اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقایسه arm و dspic

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقایسه arm و dspic

با سلام به همه دوستان؛ چطور میشه سرعت میکروهای Arm رو با dspic مقایسه کرد؟ من برای کار پردازش سیگنال میخوام بین این دو تا انتخاب کنم. از طرفی dspic موتور پردازش سیگنال سخت افزاری داره اما پردازنده اون RISC شانزده بیتی هست و کلاکش تا 140MHz میره که تو این کلاک طبق اطلاعات سایت مایکروچیپ 70MIPS پردازش داره از طرف دیگه arm ها RISC و 32 بیتی (دو برابر dspic) هستند و برای دستورات معمولی تقریبا برابرِ کلاکشون MIPS دارن اما موتور DSP ندارند. حالا بین این دو پردازنده برای کار پردازش سیگنال چطور میشه مقایسه کرد؟؟ لطفا اگه کسی تجربه کار با این میکرو ها رو داره کمک کنه. با تشکر

پاسخ : مقایسه arm و dspic

نوشته اصلی توسط m.reza99
    با سلام به همه دوستان؛ چطور میشه سرعت میکروهای Arm رو با dspic مقایسه کرد؟ من برای کار پردازش سیگنال میخوام بین این دو تا انتخاب کنم. از طرفی dspic موتور پردازش سیگنال سخت افزاری داره اما پردازنده اون RISC شانزده بیتی هست و کلاکش تا 140MHz میره که تو این کلاک طبق اطلاعات سایت مایکروچیپ 70MIPS پردازش داره از طرف دیگه arm ها RISC و 32 بیتی (دو برابر dspic) هستند و برای دستورات معمولی تقریبا برابرِ کلاکشون MIPS دارن اما موتور DSP ندارند. حالا بین این دو پردازنده برای کار پردازش سیگنال چطور میشه مقایسه کرد؟؟ لطفا اگه کسی تجربه کار با این میکرو ها رو داره کمک کنه. با تشکر
    برای پردازش سیگنال بهتره از DSP و dspic استفاده کنی چون اینا مخصوص پردازش سیگنال هستن و خیلی از دستورات رو به صورت سخت افزاری دارن.
    زندگی یعنی امید و حرکت
    کارهایتان را آغاز کنید، توانایی انجام دادنش را بدست خواهید آورد
    سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند در پیام خصوصی جواب داده نمی شود.
    برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.
    به دلیل کار بر روی پایاننامه و دفاع، مدتی نیستم!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مقایسه arm و dspic

نوشته اصلی توسط علی ایمانی فر
      برای پردازش سیگنال بهتره از DSP و dspic استفاده کنی چون اینا مخصوص پردازش سیگنال هستن و خیلی از دستورات رو به صورت سخت افزاری دارن.
      کورتکس R دقیقا برای همین ساخته شده است و بهترین جایگزین برای DSPIC است

سه شماره

Cortex-R4
      Cortex-R5
      Cortex-R7

همچنین Cortex-M4 دارای این قابلیت است و بهتر از DSPIC است.
      اما Cortex-M4 به پای Cortex-R نمی رسد

دقت شود Cortex-M3 و قدیمی تر دارای این قابلیت نیستند
      هرکه را اسرار حق آموختند
      مهر کردند و دهانش دوختند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندسی رباتیک

سه شماره

Cortex-R4
        Cortex-R5
        Cortex-R7

هر چی باشن به DSP نخواهند رسید. پردازنده های شرکت تگزاس در هر شاخه ای خانواده داره و میتونی سنگین ترین پردازش ها رو باهاشون کنی
        حتی برای کارهای نظامی و فضایی و محیطهای با دمای خیلی بالا و ... هم به صورت مخصوص DSP طراحی کرده
        سرعت Fixed-Point هاش تا 1.2 گیگا هرتز میره. و البته خیلی از دستورات رو به صورت سخت افزاری داره که خودش یک ویژگی معرکه هست
        زندگی یعنی امید و حرکت
        کارهایتان را آغاز کنید، توانایی انجام دادنش را بدست خواهید آورد
        سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند در پیام خصوصی جواب داده نمی شود.
        برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.
        به دلیل کار بر روی پایاننامه و دفاع، مدتی نیستم!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : مقایسه arm و dspic

