اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محیط برنامه نویسی شخصی ؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محیط برنامه نویسی شخصی ؟؟؟

سلام
    برنامه های زیادی وجود داره که به زبان های مختلف توشون میشه برنامه نوشت
    حالا من سوالم اینه که چه طور می تونم برنامه ای شخصی داشته باشم که خودم طراحیش کرده باشم توش بشه به زبان سی برنامه نوشت
    اصلا این کار شدنیست ؟؟
    اگر شدنیست چه طور میشه این کار رو کرد؟؟
    من برای کاری احتیاج دارم تا محیط برنامه نویسی خودم رو به کاربر ارائه بدم تا فایل مورد نظر من درست بشه
    اصلا فرض کنید می خواهیم محیط برنامه نویسی برای میکرو ارائه بدهیم
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : محیط برنامه نویسی شخصی ؟؟؟

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
    سلام
    برنامه های زیادی وجود داره که به زبان های مختلف توشون میشه برنامه نوشت
    حالا من سوالم اینه که چه طور می تونم برنامه ای شخصی داشته باشم که خودم طراحیش کرده باشم توش بشه به زبان سی برنامه نوشت
    اصلا این کار شدنیست ؟؟
    اگر شدنیست چه طور میشه این کار رو کرد؟؟
    من برای کاری احتیاج دارم تا محیط برنامه نویسی خودم رو به کاربر ارائه بدم تا فایل مورد نظر من درست بشه
    سلام
    باید یه GUI طراحی کنی که بشه متن برنامه رو داخلش بنویسی و بعد باید دستورات برنامه نویسی رو از سایر دستورات و توابع متمایز کنه و ...
    ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Blue Ice نمایش پست ها
      سلام
      باید یه GUI طراحی کنی که بشه متن برنامه رو داخلش بنویسی و بعد باید دستورات برنامه نویسی رو از سایر دستورات و توابع متمایز کنه و ...
      از این جا به بعدش مشکله که باید کدها تبدیل به کد ماشین بشن
      مثلا if با پارامترهاش باید تبدیل به کد قابل اجرای داخل کامپیوتر یا اینکه داخل میکرو بشن
      بعضی از کامپایلرها از موتور خاصی استفاده می کنند برای ترجمه برنامه شون ظاهرا
      ولی به طور مثال فکر نکنم codevision این طور باشه و خودش میاد ترجمه می کنه
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

اگر پردازنده تون کامپایلر و لینکر داره که کار شما فقط میشه ایجاد محیط IDE وگرنه باید اونها رو هم خودتون بنویسید. بعنوانن مثال فر ض کنید خودتون محیط کدویژین ، کامپایلر ؛ لینکر و مابقی اکسسوریهارو کدبزنید

دیدگاه

از این جا به بعدش مشکله که باید کدها تبدیل به کد ماشین بشن
          مثلا if با پارامترهاش باید تبدیل به کد قابل اجرای داخل کامپیوتر یا اینکه داخل میکرو بشن
          بعضی از کامپایلرها از موتور خاصی استفاده می کنند برای ترجمه برنامه شون ظاهرا
          ولی به طور مثال فکر نکنم codevision این طور باشه و خودش میاد ترجمه می کنه
          با سلام
          یه بار زمان قدیم با توربو سی و محیط داس اینکارو کردم. برای یه PLC ساخت خودم بود.
          دستورات به زبون STL در محیط نوشته می شدن و بعد از ذخیره، کامپایل و به زبون اسمبلی Z80 تبدیل می شدن.
          اگه شکل خاصی از نوشتن مد نظرتون باشه اول باید یه ادیتور بنویسین که فایل تکست رو با فرمت مورد نظر ایجاد کنه ذخیره کنه و البته تمامی امکانات یه ادیتور معمولی رو باید داشته باشه مثل حذف و کپی و پیست و بالا و پائین رفتن صفحه و غیره.
          اما اگه نحوه ی نوشتن برنامه خاص نباشه میشه فایل برنامه رو با نوت پد نوشت.
          بعدش فقط باید زحمت کامپایل کردن رو بکشید. میتونه یه فایل EXE باشه که روی اون فایل تکست اجرا بشه و در مرحله ی اول باید سینتکس ها رو چک کنه و در صورت صحیح بودن متن برنامه بره برای کامپایلش.
          برای کامپایل باید برای تمام دستورات مجاز در برنامه، سابروتینهای پارامتریک به زبون ماشینتون بنویسین که در فایل نهایی به ازای هر دستور، سابروتین مربوطه به همراه پارامترهای یوزر قرار بگیره و قابل اجرا در سخت افزارتون باشه.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
            با سلام
            یه بار زمان قدیم با توربو سی و محیط داس اینکارو کردم. برای یه PLC ساخت خودم بود.
            دستورات به زبون STL در محیط نوشته می شدن و بعد از ذخیره، کامپایل و به زبون اسمبلی Z80 تبدیل می شدن.
            برای کامپایل باید برای تمام دستورات مجاز در برنامه، سابروتینهای پارامتریک به زبون ماشینتون بنویسین که در فایل نهایی به ازای هر دستور، سابروتین مربوطه به همراه پارامترهای یوزر قرار بگیره و قابل اجرا در سخت افزارتون باشه.
            سلام
            من تو بخش کامپایلش مشکل دارم یعنی اطلاعات خوبی پیدا نکردم فرض کنید همین زبان سی استاندار را می خواهیم به زبان ماشین ترجمه کنیم
            خب به قول شما باید ابتدا به زبان اسمبلی ترجمه بشه و بعد از اون به زبان ماشین
            حالا برای اجراش در کامپیوتر که باید به exe هم ترجمه بشه
            مسئله من اینه که اطلاعات خوبی راجب این که سی رو چه طور به اسمبلی ترجمه کنم پیدا نکردم و مرحله بعد که کمیاب تر هم هست اسمبلی به ماشین هست
            یه چیزهایی تو اینترنت دیدم مثلا طرف یه برنامه نوشته بود بعد اومد همون رو به زبان اسمبلی هم نوشت و توضیح داد
            ظاهرا خود اسمبلی هم استانداردهای خاصی تا به حال برای نوشتن داره چون تو کامپایلرهای مختلف روش های نوشتن مختلف رو دیدم

