اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی LCD کاراکتری با LPC2368 (مد 8 بیت و 4 بیت)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه اندازی LCD کاراکتری با LPC2368 (مد 8 بیت و 4 بیت)

نوشته اصلی توسط Saeed Saeb
    من این برد رو دارم ولی برای پروگرامر میتونم از پروگرمر wiggler که تو سایته استفاده کنم؟
    با سلام
    برای پروگرام فرقی نمی کنه که! یا جیلینگ یا ویگلر یا پورت سریال. برای ویگلر باید کامپیوترتان پورت پرینتر(موازی) داشته باشه
    فيلم آموزشي ميکروکنترلر LPC1768
    فيلم آموزشي تکميلي و پيشرفته ميکروکنترلر LPC1768
    فيلم آموزش کاربردی زبان سی در میکروکنترلر ARM
    فیلم آموزش مقدماتی میکروکنترلر LPC1788 به زودی ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdizarkoob
      با سلام
      برای پروگرام فرقی نمی کنه که! یا جیلینگ یا ویگلر یا پورت سریال. برای ویگلر باید کامپیوترتان پورت پرینتر(موازی) داشته باشه
      مرسی راستی اگه یه وقت برد بسوزه چجوری میشه فهمید؟ :redface:
      ماله من همه پایها 2.3 ولت الکی خروجی دارن اما وقتی بوت لود میکنم رو کامپیوتر میشناسه پس مشکل نداره؟
      اشکهايي که پس از هر شکست ميريزيم همان عرقيست که براي پيروزي نريخته ايم.
      هيتلر

دیدگاه

مرسی راستی اگه یه وقت برد بسوزه چجوری میشه فهمید؟ :redface:
        ماله من همه پایها 2.3 ولت الکی خروجی دارن اما وقتی بوت لود میکنم رو کامپیوتر میشناسه پس مشکل نداره؟
        سلام
        جواب پیغام خصوصی شما رو دادم
        نه میکرو مشکلی نداره با بوت لودر نمی شه پروگرام کرد
        یک jtag بخری که 15000 تومان هزینش هست کارت راه می افته

موفق باشی
        کاری ندارم این وری هستی یا اون وری چپی یا راست
        همیشه ایرانی باش و به ایرانی بودنت افتخار کن
        ایران و هیچ وقت تنها نزار
        اگه خدا رو قبول داری اجرت با خدا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MG.
          سلام
          جواب پیغام خصوصی شما رو دادم
          نه میکرو مشکلی نداره با بوت لودر نمی شه پروگرام کرد
          یک jtag بخری که 15000 تومان هزینش هست کارت راه می افته

موفق باشی
          ممنون داداش دیدم پیغامتون رو. دستت درد نکنه..با اجازت یه jlink گرفتم حالا خالا ها ساپورتم کنه
          هيتلر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MG.
            سلام به همه دوستان :bye

در این قسمت می خوام یک برنامه برای LCD 2*16 که توسط LPC2368 راه اندازی شده است رو برای شما قرار بدهم
            برنامه رو طوری نوشتم که دوستان با نحوه کار کرد LCD کاراکتری اشنا بشوند برای همین از ایجاد هدر فایل اجتناب کردم و همین طور برنامه فقط دارای سه تابع به شرح زیر می باشد
            command
            که برای ارسال دستور به lcd می باشد
            lcd_putchar
            که برای ارسال کاراکتر به lcd می باشد
            lcd_putsf
            که برای ارسال رشته ای از کاراکتر که در حافظه flash قرار دارد استفاده می شود
            -------------
            دستور delay در این برنامه استاندارد نمی باشد و به مقدار داخل پرانتر ها زیاد توجه نکنید
            انشاالله یک هدر استاندارد برای delay و برای همین cpu قرار خواهم داد

