اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمائی در مورد شروع کار با ارم !!!چند سوال ساده داشتم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمائی در مورد شروع کار با ارم !!!چند سوال ساده داشتم

با سلام خدمت دوستان عزیزم
    من چند تا سوال داشتم درسته زیاد هستند اما شرمنده.... لطفا کامل جواب بدین ممنون

1-تفاوت میکرو کنترلر با سی پی یو چیه؟ دقیقا تو چی با مثال بگین ممنون میشم

2-من قبلا با بسکام کار کردم و کدهای زیادی براش نوشتم دات نت فریم ورک ویندوز هم بلدم با سی شارپ و وی بی دات نت هم نوشتم اما با سی کلاسیک کار نکردم برای ارم بهترین گزینه چی هست؟
    دات نت میکرو به دردم میخوره؟ ایا براش نمونه های پیدا میشه؟ میخاهم سورسی باشه که مثل بسکام راحت بشه براش سورس پیدا کرد و باهاش کار کرد
    اینده رو هم در نطر بگیرین
    من میخاهم بردی بسازم که دارای پورتشبکه یو اس بی پورت سریال و ال سی دی گرافیکی تاچ رنگی و حافظه مموری باشه

3-برای راه اندازی ارم چه تفاوتی با میکرو داره؟ چیکار باید بکنم چی لازم دارم مثلا

4-با چی پروگرم میشه خودم میتونم پروگرمرشو بسازم؟

5-چون SMD هستند چجوری میتونم پروگرمش کنم باید اول لحیمش کنم روی برد بعد پایه های لازمه رو مثل میکرو بزنم به پروگرامر؟

6-jitagچیه اصلا؟؟؟

میبخشین سوالات ... پرسیدم لطفا کامل و دقیق جواب بدین ممنون

پاسخ : راهنمائی در مورد شروع کار با ارم !!!چند سوال ساده داشتم

نوشته اصلی توسط zamanyad
    با سلام خدمت دوستان عزیزم
    من چند تا سوال داشتم درسته زیاد هستند اما شرمنده.... لطفا کامل جواب بدین ممنون

1-تفاوت میکرو کنترلر با سی پی یو چیه؟ دقیقا تو چی با مثال بگین ممنون میشم

2-من قبلا با بسکام کار کردم و کدهای زیادی براش نوشتم دات نت فریم ورک ویندوز هم بلدم با سی شارپ و وی بی دات نت هم نوشتم اما با سی کلاسیک کار نکردم برای ارم بهترین گزینه چی هست؟
    دات نت میکرو به دردم میخوره؟ ایا براش نمونه های پیدا میشه؟ میخاهم سورسی باشه که مثل بسکام راحت بشه براش سورس پیدا کرد و باهاش کار کرد
    اینده رو هم در نطر بگیرین
    من میخاهم بردی بسازم که دارای پورتشبکه یو اس بی پورت سریال و ال سی دی گرافیکی تاچ رنگی و حافظه مموری باشه

3-برای راه اندازی ارم چه تفاوتی با میکرو داره؟ چیکار باید بکنم چی لازم دارم مثلا

4-با چی پروگرم میشه خودم میتونم پروگرمرشو بسازم؟

5-چون SMD هستند چجوری میتونم پروگرمش کنم باید اول لحیمش کنم روی برد بعد پایه های لازمه رو مثل میکرو بزنم به پروگرامر؟

6-jitagچیه اصلا؟؟؟

میبخشین سوالات ... پرسیدم لطفا کامل و دقیق جواب بدین ممنون
    1- میکروکنترلر تفاوتش با CPU یا میکروپروسسور توی اینه که میکروکنترلر دارای واحدهای جانبی هم هست مثل IO و ... در واقع میکروکنترلر دارای یک CPU و واحدهای جانبی مثل ورودی خروجی ها و پورتهای سریال و ... هست

2- بهترین گزینه برای تمام پروسسورها و میکروکنترلر ها حتما زبان C/C++ هست و مخصوصا C. آرم هم همینطوره و من تا حالا حتی براش کامپایلر به زبان Basic ندیدم (البته من ندیدم دلیل بر عدم وجود نیست). مثال هم اگه میخای راحت گیر بیاری با Keil کار کن که خیلی مثال داره