دیدگاه

راستش من هنوز درست نفهمیدم منظور شما برای کار با کامپیوتر هست یا یه سیستم خاص میکرویی! چون اینها با هم تفاوتهایی دارن که استراتژی کار رو تغییر میده و هر یک روش متناسب خودش رو میطلبه.
              اما برای هر سخت افزار یا میکرویی که میخواین کار کنین اول باید زبون اسمبلی شو کاملا مسلط باشین و دست کم چند برنامه نوشته و با روش و عملکرد و خروجی های برنامه تون آشنا باشین.
              بدون تسلط به اسمبلی که اصلا نمیشه با اطلاعات اینترنت و غیره کار خوبی انجام داد.
              در مورد کامپیوتر هم باید اول اسمبلی بلد باشید. اسمبلی به ماشین و exe رو میشه از نرم افزارهای آماده استفاده کرد.
              اما اطلاعاتی در مورد تبدیل c به اسمبلی نیست. عرضکردم خودتون باید تک تک دستورات مورد نیاز رو براش سابروتین پارامتریک بنویسین. یعنی هر دستور زبون سطح بالا تبدیل به چند یا چندین خط برنامه اسمبلی میشه که باید آرگومانهای دستور رو دریافت و روی اونها عمل کنه. بعضی نرم افزارها هستن که وقتی یه برنامه رو کامپایل میکنن علاوه بر فایل هگز و asm یه فایل لیست هم میسازن با پسوند lst که جزء به جزء برنامه اصلی و معادل اسمبلیش توش اومده. اونها رو بررسی و تحلیل کنین تا روشهای کلی کار دستتون بیاد. اما در کل کار سنگینیه و خیلی اطلاعات سطح پائین و نزدیک به ماشین می طلبه و کاری نیست که آدم برای تنوع و یادگیری و وقت گذرونی بخواد انجام بده. یعنی حتما باید مشتری پای کار باشه و هزینه هاش تامین بشه تا کار به انجام برسه.
              برای pc حجم و تنوع اطلاعات ورودی و خروجی بالاست اما در عوض برنامه ها و وقفه ها و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری آماده در موردش زیاد وجود داره و قابل استفاده هست.
              در مورد سیستمهای میکرویی هم معمولا حجم و تنوع داده ها بسیار کمتر از pc هست اما تا فیها خالدون کار به عهده ی خودتون هست و تقریبا هیچ امکان آماده ای وجود نداره.
              این تفاوتها باعث میشه تا بسته به سیستم تارگت، راهبرد های متفاوتی برای این کار در نظر گرفته بشه.

