اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیاده سازی آی سی سوئیچینگ (uc3842) در PIC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیاده سازی آی سی سوئیچینگ (uc3842) در PIC

سلام به همه؛
    چطوری باید با استفاده از PWM میکرو مراحل کنترلی یک آی سی رو پیاده کنم؟
    من اخیرا با PWM میکرو کار کردم و میدونم که چگونه با استفاده از تایمرها، فرکانس و عرض پالس مدولاسیون رو تغییر بدم اما نمیدونم یک آی سی سوئیچینگ مثل UC3842 چطوری کار میکنه و اون رو چطوری باید داخل برنامه میکرو پیاده کنم. :sad:
    لطفا اگر رفرنسی در این مورد میشناسید معرفی کنید :read: و یا راهنمایی کنید. ممنون...
    When one door closes, another opens; but we often look so long and so regretfully upon the closed door that we do not see the one that has opened for us.

- Alexander Graham Bell

پاسخ : پیاده سازی آی سی سوئیچینگ (uc3842) در PIC

کنترولر های پی دبلیو ام کاملا پیوستگی دارن (به دلیل روشهای کنترلی انالوگ) میکروکنترولر یه محاسبه گر گسسته س. این کار قابل اجرا نیست. نه اینکه صد درصد نشه. ولی با دقت و سرعت خیلی پایینتر نسبت به کنترولر اصلی. ته تهش میتونید یک فرکانس 1 کیلو هرتز باهاش بسازید که خروجی هم نوسان زیادی خواهد داشت. (به دلیل دقت پایین و گسستگی عرض پالس)
    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

هدف شما دقیقا چیه؟
      کنترل ولتاژ توسط میکروکنترلر و آیسی های سوچینگ؟
      آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

من یک مدار باک دارم که میخام UC3842 رو از اون حذف کنم و بجای اون با PWM PIC پالس بسازم و بدم به سوئیچ. با این کار میخام کنترل دقیقتر و بهتری رو روی پالسها داشته باشم و بدونم دقیقا در هر لحظه از مراحل کنترلیم چه اتفاقی میافته... :agree:
        When one door closes, another opens; but we often look so long and so regretfully upon the closed door that we do not see the one that has opened for us.

- Alexander Graham Bell

دیدگاه

شما هیچوقت نمیتونید از یک 3842 دقیق تر کنترل بکنید. حالا اگر FPGA بود یه چیزی. PIC??

K.Show

دیدگاه

اگه هدف شما مثلا ساخت یه منبع ولتاژ با آیسی سوچینگ و تغییر ولتاژ به وسیله ی میکروکنترلر بود میشد یه کارایی کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pooyan-shafiei
              اگه هدف شما مثلا ساخت یه منبع ولتاژ با آیسی سوچینگ و تغییر ولتاژ به وسیله ی میکروکنترلر بود میشد یه کارایی کرد.
              هدفم ساخت یک منبع جریان هست که میخام جریانو کنترل کنم. ولی با آی سی سوئیچینگ راحت نیستم و نمیدونم چطور کار میکنه. نمیتونه تو محدوده ای که میخام پالس بده ولی PWM میکروکنترلر میتونه هرطور که بخایم برامون پالس تولید کنه. اما من نمیدونم چطور باید اون رو در میکرو پیاده سازی کنم

- Alexander Graham Bell

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ayda Elysi
                هدفم ساخت یک منبع جریان هست که میخام جریانو کنترل کنم. ولی با آی سی سوئیچینگ راحت نیستم و نمیدونم چطور کار میکنه. نمیتونه تو محدوده ای که میخام پالس بده ولی PWM میکروکنترلر میتونه هرطور که بخایم برامون پالس تولید کنه. اما من نمیدونم چطور باید اون رو در میکرو پیاده سازی کنم
                یادگرفتن ای سی سوییچینگ بسیار راحتتر از برنامه نویسی جهت شبیه سازی ای سی است با دقت بسیار پایینتر
                شما با tl494 میتونی دیوتی سایکل 0 تا نزدیک 100 تولید کنی برای بررسی اینکه چه اتفاقی میفته هم ای سی یه پایه فیدبک داره میتونید ازون استفاده کنید

