اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انجام برنامه‌ریزی آی‌سی 93C46 و میکروکنترلر PIC16C72A-04/SP‎‎؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انجام برنامه‌ریزی آی‌سی 93C46 و میکروکنترلر PIC16C72A-04/SP‎‎؟

سلام

من یک برد دارم که احتمالاً آی‌سی 93C46 آن یا میکروکنترلر PIC16C72A-04/SP آن یا هردوی آنها نیاز به تعویض دارند. بعد از تعویض ممکن است نیاز به برنامه‌ریزی داشته باشند.

آیا در میان شما اعضای انـجـمـن های تـخــصـصی ECA دوستی هست که قبول زحمت کند و برنامه‌ریزی آنها را در قبال حق‌الزحمه انجام دهد؟

یا

آیا در تهران کسی را که آنها را برنامه‌ریزی کند سراغ دارید؟
    جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۱۹:۲۰ ۱۴۰۱/۱۲/۱۰.

پاسخ : انجام برنامه‌ریزی آی‌سی 93C46 و میکروکنترلر PIC16C72A-04/SP‎‎؟

نوشته اصلی توسط Tanha7 نمایش پست ها
    سلام

من یک برد دارم که احتمالاً آی‌سی 93C46 آن یا میکروکنترلر PIC16C72A-04/SP آن یا هردوی آنها نیاز به تعویض دارند. بعد از تعویض ممکن است نیاز به برنامه‌ریزی داشته باشند.

آیا در میان شما اعضای انـجـمـن های تـخــصـصی ECA دوستی هست که قبول زحمت کند و برنامه‌ریزی آنها را در قبال حق‌الزحمه انجام دهد؟

یا

آیا در تهران کسی را که آنها برنامه‌ریزی کند سراغ دارید؟
    سلام بعد از تعویض قطعه میکرو که میکروی جدید حتما احتیاج به برنامه ریزی داره شما فایل HEX مربوط به میکرو رو دارین یا باید از اول برنامه نویسی بشه ؟
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

با درود
      آی سی AT93C46 یک EEPROM سریال 1Kb محصول کمپانی ATMEL می باشد
      میتواند جاوی مقادیر اولیه باشد و نیاز به پروگرم کردن داشته باشد .. ولی معمولا توسط خود میکرو کنترلر مورد استفاده قرار میگیرد .. در واقع دیتا های که نیاز به حفظ اطلاعات در زمان خاموشی دستگاه دارند .. در خود حفظ میکند

ایسی دوم یک میکرو کنترلر است که حاوی برنامه است و معمولا ما به برنامه این میکرو کنترلر ها دسترسی نداریم و قسمت سری هر مدار یا برد الکترونیکی را شامل میشوند
      شما میتوانید از مدار یک دستگاه استفاده کنید و مدار ان را شبیه سازی کنید .. ولی به برنامه میکروکنترلر دسترسی ندارید و نخواهید داشت
      معمولا از برنامه داخل میکرو کنترلر ها حفاظت میشود

اگر به برنامه این میکروکنترلر دسترسی بود میشد برنامه را توسط پروگرمر های مخصوص این ایسی دوباره برنامه ریزی کرد

البته شاید میکرو کنترلر سالم باشد و شاید هم سوخته باشد
      ولتاز اضافه در تغذیه این ایسی ها میتواند باعث سوختن این ایسی شود

شما اگر احساس میکنید میکرو کنترلر سالم است میتوانید اقدام به تعویض ایسی حافظه کنید
      خود میکرو میتواند به حالت پیش فرض کارخانه اقدام به برنامه ریزی ایسی حافظه کند

در غیر این صورت برد شما بریک محسوب میشود .. یعنی دیگر قابل استفاده نیست
      موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
        با درود
        میتواند جاوی مقادیر اولیه باشد و نیاز به پروگرم کردن داشته باشد .. ولی معمولا توسط خود میکرو کنترلر مورد استفاده قرار میگیرد .. در واقع دیتا های که نیاز به حفظ اطلاعات در زمان خاموشی دستگاه دارند .. در خود حفظ میکند

ایسی دوم یک میکرو کنترلر است که حاوی برنامه است و معمولا ما به برنامه این میکرو کنترلر ها دسترسی نداریم و قسمت سری هر مدار یا برد الکترونیکی را شامل میشوند
        شما میتوانید از مدار یک دستگاه استفاده کنید و مدار ان را شبیه سازی کنید .. ولی به برنامه میکروکنترلر دسترسی ندارید و نخواهید داشت