دیدگاه

بلاخره به جوابم رسیدم اینکه اسمبلی رو چه طور میشه به کد ماشین تبدیل کرد برای هر cpu یه اطلاعات وجود داره به نام instruction set که شامل opcode های مورد نظر هر دستور اسمبلی میشه
                به طور مثال ما می دونیم که باید add به زبان اسمبلی انجام بدیم ولی نمی دونیم که کدش چی هست در این دیتا این کدها توضیح داده شده به عبارت دیگه کسی اگر روی این اطلاعات تسلط کامل داشته باشه
                حتی نیاز به اسمبلی هم نداره و می تونه بشینه هگز میکرو رو بنویسه
                ADC – Add with Carry
                5.1. Description
                Adds two registers and the contents of the C Flag and places the result in the destination register Rd.
                Operation:
                (i) Rd ← Rd + Rr + C
                Syntax: Operands: Program Counter:
                (i) ADC Rd,Rr 0 ≤ d ≤ 31, 0 ≤ r ≤ 31 PC ← PC + 1
                16-bit Opcode:
                0001 11rd dddd rrrr
                مثلا این دستور add هست که تو حافظه میکرو به این کد تبدیل میشه
                این که گفتم اگر تسلط داشته باشه واقعا شدنیست ولی خیلی سخت و طاقت فرساست

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

راستش من هنوز درست نفهمیدم منظور شما برای کار با کامپیوتر هست یا یه سیستم خاص میکرویی! چون اینها با هم تفاوتهایی دارن که استراتژی کار رو تغییر میده و هر یک روش متناسب خودش رو میطلبه.
                اما برای هر سخت افزار یا میکرویی که میخواین کار کنین اول باید زبون اسمبلی شو کاملا مسلط باشین و دست کم چند برنامه نوشته و با روش و عملکرد و خروجی های برنامه تون آشنا باشین.
                بدون تسلط به اسمبلی که اصلا نمیشه با اطلاعات اینترنت و غیره کار خوبی انجام داد.
                در مورد کامپیوتر هم باید اول اسمبلی بلد باشید. اسمبلی به ماشین و exe رو میشه از نرم افزارهای آماده استفاده کرد.
                اما اطلاعاتی در مورد تبدیل c به اسمبلی نیست. عرضکردم خودتون باید تک تک دستورات مورد نیاز رو براش سابروتین پارامتریک بنویسین. یعنی هر دستور زبون سطح بالا تبدیل به چند یا چندین خط برنامه اسمبلی میشه که باید آرگومانهای دستور رو دریافت و روی اونها عمل کنه. بعضی نرم افزارها هستن که وقتی یه برنامه رو کامپایل میکنن علاوه بر فایل هگز و asm یه فایل لیست هم میسازن با پسوند lst که جزء به جزء برنامه اصلی و معادل اسمبلیش توش اومده. اونها رو بررسی و تحلیل کنین تا روشهای کلی کار دستتون بیاد. اما در کل کار سنگینیه و خیلی اطلاعات سطح پائین و نزدیک به ماشین می طلبه و کاری نیست که آدم برای تنوع و یادگیری و وقت گذرونی بخواد انجام بده. یعنی حتما باید مشتری پای کار باشه و هزینه هاش تامین بشه تا کار به انجام برسه.
                برای pc حجم و تنوع اطلاعات ورودی و خروجی بالاست اما در عوض برنامه ها و وقفه ها و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری آماده در موردش زیاد وجود داره و قابل استفاده هست.
                در مورد سیستمهای میکرویی هم معمولا حجم و تنوع داده ها بسیار کمتر از pc هست اما تا فیها خالدون کار به عهده ی خودتون هست و تقریبا هیچ امکان آماده ای وجود نداره.
                این تفاوتها باعث میشه تا بسته به سیستم تارگت، راهبرد های متفاوتی برای این کار در نظر گرفته بشه.
                بنده برای میکرو می خواستم ولی ابتدا می خواستم تو کامپیوتر راش بندازم چون یه سیستم کاملا آماده است و همه کار میشه باهاش کرد
                البته هنوز به این نتیجه نرسیدم که روش کار کنم یا نه ولی اطلاعات جالبی هست و فعلا به عنوان یه سرگرمی روش کار می کنم

دیدگاه

احتمالا شما درس میکروپروسسور نگذروندین. یعنی حتما جزو دروس الان نیست.
                  این مطالب بطور جامع و مفصل تو درسهای اجزا کامپیوتر و میکروپروسسور گفته شده.
                  ضمنا برنامه نویسی به زبون اسمبلی پوست آدمو میکنه. چه برسه به کار با کد هگز. اون قدیم ما تمام اینکارا رو دستی انجام میدادیم.
                  یعنی کاری که الان با چند تا کلیک میشه انجام داد، اونوقت ما یه هفته تمام وقت براش کار میکردیم.
                  برنامه نویسی اسمبلی و تبدیل به کد هگز و برنامه ریزی تو ایپرام. البته باید خیلی دقت میکردیم چون با یه خطا، یه هفته دیگه سرکار میرفتیم.