3- تفاوت خاصی نداره مثل بقیه میکروها دارای یکسری رجیستر هست و بر اساس دیتاشیت مقدار میگیره و پروگرم هم با پروگرامرهای مخصوص خودش میه و حتی بدون پروگرامر چون دارای USB Device هست

4- معمولا آرم ها دارای USB Device هستند و میشه بدون پروگرامر پروگرمش کرد البته یکم دردسر داره ولی راه راحترش اینه که یک Jlink بخری اون وقت هر آرمی از هر شرکتی رو میتونی باهاش پروگرم کنی

5- دقیقا همین طوره به عنوان مثال هدر بردهای فروشگاه رو ببین از اینجا

6- jtag درواقع یک استانداره که توسط IEEE طراحی شده و با اون میتونی پروسسورها و میکروکنترلر ها رو به برنامه ای که باهاش کد مینویسی متصل کنی و برنامه رو روی میکرو بریزی و یا برنامه رو از روی میکرو (نه داخل کامپیوتر) دیباگ کنی. Jlink هم یه جورایی از شبیه Jtag هست
    زندگی یعنی امید و حرکت
    کارهایتان را آغاز کنید، توانایی انجام دادنش را بدست خواهید آورد
    سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند در پیام خصوصی جواب داده نمی شود.
    برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.
    به دلیل کار بر روی پایاننامه و دفاع، مدتی نیستم!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمائی در مورد شروع کار با ارم !!!چند سوال ساده داشتم

نوشته اصلی توسط علی ایمانی فر
      1- میکروکنترلر تفاوتش با CPU یا میکروپروسسور توی اینه که میکروکنترلر دارای واحدهای جانبی هم هست مثل IO و ... در واقع میکروکنترلر دارای یک CPU و واحدهای جانبی مثل ورودی خروجی ها و پورتهای سریال و ... هست

2- بهترین گزینه برای تمام پروسسورها و میکروکنترلر ها حتما زبان C/C++ هست و مخصوصا C. آرم هم همینطوره و من تا حالا حتی براش کامپایلر به زبان Basic ندیدم (البته من ندیدم دلیل بر عدم وجود نیست). مثال هم اگه میخای راحت گیر بیاری با Keil کار کن که خیلی مثال داره

3- تفاوت خاصی نداره مثل بقیه میکروها دارای یکسری رجیستر هست و بر اساس دیتاشیت مقدار میگیره و پروگرم هم با پروگرامرهای مخصوص خودش میه و حتی بدون پروگرامر چون دارای USB Device هست

4- معمولا آرم ها دارای USB Device هستند و میشه بدون پروگرامر پروگرمش کرد البته یکم دردسر داره ولی راه راحترش اینه که یک Jlink بخری اون وقت هر آرمی از هر شرکتی رو میتونی باهاش پروگرم کنی

5- دقیقا همین طوره به عنوان مثال هدر بردهای فروشگاه رو ببین از اینجا

6- jtag درواقع یک استانداره که توسط IEEE طراحی شده و با اون میتونی پروسسورها و میکروکنترلر ها رو به برنامه ای که باهاش کد مینویسی متصل کنی و برنامه رو روی میکرو بریزی و یا برنامه رو از روی میکرو (نه داخل کامپیوتر) دیباگ کنی. Jlink هم یه جورایی از شبیه Jtag هست
      -ممنون از این که جواب دادین
      1-یعنی ارم ورودی خروجی IO نداره یا چجوریه؟ مثلا برای اتصال با پورت usb یا lcd گرافیکی باید چیکار کنیم؟
      2-در مورد دات نت میکرو چی میدونین؟ اون چجوریه میشه باهاش راحت کار کرد؟
      2-منطورتون از usb device چیه وقت یک میکرو صفر کیلومتره باید بار اول پروگرم بشسه دیگه! برای بار اول جوری میشه بدون پروگرمر اونو پروگرام کرد؟
      3-من بیشتر میخاهم از هدر برد و پروگرامر اماده استفاده نکنم تا بتونم با همه چیزش اشنا بشم
      -4سری ارم دارای اسم های مختلفی هستند مدل های مختلفی دارن که ادمو گیج میکنه ایا مشخصه دارن یا اسمشون هیچ قاعده و فانونی نداره؟

