطرح بشه.
          اولا پروسه ی کامپایل و دیباگ استاندارد نیست و گاها Error هایی داده میشه که متن اون هیچ ربطی به Error موجود نیست.
          البته این مشکل رو بقیه کامپایلر ها هم دارند . (البته با CCS کار نکردم)

ایراد دوم و مهمتر از همه این بود که در حالی که MicroBasic برای یک برنامه ساده که فقط متن کوچیکی رو روی LCD مینوشت تقریبا نصف حافظه ی PIC16F84A رو گرفت و این در حالی ی که PICBasic Pro دقیقا نصف همین فضا رو برای همان برنامه گرفت. البته از اونجایی که خودم کامپیوتر خوندم میدونم که این کاملا طبیعی ی و این چیزی ی که برای داشتن توابع سطح بالا باید تحملش کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.yarmohamadian
            اگه کامپایلر واقعا حرفه ای میخای(برای سری PIC18) فقط MPLAB C18. با ccs و micro c خیلی فرق داره. یه امتیازهای قابل توجهی داره .
            یکی از این امتیازها اینه که برای یک کار مشابه حجم کدی که تولید میکنه خیلی کمتر از کامپایلرهای ccs و micro c هست. ولی کار کردن باهاش از ccs و micro c سخت تره.
            اطلاعات نسبتا خوبی راجع بهش دارم! اگه میخایید بگید! :evil:
            در ضمن من یه زمانی خوره ccs بودم.
            جناب یارمحمدی به نظر شما نسبت به Hi-Tech PICC18 چطور هست؟ من با PICC18 کار کردم از لحاظ بهینه کردن خیلی خوب عمل میکنه، ( البته این هم کار کردن باهاش از CCS و MicroC مشکل تر هست ) به خصوص زمانی که بین دستورات از اسمبلی استفاده کنیم، اما فکر میکنم C18 باز هم بهتر باشه اما نمیدونم نسخه Full بدون محدودیت رو از کجا دانلود کنم، اگر جایی سراغ دارید ممنون میشم به ما هم اطلاع بدید.
            یکی از مزایای C18 که خیلی برام مهم هست این هست که با MPASM اسمبل میکنه اما PICC18 از اسمبلر خودش استفاده میکنه که تو بعضی موارد با MPASM متفاوت هست و گاهی مجبورم توی کدهای اسمبلی تغییراتی بدم، اما از نظر تولید کد واقعا خوب عمل میکنه.
            اگر لطف کنید و نسخه کامل رو در اختیار دوستان بگذارید ممنون میشم.
            از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
            هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
            اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
            اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
            شاد و موفق باشید

دیدگاه

شما می توانید از آدرس زیر آنها را دانلود کنید
              [ftp=ftp://http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406& dDocName=en010014]http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406& dDocName=en010014[/ftp]
              *** کم رنگ ترن قلم جهان از. پررنگ ترن حافظه  جهان ماندگارتر است ***

دیدگاه

لینکی که نوشتید رو کلیک میکنم جایی نمیره !!
                C18 نسخه Evaluation رو دانلود کردم فعلا آزمایشش میکنم، برای من این مزیت خیلی با ارزش هست که این کامپایلر با اسمبلر MPASMWIN هر دو مال خود مایکروچیپ هستند و با هم جور در میاند چون من اگر تو برنامم اسمبلی ننویسم برنامه تمام نمیشه !
                از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
                هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
                اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
                اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
                شاد و موفق باشید

دیدگاه

در سایت http://www.microchip.com در قسمت سرچ mplab c18 تایپ کن البته باید بگم که قسمت نرم افزار مربوط به زبان c آن است که اگر بخواهی نرم افزار اصلیش که اسمبلی است را دانلود کنی فقط mplab را سرچ کن .
                  باید با فیلتر شکن وارد شوی

دیدگاه

حامد جان اون کامپایلر C18 که در سایت Microchip هست Student Version هست و بعد از 60 روز یکسری از قابلیت ها رو از دست میده. من این نسخه رو دانلود کردم.
                    من در حالت پیش فرض یک برنامه خیلی ساده برای C18 نوشتم و یک کد خیلی بزرگ و بیفایده برام تولید کرده که حدود 222 بایت از حافظه برنامه و 264 بایت از Ram رو برای اینکار استفاده کرده، این در حالی هست که توی HI-TECH PICC18 برای همین برنامه کمتر از 30 بایت از حافظه برنامه رو استفاده میکنه و هیچ خانه ای از Ram رو هم استفاده نمیکنه. قطعا این کدهای اضافی به خاطر تنظیمات اولیه میکرو هست که C18 انجام میده و من خیلی از اونها رو اصلا لازم ندارم و به دردم نمیخوره.
                    چطور باید کامپایلر C18 رو تنظیم کنم که این کارهای بیفایده رو انجام نده؟
                    شاد و موفق باشید

