اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نمونه برداری از سیگنال ولتاژ پایین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نمونه برداری از سیگنال ولتاژ پایین

سلام دوستان
    در یک پروژه باید یک سیگنال زیر 200 میکرو ولت پایین گذر 1 کیلو هرتز را ازش نمونه برداری کنم. به دلیل ولتاژ خیلی پایین با یک تقویت کننده عادی به نظرم نمیشه نمونه برداری کرد. به نظرتون چه مدار یا تکنیکی باید به کار ببرم؟

اضافه شده در تاریخ :
    هیچ کس نمیدونه؟ :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
    آنکس که بداند و بداند که بداند /، اسب شرف از گنبد گردون بجهاند
    آنکس که بداند و نداند که بداند / ، بيدارش نماييد که بسي خفته نماند
    آنکس که نداند و بداند که نداند / ، لنگان خرک خويش به مقصد برساند
    آنکس که نداند و نداند که نداند / ، در جهل مرکب ابدالدهر بماند

پاسخ : نمونه برداری از سیگنال ولتاژ پایین

با سلام
    در این که باید تقویت بشه شکی نیست. بخاطر دامنه پائینش بهتره از تقویت کننده های دیفرانسیلی ابزار دقیق که مقاومت ورودی بالا دارن استفاده کنین. یه نمونه پر کاربردش آی سی ad620 هست. البته اگه سیگنال AC هست حتما باید به حاصلضرب بهره در پهنای باند هم توجه کنین و از تقویت کننده ای با پهنای باند بالا استفاده کنین. چون گین باید بالا باشه و پهنای باند کل مدارو میاره پائین.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
      با سلام
      در این که باید تقویت بشه شکی نیست. بخاطر دامنه پائینش بهتره از تقویت کننده های دیفرانسیلی ابزار دقیق که مقاومت ورودی بالا دارن استفاده کنین. یه نمونه پر کاربردش آی سی ad620 هست. البته اگه سیگنال AC هست حتما باید به حاصلضرب بهره در پهنای باند هم توجه کنین و از تقویت کننده ای با پهنای باند بالا استفاده کنین. چون گین باید بالا باشه و پهنای باند کل مدارو میاره پائین.
      سلام
      مرسی در مورد تقویت کننده.
      1-میتونم از دو طبقه از این تقویت کننده استفاده کنم؟چون تو دیتا شیت زده 1 تا 1000 گین داره.
      2-برای نمونه برداری از چه نوع adc استفاده کنم؟adc خود میکرو کنترلر ها خوبه؟
      3-در مورد ناچ فیلتر هم اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشم در اختیارم قرار بدین.
      4-این سیگنال را میخواهم احتمالا به یک spartan 3 بدم. به نظرتون مشکلی ایجاده نمیشه به خاطر فرکانس بالای مدار؟یا بهتره برای پردازش از خود همون میکرو کنترلر استفاده کنم؟

دیدگاه

دوست عزیز، بهتره پله پله برین جلو.

اول تقویت کننده رو ببندین و به نتیجه مطلوب برسین و بعدش برین سراغ بخش بعدی. تعداد طبقات آمپلی فایر قابل افزایش هست. ولی قطعات دیگه ای هم هست مثل ina125 که اول بهتره اونا رو هم از نظر پهنای باند و گین بررسی کنین.

در مورد adc بستگی به سرعت و دقت مورد نیازتون داره. اگه سرعت خیلی بالا و دقت بیشتر از 12 بیت نخواین، من همون میکرو رو ترجیح میدم. چون از لحاظ هزینه، راه اندازی، ولتاژ رفرنس داخلی و حتی دقت امتحان خوبی داده.

ناچ فیلتر یا ناخ فیلتر دقیقا بر عکس فیلتر band pass هست. یعنی یه باند رو حذف میکنه و بقیه رو عبور میده.

در صورت استفاده از fpga باید حتما از adc خارجی استفاده کنین. هردوی این قطعات هزینه تون رو بالا میبرن. فقط در صورتیکه میکرو به سرعت مورد نیازتون جواب نده اینکارو بکنین. مهمترین نقطه قوت یه طرح بعد از عملکرد مطلوب، بحث هزینه تمام شده هست.

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون.
          من میخوام این سیگنال رو ازش یه fft بگیرم و روی lcd نشون بدم. برای این کار میخوام از برد رزبریپای 2 استفاده کنم منتها adc نداره. برای fft هم نمیدونم از خود بورد استفاده کنم یا از fpga . فرکانس کاریم زیر 2 کیلوهرتز هستش. به نظرتون چیکار کنم. پیشنهاده بهتری دارین؟

دیدگاه

هر سخت افزاری که جواب بده قطعا مناسبه.
            ولی من برای اینکار من استفاده از میکرو های آرم مثل STM32F407 رو ترجیح میدم. علتش هم دارا بودن ADC داخلی و سرعت و قیمت مناسبه.

دیدگاه

برای این تراشه بوردی رو معرفی میکنید؟ این بورد لینوکس داشته باشه خیلی بهتره.

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=106908.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X