دیدگاه

به دنیای ARM خوش اومدی :agree:
        از ظاهر سوالهات مشخصه که دنبال یه چیزی می گردی که عینهونه AVR گلابی باشه... باید خدمتت عرض کنم که نــــُــچ!! تو این مبحث از این خبرا نیست. از STK300 و کتابخونه های هلوی بسکام خبری نیست. برد سوراخ دار و بِرِد برد هم تعطیــل. عمراً اگه صبح تا شب و شب تا صبح تو خونه بتونی تنهایی یه سخت افزار درست کنی و بیای به بقیه پُزشو بدی. در مورد این قِسم پردازنده و میکروکنترلر باید مطالعه کنی، تو اینترنت خوب بگردی، دیتاشیت و راهنما و کتابخونه کد پیدا کنی. و همونطور که خوب می دونی دنیا با این قطار به سرعت در حال پیشرویه و هر چه تأمل کنی بیشتر ازش عقب می مونی..
        به نظرم بهتره C/C++ رو هر چه زودتر شروع کنی. یه هدر برد با پروگرامر (از همینایی که تو فروشگاه هست بخری) و برنامه نویسی برای ARM رو قدم به قدم یاد بگیری.
        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
          به دنیای ARM خوش اومدی :agree:
          از ظاهر سوالهات مشخصه که دنبال یه چیزی می گردی که عینهونه AVR گلابی باشه... باید خدمتت عرض کنم که نــــُــچ!! تو این مبحث از این خبرا نیست. از STK300 و کتابخونه های هلوی بسکام خبری نیست. برد سوراخ دار و بِرِد برد هم تعطیــل. عمراً اگه صبح تا شب و شب تا صبح تو خونه بتونی تنهایی یه سخت افزار درست کنی و بیای به بقیه پُزشو بدی. در مورد این قِسم پردازنده و میکروکنترلر باید مطالعه کنی، تو اینترنت خوب بگردی، دیتاشیت و راهنما و کتابخونه کد پیدا کنی. و همونطور که خوب می دونی دنیا با این قطار به سرعت در حال پیشرویه و هر چه تأمل کنی بیشتر ازش عقب می مونی..
          به نظرم بهتره C/C++ رو هر چه زودتر شروع کنی. یه هدر برد با پروگرامر (از همینایی که تو فروشگاه هست بخری) و برنامه نویسی برای ARM رو قدم به قدم یاد بگیری.
          جدی اگه واقعا مشکا داره و سخته کار کردن باهاش تو همین میکرو گلابی بمونم!!!

من سورس کدهاشو نگاه میکردم بعضی قسمت هاش خیلی راحته اما تو قسمت های که با دستورات اسمبلی کار شده من مشکل دارم
          چرا حتما باید از هدر برد استفاده بشه؟
          من دلیلشو نمیدونم!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راهنمائی در مورد شروع کار با ارم !!!چند سوال ساده داشتم

نوشته اصلی توسط zamanyad
            -ممنون از این که جواب دادین
            1-یعنی ارم ورودی خروجی IO نداره یا چجوریه؟ مثلا برای اتصال با پورت usb یا lcd گرافیکی باید چیکار کنیم؟
            2-در مورد دات نت میکرو چی میدونین؟ اون چجوریه میشه باهاش راحت کار کرد؟
            2-منطورتون از usb device چیه وقت یک میکرو صفر کیلومتره باید بار اول پروگرم بشسه دیگه! برای بار اول جوری میشه بدون پروگرمر اونو پروگرام کرد؟
            3-من بیشتر میخاهم از هدر برد و پروگرامر اماده استفاده نکنم تا بتونم با همه چیزش اشنا بشم
            -4سری ارم دارای اسم های مختلفی هستند مدل های مختلفی دارن که ادمو گیج میکنه ایا مشخصه دارن یا اسمشون هیچ قاعده و فانونی نداره؟
            ببین
            1- آرم هم پروسسور داره هم میکروکنترلر در واقع آرم مختص یک شرکت نیست و اکثر شرکت ها (Atmel, NXP, TI, ... ) همه میکروکنترلر و پروسسور با هسته آرم تولید میکنن. اکثر بچه ها با میکرو کنترلر های آرم کار میکنن و بنابراین واحد های جانبی داره از جمله IO و ...
            2- چیزی نمیدونم :mrgreen:
            3- ما یه USB Host داریم (مثل پورت USB کامپیوتر) و یه USB Device داریم (مثل موس و فلش مموری و ...). نه وقتی یه صفر کیلومتر هم بخاد پرئگرم بشه بازم میتونی از USB Device استفاده کنی. برو محصولات فروشگاه که کار خود شرکت هست رو ببین همشون بدون پروگرامر قابل پروگرم کردن هستن
            4- چون شرکتای مختلف تولید میکنن هر کی یه جور اسم میزاره ولی معمولا توی اسم میکرو میزان حافظه فلش میکرو رو قید میکنن
            زندگی یعنی امید و حرکت
            برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zamanyad
              جدی اگه واقعا مشکا داره و سخته کار کردن باهاش تو همین میکرو گلابی بمونم!!!

