اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت منبع تغذیه سوییچینگ دیجیتال با کلی امکانات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : ساخت منبع تغذیه سوییچینگ دیجیتال با کلی امکانات

قبلا این کار راکرده ام(تنظیم ولتاژ و جریان)

دیدگاه

سلام
      مثل اینکه کم کم همه دارند علاقه مند می شند .
      در مورد استفاده از tl494 من فکر می کنم که sg3526 از این قطعه بهتره هر چند که قیمتش گرانتره ولی هم کار باهاش بهتره و هم راحتتره و شنیدم که خیلی از مشکلات tl رو نداره من باsg تغدیه درست کردم .

در مورد ترانس هم فکر می کنم که اگر خروجی ترانس رو با استفاده از لاتن بپیچیم هم از لحاظ کمتر داغ شدن ترانس بهتره و هم از لحاظ میزان جریانی که می توان کشید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_pezeshki
        در مورد ترانس باید عرض کنم که این طور نیست که شما ثعداد دور و نمره سیم را داشته باشید کافی باشه بلکه باتوجه به پلاریته ولتاژ جهت پیچیدن سیم بسیار مهم است.بعد از پیچیدن ترانس وقرار دادن هسته فریت آن ، مقدار خود القایی سیم پیچ اولیه را اندازه گیری می کنیم وآن قدر فاصله بین دو تکه هسته را توسط کاغذ های بریش من تغییر می دهیم تا به مقدار محاسبه شده برسیم. البته بنده بعد از ساختن اولین نمونه حتما شماره قرقره ترانس و نوع هسته(EE یا EI) همچنین نمره سیم ، تعداد دور ،جهت پیچش و فاصله شکاف هسته را خواهم آورد . فکر کنم اگر از تمامی مراحل هم عکس بگیرم و نشان دهم بتوان آن را با دست پیچید (بدون ال متر و بوبین پیچ)
        در مورد مغازه هم باید کمی پیاده روی کنید(چون به صورت دقیق یادم نیست . خیلی از اون زمان خرید گذشته)

اگه اشتباه نکنم توضیحات شما در مورد Flyback بوده .
        منبعی که در پست اول صحبتش شد بهتره Forward باشه چون قراره متقارن باشه و ولتاژش هم تغییر کنه . (اگرچه طراحی فوروارد از فلی بک به مراتب سخت تره )
        در حالت Forward انعطاف پذیری نسبت به Flyback بیشتره مثلا قرار دادن ولوم دیجیتالی برای تنظیم ولتاژ و یا قرار دادن کی بورد برای سویچ کردن روی ولتاژ دلخواه (که البته به این سادگی نیست .)
        در منابع Forward جهت ترانس و گپ بین EE ها یا EI ها اهمیتی نداره و بهتره که گپی وجود نداشته باشه . (البته غیر از Forward تک ترانزیستوری )
        گپ در دو جا استفاده می شه یکی در flyback برای ذخیره کردن انرژی و دیگری برای جلوگیری از شدت یافتن جریان های گردابی در هسته در حالت forward که در این صورت مقدارش بسیار کمه .

در آخر اینکه برخی جاها به نظر یکم اغراق آمیزه مثلا چه لزومی داره که منابع تغذیه باهم شبکه بشن و یا قفل نرم افزاری باعث بشه دسترسی یک User قطع بشه ؟ oo:

دیدگاه

شبکه کردن یا بهتر بگم موازی کردن منابع تغذیه حتی تو صنعت هم استفاده می شه تو جایی که نیاز به سیستم های ماژولار دارند و اینکه بتوانندحتی با افت توان هم بیشتر وظایف سیستم انجام بشه . به عنوان مثال در فرستنده های تلویزیونی و رادیویی این موضوع به وفور پیدا می شه البته فرستنده هایی در حد کیلو وات این موضوع بیشتره .
          در مورد گپ باید بگم که بعضی افراد برای اینکه ترانسشون کمتر داغ بشه و همچنین برای اینکه جریان DC که احتمال داره که در HALF یا FULL از ترانس رد بشه هم خازن با ان سری می کنند و بعضی ها هم از گپ استفاده می کنند .