هر چی باشن به DSP نخواهند رسید. پردازنده های شرکت تگزاس در هر شاخه ای خانواده داره و میتونی سنگین ترین پردازش ها رو باهاشون کنی
          حتی برای کارهای نظامی و فضایی و محیطهای با دمای خیلی بالا و ... هم به صورت مخصوص DSP طراحی کرده
          سرعت Fixed-Point هاش تا 1.2 گیگا هرتز میره. و البته خیلی از دستورات رو به صورت سخت افزاری داره که خودش یک ویژگی معرکه هست
          مهندس حرفت کاملا درسته ، منم اول میخواستم از DSP های ti استفاده کنم ولی کار کردن باهاش واقعا زمان زیادی میخواد تا یه پروژه انجام بشه ساختارش معماریش هم CISC هست و همه دستورات یک اندازه ندارند و فقط تنظیم حافظه RAM توش کلی زمان بردار و یه مقدار تجربی هست. از طرف دیگه document های ti پراکنده هست و کاربرهاش خاص و محدودند و به خاطر همین دلایل بیخیالش شدم.

دیدگاه

سه شماره

Cortex-R4
            Cortex-R5
            Cortex-R7

مهندس این سری cortex-R یا cortex-M به صورت سخت افزاری هم دستورات پایه DSP مانند MAC رو انجام میدن یا فقط یه پردازنده با سرعت بالاست؟ در محیط نویزی مقاوم هستند؟ با تشکر

دیدگاه

Cortex-R واسه سیستم ریل-تایم هستش. مگه DSP دارن؟ سرعتشون بالا هست ولی نمی دونم DSP داره یا نه.
              بعضی از Cortex-M4ها DSP داخلی دارن. اگه قرار باشه با dsPIC کار بشه در کل من فکر میکنم بهتره با این سری Cortex-M4 کار بکنید که خودشون DSP داخلی دارن. ولی موضوعی که قابل تامل هستش اینه که شما کارتون چی باشه! شاید کار شما با یه Cortex-M3 ساده هم قابل انجام باشه!
              می خوایید بگید که چیا دارین و چیکار می خوایین بکنید تا هر چقدر سوادمون برسه بهتون کمک کنیم(بهترین گزینه مهمه). با توجه به آشنایی که از جناب ایمانی فر سراغ دارم ایشون خیلی راحت و عالی می تونن کمکتون کنن. خدا ایشون رو حفظ کنه واسه ما که واقعا نعمتی واسه ما هستن(حداقل واسه من).

دیدگاه

DSP دیجیتال سیگنال پروسسور
                DSC دیجیتال سیگنال کنترلر

فرق این دو مثل تفاوت میکروکنترلر و میکروپروسسور است

CPU واحد پرداش مرکزی
                MCU واحد میکرو کنترلر

الان CPU وجود دارد که 4 گیگا هرتز است. آیا همچین میکروکنترلری هم هست؟
                به گفته شما کسی نباید به سمت میکروکنترلر برود

دلیلی وجود دارد که کسی به جای CPU از MCU استفاده می کند. به همان دلیل افرادی به جای DSP از DSC استفاده می کنند.

Cortex-R دیجیتال سیگنال کنترلر است
                Cortex-M میکرو کنترلر است
                Cortex-A میکروپروسسور است

نوشته اصلی توسط m.reza99
                مهندس این سری cortex-R یا cortex-M به صورت سخت افزاری هم دستورات پایه DSP مانند MAC رو انجام میدن یا فقط یه پردازنده با سرعت بالاست؟ در محیط نویزی مقاوم هستند؟ با تشکر
                cortex-M0 و cortex-M1 و cortex-M2 و cortex-M3 این قابلیت را ندارند

cortex-M4

طبق سایت زیر این قابلیت را دارد
                NXP Semiconductors
                http://www.nxp.com/products/microcontrollers/cortex_m4/#overview