من سورس کدهاشو نگاه میکردم بعضی قسمت هاش خیلی راحته اما تو قسمت های که با دستورات اسمبلی کار شده من مشکل دارم
              چرا حتما باید از هدر برد استفاده بشه؟
              من دلیلشو نمیدونم!
              درسته که به هلویی بسکام نیست ولی میتونی از کامپایلرهایی مثل Keil استفاده کنی که پشتیبانی خوبی از نظر کتابخونه برای قسمتای مختلف دارن از جمله برای شبکه و مموری MMC/SD و USB و ...
              از هدر برد استفاده میکنن چون آرم ها SMD هستند و دیگه قابل سوار کردن روی برد برد نیستن.
              هدر بردهای فروشگاه پایه های میکرو که لازم هستن رو آوردن توی خروجی و یه مدار ساده که برای راه اندازی قسمتای مختلف هست (از جمله پروگرم کردن با USB و PLL و ...) رو روی برد بسته و شما خیلی راحت میتونی باهاش شروع به کار کنی
              شما حتما لازم نیست اسمبلی کار کنی. من خودم تا حالا برنامه اسمبلی براش ننوشتم

در کل هر چیزی اولش سخته ولی خیلی زود با کار کردن روش برات راحت میشه توصیه میکنم دل از بیسکام بکنی و بیای سراغ ARM
              زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

برای هر نوع میکرو کنترلر بهترین زبان برای نوشتن اپلیکیشن های سیستمی همون اسمبلی است .
                اگر برنامه نویسی رو رانندگی تصور کنی وقتی که با زبان سطح بالامینویسی انگار فقط بلدی دنده چیه و ترمز و فرمان ولی وقتی اسمبلی کار میکنی انگار کاپوت ماشین رو زدی بالا و ...
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

یک توضیح دیگه هم بدم کسی که اسمبلی avr رو خوب بلد باشه برنامه نویسی آرم رو یک هفته ای یاد میگیره .

بقول یکی از برو بچ
                  پ.ن
                  پس در نتیجه اول اسمبلی avr رو یاد بگیر بعد آرمش کاری نداره
                  تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                  داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

من عمدا به تاپیک جواب ندادم چون مطمئن بودم استارتر با جستجو به جواب میرسید. چندین بار صحبت ابتدایی در موردش شده.
                    1-
                    تفاوت میکرو کنترولر و میکرو پروسسور

2- C/C++ بهترینه. ولی واسه .NET شما اگه جستجو میکردی اینو می دیدی:
                    .NET Micro Framework
                    اصلا هم چیز خوبی نیست. فقط ARM رو پشتیبانی میکنه و یه سری نقص ها و مشکل هایی هم داره. مثلا حداقل باید 256 کیلوبایت حافظه فلش و 64 کیلوبایت رم داشته باشید. خب که چی بشه! آخه اینم شد....
                    با همون C شروع کن

3- قطعا با جستجو جوابت رو میگیری

4- روش ها فراوونه! ولی یه J-link بخری خیلی بهتره.

