اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقایسه بین AVR,PIC,ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مقایسه بین AVR,PIC,ARM

این قسمت یک مقایسه ای بین سرعت میکرو های ARM cortexm3,ARM7TDMI و PIC32 انجام می دهید

ARM7TDMI=0.95 DMPIS/Mhz
    ARM Cortex M3=1.25ِ DMPIS/Mhz
    PIC32=1.56 DMPIS/Mhz

با این توصیف PIC32 خیلی باید باحال باشه :biggrin:
    در مورد DMPIS من search کردم که فهمیدم معیاری برای مقایسه ساختارهای مختلف CPU و اجرای دستور العمل است ولی هنوز دید کاملی ندارم دوستان اگر اطلاعاتی دارند ممنون می شم اینجا قرار بدهند مثلا الان اختلاف 1.25 تا 1.56 اختلاف زیادی است؟
    ...
    http://en.wikipedia.org/wiki/MIPS_architecture
    http://en.wikipedia.org/wiki/Dhrystone
    http://e2e.ti.com/support/microcontrollers/msp430/f/166/t/188192.aspx
    I'm Very Question and I have more Question,Please Answer All of my Questions

[img width=156 height=100]http://uploadtak.com/images/u3536_555_Timer_as_Astable.gif[/img]

دیدگاه

نکته ی جالب اینه که MPLABX از CCS پشتیبانی میکنه.به عبارت بهتر، اگه با محیط کدنویسی CCS خیلی حال نمیکنین :nerd: میتونین همون دستورات رو تو محیط MPLABX بنویسین و کامپایل کنین.(مطمئن نیستم،اما احتمال خیلی زیادMPLAB هم از CCS پشتیبانی میکنه) که یه مزیت این روش اینه که واسه تست سرعت عمل بالا میره، چون برنامه رو که نوشتین و کامپایل کردین؛ از همون محیط MPLABX پروگرم میکنین و دیگه نمیخواد نرم افزار پروگرمر رو اجرا کنین و فایل رو لود کنین و پروگرم کنین!

کرک این کامپایلرهای XC ظاهرا یه خرده کمیاب هست.یکی از بچه ها واسش کرک پیدا کرده بود، اما متاسفانه ورژن اون کرک پایین بود و من نتونستم ازش استفاده کنم.

راجع به اون DMPIS منم اطلاعات دقیقی ندارم،ممنون میشم اگه کسی ما رو از ظلمات جهل بیرون بیاره! :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
        نکته ی جالب اینه که MPLABX از CCS پشتیبانی میکنه.به عبارت بهتر، اگه با محیط کدنویسی CCS خیلی حال نمیکنین :nerd: میتونین همون دستورات رو تو محیط MPLABX بنویسین و کامپایل کنین.(مطمئن نیستم،اما احتمال خیلی زیادMPLAB هم از CCS پشتیبانی میکنه) که یه مزیت این روش اینه که واسه تست سرعت عمل بالا میره، چون برنامه رو که نوشتین و کامپایل کردین؛ از همون محیط MPLABX پروگرم میکنین و دیگه نمیخواد نرم افزار پروگرمر رو اجرا کنین و فایل رو لود کنین و پروگرم کنین!

کرک این کامپایلرهای XC ظاهرا یه خرده کمیاب هست.یکی از بچه ها واسش کرک پیدا کرده بود، اما متاسفانه ورژن اون کرک پایین بود و من نتونستم ازش استفاده کنم.