اگر به برنامه این میکروکنترلر دسترسی بود میشد برنامه را توسط پروگرمر های مخصوص این ایسی دوباره برنامه ریزی کرد

شما اگر احساس میکنید میکرو کنترلر سالم است میتوانید اقدام به تعویض ایسی حافظه کنید

موفق باشید
        خیلی ممنون از توضیح تکمیلی که گفتین غیر از خود میکرو حافظه هم باید معلوم باشه که دارای چه اطلاعاتی هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
          خیلی ممنون از توضیح تکمیلی که گفتین غیر از خود میکرو حافظه هم باید معلوم باشه که دارای چه اطلاعاتی هست
          با درود
          معمولا ایسی حافظه به عنوان کمکی حافظه میکرو مورد استفاده قرار میگیره
          و وقتی اولین بار اقدام به روشن کردن دستگاه کنیم .. میکرو اطلاعات داخل حافظه کمکی رو چک میکنه و مقادیر میسنجه و اگر حافظه خام باشه و لازم باشه مقدار دهی بشه .. اونو مقدار دهی اولیه میکنه
          البته به برنامه نویس و اهدافش هم مربوط
          اگر برنامه نویس از این حافظه کمکی استفاده ای برای حفاظت برنامه میکرو کرده باشه کار سخت میشه

صحبت شما درسته دوست عزیز
          ولی در کل ما از این حافظه ها به صورت خام استفاده میکنیم
          البته من خودم هیچوقت ازشون استفاده نکردم و از حافظه ای ای پروم خود میکرو استفاده کردم
          ولی برخی مواقع شاید لازم باشه بخاطر حجم دیتای مورد حفاظت نیاز به استفاده از همچین حافظه های خارجی کنیم

دیدگاه

با درود
            معمولا ایسی حافظه به عنوان کمکی حافظه میکرو مورد استفاده قرار میگیره
            و وقتی اولین بار اقدام به روشن کردن دستگاه کنیم .. میکرو اطلاعات داخل حافظه کمکی رو چک میکنه و مقادیر میسنجه و اگر حافظه خام باشه و لازم باشه مقدار دهی بشه .. اونو مقدار دهی اولیه میکنه
            البته به برنامه نویس و اهدافش هم مربوط
            اگر برنامه نویس از این حافظه کمکی استفاده ای برای حفاظت برنامه میکرو کرده باشه کار سخت میشه

صحبت شما درسته دوست عزیز
            ولی در کل ما از این حافظه ها به صورت خام استفاده میکنیم
            البته من خودم هیچوقت ازشون استفاده نکردم و از حافظه ای ای پروم خود میکرو استفاده کردم
            ولی برخی مواقع شاید لازم باشه بخاطر حجم دیتای مورد حفاظت نیاز به استفاده از همچین حافظه های خارجی کنیم
            سلام من از این eeprom ها استفاده کردم منظورم به عنوان مثال این بود که فرض یک عددی در اون ذخیره شده باشه و در شروع برنامه لازم به فراخوانی باشه وقتی از eeprom جدید استفاده کنی
            خوب معلومه که خالی هست باید این گونه اطلاعات رو داشت تا به مشکل بر نخورد که البته من و شما از جزییات این مدار که استارتر تاپیک مطرح کرده اطلاعاتی نداریم

دیدگاه

سلام من از این eeprom ها استفاده کردم منظورم به عنوان مثال این بود که فرض یک عددی در اون ذخیره شده باشه و در شروع برنامه لازم به فراخوانی باشه وقتی از eeprom جدید استفاده کنی
              خوب معلومه که خالی هست باید این گونه اطلاعات رو داشت تا به مشکل بر نخورد که البته من و شما از جزییات این مدار که استارتر تاپیک مطرح کرده اطلاعاتی نداریم
              بله بستگی به برنامه نویس داره

ایشون اول باید از سلامت میکرو اطلاع پیدا کنه
              اگر میکرو سالم بود به عنوان تیری در تاریکی اقدام به تعویض ایسی حافظه کنه
              اگر میکرو سوخته باشه دیگه ارزش تعمیر نداره این دستگاه ..
              و تازه امکان داره تیر ما در تاریکی هم به هدف نخوره

البته اراده این دوستمون و صبر و حوصله ایشون ستودنی هست

دیدگاه

سلام بعد از تعویض قطعه میکرو که میکروی جدید حتما احتیاج به برنامه ریزی داره شما فایل HEX مربوط به میکرو رو دارین یا باید از اول برنامه نویسی بشه ؟
                خیر، فایل HEX ندارم.

