اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی برای شروع به کار با STM32

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : درخواست راهنمایی برای شروع به کار با STM32

نوشته اصلی توسط Nourbakhsh Rad

در کل، با اطلاعاتی که تا حالا کسب کردم، برداشتم اینه که بهترین کامپایلر IAR هست و بعدش GCC البته کامپایلر خیلی تفاوت نداره، اصل اینه که برنامه نویس خوبی باشی! و صد البته که کامپایلر خوب هم آدم رو سر وجد میاره!!!
    در مورد سایر کامپایلر ها خیلی چیزی نمیدونم، اگر کسی در این مورد تجربه ای داره، لطفا ما رو راهنمایی کنه.

میدونید کامپایلر نامناسب مثل چیه؟ مثل Lego خراب میمونه که درست توی هم چفت نمیشن، وقتی میدی دست بچه که بازی کنه، از بس که بازی در میاره و بد قلقی میکنه بچه رو از بازی کردن باهاش منصرف میکنه!
    کامپایلر بد هم ذوق و استعداد برنامه نویس رو کور میکنه ....
    :surprised:

lمثال رو خوب اومدی مهندس
    اول توکل
    دوم پشتکار
    سوم مشورت
    چهارم عمل
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
      به نظر میرسه منابع آموزشی برای سری LPC بیشتر باشه..داخل نمایشگاه کتاب هم که نگاه میکردم کتاب برای این سری بیشتر از بقیه بود مخصوصا کتابی که دیباگران منتشر کرده(مجتمع فنی تهران)البته من اون کتابو نگرفتم و یه کتاب برای اشنایی با میکروکنترلرهای ARM خریدم که با اینکه کلی توضیح داده ولی مثالهاش با همین سری LPC هست.
      دوستان من زیاد تجربه ندارم در ایبن زمینه آیا برداشتم درست هست؟ یا اصلا چقدر مهمه که منابع فارسی مثل کتاب موجود باشه؟
      ولی میکرو ST هم امکانات جالبی داره مخصوصا نرم افزار مربوط به کنترل موتور سه فاز برام خیلی جالب بود.کلا ST تو ساپورت محصولاتش هم خیلی خوب عمل میکنه و به قول معروف بعد از تگزاس اول میشه :icon_razz:
      به نظرم این برد ECA مناسبه برای شروع کار.
      با تشکر از آقا شهرام و بقیه :icon_razz:
      کتاب آموزشی arm که ,مثال هاش بیشتر lpc هستش رو می تونید نام ببرید نویسنده اش کیه ؟
      اول توکل
      دوم پشتکار
      سوم مشورت
      چهارم عمل
      -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.

دیدگاه

کتاب آموزشی arm که ovdni hdn ,مثال هاش بیشتر lpc هستش رو می تونید نام ببرید نویسنده اش کیه ؟
        کتاب که من خریدم مال کانون نشر علومه و نویسندش کاوه فارغی هستش و توضیحات کلی برای آشنایی داده ولی همونطور که گفتم دیباگرانکتاب مفصلی برای سری LPC داره یه سر برو و سایتش..
        آقای نوربخش که نگفتن بالاخره چی رو انتخاب کردن ولی من یه برد آموزشی STM (همینی که تو فرشگاهه) خریدم دارم باهاش ور میرم فعلا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hd_uni_pro
          سلام ممنون از جواب های خوبتون .
          یک سوال دارم در کار با keil به چه مشکلی خوردید که می خواهید به کوکوکس سوئیچ کنید ؟ من یک دوست دارم و پروژه یا کیل نوشته و میگه تا حالا به هیچ مشکلی نخوردم ! می خوام بدونم مشکل شما چی هست شاید اون بدونه و اگر هم ندونه خود من هم که تازه کارم با کوکوکس کار می کنم !؟
          چی شد ؟
          اول توکل
          دوم پشتکار
          سوم مشورت
          چهارم عمل

دیدگاه

با سلام،

من فعلا یه خورده گرفتارم، برای همین هم کارم کند پیش میره!

آقای نوربخش که نگفتن بالاخره چی رو انتخاب کردن ولی من یه برد آموزشی STM (همینی که تو فرشگاهه) خریدم دارم باهاش ور میرم فعلا
            میکرو که حتما و حتما ST هستش ولی برای سخت افزار هنوز هم یه خورده مردد هستم! اگر میکروی برد ECA از سری 4 بود خیلی عالی میشد. به فکر یک برد سری 4 هستم، STM324x9I-EVAL اگر بتونم تهیه کنم ( که البته قیمتش هم خیلی گرون در میاد oo: )

و کامپایلر هم قطعا از GCC و Eclips استفاده میکنم، ولی بقیه رو هم یه تستی خواهم زد ....
            مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

سلام.
              بنده با IAR و CooCox کار کردم.

IAR که IDE شبیه کار با DOS میمونه ولی کامپایلرش فوق العاده قویه. اینو بارها تست کردم.

