اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین ارم (arm) برای پردازش تصویر و اتصال دوربین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : بهترین ارم (arm) برای پردازش تصویر و اتصال دوربین

دوست عزیز متشکرم
    اما اینها مشکل من را حل نمی کند
    هرگز به خدا نگویید که مشکل بزرگی دارید
    همیشه به مشکل بگویید که خدای بزرگی دارید
    ---------------------------------------------------------------------

دیدگاه

دوستان سر من داد نزنید :cry:
      اول از همه اعتراف می کنم arm رو فقط آشنایی کم و کلی دارم و کلا از الکترونیک سر در نمیارم :cry2: ولی یه برنامه نویس خوبم
      فقط و فقط با z80 و 80c51 و انواع atmega کار کردم و اصلا با برنامه نویسی arm هم آشنایی ندارم :nerd:
      خوب حالا بعد از این اعترافات برم سراغ سوال اصلی
      آیا at91sam7x256 برای پردازش تصویر مناسبه چون می دونم با avr نمیشه می خوام این کار رو با arm انجام بدم ولی چرا این نوع رو انتخاب کردم؟ چون استاررش تو این سایت موجود بود ولی خیلی سریع میشه رفت سراغ برنامه نویسی ( که عاشق اینکارم )

البته خوندم که از dsp باید استفاده کرد
      من اطلاعاتی راجع به dsp ندارم آیا خودش یه میکرو هست یا میکرویی که قسمتی به اسم dsp داره؟
      و البته پردازش من از نظرم زیاد سنگین نیست
      ممنون

دیدگاه

پردازنده های dsp مثل TMS320 برای پردازش سیگنال دیجیتال بصورت realtime طراحی شدن و اولین گزینه برای پردازش تصویر و صوت و ... هستن. با اینا میشه مثلا دو تا آرایه رو با یه دستور (و فکرکنم تو یه سیکل) ضرب کرد.

بستگی داره که چه جور پردازش تصویری می خوای بکنی اگه سیستم realtime و سرعت بالا می خوای که at91sam7 اصلا مناسب نیست.

ضمنا fpga هم یه پلت فرم خیلی خوب برای کارهای پردازش سیگنال
        https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

دیدگاه

realtime هستش ولی سرعتش رو نمی دونم برای من 24 فریم در ثانیه کافیه سایز تصویر 800*600 و عمق رنگ هم سه بایت یا همون 24 بیت
          بعدش هم باید قطعه ای باشه که بتونم تهیش کنم :smile:
          مثلا همین TMS320 تو ایران هست؟ داکیومنتش چی؟

دیدگاه

من خیلی فکر کردم
            می بینم که پرداش تصویر برای من خیلی سنگین هستش. چرا؟ الان میگم :
            یه همچین سیستمی 3 قسمت داره
            1 - ورودی
            2 - محاسبات
            3 - خروجی

که هر کدوم داستان خودش رو داره،
            1- ورودی میتونه شامل دوربین، هارد، av و ... باشه
            2 - محاسبات که برنامه ای هست که باید نوشته بشه و توی یه میکرو اجرا بشه و میتونه کارای مختلفی انجام بده مثل تغییر فرمت فایل و افت گذاری و ...
            3 - خروجی هم می تونه av ، هارد و ... باشه

حالا نمی دونم از این کار تستی دست بکشم و برم سراغ یه سیستم دیگه ( که البته از موضوع این بحث خارج میشه ) چون اطلاعاتی در باره قسمت 1 و 3 ندارم و فقط علاقم به قسمت دوم هست و چون اطلاعاتی در دو مورد اول و سوم ندارم کارم پیش نمیره ، تا تصویر ورودی و خروجی نداشته باشم که اصلا نمی تونم بفهمم الگوریتم پردازش درست کار میکنه یا نه
            اگه موفق بشم اطلاعات رو از هارد یا mmc بخونم تازه اونموقع بحث شناخت فرمت تصویری مثل mpeg و ... پیش میاد کار رو سخت تر میکنه و کار به روی تصویر فشرده نشده راحت تره بخاطر همین ترجیهم روی ورودی av هستش
            کسی نظری کمکی راه حلی چیزی نداره

دیدگاه

قسمت arm که ظاهرا فعالیتش کمه و افراد فعال کمن و من هم که تازه وارد همش پست میزنم اینجا

من پردازش تصویر رو تو همین سایت جستجو کردم و تعداد زیادی پست پیدا کرد و از این پروإ¾ژه خوشم اومد که انجام بدم :
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=44602.0

ولی سرانجامی نداشتش
              فکر می کنم درست کردنش خوب باشه تجربه پردازش تصویر با arm و یا DSP

دیدگاه

با arm 7 نمی تونی پردازش تصویر بصورت realtime در اون حد که گقتی انجام بدی!!
                مگه اینکه یه سنسور تصویر بگیری که بشه تنظیمش کرد. تصویر با سایز کوچیک و grayscale بده. برای یه ربات مسیر یاب کافبه. و خیلی راحتر میشه...