دیدگاه

با سلام به نظر من مرحله به مرحله شروع کنیم وجلو بریم اول باید منبع تغذیه را بسازیم بعد با میکرو کنترلش کنیم بعد بقیه امکانات

دیدگاه

تا اونجایی که می دونم به این کار شبکه کردن نمی گن . قابلیت موازی کردن منابع تغذیه Load Sharing گفته می شه .

با تشکر .

دیدگاه

با سلام
                موضوع LINK کردن منبع تغذیه ، موضوع مهمی نیست . این مساله برای من اولین بار در آزمایشگاه الکترونیک دانشگاه به ذهنم رسید. در یکی از روزهای اولیه آزمایش بچه ها به دلیل عدم صحیح تنظیم منابع تغذیه به پانل ها صدمه وارد می کردند . تکنسین آزمایشگاه مجبور شد قبل از شروع آزمایش تک تک منابع را بررسی و تنظیم کند با آن حال لازم میشد در حین آزمایش مقادیر منابع را تک به تک تغییر دهد . اگر منابع تغذیه دیجیتال و با هم LINK بودند..................

بهتره که ساختن منبع را شروع کنیم (حالا به هر روشی که به توافق برسیم) قسمت ورودی منبع در همه حالت ها مشترک خواهد بود

دیدگاه

شبکه کردن یا بهتر بگم موازی کردن منابع تغذیه حتی تو صنعت هم استفاده می شه تو جایی که نیاز به سیستم های ماژولار دارند و اینکه بتوانندحتی با افت توان هم بیشتر وظایف سیستم انجام بشه . به عنوان مثال در فرستنده های تلویزیونی و رادیویی این موضوع به وفور پیدا می شه البته فرستنده هایی در حد کیلو وات این موضوع بیشتره .
                  در مورد گپ باید بگم که بعضی افراد برای اینکه ترانسشون کمتر داغ بشه و همچنین برای اینکه جریان DC که احتمال داره که در HALF یا FULL از ترانس رد بشه هم خازن با ان سری می کنند و بعضی ها هم از گپ استفاده می کنند .
                  سلام
                  گپ در فلایبک از به اشباح رفتن هسته جلوگیری میکنه.
                  در فوروارد گپ نیازی نیست و خازن سری با ترانس در
                  HALF یا FULL ربطی به گپ نداره و همونطور که گفتین
                  جهت حذف جریان dc در مدار قرار میگیره.
                  علت داغ کردن بیش از حد هسته اشتباه در محاسبات
                  ترانس و زیاد شدن اندوکسیون مغناطیسی است.لطف
                  کنید ریز محاسبات رو هم قرار بدین تا همه استفاده کنن.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

با سلام
                    لطفا یکی بگه چطور می تونم عکس را اینجا بزارم ، تا بتونم نقشه ها وشکل مدار را نشون بدم
                    با تشکر

دیدگاه

سلام.میتونی از سایت زیر استفاده کنی
                      http://www.4shared.com/
                      اونجا یه id بساز و عکس رو upload کن .5 دقیقه هم طول نمیکشه
                      من که بی صبرانه منتظرم

دیدگاه

با سلام
                        لطفا یکی بگه چطور می تونم عکس را اینجا بزارم ، تا بتونم نقشه ها وشکل مدار را نشون بدم
                        با تشکر
                        با سلام اگه نشد برای من ایمیل کن تا پلود کنم

دیدگاه

با سلام اینم فایل
                          http://zavar.persiangig.com/document/POWER1.bmp