دیدگاه

خیر، فایل HEX ندارم.
                  خوب با توجه به سوالی که در بالا مطرح کردین و احتمال خرابی دادین اول از
                  ایراد قطعات اطمینان پیدا کنید و بعد باید شرح عملکرد مدارتون رو با جزییات
                  مطرح کنید تا شاید دوستان بتونن کمک کنن
                  جدیدترین ویرایش توسط خلبان; ۱۹:۳۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۰.

دیدگاه

با درود

موفق باشید
                    1. برای روشن شدن ذهنم می‌پرسم: آیا برنامه‌ی هر میکروکنترلر PIC16C72A-04/SP با میکروکنترلر PIC16C72A-04/SP دیگر فرق می‌کند؟

2. گفتید «معمولا ما به برنامه این میکرو کنترلر ها دسترسی نداریم». آیا در مواردی دسترسی هست؟ در چه مواردی؟ مورد من، از کدام دسته است؟

3. گفتید «اگر احساس میکنید میکرو کنترلر سالم است...». احساس یا حدسی در این باره ندارم. وضعیت دستگاه و نیز برد پنل آن را که دربردارنده‌ی این دو آی‌سی است در موضوع https://www.eca.ir/forums/thread91526-19.html شرح داده‌ام. بر اساس این شرح، چه حدسی می‌توان زد؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

خوب با توجه به سوالی که در بالا مطرح کردین و احتمال خرابی دادین اول از
                    ایراد قطعات اطمینان پیدا کنید و بعد باید شرح عملکرد مدارتون رو با جزییات
                    مطرح کنید تا شاید دوستان بتونن کمک کنن
                    شرح وضعیت برد پنل که دربردارنده‌ی این دو آی‌سی است، و نیز دستگاهی که دربردارنده‌ی این برد است، به‌تفصیل در موضوع https://www.eca.ir/forums/thread91526-19.html آمده است. هر پرسش دیگری هم باشد مشتاقانه پاسخ خواهم داد.

البته من و شما از جزییات این مدار که استارتر تاپیک مطرح کرده اطلاعاتی نداریم
                    جزئیات مدار را در موضوع https://www.eca.ir/forums/thread91526-19.html شرح داده‌ام. در این موضوع، برد پنل همان بردی است که حاوی دو آی‌سی مذکور است.

ایشون اول باید از سلامت میکرو اطلاع پیدا کنه
                    همان‌گونه که عرض کردم، میکرو در برد پنل دستگاه مورد بحث در موضوع https://www.eca.ir/forums/thread91526-19.html قرار دارد.

چگونه می‌توان از سلامت این میکرو اطلاع پیدا کرد؟

دیدگاه

1. برای روشن شدن ذهنم می‌پرسم: آیا برنامه‌ی هر میکروکنترلر PIC16C72A-04/SP با میکروکنترلر PIC16C72A-04/SP دیگر فرق می‌کند؟

2. گفتید «معمولا ما به برنامه این میکرو کنترلر ها دسترسی نداریم». آیا در مواردی دسترسی هست؟ در چه مواردی؟ مورد من، از کدام دسته است؟

3. گفتید «اگر احساس میکنید میکرو کنترلر سالم است...». احساس یا حدسی در این باره ندارم. وضعیت دستگاه و نیز برد پنل آن را که دربردارنده‌ی این دو آی‌سی است در موضوع https://www.eca.ir/forums/thread91526-19.html شرح داده‌ام. بر اساس این شرح، چه حدسی می‌توان زد؟
                      1_ میکرو کنترلر ها ایسی های هستند که خود به خودی خود کاری انجام نمیدهند و کاربر باید توانایی برنامه نویسی داشته باشد تا بتواند برای این آبسی برنامه بنویسد و بعد توسط پروگرمر مخصوص این آیسی یا بهتر این میکرو کنترلر را پروگرم کند
                      منا انواع مختلفی میکرو کنترلر داریم و افرادی که با این نوع میکروکنترلر اشنایی دارند میتوانند برای این ایسی ها برنامه بنویسند و با پروگرمر مخصوص این ایسی پروگرم کنند