5- بدون لحیم کاری هم میشه. آداپتور هست واسه این کار که فکر کنم جوان داره(متاسفانه فروشگاه خودمون فقط نمونه لحیم کاریش رو داره که البته فکر کنم ارزونتر باشه). چند تا عکس از نمونه های بدون نیاز به لحیم کاری:

6- من مطمئنم با جستجو به نتیجه میرسیدی:
                    Joint Test Action Group

--------------------------------------------------------
                    جوابهای سوالهای دومتون:

1- اگه بحث شما سر سری Cortex-M هستش که شما فرض کنید که یه میکرو شبیه AVR هستش. OK؟
                    پس همشو داره و تازه خیلی چیزای دیگه هم داره. اینجا رو بخونی خیلی خوبه برات:

کاربردهای عملی ARM

2- توی پاسخ های بالایی جواب دادم. فقط بدونید که کامپایلر بسکام واسه ARM هم هست. اگه دوست دارید این لینک رو ببینید:
                    کامپایلر بیسیک برای arm

3- ------

4- چرا، توی اون لینکی که بهتون دادم کامل نمونه های ARM رو توضیح دادم. در مورد محصولات بیس ARM شرکت های دیگه توی دیتاشیتشون دقیقا گفته که سیستم نام گذاری میکروشون چیه. هر حرف از نامشون یه معنی داره.

در آخر باید بهتون بگم که ARM مثل میکروهای بچه بازی 8بیتی AVR نیست. اینجا پیکربندی بیشتره!
                    مثلا توی AVR شما واسه کارکردن با یه پریفرال فقط با ریجستری که داشت فعال میکردین و پیکربندی میکردین. ولی اینجا ما واسه استفاده از پایه ها مثلا دو نوع داریم. یکی GPIO و یکی دیگه هم AFIO
                    شما باید بدونید از کدوم چه موقع استفاده کنید(توی AVR همش یکی بود).

بخاطر همین شما واسه کار کردن با هر پریفرال مثلا SPI :
                    اول: کلاک بهش بدید
                    دوم: پین ها رو براش پیکربندی کنی(بالا گفتم)
                    سوم: حالا پریفرال رو پیکر بندی کنی!
                    شما واسه پیکربندی هر پورت/پین GPIO شما 64 بیت ریجستر(دو تا ریجستر 32 بیت) داری که باید ست کنی چون مثلا AVR فقط حالت tri-state و pull-up رو نداره، درواقع توی ARM اینا رو می بینی(توی سری ST ایناست):
                    1) Input floating
                    2) Input pull-up
                    3) Input-pull-down
                    4) Analog
                    5) Output open-drain
                    6) Output push-pull
                    7) Alternate function push-pull
                    8) Alternate function open-drain

البته شما باید ARM رو شروع کنید. چون من به نظرم نهایتا تا 5 سال دیگه 8بیتیها (AVR مثل) زنده هستن.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : راهنمائی در مورد شروع کار با ارم !!!چند سوال ساده داشتم

نوشته اصلی توسط علی ایمانی فر
                      ببین
                      1- آرم هم پروسسور داره هم میکروکنترلر در واقع آرم مختص یک شرکت نیست و اکثر شرکت ها (Atmel, NXP, TI, ... ) همه میکروکنترلر و پروسسور با هسته آرم تولید میکنن. اکثر بچه ها با میکرو کنترلر های آرم کار میکنن و بنابراین واحد های جانبی داره از جمله IO و ...
                      2- چیزی نمیدونم :mrgreen:
                      3- ما یه USB Host داریم (مثل پورت USB کامپیوتر) و یه USB Device داریم (مثل موس و فلش مموری و ...). نه وقتی یه صفر کیلومتر هم بخاد پرئگرم بشه بازم میتونی از USB Device استفاده کنی. برو محصولات فروشگاه که کار خود شرکت هست رو ببین همشون بدون پروگرامر قابل پروگرم کردن هستن
                      4- چون شرکتای مختلف تولید میکنن هر کی یه جور اسم میزاره ولی معمولا توی اسم میکرو میزان حافظه فلش میکرو رو قید میکنن
                      سلام اقا شما خاب و خوراک ندارین صبح ساعت 6 ج میدین؟؟(شوخی!)
                      ممنون بابت جوابهای خوبتون
                      1-یعنی ما مثل یک دستگاه ارم رو پیکره بندی میکنیم و وصل میکنیم به کامپیوتر و کامپیوتر هم اونو به عنوان یک سخت افزار جدید میشناسه و یک حافظه ای رو در اختیار ما قرار میده تا ما فایل هگز رو توش بریزیم؟
                      یا این که بعد از وصل کردن پورت یو اس بی به کامپیوتر از طریف نرم افزارهای مربوطه فایل رو میفرستیم به حافظه ارم؟

میخاهم بدونم وقتی میگن پروگرم از طریق یو اس بی دقیقا چیکار میکنه!!!

