اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا محصولات ST؟ خصوصا STM32؟

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چرا محصولات ST؟ خصوصا STM32؟

سلام
    هرچیزی یه سری محاسن و معایبی داره.
    اصولا طراح هست که بایستی تشخیص بده واسه طرحش بهترین گزینه رو انتخواب کنه.
    من هم با محصولات NXP کار کردم هم STM .
    ترجیهم روی STM هست ولی تو همون STM هم کلی محاسن هست هم یه سری معایب.
    خوبه بخاطر دسترسی بهتر به منابع
    یا حق

دیدگاه

بحث خیلی جالب شده.
      من با ccs کار می کنم؛ خیلی محیط خوبی داره و ساختار پروژه کاملا مفهوم هست. مدتی هست شروع کردم روی میکرو های مبتی بر arm دارم کار می کنم. محیط های iar و uvision اصلا برام راحت نیستند ( ساختار پروژه رو نپسندیدم ). دنبال یک محیط بهتر بودم. برای محصولات nxp به lpcxpresss رسیدم. هنوز باش کار نکردم ولی برای این که به روشن شدن موضوع کمکی کرده باشم پیشنهاد می کنم این برنامه رو نصب کنید و کمی باش کار کنید به نظر خیلی عالی میاد چون بسیار شبیه ccs هستش.

موفق باشید
      اگر موضوعی را در انجمن مطرح کرده اید لطفا با استفاده از "موضوع به نتیجه رسید" بقیه را از این وضعیت مطلع فرمائید.

دیدگاه

سلام اگه بخوایم همینجوری سطحی بررسی کنیم st تنوع خوبی تو محصولاتش داره و همچنین پشتیبانی خوبی هم داره مثلا از نظر تول ها واقعا ابزار هایی خیلی عالی براش موجودن. انواع ide ها همراه ابزار کمکی و همچنین ابزارهای گرافیکی نسبت به nxp خیلی زیاد و واقعا جالب و حرفه ای هستند ولی در کل کسی که داره یه سیستم دیجیتال طراحی میکنه نباید دغدغه ی انتخاب چیپ و کمپانی چیپ رو داشته باشه چون از یه طراح دیجیتال انظار میره که به ارشیتک ها تسلط کافی داشته باشه و ... اگه به سایت st سر بزنید در چند اسلاید محصولاتشو دسته بندی کرده و از این طریق میتونید چیپ مورد نظرتون یا مناسبتون رو پیدا کنید.
        و اما در مورد تول ها به نظر بنده اگر ویندوزی هستید به keil و iar به عنوان تول اصلی استفاده کنید و اگر هم مثل بنده لینوکسی هستید و به فری و اپن سورس اعتقاد دارید از کامپایلر arm-gcc و یک ide که cross platform باشه مثل ایکلیپس و یا code::blocks و یا netbean و ... استقاده کنید توجه کنید که ابزارهایی مانند اکسپرسو و امثالش همگی بیس ایکلیپس رو دارن یعنی اومدن ایکلیپس رو برای خودشون کاستوم کردن و یک سری امکانات رو بهش اضافه کردن و مشکل اصلی اینه که دارای لایسنس هستند و باید خریده شوند.و در اصل همین کاری رو که من در بالا گفتم در سطح مدرن تری انجام داده اند.
        به نظرم از کامپایلر arm-gcc که واقعا کامپایلر بدون نقصی هست استفاده کنید( کلا تحت گنو عالی هست) .
        برای امور گرافیکی میتونید از یک سری ابزار که لینکشو در پایین میارم استفاده کنید که واقعا امکانات عالی رو در اختیار قرار میده:
        این یکی خیلی خوبه:

و بعدی http://ugfx.io/
        و یکی دیگشم که همون segger خودمونه.
        واقعا انقدر ابزار زیاد شده که حوصله ی نام بردن و توضیحشونو ندارم.
        اگه سینتکس متنم اشکال داره ببخشید چون یه مقدار گرفتار و عجله دارم.
        [img width=281 height=100]http://cdn.persiangig.com/preview/acPBCNLNNr/images.jpg[/img]

دیدگاه

من هم با سری STM32F103 و هم با LPC1768 کار کردم بخاطر کاری که داشتم نیاز به دو پورت CAN بود و 1768 رو استفاده کردم. بنظر من NXP بهتر از اس تی هست. داکیومنتهای ان ایکس پی خیلی بهتر از اس تی توضیح داده و کمتر ادم رو گیج میکنه. RTC این دو رو هم با هم مقایسه کنید بد نیست در این مورد هم ان ایکس پی بهتر کار کرده اما بخشهای آنالوگ اس تی بهتره.
          در کل همونطور که یکی از دوستان گفتند انتخاب پردازنده بستگی به طرح ، تسلط طراح به هر یک از خانواده ها و قیمت داره البته در صورتیکه قرار باشه از طرح تعداد خیلی زیادی ساخته بشه

