اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی کارت های daq

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه اندازی کارت های daq

سلام
    ببینید میکرو کلا خروجی دیجیتال داره پس نمیتونیم بگیم ما یه سیگنال با دامنه متغیر درست میکنیم پس شما وقتی دیوتی سایکل رو روی
    یه مقدار تعیین میکنید روی پورت مورد نظر دقیقا یه موج مربعی با دامنه 5 ولت و دیوتی سایکل با همون دیوتی سایکل مورد نظرتون روی پورت دارید که اگر نیاز داشته باشید سیگنا آنالوگ بشه خوب فیلتر پایین گذر درست میکنید و خروجی فیلتر میشه یه سیگنال آنالوگ و اگر نیاز داشته باشید یه موتور رو درایو کنید به راحتی با یه آیسی مثل l298 یا پل H با ماسفت درست میکنید و موج مربعی رو به این درایور میدید که موتور رو درایو کنه

خروجی خطی هست ولی این رو مد نظر داشته باشید که واکنش موتور نسبت به ولتاژ اعمال شده بهش خطی نیست که باید طبق دیتا شیت موتور شما ببینید تو هر ولتاژ و جریانی موتور چه گشتاور و سرعتی خواهد داشت و بیشتر موتور ها یه آستانه حرکت هم دارند یعنی تا یه ولتاژی اصلا حرمت نمیکنند و بعد از اون یه دفه با یه سرعتی شروع به حرکت میکنند یا به عبارت دیگه یه موتور 14000 دور رو نمیشه با 100 کنترل کرد چون به محض خرکت کردن شاید سرعتی معادل 500 دور داشته باشد البته این مقادیر کلا فرضی بود

شما وقتی یه پورت رو به صورت ورودی تعریف کنید دیگه نمیتونید مقداری روی اون بنوسید و اگر خروجی باشه خونذن مقدار پورت فقط میتونه مقداری که ست کردید رو به شما بده و این رو هم مد نظر داشته باشید که پایه های میکرو کنترلر ها 20-30 میلی آمپر بیشتر تحمل نمیکنند

دیدگاه

استاد اقلا شما یه کمکی به من بکنید من می خوام آردوینو رو به متلب وصل کنم و تولباکسش نیاز هست. اما هر چی می گردم اون تولباکس آردوینو که همه می گن 88 مگابایته رو پیدا نمی کنم شما میتونید لینکشو اینجا بذارید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shamze
        سلام استاد
        میگم یه مشکلی پیش اومده
        1 - میشه همزمان هم چیزی روی پورت نوشت و هم چیزی از یه پورت دیگه خوند؟
        2 - سوال قبلیم هم به قوت خودش باقیه. و حالا اون سوال رو پدیت کردم
        3 - وقتی ما اون موج سینوسی رو اسکیل می کنیم و به عنوان دیوتی سایکل به سیستم میدیم اونوقت آیا این رابطه خطی هستش؟ یعنی اگه دیوتی سایکل رو به صورت سینوسی اعمال کنم دور موتور هم سینوسی خواهد بود؟ ( با همون فاز و فرکانس؟)
        سپاس از لطفتون
        1 - توی کامپیوتر کلا همزمانی معنی نداره و کارها به ترتیب انجام میشه. مگه اینکه نرم افزاری باشه که هسته های CPU رو مدیریت کنه و ازشون کار همزمان بگیره که اونم معمولا برای کارهای پردازشی سنگین بکار میره و برای پورت سریال، بخاطر سرعت پائینش اصلا لازم نیست.
        ولی توی خود پورت، اگه بصورت فول دوپلکس ( FULL DUPLEX ) استفاده بشه بله. ارسال و دریافت بطور همزمان امکانپذیره.

2 - سئوال قبلی رو که گفته بودم. PWM با دیوتی سایکل 50 درصد، بدون فیلتر فقط یه موج مربعی و با فیلتر، سیگنال آنالوگ 2.5 ولت میشه.

3 - فرکانس که معمولا یکسانه، چون با روش شما نمیشه فرکانس بالایی تولید کرد. ولی فازش بر میگرده به درایور موتور ، نوع و مقدار بار و غیره.
        صد البته همه اینا به مقدار فرکانس هم مربوطه و کل مجموعه یه منحنی بهره و فاز متناسب با فرکانس خواهد داشت.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

استاد من از دک کارت خسته شدم و با توجه به اینکه سرعتش نسبت به آردوینو خیلی پایینتره شاید به درد کار من نخوره. (منظورم کنترل هستش)
          حالا دو سه روزه که دارم اردوینو از نوع مگا رو راه اندازی می کنم درایورشو نصب کردم ولی تولباکسشو هر چی گشتم که دانلود کنم پیدا نکردم همه می گن این تولباکس تقریبا 88 مگابایته ولی من توی سایت مث ورک فایلی بیشتر از یک مگابایت در این رابطه ندیدم میشه کمکم کنید؟
          یه سوال دیگه هم داشتم شما این اطلاعات رو از کجا کسب کردید؟ یکم در مورد روند تسلطتتون بی زحمت توضیح بدید سپاسگزارم

دیدگاه

در مورد آردوینو متاسفانه هیچ اطلاعاتی ندارم. ولی حرفهایی که اینجا زده شد، به اینترفیس مورد استفاده، ارتباطی نداره. تو بحث فرکانس، تک تک بلوک هایی که سیگنال ازشون عبور میکنه، میتونن نقش یه فیلتر رو بازی کنن و روی دامنه و فاز خروجی اثر بذارن.
            اینتر فیس مورد استفاده هم یکی از همین بلوک هاست. دک کارت با سرعت کمتر و آردوینو با سرعت بیشتر و پاسخ فرکانسی بهتر.

نوشته اصلی توسط Phd Control
            یه سوال دیگه هم داشتم شما این اطلاعات رو از کجا کسب کردید؟ یکم در مورد روند تسلطتتون بی زحمت توضیح بدید سپاسگزارم.
            دوست عزیز من. اصلا تسلطی در کار نیست. مسئله فقط گذشت زمان و تداوم یاد گیری هست.

دیدگاه

خیلی ممنون
              استاد چند سال کار کردید؟ در اینزمینه پروژه هم انجام میدید؟ منظوم صنعتی هستش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Phd Control
                چند سال کار کردید؟ در اینزمینه پروژه هم انجام میدید؟ منظوم صنعتی هستش
                زمان به تنهایی مهم نیست. یادگیری و تداومش هم مهم هست. توی همین انجمن خیلی ها هستن که نصف منن. ولی خیلی بیشتر از من اطلاعات دارن.

بله. به هرحال زندگیمون داره از همین راه میگذره. ولی فعلا فرصت انجامش نیست. چون سرمون شلوغ هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shamze نمایش پست ها
                  درایورشو نصب کردم ولی تولباکسشو هر چی گشتم که دانلود کنم پیدا نکردم همه می گن این تولباکس تقریبا 88 مگابایته ولی من توی سایت مث ورک فایلی بیشتر از یک مگابایت در این رابطه ندیدم میشه کمکم کنید؟
                  والا نمیدونم چقدر گشتید ولی آموزش کاملش توی خود سایت ECA هست
                  گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                  همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X