دیدگاه

کوچیک بودن زیاد مهم نیست برای ربات ولی جزئیات کم تر میشه ولی باید رنگی باشه چون ممکنه مثلا یه توپ قرمز رو بخواد رد گیری که
                  در ضمن این فقط برای شروع خوبه و بعدا می خوام برم سراغ پردازش های بزرگتر و شبکه های عصبی

دیدگاه

خیلی خوشحال شدم از جواب و توجهتون (البته اگه تبلیغی نبوده باشه)
                    دوما این آرم ها برد های کت و کلفتی داره! من زیاد مایل نیستم که رو بردم سیستم عامل باشه و اگه شروع به یادگیری ARM کردم بخاطر این بوده یه کار درست و صنعتی و کاربردی انجام بدم
                    ولی درمورد 9 و 11 من هرچی دیدم برد های آمادست و اطلاعاتی هم برای راه اندازی و ساختن برد براش پیدا نکردم و به خاطر همین اومدم سراغ 7

دیدگاه

با تشکر از توجه شما .

کلیه اطلاعات مورد نیاز موجود می باشد (کافیه یه کم بررسی کنید)

در مورد سیستم عامل یا بدون سیستم عامل هم باید بگم بستگی به پروژه داره .

هرچند که تجربه ثابت کرده اگه شما یه کرنل داشته باشید . قطعا پروژه های بهتری را خواهید توانست انجام داد (برای اینکه چند نفر بهتر از یک نفر فکر میکنند زیرا تعداد زیادی از افراد کرنل را آماده می کنند)

در کل خوشحالم از اینکه استاد عزیزی همچون شما در این فروم فعال هست .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gbg
                        ولی درمورد 9 و 11 من هرچی دیدم برد های آمادست و اطلاعاتی هم برای راه اندازی و ساختن برد براش پیدا نکردم و به خاطر همین اومدم سراغ 7
                        شماتیک بردهای آرم 9 و 11 رو می تونی از سایت friendlyarm بگیری

دیدگاه

سلام
                          آیا میدونید حداقل کلاک برای یک پروسسورکه پرای راه اندازی و استفاده از یک سنسور ایمج که در دوربینهای موبایل و یا امنیتی و یا وب کمها استفاده میشود با توجه به اینکه معمولا مستر کلک این سنسورها 27 مگ است چقدر هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gbg
                            arm رو فقط آشنایی کم و کلی دارم و کلا از الکترونیک سر در نمیارم :cry2: ولی یه برنامه نویس خوبم
                            دوست عزیز همه حرفات رو خوندم. تا اونجائیکه من از آرم بلدم آرم های سری 7 (at91sam7x256) برای کارهای پردازشی قوی زیاد زور ندارن. اینها رو مثل AVR در نظر بگیر که کلاکشون رفته بالاتر و از معماری پیشرفته تر استفاده می کنن، برای همین خیلی بهترن. اما اگه می خوای بری سمت کارهای قوی باید بری سراغ ARM9 به بالا. که فکر کنم برای شروع کردن با اینها باید اول از 7 شروع کنی تا بیای تو باغ.

حالا سوال اساسی، شما توانائی برنامه نویسیت در حد codevision و bascom خوبه یا در حد ++C و visual Studio؟ چون وقتی وارد کار با ARM شدی می بینی که با برنامه نویسی ساده AVR فرق داره.
                            دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

کدویژن خوبه
                              بسکام که کار نکردم اصلا
                              توبو سی و بورلند سی تحت داس هم خوبه
                              سی پلاس پلاس بیلدر هم خوبه

کلا از سال 1370 با سی برنامه می نویسم
                              و البته ویژوال سی کار و بقیه این سی ها بجز کدویژن کاربردی برای میکرو ها نداره
                              و البته طراحی الگوریتمم هم خوبه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gbg
                                و البته ویژوال سی کار و بقیه این سی ها بجز کدویژن کاربردی برای میکرو ها نداره
                                درسته، حرفت رو قبول دارم. اما توجه کن، میکروکنترلرها. شما هر چی میزان درخواستت بالاتر بره، باید توقعت از زبان برنامه نویسی هم بالاتر بره. یعنی وقتی می خوای کار پردازشی انجام بدی، دیتا سریع ارسال کنی و احیاناً مالتی ترد کار کنی، باید به فکر میکروکنترلر نباشی. اینجاست که باید به میکروپروسسور فکر کنی.

ARM های سری 9 به بالا قابلیت نصب windows embedded ، winCE و سیستم عامل های مثل این رو دارن. بنابراین وقتی می خوای به اینها فکر کنی باید به برنامه نویسی کلاس هم فکر کنی.

البته اینها رو نگفتم که بگم کار سختیه یا بدون اینها کارت گیره. شاید کارت راه بیفته و حتی به مشکلی هم بر نخوری. اما اگه بلد باشی خیلی جلو هستی و شاید فقط کافی باشه مدت کمی با ARM7 کار کنی تا یه کم قلقشان دستت بیاد.
                                دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X