دیدگاه

سلام.
            بارها در همین انجمن در این مورد بحث شده که نویز پذیری ارتباط زیادی به میکروکنترلر نداره. اگر طراحی به درستی انجام بشه و قطعه ارجینال باشه، AVR، PIC، STM32 یا LPC همه به شکل مطمئن و بدون حساسیت به EMI کار میکنن. متاسفانه افرادی که تبلیغ نویز پذیر بودن یک میکروکنترلر رو میکنن معمولا تجربه طراحی به منظور تولید انبوه و صنعتی رو ندارن و اطلاعاتشون در زمینه EMC بسیار ناچیز و نزدیک به صفر هست! بهتره سعی کنیم به جای اینکه اشکالات طراحی مون رو به گردن قطعه بندازیم در زمینه EMC و اصول طراحی درست، مطالعه داشته باشیم. در مورد اینکه چرا STM32؟ دلایل زیادی وجود داره که به نظر من نویز پذیر بودن میکروهای دیگه جز اون دلایل نیست...
            جدیدترین ویرایش توسط رضا سپاس یار; ۱۹:۳۵ ۱۳۹۶/۰۱/۱۵.
            There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار نمایش پست ها
              سلام.
              بارها در همین انجمن در این مورد بحث شده که نویز پذیری ارتباط زیادی به میکروکنترلر نداره. اگر طراحی به درستی انجام بشه و قطعه ارجینال باشه، AVR، PIC، STM32 یا LPC همه به شکل مطمئن و بدون حساسیت به EMI کار میکنن. متاسفانه افرادی که تبلیغ نویز پذیر بودن یک میکروکنترلر رو میکنن معمولا تجربه طراحی به منظور تولید انبوه و صنعتی رو ندارن و اطلاعاتشون در زمینه EMC بسیار ناچیز و نزدیک به صفر هست! بهتره سعی کنیم به جای اینکه اشکالات طراحی مون رو به گردن قطعه بندازیم در زمینه EMC و اصول طراحی درست، مطالعه داشته باشیم. در مورد اینکه چرا STM32؟ دلایل زیادی وجود داره که به نظر من نویز پذیر بودن میکروهای دیگه جز اون دلایل نیست...
              سلام
              مهندس با حرفت موافقم، فقط نمی دونم چرا من تو سایت Mbed و جاهای دیگه زیاد دیدم که محصولات NXP خصوصا توی واحد ADC مشکل دارن. مثلا یه نمونه این تاپیک بود که خیلی وقت پیش دیدمش:

سلام من از برد 1788 فروشگاه استفاده می کنم برای تست adc مقدار ولتاژ پتانسیومتر روی برد را خواندم. مقادیر خوانده شده خیلی نوسانی هستند. کانال 4 هم تست کردم همینطور هست دوستان ایراد کار کجاست؟ لطفا راهنمایی فرمایید تشکر

حتی از یکی از کاربرا خواستم تا به برند محصول کاری نداشته باشه و دنبال حل مشکلش باشه. اینجا نوشتم:

سلام من از برد 1788 فروشگاه استفاده می کنم برای تست adc مقدار ولتاژ پتانسیومتر روی برد را خواندم. مقادیر خوانده شده خیلی نوسانی هستند. کانال 4 هم تست کردم همینطور هست دوستان ایراد کار کجاست؟ لطفا راهنمایی فرمایید تشکر

ولی بازم...
              کاربرای دیگه هم هستن. توی سایت های دیگه هم این موارد هست. الان واسه STM32 من هر جا مشکل دیدم با راهنمایی کمکشون کردم و مساله شون حل شده. مثلا این دو نمونه:

سلام در میکروهای AVR وقتی یه مقدار انالوگ رو اندازه گیری میکنیم و دو مقاومت 1 کیلو بین 0 تا 5 ولت قرار داده باشیم خروجی مقدار انالوگ بین این دو مقاومت عدد 512 هست و ممکنه بین 511 و 512 خروجی تغییر کنه اما وقتی همین دو مقاومت رو بین 0 تا 3.3 قرار میدیم و با میکروکنترلر STM32F103RET6 قصد اندازه گیری این مقدار انالوگ رو داریم خروجی خیلی نوسان داره، مثلا بجای اینکه مقدار خروجی بین 0 تا 4096 یعنی 2048 باشه این عدد بین 1980 تا 2100 مدام در حال تغییر هست. تغذیه میکرو هم از فیلتر سلفو خازن استفاده

و

دوستان سلام - ADC تراشه STM32F103Zet6 رو راه اندازی کردم و با کالیبراسیون اولیه (قبل از شروع تبدیل) رنج کاملی از 0 تا 4096 رو در بازه 0-3.3 ولت دریافت می کنم . مشکل اینه که وقتی یه شبکه مقاومتی می چینم تا ولتاژ 5 یا 30 ولت رو در بازه 0 تا 3.3 اندازه گیری کنم پایه های ADC هر کدوم یه ولتاژ بین 1تا 3 ولت میسازن!چرا نمی دونم.! یه مسئله دیگه هم هست و اونم اینه که وقتی ولتاژ مثلا خارجی که دارم اندازه گیری میکنم رو قطع کنم و پایه ADC رو PULL Down می کنم بازم یه ولتاژی روی این پایه ها هست .که نباید

از غیر ایرانی ها هم که پرسیدم اونا هم تا حدودی موافق هستن. جالب اینجاست که NXP میکروهایی مثل:

به بازار عرضه کرده که ADC با نرخ نمونه برداری 80 Msps داره.