بله برنامه داخل این ایسی ها متفاوت است و بستگی به مدار دارد که چه کاری قرار است انجام دهد
                      مثل یک عدد دفتر میماند .. خام است .. و کاربر باید خود یادداشت های مورد نظر خود را در این دفتر بنویسد

برنامه نویس ها هیچ تمایلی ندارند که برنامه ای که نوشته اند فاش شود .. زیرا اگر فاش شود دیگران میتوانند دستگاه او را کپی کنن و او بدبخت میشود

2_ معمولا از برنامه حفاظت میشود توسط قفل نرم افزاری و در مواردی نادر شاید کاربر برنامه را بدون قفل کردن ارایه دهد
                      برای اینکه بفهمید قفل برنامه برای شما فعال یا غیر فعال است باید ایسی را نزد کسی ببرید که پروگرمر این ایسی را داشته باشد و امتحان کند تا متوجه بشود قفل هست یا خیر
                      ولی فقط در موارد نادر امکان قفل نبودن وجود دارد .. زیرا قفل نبودن به ضرر طراح این دستگاه هست و خیلی زود دستگاه او کپی میشود

3_ من این تاپیک را مطالعه نکرده ام .. ولی در کل ادم نباید این همه وقت صرف تعمیر وسیله ای کند که تخصصی راجب به تعمیر ان ندارد
                      وقت عنصری گران بهاست

دیدگاه

...
                        در پست 7 گفتید: «ایشون اول باید از سلامت میکرو اطلاع پیدا کنه»

دیدگاه

در پست 7 گفتید: «ایشون اول باید از سلامت میکرو اطلاع پیدا کنه»

باید شخصی پیدا کنید که پروگرمر این ایسی را داشته باشد
                          حین چک کردن قفل یا باز بودن ایسی .. فرد متوجه سلامت این ایسی میشود
                          زیرا اگر ایسی سوخته باشد هیچ پاسخی نمیدهد
                          و ارتباط بین ایسی و پروگرمر برقرار نمیشود

یک راه دیگر این است که ایسی را در مدار تست کرد و پایه های ان را چک کرد ایا میکروکنترلر کاری انجام میدهد
                          به عنوان مثال یک ال ای دی به یکی از این پایه های میکرو متصل است و چشمک میزد
                          پس ایسی زنده است که میتواند باعث چشمک زدن ال ای دی شود
                          باید به پایه های این ایسی دقت کنید ایا سطح ولتاز خروجی پایه ها تغییر میکند ؟

خرید میکروکنترلر PIC16C72A-04/SP پکیج DIP -انواع میکروکنترلر Microcontroller و میکروپروسسور های AVR , ARM , PIC , FPGA در انواع پکیج های SMD و DIP با قیمت و کیفیت مناسب در فروشگاه تخصصی الکترونیک ECA

لینک فروش این ایسی در فروشگاه سایت به همراه دیتاشیت ان

با توجه به شماره آی سی که به صورت 16C هست میکروکنترلر به صورت یک بار قابل برنامه ریزی هست پس بنابراین حافظه برنامه آن Flash نیست که فکر می کنم اشتباه در توضیحات نوشته شده! لطفا بررسی کنید و در صورت صحت اصلاح کنید تا کسی به اشتباه نیفتد!
                          با تشکر از سایت خوب ECA

دیدگاه

برای تست اولیه سالم بودن سخت افزاری اکثر آی سی ها از روش بایاس معکوس بوسیله تستر دیود اهم متر استفاده میشه ...

زندگی کردن با روش سعی و خطا خیلی سخته ...

دیدگاه

یک راه دیگر این است که ایسی را در مدار تست کرد و پایه های ان را چک کرد ایا میکروکنترلر کاری انجام میدهد
                              به عنوان مثال یک ال ای دی به یکی از این پایه های میکرو متصل است و چشمک میزد
                              پس ایسی زنده است که میتواند باعث چشمک زدن ال ای دی شود
                              باید به پایه های این ایسی دقت کنید ایا سطح ولتاز خروجی پایه ها تغییر میکند ؟
                              آیا می‌توانید روشنتر بیان کنید که تستهای فوق را چگونه روی این میکروکنترلر (که روی برد پنل است) اجرا کنم؟

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
                              برای تست اولیه سالم بودن سخت افزاری اکثر آی سی ها از روش بایاس معکوس بوسیله تستر دیود اهم متر استفاده میشه ...
                              آیا می‌توانید روشنتر بیان کنید که تست فوق را چگونه روی این میکروکنترلر اجرا کنم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X