در زیر طرز اتصالات LCD و میکرو را توضیح داده ام

DB0=PORT0.0 DB1=PORT0.1 DB2=PORT0.2 DB3=PORT0.3 DB4=PORT0.4 DB5=PORT0.5 DB6=PORT0.6 DB7=PORT0.7
            E =PORT0.8
            RS =PORT0.9
            RW =PORT0.10
            پایه 1 LCD = زمین
            پایه 2 LCD= به +5 ولت
            VO یا پایه 3 LCD به یک پتانسیومتر وصل شود و سر وسط پتانسیمتر به زمین
            پایه 15 LCD = مانند پایه 2
            پایه 16 LCD = مانند پایه 1

در صورتی که از برد ECA استفاده می کنید روی خود برد ولتاژ 5 ولت را دارد
            اینم عکسش

این فایل برنامه

http://www.4shared.com/file/ijOaYsNG...HDI_GORJI.html

در ضمن من با JTAG پروگرام کردم شما هم سعی کنید از این روش یا روش پروگرام از طریق برنامه فلش مجیک (USART) استفاده فرمایید

دوستان نظر فراموش نشه(خواهشا)

موفق باشید
            سلام
            دوست عزیز من منظورتونو از این کد متوجه نشدم
            FIO0SET= (((CHAR&0X01)|(CHAR&0X02)|(CHAR&0X04)| (CHAR&0X08)|(CHAR&0X10)|(CHAR&0X20)|(C HAR&0X40)|(CHAR&0X80)));
            ممنون میشم یه توضیح بدید
            هيتلر

دیدگاه

سلام . اقا اون مشکلا حل شد میشه در رابطه با تابع sprintf هم یه توضیح بدید
              من تو avr استفاده میکردم اما ایجا همش error میده نمیزاره کار کنیم
              ممنون :job:
              هيتلر

دیدگاه

سلام . اقا اون مشکلا حل شد میشه در رابطه با تابع sprintf هم یه توضیح بدید
                من تو avr استفاده میکردم اما ایجا همش error میده نمیزاره کار کنیم
                ممنون :job:
                سلام
                دوست من اون توابعی که تو کدویژن استفاده می کردی که اینجا وجود نداره
                کدویژن برای خودش بهشتی هست اما اینجا از این خبرا نیست
                البته بهتر است برای یادگیری عمیق

موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MG.
                  سلام
                  دوست من اون توابعی که تو کدویژن استفاده می کردی که اینجا وجود نداره
                  کدویژن برای خودش بهشتی هست اما اینجا از این خبرا نیست
                  البته بهتر است برای یادگیری عمیق

موفق باشی
                  سلام مهدی جان فایلت خیلی بهم کمک کرد یه هدر نوشتم تو انجمنم گزاشتن تو تاپیک header adc delay lcd این سه تا هست که تو lcd واقعا توابع شما کمکم کرد مخصوصا تو putsf :mrgreen:
                  خیلی ممنون از وقتی که واسه بچها میزاری :job:
                  هيتلر

دیدگاه

سلام مهدی جان فایلت خیلی بهم کمک کرد یه هدر نوشتم تو انجمنم گزاشتن تو تاپیک header adc delay lcd این سه تا هست که تو lcd واقعا توابع شما کمکم کرد مخصوصا تو putsf :mrgreen:
                    خیلی ممنون از وقتی که واسه بچها میزاری :job:
                    سلام
                    خواهش می کنم
                    وظیفه بود

موفق باشی

دیدگاه

پاسخ : راه اندازی LCD کاراکتری با LPC2368

نوشته اصلی توسط ardavanzzz
                      آقا مهدی میخواستم یه خواهش ازتون کنم اونم اینکه یه توضیح در مورد اینکه اصول کار با ال سی دی توی باس 8 سیمه و 4 سیمه چجوریه؟الان این کدایی که نوشتید اصولشون چه جوریه؟ممنون
                      نوشته اصلی توسط MG.
                      بله اونم حتما توضیح می دم ابتدا صبر کنید من در حالت 4 سیمه رو براتون قرار بدم انشاالله بعد هر جفتشو براتون توضیح می دم :read:
                      موفق باشید
                      با سلام
                      من برای اولین بار! به جزییات برنامه lcd کاراکتری دقت کردم :mrgreen: در کل برای نوشتن یک کاراکتر برای 8 بیت :

