اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل ریست شدن بسیار عجیب با pic16f628a

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل ریست شدن بسیار عجیب با pic16f628a

بسم الله الرحمن الرحیم

نوشته اصلی توسط dany hero نمایش پست ها
    ....نظرتون چیه دوستان؟

آیا هنوز مشکل پا بر جاست ؟ یا اینکه انشالله برطرف شده است؟ من خودم در این زمینه یک تجربه ای دارم شاید به شما کمک کند
    والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

درود دوستان
      من پروژه های زیادی با avrانجام دادم چندی پیش پروژه ای را با 16f877aمجبور بودم انجام بدم اما منم با این ریست شدن میکرو مواجه شدم البته برد من زمانی ریست میشود که دست به vccمیکرو میخورد!
      بعد از کلی تست های مختلف هیچ جوابی نگرفتم پایه ریست میکرو را با انواع توصیه های ممکن بستم ولی مشکل همچنان باقیست!وقتی با یک پیچگوشتی vccلمس میشود بعد از چندین بار لمس میکرو ریست میکند!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یکی از دوستان گفت که احتمالا کلاک میکرو بالا پایین میشود که میکرو ریست میکند من دوعدد خازن 22پیکو کریستال را دراوردم مشکل تا 95درصد کم شد یعنی اینبار بعد از 30و40بار لمس ریست میشد!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط my-eca نمایش پست ها
        درود دوستان
        من پروژه های زیادی با avrانجام دادم چندی پیش پروژه ای را با 16f877aمجبور بودم انجام بدم اما منم با این ریست شدن میکرو مواجه شدم البته برد من زمانی ریست میشود که دست به vccمیکرو میخورد!
        بعد از کلی تست های مختلف هیچ جوابی نگرفتم پایه ریست میکرو را با انواع توصیه های ممکن بستم ولی مشکل همچنان باقیست!وقتی با یک پیچگوشتی vccلمس میشود بعد از چندین بار لمس میکرو ریست میکند!

یکی از دوستان گفت که احتمالا کلاک میکرو بالا پایین میشود که میکرو ریست میکند من دوعدد خازن 22پیکو کریستال را دراوردم مشکل تا 95درصد کم شد یعنی اینبار بعد از 30و40بار لمس ریست میشد!
        الان تو بخش اسیلاتور چی استفاده کردین؟ شاید کریستال و خازن های اون کیفیت مطلوبی ندارن یا شاید موقع لحیم کردن زیادی حرارت دیدن.
        تا حد امکان کریستال و خازن هاش به میکرو نزدیک هست؟ با کریستال های مختلف هم تست بکنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی نمایش پست ها
          الان تو بخش اسیلاتور چی استفاده کردین؟ شاید کریستال و خازن های اون کیفیت مطلوبی ندارن یا شاید موقع لحیم کردن زیادی حرارت دیدن.
          تا حد امکان کریستال و خازن هاش به میکرو نزدیک هست؟ با کریستال های مختلف هم تست بکنین.
          نه دوست عزیز فکر نمیکنم مسئله کیفیت قطعات یا نحوه لحیم کاری باشه چون حدود 1500 برد هست که همه این مشکل را دارند!
          من برنامه را هم با میکرو سی هم با سی سی اس نوشتم نتیجه یکی بود!در یک برد چینی دیدم که پایه ریست را vccکرده من هم این کار را کردم وعیب بطور چشم گیری پایین امد اما اینبارم مشکل به اینصورت بروز میکند که میکرو خاموش شده وداغ میشود

در بخش اسیلاتور کریستال 20 مگاهرتز استفاده شده البته فرکانسهای پایین هم تست شده !