راجع به اون DMPIS منم اطلاعات دقیقی ندارم،ممنون میشم اگه کسی ما رو از ظلمات جهل بیرون بیاره! :mrgreen:
        من از این روش ccs+mplab استفاده کردم ، زیاد جالب نبود :NO:. گیر داشت و برنامه ای که در خود picc جواب می داد در mplab جواب نمی داد و گیر می داد ( یادم نمیاد به چی ولی فکر کنم باید یک سری دستورات بهش اضافه میشد تا شبیه برنامه های کامپایلر سری c میکروچیپ بشه . )
        در مورد کامپایل + پروگرام : اگر مورد دیباگینگ مد نظر نباشه ، یه گزینه خوب که برنامه pickit2v2.5 داره دکمه ی auto هست. اگر این دکمه زده شده باشه و فعال باشه برنامه به محظ تغییر دوباره پروگرام میشه . یعنی اگر این حالت فعال باشه شما نیازی به دوباره کاری نداری و به محض اینکه برنامه در کامپایلر ، کامپایل شد . خود به خود عمل programing هم اجرا میشه! (البته می دونم شما خودتون اوستای این کار هستید و این مورد رو هم اگر اشتباه نکنم خودتون به من یاد دادید @};- ولی برای بقیه دوستان می گم)
        در مورد DMIPS : این یک راهکار برای تشخیص کارایی کلی سی پی یو هست . یعنی میگه صرف نظر از هر معماری سی پی یو و تعداد دستوراتی که برای اسمبلی در نظر گرفته شده و خیلی چیز های دیگه این میکرو چه قدر (به ازای هر سرعت کلاک) توانایی انجام دستورالعمل رو داره.
        کد:
        Dhrystone is a synthetic computing benchmark program developed in 1984 by Reinhold P. Weicker intended to be representative of system (integer) programming. The Dhrystone grew to become representative of general processor (CPU) performance
        اگر هم دقت کرده باشید معمولا با مگاهرتز میاد ( DMIPS/MHZ ) . یعنی به ازای هر مگاهرتز این ساختار سی پی یو چقدر می تونه از خودش عملیات در وکنه.
        پس رفم کلی برای بیشترین تعداد محاسبات سی پی یو باید یه ضریبی از این عدد و بیشترین کلاک میکرو باشه. مثلا:
        pic32XXXXXXX_DMIPS=1.5
        pic32XXXXXXX_most_clock=80MHZ
        PIC32_MIPS=80*1.5

الان اینجا رو دیدم که انگار به خوبی میشه از مقادیر این موضوع رو فهمید:
        http://en.wikipedia.org/wiki/ARM3
        دوست عزیز آقای very question ، شدیدا توصیه میکنم زیادی به هیچ میکرویی زیادی خوش بین و متعصب نشید.
        همون طور که در لینک دیدید خیلی از میکرو ها هستن که رقم بسیار بالایی برای MIPS , DMIPS دارن ( به خصوص در مورد میکروهای چند هسته ای - هر چند هنوز در بازار ایران به نظر می رسه که نباشن )
        دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدحسـین
          سلام خدمت استاد رمضانی @};- ،
          می دونم ربطی به این تاپیک نداره ولی دیدم حالا که هم شما اینجا هستید و هم در موردش صحبتی شد ، همینجا ازتون بپرسم:
          یه تاپیکی آقای tabrizfaculty درست کردند ( اینجا ) که توش مارو خیلی مشتاق کردند به مباحثی که قرار بود آموزش بدند ، مخصوصا بحث ال سی دی رنگی.
          ولی گذاشتن رفتن . منم موندم تو خماری.
          از قضا می خوام تا دو سه ماه دیگه یه پروژه رو شروع کنم که توش lcd + pwm داره . البته خودم با میکروهای 18اف می تونم کامل پی دبلیو ام رو تولید کنم (15 کیلوهرتز تا 60 کیلوهرتز) ولی تو این پروژه می خوام از یکی از میکرو های تخصصی این کار (dspic) و در رنج فرکانسی گسترده استفاده کنم ( 1 هرتز تا 6 مگاهرتز). با ال سی دی های گرافیکی و تاچ های 240*128 هم کامل کار می کنم ولی می خوام از ال سی دی 7 اینچ رنگی استفاده کنم( حالا یا با آی سی sd1963 یا بدون اون یا هر چی.)
          می خواستم ازتون درخواست کنم اگر می شه یا شما اون مبحث رو ادامه بدید ، یا اینکه یه مثال یا آموزش مختصر در مورد این دوتا موضوع بذارید.
          سلام آقا محمدحسین , ممنونم ازتون @};-

بله اون تاپیک برای من هم جالب بود و البته عجیب ! , به نظر نمیومد قصد بد قولی داشته باشن ! اما خب یه دفه ! ...

