اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه حل جبران کاهش 2 ولت ، در موقع وصل شدن رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه حل جبران کاهش 2 ولت ، در موقع وصل شدن رله

دوست عزیز ملاک اندازه گیری شما چیه؟؟؟؟
    با ولتمتر نیز اندازه گرفتید؟؟
    ولتاژ رفرنس رو با چه قطعه ای تامین کردید؟؟
    ولتاژ تغذیه در حالت قطع و وصل چقدره؟؟
    مدار روی بردبورد هست یا روی پیسیبی؟؟
    مشخصات منبع تغذیه چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده
      دوست عزیز ملاک اندازه گیری شما چیه؟؟؟؟
      با ولتمتر نیز اندازه گرفتید؟؟
      ولتاژ رفرنس رو با چه قطعه ای تامین کردید؟؟
      ولتاژ تغذیه در حالت قطع و وصل چقدره؟؟
      مدار روی بردبورد هست یا روی پیسیبی؟؟
      مشخصات منبع تغذیه چیه؟
      سلام مهندس خسته نباشید : متاسفانه همه راهکارهایی که دوستان بیان کردند را رفتم مشکل حل نشد !!!! جریانی که رله در موقع استارت میکشه یا روی کل مدار تغذیه باید تاثیر بگذاره اینجوری بشه یا روی ولتاژ نمونه گیر که میاد به پورت میکرو. این هم هست که چون منفی مدار نمونه گیر و منفی کل مدار یکی شده این مشکل پیش میاد .راه حلش چیه !! با تشکر
      قسمت مدار نمونه گیر را را از مدار جدا کردم و به صورت جدا و مستقل تغذیه مدار نمونه گیر را وصل کردم ولی باز هم مشکل رفع نشد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-w
      توضیحات بیشتر خصوصی ارسال شد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiri630
        سلام مهندس خسته نباشید : متاسفانه همه راهکارهایی که دوستان بیان کردند را رفتم مشکل حل نشد !!!! جریانی که رله در موقع استارت میکشه یا روی کل مدار تغذیه باید تاثیر بگذاره اینجوری بشه یا روی ولتاژ نمونه گیر که میاد به پورت میکرو. این هم هست که چون منفی مدار نمونه گیر و منفی کل مدار یکی شده این مشکل پیش میاد .راه حلش چیه !! با تشکر
        قسمت مدار نمونه گیر را را از مدار جدا کردم و به صورت جدا و مستقل تغذیه مدار نمونه گیر را وصل کردم ولی باز هم مشکل رفع نشد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-w
        با سلام مجدد:
        وقتی که ولتاژ تغذیه اصلی +5 ولت با قطع و وصل شدن رله تغیر نکند، اما ولتاژ خروجی پین شماره 24 خروجی میکرو با قطع و وصل رله تغیر کند، نشان دهنده ضعیف بودن جریان خروجی این پین می باشد و با توجه به این که از این پین 1 خروجی برای ال ای دی سبز نیز می رود، آیا خروجی پین 24 را با یک مقاومت 10 کیلو به بیس یک ترانزیستور TIP122 وصل کردید نشد؟ لطفا گزارش کنید.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiri630
          بازم جواب کامل ندادید!
          تغییر nقدر خروجی مولتی ترن اصلا ملاک نیست.ملاک اندازه گیری ولتمتر هست. پایه Aref و Avcc به کجا وصل هستند؟؟؟
          دقت adcچند بیت هست؟؟
          برای درایو رله چه ترانزیستور و مقاومتی گذاشتید؟؟