دیدگاه

نه دوست عزیز فکر نمیکنم مسئله کیفیت قطعات یا نحوه لحیم کاری باشه چون حدود 1500 برد هست که همه این مشکل را دارند!
            من برنامه را هم با میکرو سی هم با سی سی اس نوشتم نتیجه یکی بود!در یک برد چینی دیدم که پایه ریست را vccکرده من هم این کار را کردم وعیب بطور چشم گیری پایین امد اما اینبارم مشکل به اینصورت بروز میکند که میکرو خاموش شده وداغ میشود

در بخش اسیلاتور کریستال 20 مگاهرتز استفاده شده البته فرکانسهای پایین هم تست شده !
            در حال حاضر تنها گزینه ای که به ذهنم میرسه، تغذیه ی میکرو و همچنین نحوه ی طراحی PCB هست. ممکنه نقشه رو قرار بدین؟

دیدگاه

بله من هم به این باور رسیدم که طراحی pcbمشکل داره طراحی خودم نیست من فقط نرم افزار براش تهیه میکنم چیزی که برای من عجیبه اینه که این مشکل ریست شدن را در چندین سایت من دیدم که اشاره شده بود برای همین مشکوکم که شاید در کانفیگ ایسی چیزی باید انجام شود که من نمیدونم البته من همه جوره گانفیگ کردم!

دیدگاه

بله من هم به این باور رسیدم که طراحی pcbمشکل داره طراحی خودم نیست من فقط نرم افزار براش تهیه میکنم چیزی که برای من عجیبه اینه که این مشکل ریست شدن را در چندین سایت من دیدم که اشاره شده بود برای همین مشکوکم که شاید در کانفیگ ایسی چیزی باید انجام شود که من نمیدونم البته من همه جوره گانفیگ کردم!
                منظورتون رو خوب متوجه نشدم. مشکل ریست شدن رو تو چندین سایت دیدین، PCB هم طراحی خودتون نیست، یعنی این نقشه ای که دارین روش کار میکنین، چندین سایت از همون PCB زدن و روش کار هم کردن؟
                به بخش تغذیه توجه کردین؟ نویز نداره؟ پیشنهاد میکنم تغذیه رو از 5 ولت پاور کامپیوتر تامین کنین.
                به عنوان یه پیشنهاددیگه، توی کانفیگ، Brown out رو غیر فعال کنین.
                یکی هم اینکه وقتی میکرو ریست میشه از طریق brown out یا POR تو یه رجیستر مشخص میشه که باعث و بانی این ریست کدومش بوده! اون رو میتونین پیدا بکنین؟ من الان اسم دقیقش یادم نیست ولی توی اوایل دیتاشیت اومده.

دیدگاه

نه این برد!منظورم افراد دیگری هم با ریست شدن پروژشون مواجه شدند!برون اوت را هم خاموش وهم روشن تست کردم!

دیدگاه

سلام
                    من قبلا یه همچین مشکلی داشتم و میکرو ریست میشد
                    یه خازن فک کنم 1000uf بود دقیقا روی پایه ولتاژ میکرو لحیم کردم و مشکل به کلی حل شد!
                    البته من از avr استفاده میکردم
                    شما هم اگه امکانش هست یه خازن رو پایه ولتاژ لحیم کن ببین چی میشه

دیدگاه

بسم الله الرحمن الرحیم

البته امیدوارم که مشکل شما تا حالا حل شده باشد. اما بنده خودم چندین مرتبه در چند تا کار و پروژه برخورد کردم به مشکل ریست شدن عجیب و غریب و بی دلیل...
                      همانطور که مدیر محترم وارزشمند گروه جناب آقای مهندس مستقیمی گفتند ، بهتر است که یک شماتیک کلی از مدارتان قرار بدهید اما این جمله زیر یک مقدار در ذهن من ایجاد سوال کرده است:

....در یک برد چینی دیدم که پایه ریست را vccکرده من هم این کار را کردم وعیب بطور چشم گیری پایین امد اما اینبارم مشکل به اینصورت بروز میکند که میکرو خاموش شده وداغ میشود
                      که آیا در مدار شما مگر پایه ریست رها شده بود؟؟؟ این پایه حتما حتما حتما باید با یک مقاومت 10 کیلو اهم به VCC وصل شود.