دیدگاه

تا اینجا که من متوجه شدم کامپایلر C18 با اینکه از Microchip هست، در مقابل HI-TECH PICC18 حداقل در کدی که تولید میکنه ضعیف تر هست. با اینکه توی چند مورد دیگه هم این کامپایلر رو ضعیف تر از PICC18 دیدم اما از اونجا که آشنایی کافی به C18 ندارم اونها رو مطرح نمیکنم، اما از لحاظ بهینه بودن کد تقریبا شکی ندارم که C18 در مقابل HI-TECH PICC18 حرفی برای گفتن نداره. ( چه از لحاظ استفاده بهینه از حافظه برنامه و چه از لحاظ استفاده بهینه از حافظه داده )
                      دوست داشتم بعد از مقایه C18 رو بهتر از PICC18 ببینم که کامپایلر و اسمبلرم با هم جور بشه اما متاسفانه تا حالاش که اینطور نشد !!
                      شاد و موفق باشید

دیدگاه

مهندس این طوری نگاه C18 نکن پاش بیفته روی همه کامپایلر ها رو کم می کنه
                        مثلا در المپیاد جهانی مهارت که بهترین آیتم ها ونرم افزار ها جزء سرفصل های آن است mplab c18 هم یکی از آن هاست
                        در ضمن یکی دیگر از مزیت های c18 این است که سورس آن باز است است یعنی می توانی هر نوع تابعی که خواستی چه با زبان c یا asm در آن بنویسی وهمچنین توابع نرم افزار را سفارسی کنی .

دیدگاه

در مورد حرفه ای بودن C18 شکی نیست اما در مورد بهینه بودن کد خروجی من همچنان PICC18 رو برتر میبینم. البته اون مشکل حجم زیادی هم متوجه شدم مربوط به چی هست، برای تنظیمات پشته در Ram اون کدها تولید میشه که ظاهرا با مقداری تغییر در کار Linker میشه اون کدهای اضافی رو حذف کرد. البته اینکار عواقبی هم خواهد داشت.
                          شاد و موفق باشید

دیدگاه

من با PicBasic Pro کار کردم خیلی راحته مخصوصا" اون LOADER که داره دیباگینگ رو خیلی راحت کرده! CSS آ‌اینقابلین رو داره؟ شنیدم باید سخت افزارشو بخری که خیلی هم گرونه ولی PicBasic Pro با یه برنامه و یه ای سی MAX232آ‌میشه خیلی راحت کار دیباگ رو انجام داد باهاش!

دیدگاه

دوست عزیز study
                              لطفا ما رو هم در زمینه کاهش حجم برنامه نوشته شده با mplab راهنمایی می کنید ؟

در ضمن اطلاعاتی که در زمینه کامپایلر Hi_Tech دارید را در اختیار ما قرار دهید تا ما هم استفاده کنیم

با تشکر

دیدگاه

درود
                                اول از همه به این نکته اشاره کنم که خوب بودن یا بد بودن یک چیز نسبی هست و ارزش این کامپایلرها با توجه به کاری که شما از اونها میخواید کم و زیاد میشه، برای بعضی کارها ممکن هست یکی مفیدتر باشه اما برای کار دیگر کامپایلر دیگر، اگر اشتباه نکنم جناب سپاس یار هم در صفحات اول همین تاپیک به این موضوع اشاره کردند که هر کامپایلر مزایا و معایب خودش رو داره، اگر یک کامپایلر کلا از بقیه بهتر بود همه از همون استفاده میکردند، در حالی که اینطور نیست.
                                به نظر من کسی باید دنبال کامپایلر حرفه ای باشه که اسمبلی رو خوب یاد گرفته باشه و کار کرده باشه، ANSI C رو بلد باشه و میکروکنترلر و ریزه کاریهای اون رو هم خوب یاد گرفته باشه، در این حالت کامپایلر حرفه ای برای اون مفید هست وگرنه بهتر هست با کامپایلرهای متوسط کار کنه و جواب بهتری هم خواهد گرفت. مثل این میمونه که راننده اتوبوس بخواد توی یک پیست اتومبیلرانی رکوردگیری کنه، این راننده اگر با اتوبوس خودش در 20 دقیقه پیست رو یک دور بزنه با اتومبیل فرمول وان پیچ اول رو هم رد نمیکنه ( اگر بتونه راهش بندازه ) در نتیجه قبل از اینکه دنبال کامپایلر حرفه ای باشیم باید خودمون رو حرفه ای کنیم( اگر لازم باشه )
                                اون مشکلی که من با C18 داشتم طبق گفته دوستان از لینکر ناشی میشه نه از کامپایلر، و برای رفعش میشد با تنظیم لینکر اون قسمت از کد رو اصلا اضافه نکرد، اما من با توجه به نحوه عملکرد C18 برای پشته حذف اون قسمت از کد رو کار مناسبی نمیدیدم و به همین خاطر هم پیگیرش نشدم که چطور اون کار رو بکنم، طبق گفته خیلی از دوستان بهتر هست اون فضای حافظه رو قربانی کنم و در عوض درصد اطمینان رو کم نکنم.
                                در مورد کامپایلر PICC18 اگر میخواید استفاده کنید سعی کنید نسخه Lite نباشه تا کد بهتری داشته باشید، من بعد از اینکه نسخه کرک شده رو نصب کردم تفاوت رو احساس کردم، سری های پایین تر مثل سری 16 رو هم میتونید با کامپایلر Hi-Tech PICC برنامه نویسی کنید اما برای میکروهای 16 بیتی و بالاتر تقریبا جای شکی نیست که کامپایلرهای خود مایکروچیپ بهتر از کامپایلرهای Hi-Tech عمل میکنند.
                                شاد و موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X