یادتون باشه اگه میخواین به جواب کامل برسید حتما به سوالات دوستان جواب بدید!!
          چون دسترسی به مدار شما نداریم و تنها راه راهنمایی جواب سوالاتی هست که میآ‌پرسیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
            با سلام مجدد:
            وقتی که ولتاژ تغذیه اصلی +5 ولت با قطع و وصل شدن رله تغیر نکند، اما ولتاژ خروجی پین شماره 24 خروجی میکرو با قطع و وصل رله تغیر کند، نشان دهنده ضعیف بودن جریان خروجی این پین می باشد و با توجه به این که از این پین 1 خروجی برای ال ای دی سبز نیز می رود، آیا خروجی پین 24 را با یک مقاومت 10 کیلو به بیس یک ترانزیستور TIP122 وصل کردید نشد؟ لطفا گزارش کنید.
            با سلام و تشکر : چک کردم ولتاژ خروجی پین شماره 24 خروجی میکرو با قطع و وصل رله تغیر نمی کند بلکه ولتاژ مدار نمونه گیر تغییر می کنه و این مشکل را ایجاد می کند. وقتی LED را هم قطع کنیم باز مقدار جریانی که رله میکشه روی ولتاژ سمپل که به PORTC.0 وصله تاثیر میگذاره و این افت ولتاژ 2 تا 3 ولتی روی سون سگمنت به وضوح دیده میشه. همچنین ترانزیستور TIP122 موجود نداشتم تست کنم .با تشکر مجدد

دیدگاه

بازم جواب کامل ندادید!
              تغییر nقدر خروجی مولتی ترن اصلا ملاک نیست.ملاک اندازه گیری ولتمتر هست. پایه Aref و Avcc به کجا وصل هستند؟؟؟
              دقت adcچند بیت هست؟؟
              برای درایو رله چه ترانزیستور و مقاومتی گذاشتید؟؟

یادتون باشه اگه میخواین به جواب کامل برسید حتما به سوالات دوستان جواب بدید!!
              چون دسترسی به مدار شما نداریم و تنها راه راهنمایی جواب سوالاتی هست که میآ‌پرسیم
              سلام مهندس : جواب همه سوالات را دیشب برایتان خصوصی ارسال کردم سورس و شماتیک را هم فرستادم .اگر برایتان نیامده دوباره ارسال می کنم. با تشکر
              پایه Aref توسط یک خازن 100n به زمین مدار وصل شده. پایه Avcc به 5 ولت که توسط رگلاتور 7805 تامین شده وصل است.
              ترانزیستور BC337 است که بیس ان با یک مقاومت 2.2k سری شده - امیتر به زمین وصل شده - کلکتور به یک پایه رله وصل شده. همچنین کلکتور را با یک مقاومت 47 اهم و 2.2 اهمی با پایه رله سری کردم باز هم بی فایده بود.
              از هر adc هشت بیت و ..... استفاده میکنم باز هم مشکل حل نمیشه.

دیدگاه

با سلام :
                لطفا لینک زیر را مطالعه کنید. ساخت مدار محافظ یخچال فریزر با استفاده از آی سی lm324
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56802.0

دیدگاه

مصرف کننده به رله وصل کردی یا رله فقط برای ازمایش و بصورت ازاد در مدارت وجود داره ؟؟
                  بعضی اوقات مصرف کننده ها باعث ایجاد افت ولتاژ سراسری میشن .
                  حتی برای امتحان کردن هم شده یبار تغذیه رله رو از مدار جدا کن ببین نتیجه چی میشه - یا اینکه ولتاژ مدارتو از یه منبع تغذیه رگوله شده با جریان بالا تامین کن و شروع به نمونه برداری کن .