حالا قصد ایشون هرچی که بود , تونستن این کتاب خونه رو بیشتر به دوستان معرفی کنن , بحث LCD های رنگی برای خیلی ها جذابه

راستش من خیلی وقت پیش قصد داشتم یه آموزش برای راه اندازی SD با این کتاب خانه بنویسم که متاسفانه فرصت نشد , شما اگر بتوانید با این کتابخانه SD یا هر چیز دیگه ای رو راه اندازی کنید , دیگه از تمام این کتابخانه میتونید استفاده کنید , راه اندازی تمام این ها فقط یه ایمپورت کردنه و البته ساختن سخت افزار که اون هم با شماتیک هایی که میکرو چیپ در کتابخانه و سایتش گزاشته کار زیاد مشکلی نیست

اگر قرار باشه آموزشی قرار داده بشه باید به جزئیات ,یعنی توابع , دستورات و امکانات این کتابخانه پرداخت که این یعنی نوشتن یه کتاب کامل

راستش من سواد و وقت این کار رو ندارم :redface: , اما اگر بخواهید برای شروع یک SD راه اندازی کنید من میتونم راهنماییتون کنم , فکر میکنم ساده ترین بخش این کتابخانه همین SD باشه , بعد از اون با یکم تحقیق بیشتر میتونید با LCD هم کار کنید , من هنوز فرصت نکردم از بخش Graphics Library استفاده کنم و تسلط زیادی روی میکرو های 16 و 32 بیتی ندارم , اما با کمی تحقیق متوجه شدم میکروچیپ اطلاعات زیادی در این رابطه در کتابخانه و سایتش قرار داده که کار رو خیلی ساده میکنه

در مورد اون کتابخونه های میکروچیپ: آیا امکان استفاده از اون برای کاربران picc-ccs هم هست ؟ ( مثل کتابخونه های معمولیه دیگه درسته؟ import میشه و بعد از فانکشن هاش استفاده میشه ؟ )
          با تشکر @};-
          اگر از دستورات C استاندارد پیروی میکنند با صرف وقت زیاد امکان پذیر هست
          ام من فکر میکنم کار خیلی سختی باشه چون به هر حال هر کامپایلری یه سری دستورات خاص خودش رو داره که پیداکردن و تبدیل این کد ها در کتاب خانه به این بزرگی واقعا کار سختیه

مثلا شما برای راه اندازی SD باید سه چهار فایل C رو به پروژتون اضافه کنید که این فایل ها با هفت هشت تا فایل هدر به هم گره خوردن , بعضی از این فایل ها چند هزار خط هستن و پراز دستورات پیش پردازنده

در کل من به همه دوستان توصیه میکنم مثل من به راه راست منحرف بشن و از همین اول کار بیان سراغ کامپایلر های میکروچیپ , این کار آخروعاقبتش بیشتره :biggrin:

موفق باشید @};-
          نا اميدي يه دروغ بزرگه که آدما به خودشون ميگن
          تلاش يه حقيقت بزرگه که با صبر به ثمر ميرسه