کد:
                      void lcd_putchar(unsigned char CHAR){
                         FIO0SET=RS;
                      	 FIO0CLR=RW;
                      	 FIO0SET= (((CHAR&0X01)|(CHAR&0X02)|(CHAR&0X04)| (CHAR&0X08)|(CHAR&0X10)|(CHAR&0X20)|(CHAR&0X40)|(CHAR&0X80)));
                         FIO0SET=E;
                      	 delay(70);
                      	 FIO0CLR=E;
                      	 delay(5000);
                      	 FIO0CLR= (((CHAR&0X01)|(CHAR&0X02)|(CHAR&0X04)| (CHAR&0X08)|(CHAR&0X10)|(CHAR&0X20)|(CHAR&0X40)|(CHAR&0X80))); 
                      }
                      ابتدا پایه RS ال سی دی را یک و بعد پایه نوشتنRW را صفر مکرده اید. چیزی که درست متوجه نشدم که البته آقای صائب هم پرسیده بودند مفهوم خط بعدشه :
                      کد:
                      	 FIO0SET= (((CHAR&0X01)|(CHAR&0X02)|(CHAR&0X04)| (CHAR&0X08)|(CHAR&0X10)|(CHAR&0X20)|(CHAR&0X40)|(CHAR&0X80)));
                      البته نمی دونم چرا در برنامه اصلی وقتی خواستید پورت صفر را به صورت خروجی تعریف کنید این دستور طولانی را نوشتید:
                      کد:
                      FIO0DIR=(((1<<0)|(1<<1)|(1<<2)|(1<<3)|(1<<4)|(1<<5)|(1<<6)|(1<<7)|(1<<8)|(1<<9)|(1<<10))<<0);
                      این جوری که راحت تره:
                      کد:
                      FIO0DIR=0x7FF
                      درست میگم؟ برای همینه که میگم مفهوم اون FIO0SET را نمیفهمم!
                      خط بعد از FIO0SET ، پایه E ال سی دی را مدت زمان کمی یک کرده اید بعد یک مکث طولانی تری همه خروجی را صفر کرده اید.
                      این را هم نفهمیدم چرا این طوری رفتید! مگه نباید اول فعال کرد بعد ارسال کرد؟
                      ببخشید دیگه گفتم چون اولین باره که وارد جزییات lcd میشم این سوالا را میپرسم.

دیدگاه

کسی نیست الگوریتم نوشتن lcd را توضیح بده ما نخواهیم از رو برنامه پی به الگوریتم ببریم؟

دیدگاه

پاسخ : راه اندازی LCD کاراکتری با LPC2368

نوشته اصلی توسط mahdizarkoob
                          با سلام
                          من برای اولین بار! به جزییات برنامه lcd کاراکتری دقت کردم :mrgreen: در کل برای نوشتن یک کاراکتر برای 8 بیت :