Cortex-R4

طبق سایت زیر این قابلیت را دارد
                Texas Instruments
                http://www.ti.com/tool/hercules-dsplib
                هرکه را اسرار حق آموختند
                مهر کردند و دهانش دوختند

دیدگاه

با تشکر از آقای روح الامین؛ بله واقعا آقای ایمانی فر نعمتی برای همه ما هستند. همچنین تشکر فراوان از آقای "مهندسی رباتیک" کار من یک الگوریتم کنترلی هست که به پردازش بالایی نیاز داره اما خودمم نمیدونم چقدر چون الان فقط تو متلب شبیه سازی شده و نمیدونم وقتی c بشه چقدر حجم میگیره. خب این پردازش بالا باید با یه میکروکنترلر(پروسسور) سرعت بالا انجام بشه و بهتر اینه که بعضی از دستورها مثل ضرب دو عدد بزرگ به صورت سخت افزاری انجام بشه این موضوع رو DSP های ti دارن ولی اون قدری که من مطالعه کردم کارکردن باهاش زمانبر هست و منابع یکپارچه ای نداره. بنابراین میمونه dsPIC و ARM. سری dspic سخت افزاری بعضی دستورها رو انجام میدن ولی فرکانس و MIPS پایینی دارند (سری جدیدش که 33E هست حداکثر 70MIPS) از طرف دیگه arm ها کلاک و MIPS بالایی دارن ولی من تا حالا فکر میکردم که سخت افزار DSP اصلا ندارن و فقط یه پردازنده سرعت بالاست و بین این دو trade off باید کرد. ولی الان با پست آقای "مهندسی رباتیک" متوجه شدم که arm هم موتور DSP داره. اگه ARM ها هم موتور DSP سخت افزاری داشته باشند که arm به نظر گزینه مناسبتری میاد. لطفا اگه کسی از موتور dsp در arm اطلاعاتی داره کمک کنه. همچنین عملکرد arm در محیط نویزی به نظر شما چطوره؟؟ نظر شما برام مهمه با تشکر.