دیدگاه

دوست عزیز شماتیک رو بصورت عکس قرار بدید.
                    الان مسافرت هستم و با گوشی میام.به پروتوس دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid salehi
                      مصرف کننده به رله وصل کردی یا رله فقط برای ازمایش و بصورت ازاد در مدارت وجود داره ؟؟
                      بعضی اوقات مصرف کننده ها باعث ایجاد افت ولتاژ سراسری میشن .
                      حتی برای امتحان کردن هم شده یبار تغذیه رله رو از مدار جدا کن ببین نتیجه چی میشه - یا اینکه ولتاژ مدارتو از یه منبع تغذیه رگوله شده با جریان بالا تامین کن و شروع به نمونه برداری کن .
                      با سلام : اگر رله را قطع کنم هیچ مشکلی وجود نداره و افت ولتاژ بوجود نمیاد. رله را هم بدون مصرف کننده امتحان میکنم .تا الان به این نتیجه رسیده ام مدار سمپل چون ایزوله نیست جریان کشی رله ،باعث افت ولتاژ سمپل میشه(در حد چند صدم ولت افت میکنه ) .بنابراین ولتاژی که روی سون سگمنت به نمایش درمیاد از کجا تامین میشه ؟ از همین قسمت مدار که کار تبدیل ac به dc را برای نمونه برداری تامین می کنه ، بنابراین این قسمت مدار تحت تاثیر جریان مصرفی رله قرار می گیره تنها راهش اینه که باید این قسمت مدار اصلاح بشه و تغییراتی درش ایجاد بشه. باتشکر فراوان

دیدگاه

دوست عزیز شماتیک رو بصورت عکس قرار بدید.
                        الان مسافرت هستم و با گوشی میام.به پروتوس دسترسی ندارم.
                        با سلام : متاسفانه کیفیت عکس ها از این بهتر نشد.
                        http://uupload.ir/files/o4sl_j_428.jpg
                        http://uupload.ir/files/tlo0_j_429.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiri630
                          با سلام : اگر رله را قطع کنم هیچ مشکلی وجود نداره و افت ولتاژ بوجود نمیاد. رله را هم بدون مصرف کننده امتحان میکنم .تا الان به این نتیجه رسیده ام مدار سمپل چون ایزوله نیست جریان کشی رله ،باعث افت ولتاژ سمپل میشه(در حد چند صدم ولت افت میکنه ) .بنابراین ولتاژی که روی سون سگمنت به نمایش درمیاد از کجا تامین میشه ؟ از همین قسمت مدار که کار تبدیل ac به dc را برای نمونه برداری تامین می کنه ، بنابراین این قسمت مدار تحت تاثیر جریان مصرفی رله قرار می گیره تنها راهش اینه که باید این قسمت مدار اصلاح بشه و تغییراتی درش ایجاد بشه. باتشکر فراوان
                          با سلام :
                          ولتاژ های آی سی u1 و u2 و سون سگمنت در اصل از +5 ولت تامین می شوند، مدار مجازی پروتئوس برای سهولت در کار و کم شدن سیم کشی این اتصالات را نشان نمی دهند.
                          اگر صدرصد مطمئن هستید که در هنگام وصل رله ولتاژ +5 ولت تغذیه و پین خروجی شماره 24 آی سی افت ندارد و فقط ولتاژ رفرنس کم می شود، پیشنهاد می شود بدون کوچک ترین تغیری در مدار و فقط با تعویض یک رله 5 ولت به جای 12 ولت به احتمال قوی مشکل شما حل می شود. البته با مدار عملی نه در مدار نرم افزاری.!!!
                          فقط با تعویض رله 5 ولت که یک سر آن به کولکتور ترانزیستور و سر دیگر آن بطور مستقیم به +5 ولت خروجی رگولاتور وصل است امتحان کنید.( چون وقتی که رله به +12 ولت زینر دیود وصل است باعث افت ولتاژ رفرنس می شود.)
                          امتحان عملی کنید سپس نتیجه را گزارش کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                            با سلام :
                            ولتاژ های آی سی u1 و u2 و سون سگمنت در اصل از +5 ولت تامین می شوند، مدار مجازی پروتئوس برای سهولت در کار و کم شدن سیم کشی این اتصالات را نشان نمی دهند.
                            اگر صدرصد مطمئن هستید که در هنگام وصل رله ولتاژ +5 ولت تغذیه و پین خروجی شماره 24 آی سی افت ندارد و فقط ولتاژ رفرنس کم می شود، پیشنهاد می شود بدون کوچک ترین تغیری در مدار و فقط با تعویض یک رله 5 ولت به جای 12 ولت به احتمال قوی مشکل شما حل می شود. البته با مدار عملی نه در مدار نرم افزاری.!!!
                            فقط با تعویض رله 5 ولت که یک سر آن به کولکتور ترانزیستور و سر دیگر آن بطور مستقیم به +5 ولت خروجی رگولاتور وصل است امتحان کنید.( چون وقتی که رله به +12 ولت زینر دیود وصل است باعث افت ولتاژ رفرنس می شود.)
                            امتحان عملی کنید سپس نتیجه را گزارش کنید.
                            با سلام و تشکر از زحمات شما : نظر شما کاملا درسته و بیانگر این مطلب است، انچه را که این حقیر تازه وارد ، دست و پا شکسته توضیح داده ام ، را گرفته اید . باز از این همه دقت در خواندن مطالب سپاسگزارم که وقت گذاشته اید.
                            این موضوع کاملا در عمل برایم اثبات شده که فقط ولتاژ رفرنس کم می شود(ولتاژی که میاد به PORTC.0 )
                            و اگر رله را قطع کنیم یا از رله ای که جریان کمتری میکشه استفاده کنیم مشکل حل شده است. این رله ای که بناچار ازش استفاده میکنم 160 اهمه ولی تاجایی که توی دیتاشیت ها نگاه کرده ام دیدم یک نوع مشابه همین رله با امپر بالای 20 وجود داره که 240 اهمه - اگر توی بازار ما چنین رله امپر بالایی باشه حتما تست می کنم و قطعا مشکل حل میشه. باز اگر رله 5 ولتی باشه که 20 یا 30 امپر باشه حتما تست می کنم و نتیجه را اعلام میکنم. توی پرتیوس هم اگر اهم رله را به 240 تغییر بدیم مدار توی پرتیوس بخوبی کار می کنه ولی با اهم 160 رله وصل نمیشه. با تشکر فراوان
                            دوستان لطفا یک تراشه ارزان قیمتی که تغذیه ولتاژ رفرنس مدار را بتونه تامین کنه و جایگزین تقسیم مقاومتی بشه معرفی کنید.با تشکر مجدد