کد:
                          void lcd_putchar(unsigned char CHAR){
                             FIO0SET=RS;
                          	 FIO0CLR=RW;
                             FIO0SET=E;
                          	 delay(70);
                          	 FIO0CLR=E;
                          	 delay(5000);
                          	 FIO0CLR= (((CHAR&0X01)|(CHAR&0X02)|(CHAR&0X04)| (CHAR&0X08)|(CHAR&0X10)|(CHAR&0X20)|(CHAR&0X40)|(CHAR&0X80))); 
                          }
                          ابتدا پایه RS ال سی دی را یک و بعد پایه نوشتنRW را صفر مکرده اید. چیزی که درست متوجه نشدم که البته آقای صائب هم پرسیده بودند مفهوم خط بعدشه :
                          کد:
                          البته نمی دونم چرا در برنامه اصلی وقتی خواستید پورت صفر را به صورت خروجی تعریف کنید این دستور طولانی را نوشتید:
                          کد:
                          FIO0DIR=(((1<<0)|(1<<1)|(1<<2)|(1<<3)|(1<<4)|(1<<5)|(1<<6)|(1<<7)|(1<<8)|(1<<9)|(1<<10))<<0);
                          این جوری که راحت تره:
                          کد:
                          FIO0DIR=0x7FF
                          درست میگم؟ برای همینه که میگم مفهوم اون FIO0SET را نمیفهمم!
                          خط بعد از FIO0SET ، پایه E ال سی دی را مدت زمان کمی یک کرده اید بعد یک مکث طولانی تری همه خروجی را صفر کرده اید.
                          این را هم نفهمیدم چرا این طوری رفتید! مگه نباید اول فعال کرد بعد ارسال کرد؟
                          ببخشید دیگه گفتم چون اولین باره که وارد جزییات lcd میشم این سوالا را میپرسم.
                          سلام
                          ببین دوست من یک نگاه به دستور به قول خودت طولانی بنداز
                          من با یک نگاه می تونم بگم کدوم بیت ها از پورت 0 خروجی هستن و کدام ها ورودی هستند
                          کد:
                          حالا یک نگاه به دستور خودت بنداز ، کار سخت تر می شه ،تازه این مشخص هست که از بیت صفرم تا انم همه خروجی هست
                          کد:
                          FIO0DIR=0x7FF
                          اما زمانی که من بخوام خروجی 22 ام رو با خروجی 5 رو یک کنم و بعد 6 ماه بعد بیام برنامم رو چک کنم که چیکار کردم اگر به روش شما بنویسم یکم وقت گیر می شه
                          اما وقتی می نویسم
                          کد:
                          (1<<X)
                          X دقیقا بیتی رو نشون می ده که من در اون تغییر ایجاد کردم
                          و از طرف دیگه هر کسی که برنامه رو ببینه و C قوی باشه می فهمه من کدوم بیت هارو یک کردم و میاد برای تراشه های دیگه همین کار رو می کنه و ...

در مورد E هم باید بگم که برای فعال شدن باید یک پالس 1 به 0 به مدت 450ns اعمال کنید
                          خوب منم اول یک کردم بعد یک delay دوباره صفر کردم که نقش همن پالس رو بازی می کنه
                          بعد هم اومدم ورودی هایی که توی این دیتا یک است رو صفر کردم تا سری بعد همه دوباره صفر باشه
                          یعنی ورودی هایی رو که در بالا یک کرده بودیم میایم بعد ارسال صفر می کنیم که مشکل برای سری بعد ایجاد نکنه
                          char همون کاراکتری است که باید ارسال شود درسته ؟
                          خوب منم اومدم تو خط پایین همین کار رو کردم
                          FIO0SET= (((CHAR&0X01)|(CHAR&0X02)|(CHAR&0X04)| (CHAR&0X08)|(CHAR&0X10)|(CHAR&0X20)|(C HAR&0X40)|(CHAR&0X80)));

امیدوارم متوجه شده باشید
                          مشکل اصلی بچه ها این است که با کدویژن کار می کنند و اونجا همه چی آماده است تمام توابع ایجاد شده اما اینجا از این خبرا نیست
                          سعی کنید توابع رو حتی تو خود کدویژن خودتون بنویسید
                          من خودم توابع رو حتی تو کدویژن می نویسم و با یک تغییر کوچک تو تمام کامپایلر های c استفاده می کنم حتی توابعی مثل sprntf و ...
                          این باعث می شه زمانی که میکرو جدید میاد من دستم خالی نباشه و از همونا استفاده می کنم