دیدگاه

Cortex-R دیجیتال سیگنال کنترلر است
                    Cortex-M میکرو کنترلر است
                    Cortex-A میکروپروسسور است
                    اولا تا جایی که من می دونم Cortex-R هم یه SOC هستش(یا اصلا بگیم یه MCU) مثل Cortex-Mها فقط یه سری تغییرات خاص داره که واسه کارهای ریل تایم مناسبه. مثلا بعضی دستوراتش سریعتر هستن نسبتا به مثلا M3 . یا مثلا توان کمتری مصرف میکنن و پاسخدهی خوبتری واسه وقفه ها دارن. این دیجیتال سیگنال کنترلر رو از کجا آوردین خدا میدونه!
                    دوما اینجا ایرانه! یعنی کشوری که ممکنه هرچی بگردی ولی بازم به Cortex-R نرسی! :biggrin:
                    سوما من گفتم که صبر کنیم تا ببینیم این رفیقمون می خواد چیکار کنه!
                    چهارما اینقده جلو غریبه کل کل نکنید، پاک آبرومونو بردید! :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m.reza99
                      با تشکر از آقای روح الامین؛ بله واقعا آقای ایمانی فر نعمتی برای همه ما هستند. همچنین تشکر فراوان از آقای "مهندسی رباتیک" کار من یک الگوریتم کنترلی هست که به پردازش بالایی نیاز داره اما خودمم نمیدونم چقدر چون الان فقط تو متلب شبیه سازی شده و نمیدونم وقتی c بشه چقدر حجم میگیره. خب این پردازش بالا باید با یه میکروکنترلر(پروسسور) سرعت بالا انجام بشه و بهتر اینه که بعضی از دستورها مثل ضرب دو عدد بزرگ به صورت سخت افزاری انجام بشه این موضوع رو DSP های ti دارن ولی اون قدری که من مطالعه کردم کارکردن باهاش زمانبر هست و منابع یکپارچه ای نداره. بنابراین میمونه dsPIC و ARM. سری dspic سخت افزاری بعضی دستورها رو انجام میدن ولی فرکانس و MIPS پایینی دارند (سری جدیدش که 33E هست حداکثر 70MIPS) از طرف دیگه arm ها کلاک و MIPS بالایی دارن ولی من تا حالا فکر میکردم که سخت افزار DSP اصلا ندارن و فقط یه پردازنده سرعت بالاست و بین این دو trade off باید کرد. ولی الان با پست آقای "مهندسی رباتیک" متوجه شدم که arm هم موتور DSP داره. اگه ARM ها هم موتور DSP سخت افزاری داشته باشند که arm به نظر گزینه مناسبتری میاد. لطفا اگه کسی از موتور dsp در arm اطلاعاتی داره کمک کنه. همچنین عملکرد arm در محیط نویزی به نظر شما چطوره؟؟ نظر شما برام مهمه با تشکر.
                      چه نظری به شما بدیم در حالی که پردازنده ها و میکروهای ARM رو شرکت های متنوعی تولید میکنن. ولی خوب با توجه به شرکت و وضعیت کشور محصولات ST و NXP خوبن.
                      در مورد انتخاب شما باید دقیقا ته و توی همه چیز رو در بیارین تا بتونید گزینه مناسبو انتخاب کنید. واقعا یهو دیدید که بایستی برید سراغ DSPها یا حتی FPGAها!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
                        چه نظری به شما بدیم در حالی که پردازنده ها و میکروهای ARM رو شرکت های متنوعی تولید میکنن. ولی خوب با توجه به شرکت و وضعیت کشور محصولات ST و NXP خوبن.
                        در مورد انتخاب شما باید دقیقا ته و توی همه چیز رو در بیارین تا بتونید گزینه مناسبو انتخاب کنید. واقعا یهو دیدید که بایستی برید سراغ DSPها یا حتی FPGAها!
                        مسئله ای که هست اینه که علاوه بر کارایی خب بهتره کار زودتر انجام بشه. استفاده از میکرو و ادوات جانبی اون هم به همین دلیله. هرچند ip core های زیادی برای fpga نوشتن ولی اگه یه قسمت از کار گیر کنه زیاد زمان میبره. DSP هم هرچند زبان c داره اما همونطور که گفتم راه اندازی قسمت های مختلف اون زیاد زمان میبره(راستش یه کم از DSP های ti ترسیدم!) بنابر این همون بهتره که ترجیحا با میکروکنترلر/پروسسور استفاده کنم. کسی با این موتور dsp در cortex-M کار کرده؟؟ تو محیط نویزی و در فرکانس بالا میشه ازش جواب گرفت؟؟ :rolleyes: با تشکر

دیدگاه

سلام
                          در مورد سوال اصلی، به نظر من میکروکنترلرهای ARM از dsPICها سرعت پردازش بالاتری دارند.
                          الآن STM سری Cortex-M4 واحد محاسبه اعشاری و دستورالعملهای پردازش سیگنال رو یکجا داره، قیمتش هم مناسبه، برد سخت افزاریش هم هست، دردسر هم نداره. LPC هم سری Cortex-M4 داره. من باهاش کار کردم و همه این تفاصیل رو داره.
                          بجز اون، Cortex-M3 هم برای پردازش سیگنال مناسبه. من با LPC1768-69 کار کردم و واقعاً سرعت پردازششون عالیه. کتابخونه های DSP هم که براشون موجوده (FFT و فیلتر دیجیتال و غیره).

با توجه به امکانات موجود در ایران به نظرم بهترین گزینه برای پردازش سیگنال DSPهای سری 2000 هست که داخلش حافظه فلش و RAM داره. بعدش، میکروکنترلرهای ARM (همین LPC و STM که دوستان هم اشاره کردند) و در آخر dsPIC.
                          البته حرف دوستان صادقه که Cortex-R و Cortex-A و DSPهای جدید ti (مثلاً سری 5000 و 6000 و OMAP و اینا) خیلی خفنه و از این حرفا. ولی سخت افزار این پردازنده ها واقعاً دنگ و فنگ زیاد داره. کمتر کسی تو ایران از پسش برمیاد. نرم افزار نویسی برای اونها هم به همچنین.
                          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X