دیدگاه

خیلی وقت هست که کسی توی این موضوع مشارکت نکرده. من فقط 1 ویژگی منحصر به فرد میکرو های STM32F4 در رابطه با مبدل آنالوگ به دیجیتال را عرض می کنم:

3مبدل روی هر میکرو تعبیه شده است که 2 مبدل قابلیت همزمان شدن را دارند که در برخی کاربرد ها الزامی است.

اما یک نکته دیگر: ST کار را برای توسعه دهندگان و دانشجویان آسان کرده است: نرم افزار STM32Cube Mx + راهنمای en.DM00105879

موفق باشید
                رسول
                جدیدترین ویرایش توسط RasSharif; ۲۳:۱۴ ۱۳۹۶/۰۵/۰۴.
                اگر موضوعی را در انجمن مطرح کرده اید لطفا با استفاده از "موضوع به نتیجه رسید" بقیه را از این وضعیت مطلع فرمائید.

دیدگاه

سلام به همه
                  دوستانی که دنبال انتخاب میکرو مناسب برای کاراشون میگردن بهتره زیاد خودشون رو روی شرکت های مختلف که معروف هستن درگیر نکنن، چون همه این شرکت ها تولیدات خوب و قابل قبولی برای صنعت تولید میکنن و نگران کیفییت نباشید
                  اما جنگ جدیدی که بین شرکت های معروف شروع شده دیگه بحث کیفیت یا قابلیت های موجود روی یک میکرو نیست، چرا که همه با هم تقریبا برابر هستن تنها توی قیمت اختلاف دارن
                  اما این جنگ جدید بین شرکت ها در زمینه ارائه کتابخونه های مناسب برای راه اندازی میکرو های خودشون هست، من به دلایلی از st استفاده میکنم البته قبلا از pic ، avr و از lpc های شرکت nxp استفاده میکردم و هنوزم اگر مناسب تر از stm ها بشان برای پروژه ای میرم سراغ اونا
                  بریم سراغ این کتابخونه ها (بهتره بگیم نرم افزار هایی که یک بخش را راه اندازی میکنن و کتابخونش رو به ما تحویل میدن) :
                  چون با stm کار میکنم این فایل pdf رو میزارم که خود شرکت st ارائه داده و توی این فایل گفته که برای راه اندازی هر بخش مثل
                  RTOS
                  Crypto یا همون رمزنگاری
                  SSL/TLS
                  Bootloader/Secure Boot
                  File system (جهت کار کردن مثل مموری کارت ها)
                  USB
                  TCP/IP
                  Bluetooth
                  Thread
                  Wi-Fi
                  LoRa
                  Sigfox
                  NFC
                  Safety
                  Display
                  Touch sensing
                  و خیلی چیزای دیگه چه ابزارهایی وجود داره، رایگان یا پولیه، سورس کامل در اختیار هست یا به زبان باینری یا کلا رمزنگاری شده، لایسنس کجا رو داره که در این بین...
                  که در این بین در بیشتر بخش ها خود شرکت st ورود کرده و نرم افزار رایگتنی رو برای راه اندازی هر بخش ارائه داده اما تنها روی میکرو های محصول خود شرکت st کار میکنه وقت نماز شده فعلا خداحافظ
                  اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
                  شهيد دکتر مصطفي چمران
                  اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
                  ; C is not for children

دیدگاه

خوب اینم نحوه بدست اوردن این فایل pdf:
                    1: سرچ کردن عبارت زیر توی گوگل
                    en.stm32-stm8_embedded_software_solutions
                    2: آدرس مستقیم سایت
                    اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
                    شهيد دکتر مصطفي چمران
                    اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
                    ; C is not for children

دیدگاه

سلام
                      ببخشید
                      stm32 f1 , f4 تفاوتی با هم در برنامه نویسی دارند؟یعنی در کار باکیل و cube
                      جدیدترین ویرایش توسط zahra93; ۱۵:۱۵ ۱۳۹۸/۰۲/۰۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zahra93 نمایش پست ها
                        سلام
                        ببخشید
                        stm32 f1 , f4 تفاوتی با هم در برنامه نویسی دارند؟یعنی در کار باکیل و cube
                        سلام
                        توابع hal و cmsis و بقیه اصلا بخاطر همین ساخته شدن که تفاوت ها کم باشه. اگر هم تفاوتی باشه خیلی جزئیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
                          سلام
                          توابع hal و cmsis و بقیه اصلا بخاطر همین ساخته شدن که تفاوت ها کم باشه. اگر هم تفاوتی باشه خیلی جزئیه
                          آهان خیلی ممنون

دیدگاه

سلام دوستان.چجوری میشه با stm32 پالس به تعداد محدود تولید کرد؟ مثلا 20 پالس تولید کنه بعد به اندازه2 پالس صفر بشه و همین روند تکرار شه.یجور که فرکانس پالس هم قابل تنظیم باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X