دیدگاه

سلام
                  اونطور که از گفته هاتون معلومه شما یه مدار کنترل جریان میخوایین که احتمالا یا میخوایین باتری شارژ کنید و یا LED راه اندازی کنید!
                  بنظر من اگه بیخیال میکروبشین خیلی زودتر به نتیجه میرسید، چون بنا به تجربه ی که دارم برای راه اندازی مدار باک توسط میکرو به یه گیت درایور نیاز دارید که طراحی گیت درایور این خودش کلی وقت میگیره!
                  شما یه سرچی تو گوگل با این موضوع LM2576 CC CV بزنید و Application Note های شرکتهای ONsemi ، TI دانلود کنید که بین اونا نحوه ی کنترل جریان و شماتیکهای مدار رو حتما مشاهده میکنید.( در ضمن CC - CONSTANT CURRENT و CV - CONSTANT VOLTAGE )

موفق باشید

دیدگاه

اینجا را ببینید.
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=104004.0

دیدگاه

من قبول کردم که پیاده سازی UC3842 در میکرو و یا با مدار آنالوگ خیلی سخته.
                      اما حداقل کسی میدونه چطور میشه با میکرو دیوتی سایکل پالس خروجی UC رو تنظیم کرد؟ البته فک کنم این سوال اینجا جاش نیست :mrgreen:

- Alexander Graham Bell

دیدگاه

با tl494 راحتتر میتونید این کار رو انجام بدید.
                        در حالت تک خروجی تنظیمش بکنید. توی دیتاشیت توضیح داده چطوری.
                        اپ امپ ها رو طوری رودی بدید که خروجیشون صفر بشه.
                        به پایه خروجی اپ امپ ها ولتاژ 0 تا 2.5 ولت بدید. دیوتی سایکل از 0 تا 95 درصد تغییر میکنه.

K.Show

دیدگاه

من قبول کردم که پیاده سازی UC3842 در میکرو و یا با مدار آنالوگ خیلی سخته.
                          اما حداقل کسی میدونه چطور میشه با میکرو دیوتی سایکل پالس خروجی UC رو تنظیم کرد؟ البته فک کنم این سوال اینجا جاش نیست :mrgreen:
                          برای اینکار بهتره مدار زیر رو روی برد بورد ببندید و توسط پتانسیومتر و یا مولتی ترن دیوتی سایکل خروجی رو تغییر بدین تا عملا تغییرات رو مشاهده کنید، چون از قدیم گفتم : شنیدن کی بود مانند دیدن!!!
                          همون طوری که از مدار پیداست دو تا پتانسیومتر داریم که یکی نقش کنترل پالس دندان اره ی رو به عهده داره ( 5 کیلو ) و دومی مقدار DC رو کنترل میکنه ( 1 کیلو )، از اونجایی که آیسی UC384x در مد جریان کار میکنه با این آرایش به مد ولتاژ میره و همانند TL494 و یا SG3525 میتونید توسط روشی که آقای وزیری گفتن دیوتی سایکل رو تغییر بدین.
                          البته من تاحالا با میکرو کنترلر آیسیه UC رو کنترل نکردم ولی دیدم که برای کنترل دیوتی سایکل خروجی توسط میکرو مقدار ولتاژ متوسط رو بر روی پایه Vfb کم و زیاد میکنن تا به دیوتی سایکل دلخواه برسن.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                            با tl494 راحتتر میتونید این کار رو انجام بدید.
                            در حالت تک خروجی تنظیمش بکنید. توی دیتاشیت توضیح داده چطوری.
                            اپ امپ ها رو طوری رودی بدید که خروجیشون صفر بشه.
                            به پایه خروجی اپ امپ ها ولتاژ 0 تا 2.5 ولت بدید. دیوتی سایکل از 0 تا 95 درصد تغییر میکنه.
                            هنوز دیتاشیت رو نخوندم. اما عملکرد UC3842 رو میدونم اینطور نیست. وقتی ولتاژ پایه فیدبک UC از 2.5 کمتر شه پالس داریم و بیشتر از اون پالس قطع میشه. دیوتی سایکل تغییری نمیکنه. حالا دیتاشیت این آی سی رو هم میخونم.
                            نوشته اصلی توسط SA3ID
                            برای اینکار بهتره مدار زیر رو روی برد بورد ببندید و توسط پتانسیومتر و یا مولتی ترن دیوتی سایکل خروجی رو تغییر بدین تا عملا تغییرات رو مشاهده کنید، چون از قدیم گفتم : شنیدن کی بود مانند دیدن!!!
                            همون طوری که از مدار پیداست دو تا پتانسیومتر داریم که یکی نقش کنترل پالس دندان اره ی رو به عهده داره ( 5 کیلو ) و دومی مقدار DC رو کنترل میکنه ( 1 کیلو )، از اونجایی که آیسی UC384x در مد جریان کار میکنه با این آرایش به مد ولتاژ میره و همانند TL494 و یا SG3525 میتونید توسط روشی که آقای وزیری گفتن دیوتی سایکل رو تغییر بدین.
                            البته من تاحالا با میکرو کنترلر آیسیه UC رو کنترل نکردم ولی دیدم که برای کنترل دیوتی سایکل خروجی توسط میکرو مقدار ولتاژ متوسط رو بر روی پایه Vfb کم و زیاد میکنن تا به دیوتی سایکل دلخواه برسن.
                            من این مدار رو قبلا بستم و بطور عملی تست هم کردم. با این روش مشکلی ندارم و به راحتی میتونم با پتانسیومترها جریان خروجیم رو کنترل کنم. اما میخام به جای پتانسیومتر از میکرو استفاده کنم. این کار رو با تغییر ولتاژ پایه فیدبک UC حول 2.5 ولت انجام دادم اما ظاهرا با کم و زیاد شدن ولتاژ از 2.5 کلا پالس قطع و وصل میشه نه دیوتی سایکل پالس :sad:

- Alexander Graham Bell

دیدگاه

پالس قطع میشه چون نمونه جریان سوییچ رو به ای سی نمیدید. 3845 رو برای این توصیه نمیکنم چون به نمونه جریان رمپ شکل ماسفت نیاز داره. البته این نمونه رو طبق مداری که اقا سعید دادن میتونید از اسیلاتور بگیرید.
                              توضیح اینکه چرا مرز این قطع و وصل 2.5 ولته مفصله. یه خورده ش رو میگم برید مدار داخلی و روند کنترلش رو ببینید.
                              مرجه مقایسه کننده (ارور امپیلفایر) 2.5 ولته. اگر ورودی پایه منفی ارور امپلیفایری که در دسترسمونه رو ببریم بالای 2.5 خروجیش 0 میشه و اگر ببریم زیر 2.5 5 ولت میشه.
                              در حالت صفر ولت ولتاژ ورودی منفی مقایسه کننده جریان داخل ای سی هم صفر میشه. ورودی مثبت مقایسه کننده تحریکش میکنه و لچ دائما ریست میشه .در نتیجه عرض پالس صفر میشه
                              اگر خروجیا ارور امپلی فایر 5 ولت بشه ورودی ونفی مقایسه کننده میشه حداکثر 1 ولت. و چون این یک ولت رو با هیچ شکلی روی ورودی مثبت مقایسه کننده کارنت سنس نداریم پس لچ هم اصلا تحریک نمیشه و دیوتی سایکل تا حداکثر بالا میره. (حداکثر دیوتی سایکل رو دو عامل تعیین میکنن. یکی شماره ای سی حرف اخرش 2 و 3 باشه یا 4 و 5. در صورتی که 5 و 5 باشه ذاتا به 50 درصد محدود شده و اگر 2 و 3 باشه تا 100 درصد میتونید خروجی بگیرید. عامل دوم نحوه انتخاب r,c اسیلاتور هستش. رابطه داخل دیتاشیت هست. هر چقدر c بزرگتر بشه عرض پالس هم کمتر میشه)
                              در صورتی شما میتونید بین صفر تا حداکثر عرض پالس داشته باشید که ورودی کارنت سنس یا همون مقایسه کننده ای که به ریست لچ میره یه سیگنال رمپ داشته باشه. که معمولا توسط جریان سوییچ تامین میشه.
                              به دلیل این پیچیدگی 494 رو توصیه میکنم. اون رمپ رو به صورت داخلی تولید میکنه.

K.Show

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X