دیدگاه

در مورد DMIPS : این یک راهکار برای تشخیص کارایی کلی سی پی یو هست . یعنی میگه صرف نظر از هر معماری سی پی یو و تعداد دستوراتی که برای اسمبلی در نظر گرفته شده و خیلی چیز های دیگه این میکرو چه قدر (به ازای هر سرعت کلاک) توانایی انجام دستورالعمل رو داره.
            اگر هم دقت کرده باشید معمولا با مگاهرتز میاد ( DMIPS/MHZ ) . یعنی به ازای هر مگاهرتز این ساختار سی پی یو چقدر می تونه از خودش عملیات در وکنه.
            پس رفم کلی برای بیشترین تعداد محاسبات سی پی یو باید یه ضریبی از این عدد و بیشترین کلاک میکرو باشه. مثلا:
            pic32XXXXXXX_DMIPS=1.5
            pic32XXXXXXX_most_clock=80MHZ
            PIC32_MIPS=80*1.5
            خیلی ممنون محمد حسین جان پس این طوری می شه که DMPIS یعنی تعداد دستوری که در یک کلاک صرفه نظر از نوع معماری انجام می شه درسته؟
            مثلا:
            125 =LPC1768,clock=100MHZ,DMPIS=1.25,MIPS=100*1.25
            PIC32xxxxxxx,clock=80MHZ,DMPIS=1.56,MIPS=80*1.56=1 24.8
            الان این دوتا از نظر سرعت اجرای دستور با هم برابر هستند درسته؟ :biggrin:

دوست عزیز آقای very question ، شدیدا توصیه میکنم زیادی به هیچ میکرویی زیادی خوش بین و متعصب نشید.
            همون طور که در لینک دیدید خیلی از میکرو ها هستن که رقم بسیار بالایی برای MIPS , DMIPS دارن ( به خصوص در مورد میکروهای چند هسته ای - هر چند هنوز در بازار ایران به نظر می رسه که نباشن )
            الان من به چی خوشبین و متعصب شدم مگه؟ :eek:

[img width=156 height=100]http://uploadtak.com/images/u3536_555_Timer_as_Astable.gif[/img]

دیدگاه

خیلی ممنون استاد،
              من هم در ذهنم هست که هر چه سریعتر به این کامپایلرهای رایگان و قابل اطمینان سوئیچ کنم . منتها مشکلی که فکر کنم همه باهاش دارن ، و مخصوصا من ، زمان هست. می خواستم پروژه ام رو دو سه ماه دیگه شروع کنم با این اوصاف یک ماه هم باید برای یادگیری xc ها بذارم .
              امیدوارم شما هم سرتون خلوت بشه و اون آموزشی که گفتین رو بتونید بذارید .
              بازم متشکر
              دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط very question
                خیلی ممنون محمد حسین جان پس این طوری می شه که DMPIS یعنی تعداد دستوری که در یک کلاک صرفه نظر از نوع معماری انجام می شه درسته؟
                مثلا:
                الان من به چی خوشبین و متعصب شدم مگه؟ :eek:
                بله. فکر می کنم درسته ، در نهایت بعد از در نظر گرفتن ساختار سی پی یو ، معماری ، تعداد دستورات ( حالا چه risc باشن چه cisc ) و همینطور بعد از در نظر گرفتن پی ال ال و همینطور در نظر گرفتن بیشترین فرکانس کلاک ، میشه گفت این دو با هم یه تعداد دستور رو می تونن در یه زمان واحد انجام بدن.

خوشبینی و تعصب رو در کل گفتم . ( گفتم این کارو نکنیـــــا !!! :twisted: )

دیدگاه

در مورد کامپایل + پروگرام : اگر مورد دیباگینگ مد نظر نباشه ، یه گزینه خوب که برنامه pickit2v2.5 داره دکمه ی auto هست. اگر این دکمه زده شده باشه و فعال باشه برنامه به محظ تغییر دوباره پروگرام میشه . یعنی اگر این حالت فعال باشه شما نیازی به دوباره کاری نداری و به محض اینکه برنامه در کامپایلر ، کامپایل شد . خود به خود عمل programing هم اجرا میشه! (البته می دونم شما خودتون اوستای این کار هستید و این مورد رو هم اگر اشتباه نکنم خودتون به من یاد دادید @};- ولی برای بقیه دوستان می گم)
                  این pickit2v2.5 چیه؟ oo: برای دیباگ خانواده PIC باید از پروگرمرهای خاصی استفاده کرد درسته مثلا برای MPLABX؟ قیمتشان چقدره؟ می شه خودمان بسازیم ?
                  چقدر سوال دارم یکی پیدا بشه جواب بده :sad:

دیدگاه

PICkit2 یه پروگرمر خوشگل و ناز هست که جدا از پروگرمر بودن، این امکانات جالب رو داره: ارتباط سریال-خروجی دیجیتال قابل کنترل توسط کاربر جهت تست -لاجیک آنالایزر 3 کانال(البته فکر کنم 4 کانال باشه)
                    قابلیت پروگرم کردن میکرو بدون نیاز به کامپیوتر رو هم داره.

نقشه ی این پروگرمر تو یکی از پستهای بالای انجمن PIC هست.با توضیحات کامل.من از روی همون ساختم و الان حدود 3 سال میشه که دارم ازش استفاده میکنم.

ایراد بزرگش اینه که قابلیت دیباگ نداره.

مزیت بزرگش هم اینه که یه پروگرمر استاندارد هست و واقعا عملیات ICSP رو لذت بخش میکنه.(In Circuit System Programming) که فقط 4تا پین نیازه.
                    PGC-PGD-RST-GND
                    البته یکی از دلایلی که منو تو ابتدای کار با میکرو به PIC علاقمند کرد، همین راحت پروگرم کردن هست.ترسی نداری که فیوزبیتی رو دستکاری کردی میکرو به اغما بره! :mrgreen:

پروگرمر PICkit2 رو فروشگاه سایت داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                      PICkit2 یه پروگرمر خوشگل و ناز هست که جدا از پروگرمر بودن، این امکانات جالب رو داره: ارتباط سریال-خروجی دیجیتال قابل کنترل توسط کاربر جهت تست -لاجیک آنالایزر 3 کانال(البته فکر کنم 4 کانال باشه)
                      ممنون ولی دیباگ نشه انجام دادزیاد جالب نیست :rolleyes: ، پروگرمری که دیباگ هم بشه باهاش انجام داد کدام است؟ قیمتش چقدره؟ می شه خودمون بسازیم؟

دیدگاه

مثلا:
                        سلام. برای بررسی کارایی یک CPU فقط سرعت انجام دستور العملها (MIPS ) کفایت نمیکنه. بلکه فاکتور های متعددی باید بررسی بشن. برای مقایسه دو هسته متفاوت بهترین راه آزمایش کردن اونها برای انجام یک پروسه هست و نه فقط انجام دستور ماشین. باید دید یک هسته یک پروسه مشخص رو در طی چه زمانی انجام میده. به طور حتم کیفیت و چگالی دستورات ماشین خیلی مهم هست، ممکنه یک CPU با چهار برابر سرعت انجام دستور یک پروسه رو دیر تر از CPU با معماری دیگه انجام بده . در راین رابطه با قاطعیت میشه گفت که معماری های CISC بر معماری های RISC که بیشتر هسته های امروزی مانند AVR و PIC ازش استفاده میکنن برتری قابل توجهی داره. البته مشکلی که برای معماری CISC وجود داره یکسان نبودن طول دستور العمل ها و در نتیجه سخت شدن و پیچیده شدن واحد دیکدر دستور و همچنین سخت شدن و هزینه بر شدن استفاده از خط لوله دستورالعمل هست. هرچند در بعضی از هسته های CISC پیشرفته امروزی از خط لوله دستور هم برخوردارند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط e.fazli
                          سلام. برای بررسی کارایی یک CPU فقط سرعت انجام دستور العملها (MIPS ) کفایت نمیکنه. بلکه فاکتور های متعددی باید بررسی بشن. برای مقایسه دو هسته متفاوت بهترین راه آزمایش کردن اونها برای انجام یک پروسه هست و نه فقط انجام دستور ماشین. باید دید یک هسته یک پروسه مشخص رو در طی چه زمانی انجام میده. به طور حتم کیفیت و چگالی دستورات ماشین خیلی مهم هست، ممکنه یک CPU با چهار برابر سرعت انجام دستور یک پروسه رو دیر تر از CPU با معماری دیگه انجام بده . در راین رابطه با قاطعیت میشه گفت که معماری های CISC بر معماری های RISC که بیشتر هسته های امروزی مانند AVR و PIC ازش استفاده میکنن برتری قابل توجهی داره. البته مشکلی که برای معماری CISC وجود داره یکسان نبودن طول دستور العمل ها و در نتیجه سخت شدن و پیچیده شدن واحد دیکدر دستور و همچنین سخت شدن و هزینه بر شدن استفاده از خط لوله دستورالعمل هست. هرچند در بعضی از هسته های CISC پیشرفته امروزی از خط لوله دستور هم برخوردارند.
                          سلام ممنون که در بحث شرکت کردید
                          ببینید معیار DMPIS برای همین ارائه شده که معماری های مختلف جدا از اینکه RISC و یا CISC باشند مورد ارزیابی قرار گیرند پس معیار خوبی است ولی در مورد MPIS حق باشما است معیار خوبی نیست به لینکهایی که در بالای صفحه گذاشتم نگاه کنید