چرا کدهای مربوط به ارم اینقدر پیچیده هستن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                        یک توضیح دیگه هم بدم کسی که اسمبلی avr رو خوب بلد باشه برنامه نویسی آرم رو یک هفته ای یاد میگیره .

بقول یکی از برو بچ
                        پ.ن
                        پس در نتیجه اول اسمبلی avr رو یاد بگیر بعد آرمش کاری نداره
                        اسمبلی بلدم اما نه در حد حرفه ای میتونم کد اسمبلی رو بفهمم که چی به چیه اما تا حالا ننوشتم چون نیاز نداشتم
                        شما فرض کن من اسمبلی بلدم الان باید از کجا شروع کنم؟ در مورد بحث برنامه نویسی میگم ها

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
                          من عمدا به تاپیک جواب ندادم چون مطمئن بودم استارتر با جستجو به جواب میرسید. چندین بار صحبت ابتدایی در موردش شده.
                          1-
                          تفاوت میکرو کنترولر و میکرو پروسسور

2- C/C++ بهترینه. ولی واسه .NET شما اگه جستجو میکردی اینو می دیدی:
                          .NET Micro Framework
                          اصلا هم چیز خوبی نیست. فقط ARM رو پشتیبانی میکنه و یه سری نقص ها و مشکل هایی هم داره. مثلا حداقل باید 256 کیلوبایت حافظه فلش و 64 کیلوبایت رم داشته باشید. خب که چی بشه! آخه اینم شد....
                          با همون C شروع کن

3- قطعا با جستجو جوابت رو میگیری

4- روش ها فراوونه! ولی یه J-link بخری خیلی بهتره.

5- بدون لحیم کاری هم میشه. آداپتور هست واسه این کار که فکر کنم جوان داره(متاسفانه فروشگاه خودمون فقط نمونه لحیم کاریش رو داره که البته فکر کنم ارزونتر باشه). چند تا عکس از نمونه های بدون نیاز به لحیم کاری:

6- من مطمئنم با جستجو به نتیجه میرسیدی:
                          Joint Test Action Group

--------------------------------------------------------
                          جوابهای سوالهای دومتون:

1- اگه بحث شما سر سری Cortex-M هستش که شما فرض کنید که یه میکرو شبیه AVR هستش. OK؟
                          پس همشو داره و تازه خیلی چیزای دیگه هم داره. اینجا رو بخونی خیلی خوبه برات:

کاربردهای عملی ARM

2- توی پاسخ های بالایی جواب دادم. فقط بدونید که کامپایلر بسکام واسه ARM هم هست. اگه دوست دارید این لینک رو ببینید:
                          کامپایلر بیسیک برای arm

3- ------

4- چرا، توی اون لینکی که بهتون دادم کامل نمونه های ARM رو توضیح دادم. در مورد محصولات بیس ARM شرکت های دیگه توی دیتاشیتشون دقیقا گفته که سیستم نام گذاری میکروشون چیه. هر حرف از نامشون یه معنی داره.

در آخر باید بهتون بگم که ARM مثل میکروهای بچه بازی 8بیتی AVR نیست. اینجا پیکربندی بیشتره!
                          مثلا توی AVR شما واسه کارکردن با یه پریفرال فقط با ریجستری که داشت فعال میکردین و پیکربندی میکردین. ولی اینجا ما واسه استفاده از پایه ها مثلا دو نوع داریم. یکی GPIO و یکی دیگه هم AFIO
                          شما باید بدونید از کدوم چه موقع استفاده کنید(توی AVR همش یکی بود).