یه پروژه ای رو هم از IAR بردم روی CooCox بعد از کلی تغییر دادن، خطا های کامپایل با GCC بر طرف شد حین کار نمی دونم CoCox IDE چه باگی داشت دیگه نمیتونه پروژه رو کامپایل کنه. تا گزینه کامپایل رو میزنم یه خطا میده و میاد بیرون.

حالا میخوام Eclipse رو امتحان کنم ببینم اون چطوریه.

برد من هم هدر برد ECA STM32F103 هست.
              موفق باشید
              شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
              هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
              چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : درخواست راهنمایی برای شروع به کار با STM32

نوشته اصلی توسط محمد نحوی
                سلام.
                بنده با IAR و CooCox کار کردم.

IAR که IDE شبیه کار با DOS میمونه ولی کامپایلرش فوق العاده قویه. اینو بارها تست کردم.

یه پروژه ای رو هم از IAR بردم روی CooCox بعد از کلی تغییر دادن، خطا های کامپایل با GCC بر طرف شد حین کار نمی دونم CoCox IDE چه باگی داشت دیگه نمیتونه پروژه رو کامپایل کنه. تا گزینه کامپایل رو میزنم یه خطا میده و میاد بیرون.

حالا میخوام Eclipse رو امتحان کنم ببینم اون چطوریه.

برد من هم هدر برد ECA STM32F103 هست.
                موفق باشید

سلام مهندس
                در حقیقت eclipse و coocox هر دو یک ide بیش نیستن . تنها تفاوت بین eclipse و coocox (واسه برنامه نویسی arm ) اینه که coocox محیطش واسه اینکار optimize شده و دیباگر openocd و gdb server درونش قرار داده شده . کاری که توی eclipse باید دستی انجام داد. مگرنه پروژه ای که توی coocox اجرا نشه بعید میدونم توی eclipse اجرا بشه.
                اما یک تفاوت بین کامپایلر gcc و iar یا keil وجود داره. و اون اینه که این کامپایلر ها تا حدودی هوشمند تر هستن. برای مثال من توی یک پروژه اشتباهی خود فایل رو توی خودش اینکولود کرده بودم( :mrgreen که این باعث هنگ مشد. ولی همچین چیزی توی keil یا iar فکر کنم بهت ارور بر میگردونه

دیدگاه

با سلام،

من فعلا یه خورده گرفتارم، برای همین هم کارم کند پیش میره!

میکرو که حتما و حتما ST هستش ولی برای سخت افزار هنوز هم یه خورده مردد هستم! اگر میکروی برد ECA از سری 4 بود خیلی عالی میشد. به فکر یک برد سری 4 هستم، STM324x9I-EVAL اگر بتونم تهیه کنم ( که البته قیمتش هم خیلی گرون در میاد oo: )

و کامپایلر هم قطعا از GCC و Eclips استفاده میکنم، ولی بقیه رو هم یه تستی خواهم زد ....

سلام اخوی
                  من با هر دو میکرو 429 , 407 کار کردم. و با توجه به اطلاعات میگم
                  سرعتش 180 مگ هست اون 168
                  ram , flash هم بیشتره
                  439 که دیگه crypt ساپورت میکنه و ....

اما قیمتش خیلی توی ایران گرونه این برده نزدیک 34 دلاره .
                  به نظرم با همون 407 discovery شروع کن

دیدگاه

با سلام،

سلام اخوی
                    درود بر برادر مجاهد، علیرضا خان، خوبی برادر؟
                    از راهنمایی هات خیلی سپاسگزارم، اگر موارد دیگری هم هست، لطفا دریغ نفرمائید .....
                    ممنون :mrgreen:
                    مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

با سلام،
                      درود بر برادر مجاهد، علیرضا خان، خوبی برادر؟
                      از راهنمایی هات خیلی سپاسگزارم، اگر موارد دیگری هم هست، لطفا دریغ نفرمائید .....
                      ممنون :mrgreen:
                      ممنون دادا شما خودت استاد ما هستی

کلا st کارش ااینه تند تند میکرو میده بیرون نمیدونم چقدر میخوای هزینه کنی ولی به نظرم دیسکاوری ها گزینه مناسبی هستند. و اگه میگم 407 چون از نظر قیمتی فعلا بیشتر میصرفه با توجه به اینکه امکانات بردش واقعا کم نیست. ولی اگه بیشتر هزینه کنین 429 هم خیلی بهتره ولی واسه اترنتش و ... باید خودتون برد طراحی کنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alireza.r