دیدگاه

سلام ممنون که در بحث شرکت کردید
                            ببینید معیار DMPIS برای همین ارائه شده که معماری های مختلف جدا از اینکه RISC و یا CISC باشند مورد ارزیابی قرار گیرند پس معیار خوبی است ولی در مورد MPIS حق باشما است معیار خوبی نیست به لینکهایی که در بالای صفحه گذاشتم نگاه کنید
                            خواهش میکنم. مطلبی هم که عرض کردم در رابطه با DMIPS و تفاوتش با MIPS بود.

اضافه شده در تاریخ :
                            یک دلیل اینکه میکروکنترلر های با هسته های Cortex چگالی دستور کمتری نسبت به بعضی از میکرهای 32 بیتی دیگه دارن اینه که Cortex یا همون ARM V7M ، (توجه کنید با ARM7TDMI فرق داره) فقط از دستورات 16 بیتی Thumb و Thumb-2 پشتیبانی میکنه. در نتیجه نسبت به میکروهایی که اغلب دستورات 32 بیتی دارن چگالی کمتری داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط e.fazli
                              خواهش میکنم. مطلبی هم که عرض کردم در رابطه با DMIPS و تفاوتش با MIPS بود.
                              ببخشید :redface: فکر کردم گفتید این DMPIS هم خوب نیست :biggrin: دوستان تا این جا من به این نتیجه رسیدم برای من بهترین گزینه همین ARM هستش که الان هم دارم با ان کار می کنم به این دلایل
                              1_ سرعت و قدرت بالا و کم مصرف بودن
                              2_ داشتن آینده خوب
                              3_ در دسترس بودن کامپایلرها به همراه کرک مناسب
                              4_ وجود مثال ها و کتابخانه های خوب
                              5_ داشتن پروگرمر و دیباگر ارزان تر نسبت به PIC
                              البته اگر مثل خیلی از دوستان قبلا PIC کار می کردم اون موقع شاید انتخابم ARM نبود ولی از AVR که اومدیم بیرون بین PICوARM انتخاب من ARM است :mrgreen:
                              حالا PIC کارها می تونند بریزند سر من منو بزنند :biggrin:

دیدگاه

نه نتیجه گیریتون خیلی مصالحمت آمیز بود , کتک کاری نمیکنیم :biggrin:
                                نا اميدي يه دروغ بزرگه که آدما به خودشون ميگن
                                تلاش يه حقيقت بزرگه که با صبر به ثمر ميرسه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X