بخاطر همین شما واسه کار کردن با هر پریفرال مثلا SPI :
                          اول: کلاک بهش بدید
                          دوم: پین ها رو براش پیکربندی کنی(بالا گفتم)
                          سوم: حالا پریفرال رو پیکر بندی کنی!
                          شما واسه پیکربندی هر پورت/پین GPIO شما 64 بیت ریجستر(دو تا ریجستر 32 بیت) داری که باید ست کنی چون مثلا AVR فقط حالت tri-state و pull-up رو نداره، درواقع توی ARM اینا رو می بینی(توی سری ST ایناست):
                          1) Input floating
                          2) Input pull-up
                          3) Input-pull-down
                          4) Analog
                          5) Output open-drain
                          6) Output push-pull
                          7) Alternate function push-pull
                          8) Alternate function open-drain

البته شما باید ARM رو شروع کنید. چون من به نظرم نهایتا تا 5 سال دیگه 8بیتیها (AVR مثل) زنده هستن.
                          بابا چرا میزنی بچه رو!!!
                          سوال پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب است!
                          شما که اینقدر سنگ این ارم رو به سینه میزنی بیا همین سورس کد ها رو برامون تفسیر کن
                          اخه اینها که دیگه جزو زبان سی نیستن که
                          پس باید از کجا اینها رو یاد بگیریم ایا منبعی هست؟
                          من یک برنامه نوشتم برای ارتباط با یک ماژول ارتباطی با بسکام
                          برای تبدیل کردن این سورس ها راهکاری هست یا باید دستی بنویسم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zamanyad
                            بابا چرا میزنی بچه رو!!!
                            سوال پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب است!
                            شما که اینقدر سنگ این ارم رو به سینه میزنی بیا همین سورس کد ها رو برامون تفسیر کن
                            اخه اینها که دیگه جزو زبان سی نیستن که
                            پس باید از کجا اینها رو یاد بگیریم ایا منبعی هست؟
                            من یک برنامه نوشتم برای ارتباط با یک ماژول ارتباطی با بسکام
                            برای تبدیل کردن این سورس ها راهکاری هست یا باید دستی بنویسم؟
                            نمی زنیم! پرسیدن هم اصلا عیب نیست(اتفاقا هر سوالی داشتی باید به جواب برسی ولی قبلش جستجو بکن، خودت خسته نمیشی اینقده بنویسی؟ تازه باید صبر کنی تا یه نفر هم بیاد و جواب بده). ولی مسئولای فروم تدابیر و برنامه هایی ریختن که می خوان از تکرار و Spam جلوگیری کنن. بخاطر این گفتم.
                            شما الان مشکلت چیه؟
                            منبع چی رو می خوای؟
                            اول بهتره بری و C رو یاد بگیری. اینجوری بهتره. نگران نباش. میکرو که می خری همش کدنویسیه! دقیقا بیشتر بچه ها توی همین کدنویسی می لنگن!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
                              نمی زنیم! پرسیدن هم اصلا عیب نیست(اتفاقا هر سوالی داشتی باید به جواب برسی ولی قبلش جستجو بکن، خودت خسته نمیشی اینقده بنویسی؟ تازه باید صبر کنی تا یه نفر هم بیاد و جواب بده). ولی مسئولای فروم تدابیر و برنامه هایی ریختن که می خوان از تکرار و Spam جلوگیری کنن. بخاطر این گفتم.
                              شما الان مشکلت چیه؟
                              منبع چی رو می خوای؟
                              اول بهتره بری و C رو یاد بگیری. اینجوری بهتره. نگران نباش. میکرو که می خری همش کدنویسیه! دقیقا بیشتر بچه ها توی همین کدنویسی می لنگن!
                              مشکل من اینه که سی بلدم اما بعضی از دستورات مربوط به اتصال و تنظیمات ریجیستری و ورودی خروجی رو نمیدونم

مثلا تو avr شما میخاستی یک ال سی دی رو وصل بکنی
                              میومدیم پایه ها رو مشخص میکردیم که ورودی هستن یا خروجی بعد تو برنامه مینوشتیم که ما از فلان پایه ها برای ورودی یا خروجی و اتصال به فلان پایه های ال سی دی استفاده کردیم
                              الان تو ارم برای مثال برای اتصال ال سی دی 2*16 باید چیکار کنیم؟
                              لطفا برای مثال کدشو اینجا بیارین و شرح بدین تا بفهمیم
                              ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X