سلام مهندس
                        در حقیقت eclipse و coocox هر دو یک ide بیش نیستن . تنها تفاوت بین eclipse و coocox (واسه برنامه نویسی arm ) اینه که coocox محیطش واسه اینکار optimize شده و دیباگر openocd و gdb server درونش قرار داده شده . کاری که توی eclipse باید دستی انجام داد. مگرنه پروژه ای که توی coocox اجرا نشه بعید میدونم توی eclipse اجرا بشه.
                        اما یک تفاوت بین کامپایلر gcc و iar یا keil وجود داره. و اون اینه که این کامپایلر ها تا حدودی هوشمند تر هستن. برای مثال من توی یک پروژه اشتباهی خود فایل رو توی خودش اینکولود کرده بودم( :mrgreen که این باعث هنگ مشد. ولی همچین چیزی توی keil یا iar فکر کنم بهت ارور بر میگردونه
                        سلام.
                        بله هر دو IDE هستن. منم دقیقا یه IDE مناسب می خوام. من الان کد هام رو با Atmel Studio می نویسم بعد روی IAR کامپایل میکنم. حالا میخوام با eclipse بنویسم و با GCC کامپایل کنم. حین کار با CooCox هم خطاهای GCC برطرف شده بود. خود IDE خطا داد. به نظرم اومد باگ نرم افزار هست.
                        ---
                        Eclipse IDE for C/C رو گرفتم ولی ظاهرا یه Plugin و مخلفات دیگه ای هم باید بهش اضافه بشه. راهنمایی میکنید به چه صورت باید این محیط رو برای کامپایل پروژه های ARM مهیا کرد؟(GCC هم نصبه)
                        شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
                        هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
                        چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : درخواست راهنمایی برای شروع به کار با STM32

سلام.
                          بله هر دو IDE هستن. منم دقیقا یه IDE مناسب می خوام. من الان کد هام رو با Atmel Studio می نویسم بعد روی IAR کامپایل میکنم. حالا میخوام با eclipse بنویسم و با GCC کامپایل کنم. حین کار با CooCox هم خطاهای GCC برطرف شده بود. خود IDE خطا داد. به نظرم اومد باگ نرم افزار هست.
                          ---
                          Eclipse IDE for C/C رو گرفتم ولی ظاهرا یه Plugin و مخلفات دیگه ای هم باید بهش اضافه بشه. راهنمایی میکنید به چه صورت باید این محیط رو برای کامپایل پروژه های ARM مهیا کرد؟(GCC هم نصبه)
                          سلام خوبین؟
                          ببینید حتما فایل های پلاگین و کانفیگ توی پوشه های مناسب توی محل قرار گرفتن eclips کپی بشن و همچنین path خود ویندوز جهت make و compile در محل enviroment variable درست تنظیم بشن
                          سایت زیر خیلی سایت خوبی هست که برای f0 توضیح داده اما برای f4 یا f1 هیچ فرقی نمیکنه
                          http://hertaville.com/

دیدگاه

سلام دوستان.حدود دو ماه از اخرین پستای اینجا میگذره.من تازه کارم تو کار با ارم و IAR
                            سوالم اینه که میخوام مثلا کلاک های میکرو stm32f رو تنظیم کنم و مثلا یه ال ای دی رو روشن خاموش کنم.حالا نکته اینجاست که نمیدونم چطور هدر های مربوط به میکرو رو باید فایلشو به IAR بشناسونم.در واقع وقتی اول برنامه مینویسم #include<stm32f10xxE.h>
                            و ادامه برنامه رو مینویسم موقع کامپایل میگه هدر رو نمیشناسه و طبعا اسم رجیسترهارو هم نمیشناسه.
                            و سوال مبتدیانه دوم اینکه برای خواندن و نوشتن روی یک رجیستر و بعد یک پین از رجیستر چطور باید بنویسیم؟
                            خواهش میکنم جواب بده هرکی میدونه و خوانواده ای رو از نگرانی برهانه
                            خطاب به داعش:
                            ای وای اگر پا به حرم بگذاری/یک تکه ز دیوار حرم برداری/شیعه به بین الحرمین حساس است/گفتم که به گوش سگیت بسپاری
                            ما از سبوی شاه دین مجنون و مستیم/برگرد تا سربند یا زهرا(س) نبستیم

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : درخواست راهنمایی برای شروع به کار با STM32

سلام.
                              ---
                              KDevelop خیلی قوی تر از Eclipse است.

امتحان کن
                              هرکه را اسرار حق آموختند
                              مهر کردند و دهانش دوختند

دیدگاه

سلام دوستان
                                من قبلا با LPC کار میکردم، الآن هم دو ماهی میشه از سایت همساده ST link و چند تا برد گرفتم ولی وقتش رو نداشتم که باهاشون کار کنم
                                یه هفته ای میشه کا دارم با CooCoxکار میکنم همون طور که دوستان گفتن نسبت به Keil و IAR خیلی روون تره ولی این دوتا کامپایلر محصولات تجاری با قیمت چند هزار دلاری هستند نسبت به کامپایلر و IDE متن باز قدرت بیشتری دارن
                                به دلیل تجربیات قبلی از LPC برای ST سمت Keil نرفتم و GCC رو انتخاب کردم
                                برای شروع به نظرم سری STM32F103 مناسبه چون قیمت پایین و امکانات خوبی داره که برای جایگزینی با میکروهای 8 بیتی انتخاب خوبیه(میکرویی سراغ دارین که با 8 هزار تومن Can و USB داشته باشه)
                                این CooCox چرا نسخه تحت لینوکس نداره؟
                                شما زندگي مي کنيد من بازي ميکنم، زندگي شما را; زندگي بازي خدا و يک عروسکِ گِلي ست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X