اما نکته بعدی اینکه در پست های قبلی نوشته بودید که وقتی پیچ گوشتی را به VCC می زنید ، ریست می شود. این حرف ، کاملا درست و پسندیده ای است . به این دلیل که خاصیت و مفهوم نویز الکترومگنتیک EMI در این است که در رسانا تولید ولتاژ می کند. دامنه و فرکانس این ولتاژ کاملا قابل محاسبه و بررسی و تحلیل است.
                      من خودم یک پست جامع و کامل در این باره در انجمن سابق قرار داده بودم که بسیار بسیار مفید بود. اگر که مایلید خودتان جستجو کنید و این پست را بیابید و مطالعه کنید. از بنده ساخته نیست که این کار را برایتان انجام دهم زیرا در محیط جدید ، اینقدر فونت ها ریز هستند و جملات نزدیک به هم که برای من خیلی سخت شده که بتوانم بخوانم و به بررسی پست ها بپردازم... کلا از محیط جدید راضی نیستم . . . .بماند..

برگردیم به نویز EMI در مدار شما . بسته به اینکه برد ساخته شده توسط شما در کجا قرار دارد بی شک نویز در آن محیط هست و ... از جمله اینکه شما چطوری میکرو را تغذیه می کنید. ولتاژ 5 ولت چقدر فیلتر شده است؟ فاصله فیزیکی بین رگولاتور تا میکرو چقدر است؟ آیا فیلتر سلفی دارید؟ فیلتر سلفی بین 100 تا 300 میلی هانری به همراه یک خازن الکترولیت مناسب به شما خیلی خیلی کمک می کند؟
                      بنده خیلی موافق نیستم که اسیلاتور بر ریست شدن نقشی داشته باشد. اگر اینطوری بود هیچ میکرویی بر روی برد آزمایشگاهی Bread Board جواب نمی داد.
                      پس می رسیم به این نکته که بر طبق فرمایش جناب مهندس یک شماتیک قرار بدهید، زودتر می شود راهنمایی تان کرد یا بهتر به درک شرایط شما کمک می کند.

اما یک مطلب دیگر این است که ممکن است ریست شدن اصلا دلیلش این موارد فوق و حدسیات شما نباشد. بلکه دلیلش ماهیت برنامه شما باشد. به بیانی دیگر چه مقدار حجم نهایی برنامه است و در برنامه تاان چقدر حلقه ها تو در تو هستند و چه مقدار نشانگر پشته StackPointer مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت سازنده اشاره کرده است که دلایلی هم برای ریست نرم افزاری وجود دارد ، مطمئن هستید که ریست شدن شما از دلایل نرم افزاری نیست؟؟

موفق باشید.

پی نوشت : مطالب بنده صرفا بیان نظریات و راهنمایی بود. با بهترین احترام
                      جدیدترین ویرایش توسط شاهرخ مستقیمی; ۰۱:۲۸ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳. دلیل: اصلاح فونت ها
                      والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

مشکلتون فکر میکنم از برنامه هست.پی ای سی اصلا اسنابر..... نمیخواد. شما جای اینکه میری تو وقفه به خروجیت فرمان تاگل شدن یا روشن شدن بدی یه متغییر یک کن و تو زیر برنامه اصلی به صورت مداوم اون متغییر بخون و به خروجیت فرمان بده.مشکلت حل میشه.خروجی یک نکن بعد به امان خدا ولش کن.یا برعکس.باید مدام اون متغییر بخونی و بگی به خروجی اگر اون یک بود خروجی یک بشه نبود صفرشه

دیدگاه

دوست عزیز مشکلتون حل شد؟؟ شما فکر میکنم پایه mclre به عنوان ورودی تعریف کردید و چیزی بهش وصل نکردید. درسته؟؟پایه a5 منظورمه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X