دیدگاه

سلام. :bye :bye
                              دو تا خازن 2200 میکرو 16 ولتی با تغذیه رله موازی کن. تغذیه ات چند امپر هست؟؟؟ تغذیه های موجود در بازار ایران معمولا یک سوم جریانی که روی انها نوشته شده است رو میتونن بدون افت ولتاژ تامین کنن.
                              در ضمن موقع روشن کردن رله ولتاژ به صورت لحظه ای افت پیدا میکنه یا تا موقعی که رله روشنه افت ولتاژ داری؟؟؟
                              سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلَائِکَةِ وَ الرُّوحِ

(SMART DESIGN....(POWERFUL & QUICK

موفقیت اتفاقی نیست......بابای پولدار میخواد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyyed mohammad Razavi
                                سلام. :bye :bye
                                دو تا خازن 2200 میکرو 16 ولتی با تغذیه رله موازی کن. تغذیه ات چند امپر هست؟؟؟ تغذیه های موجود در بازار ایران معمولا یک سوم جریانی که روی انها نوشته شده است رو میتونن بدون افت ولتاژ تامین کنن.
                                در ضمن موقع روشن کردن رله ولتاژ به صورت لحظه ای افت پیدا میکنه یا تا موقعی که رله روشنه افت ولتاژ داری؟؟؟
                                سلام دوست عزیز و قدیمی ام :bye :bye
                                مدار تغذیه امپر مورد نیاز را تامین میکنه و این را تست کرده ام و مطمئن هستم چون از تغذیه امپر بالا هم استفاده کردم باز هم مشکل افت بود. موقع روشن کردن رله ولتاژ حدود 2 تا 3 ولت تا زمانی که رله روشنه افت پیدا می کنه.با تشکر @};-

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X