دیدگاه

با سلام
                            در شکل مدار ورودی برق پس از فیلتر شدن یکسو شده است لطفا به مطالب اشاره شده خوب دقت کنید:
                            http://www.4shared.com/photo/8YD6CjRn/POWER1.html
                            - مقدار فیوز زیاد نیست ، زیرا مدار برای حالت هایی که ولتاژ تا 100 ولت نیز تنزل کند باید کار کند
                            - مقدار مقاومت NTC برای توان 500 وات همین حدود است . موقع خرید سعی کنید از سایز بزرگ استفاده کنید . این مقاومت موقع اتصال منبع به برق شهر ، شارژ اولیه خازن ها را ملایم تر می کند
                            - خازن 100N/250V از نوع X2 است وخازن های معمولی به درد این نمی خورند شکل ظاهری آنها مکعب مستطیلی است
                            - واما چوک نویز گیر : از این به بعد کار ما شروع میشه راه های مختلفی برای تهیه این چوک هست .اول اینکه می توان آن را از قطعات فروشی (برای توان 500 وات)خرید . دوم اینکه می توان آن را از روی power های دست دوم کامپیوتر باز کرد(اگر آن را حذف نکرده باشند) سوم آنکه خودتان آن را بپیچید، یک هسته فریت گرد *** مشکی *** به قطر خارجی حدود 2 سانت تهیه کنید سپس با استفاده از سیم لاکی به قطر 1 میلی متر 18 دور در آن بپیچید . لازم به توضیح است که این کار را با سیم لاکی دولا بکنید تا همزمان هر دو سیم پیچ با هم پیچیده شوند . این کار سبب می شود هر دو سیم پیچ دقیقا مثل هم بوده و اثر نویز گیری بهتری داشته باشند
                            - خازن های 4.7 نانو 250 ولت . حتما از نوع x1 y2 باشند. متاسفانه اکثر قطعات فروشی ها هم این نوع خازن را نمی شناسند . به هیچ عنوان خازنهای دیگر نمی توانند کارایی این نوع خازن را داشته باشند . برای دیدن این نوع خازن ها یک power سوخته کامپیوتر تهیه کنید وخازن های x1y2 آبی رنگ در سمت ورودی برق مشاهده کنید
                            - پل دیود را می توانید بوسیله چهار دیود آمپر بالا یا از یک پل آماده 10 آمپری استفاده کنید
                            - خازنهای 470U/200V .مسلما هر چه ظرفیت خازن ها بیشتر باشد بهتر است . معمولا در عمل به ازای هر وات توان خروجی خازن را یک میکرو بالا می بریم. توجه کنید برای ظرفیت های بالا بهتر است با موازی کردن خازن ها ، ظرفیت را بالا ببرید.
                            - مقاومت های 220کیلو برای دشارژ خازن ها در مواقع شدن دستگاه به کار رفته اند به توجه به گرمای ایجاد شده توان آنها را کمتر از یک وات نگیرید
                            بهتره که ساختن منبع را شروع کنیم (حالا به هر روشی که به توافق برسیم) قسمت ورودی منبع در همه حالت ها مشترک خواهد بود

دیدگاه

در قسمت بعد یک منبع تغذیه سوییچینگ کوچک برای تغذیه آی سی 494 خواهیم ساخت . البته بنده از این مدار اشاره شده برای پروژه های کوچک (زیر یک آمپر) استفاده میکنم

فعلا تا چند ساعت دیگر

دیدگاه

سلام
                                لطفا مدار زیر را ببندید
                                http://www.4shared.com/photo/luJbI0m_/POWER2.html
                                مهمترین مساله در مورد این نقشه ترانس است که به طور کامل به آن خواهم پرداخت
                                به شماره دیودها توجه کنید UF4007 با 1N4007 خیلی فرق می کند (UF4007 دارای فرکانس خیلی بالاتری است)
                                توان مقاومت های وات بالا را کمتر از این نگیرید که گرم می شوند
                                به ولتاژ خازن 2N2 خوب توجه کنید. این قسمت اسنوبر است و ولتاژ بالایی روی آن افت می کند
                                تا یادم نرفته منفی خازن 4U7 به آند زنر وصل می شود
                                در موقع کار کردن به هیچ عنوان به این طبقه دست نزنید HIGH VOLTAGE

سعی میکنم موقع پیچیدن ترانس چند تا عکس خوب بگیرم
                                اگه سوالی است در خدمتم
                                یا علی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X