موفق باشید

دیدگاه

با سلام
                            من با avr خیلی کم کار کردم(قبلا ها!!) و برای همین راحت طلب نشدم خدا رو شکر :icon_razz: گفتم روند کلی ارسال به lcd را دقیق نمی دونستم برای همین میگم اگه متوجه بشم خودم می تونم بنویسمش. تا حالا هم می خواستم از برنامه های موجود استفاده کنم ولی جواب خوبی نمی ده :angry: آخرین ایرادش هم این بود که برنامه کار میکنه ولی وقتی داخل یه برنامه دیگه (مثلا پورت سریال و adc) ازش استفاده می کردم جواب نمی داد! یا وقتی پیکر بندی پایه ها را مطابق میل و سخت افزارم تغییر می دادم خراب میشد :NO:
                            برای همین گفتم بیام لازمه یه وقتی بذارم تا وارد جزییات بشم.
                            بله حق با شماست برنامه باید طوری باشه که چند وقت بعد اگه اومدی نگاهش کردی بشه فهمید چیکار کردیم و اینکه برای یه تغییر کوچیک لازم نباشه همه چیز را عوض کنیم.
                            و اما جزییات. این جور که من از روند ارسال یک کاراکتر یا دستور متوجه شدم اینطوره که ابتدا :
                            کد:
                               FIO0SET=RS;
                            	 FIO0CLR=RW;
                            و بعد کاراکتر را عینا در پورت 8 تایی دیتا قرار می دهیم:
                            کد:
                            البته باز میشه این طوری ننوشت و قرار داد:
                            کد:
                            FIO0SET0 = CHAR;
                            این جوری 8 تا بیت اول پورت صفر را انتخاب کرده اید. خلاصه یه جوری این 8 بیت داده را بریزیم در 8 بیت داده lcd :agree:. اگه مثلا اگه از 8 بیت وسط یک پورت استفاده می کنید یه جوری باید داده را بریزید در اون 8 پایه خروجی . [glow=red,2,300]خوب شما بگید به عنوان مثال اگه پورت p1.23 تا p1.30 را انتخاب کرده باشید چطور این کار را می کنیم؟ [/glow]
                            سپس پایه E را فعال کنیم و 450 نانو ثانیه مکث کرده و دوباره صفرش کنیم. من فکر می کردم باید ابتدا E را فعال کنیم بعد داده را بفرستیم!!
                            بعدشم یه مکث طولانی تری می کنیم:
                            کد:
                            delay(5000);
                            و تمام پایه هایی که داده توش قرار دادیم را صفر می کنیم.
                            خوب این مال 8 بیتی بود.

دیدگاه

سلام
                              خوب اینو خوب گوش کن (گوش که نمی شه داد :biggrin:خوب بخون )
                              من اگر قرار باشه بیت دوم از متغییر CHAR رو روی P0.23 بریزم باید این کار رو انجام بدم
                              (CHAR&0X04)
                              اول توسط خط بالا میام بیت دوم رو جدا می کنم
                              کد:
                              ((CHAR&0X04)>>2)
                              بعد توسط دستور بالا میارمش به بیت اول
                              کد:
                              FIO0SET=(((CHAR&0X04)>>2)<<23)
                              بعد توسط دستور بالا می ریزمش تو P0.23
                              حالا تمرین
                              مثال :بیت های سوم و چهارم از متغیر CHAR را به ترتیب به P0.23 و P0.30 بریزید
                              حل مثال===>
                              کد:
                              FIO0SET=(   (((CHAR&0X08)>>3)<<23)      |     (((CHAR&0X10)>>4)<<30)       )
                              کاری که من در بالا کردم رو می شه به هزار روش دیگه انجام داد
                              که این بهتره و با یک نگاه می شه فهمید چی شده

موفق باشید

دیدگاه

این روند خوبیه برای بحث چون از ابتدا با یک مثال ساده راه اندازی lcd انجام میشه و خیلی بهتر از اینه که انواع مثالها را بذاریم و نفهمیم چی به چیه
                                خوب من پیکر بندی بردم را برای هشت سیمه این طور که بیان شد تغییر می دهم تا نتیجه را ببینم. در صورتی که موردی نبود میریم سراغ 4 سیمه .
                                با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X