دیدگاه

احتمالا شما درس میکروپروسسور نگذروندین. یعنی حتما جزو دروس الان نیست.
                    این مطالب بطور جامع و مفصل تو درسهای اجزا کامپیوتر و میکروپروسسور گفته شده.
                    ضمنا برنامه نویسی به زبون اسمبلی پوست آدمو میکنه. چه برسه به کار با کد هگز. اون قدیم ما تمام اینکارا رو دستی انجام میدادیم.
                    یعنی کاری که الان با چند تا کلیک میشه انجام داد، اونوقت ما یه هفته تمام وقت براش کار میکردیم.
                    برنامه نویسی اسمبلی و تبدیل به کد هگز و برنامه ریزی تو ایپرام. البته باید خیلی دقت میکردیم چون با یه خطا، یه هفته دیگه سرکار میرفتیم.
                    میکروپروسسور داشتیم ولی انگار نداشتیم
                    متاسفانه دانشگاه خوبی قبول نشدم و سطح کیفی دانشگاه چندان رضایت بخش نبود
                    پس این مطالب در درس میکروپروسسور گفته شده
                    ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Blue Ice نمایش پست ها
                      سلام
                      سلام
                      چه طور می تونم کلمات مورد نظر رو پیدا کنم با چه دستوری ؟؟
                      به طور مثال if را بخواهم پیدا کنم و در صورت امکان رنگش رو هم متمایز کنم
                      سی شارپ کار نکردم سی پلاس پلاس رو نصفه و نمیه بلدم و از طرفی فکر می کنم مجبور هستم از ویژوال استودیو استفاده کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan نمایش پست ها
                        اگر پردازنده تون کامپایلر و لینکر داره که کار شما فقط میشه ایجاد محیط IDE وگرنه باید اونها رو هم خودتون بنویسید. بعنوانن مثال فر ض کنید خودتون محیط کدویژین ، کامپایلر ؛ لینکر و مابقی اکسسوریهارو کدبزنید
                        سلام
                        در مورد توضیحی که دادید
                        فرض کنید من برنامه IDE رو نوشتم حالا به طور مثال می خوام از کامپایلر GCC برای کامپایل استفاده کنم
                        چه طور باید فراخوانیش کنم
                        به طور مثال برنامه های کامپیوتر main اصلیشون دو تا آرگومان داره که وقتی برنامه کامپایل میشه می تونیم تو CMD وقتی برنامه رو فراخوانی می کنیم به اون آرگومان ها مقدار دهی کنیم
                        ولی این حالتی است که CMD این کار رو می کنه
                        چه طور توی محیط شخصی خودمون این کار رو بکنیم

دیدگاه

سلام
                          سلام - کامپایلر GCC رو دانلود میکنی ( gcc.gnu.org - mingw.org ) - یه نرم افزار مینویسی برا ارسال دستورات به CMD - نوشتن به EDITOR ساده تو Visual Studio نباید کار سختی باشه - نمونه پروژش تو نت هستش - شما کدی که تو ادیتور فوق نوشته شده رو تو یه فایل ذخیره میکنی و کد های cmd رو برنامت ارسال میکنه و پروژه گامپایل و سپس پروگرام میشه.

البته GCC Manual رو هم باید بخونه تا دستوراتش دستت بیاد.- بسته به زبان و نوع میکرو .... دستورات دسته بندی شدند تو این فایل.

تو این لینک gnu toolchains قسمت "اجرای یک پروژه ساده با mingw در cmd" رو ببین.
                          اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
                          1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
                          2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848 نمایش پست ها
                            سلام - کامپایلر GCC رو دانلود میکنی ( gcc.gnu.org - mingw.org ) - یه نرم افزار مینویسی برا ارسال دستورات به CMD - نوشتن به EDITOR ساده تو Visual Studio نباید کار سختی باشه - نمونه پروژش تو نت هستش - شما کدی که تو ادیتور فوق نوشته شده رو تو یه فایل ذخیره میکنی و کد های cmd رو برنامت ارسال میکنه و پروژه گامپایل و سپس پروگرام میشه.

البته GCC Manual رو هم باید بخونه تا دستوراتش دستت بیاد.- بسته به زبان و نوع میکرو .... دستورات دسته بندی شدند تو این فایل.

تو این لینک gnu toolchains قسمت "اجرای یک پروژه ساده با mingw در cmd" رو ببین.
                            سلام ممنون
                            اتفاقا تا این مرحله رو انجام دادم و جواب هم گرفتم
                            می خواستم بدونم روشی نیست که مستقیم به کامپایلر دسترسی داشته باشیم
                            یعنی مثلا نرم افزار codblocks هم میاد کامپایلر رو از طریق CMD اجرا می کنه
                            اگر جواب بله است چرا ما در حین کامپایل کردن صفحه CMD رو نمی بینیم

این هم تصویری از کاری که انجام داده ام
                            او خط هایی که داخل تکست باکس نوشته شده در واقع خط های خوانده شده از CMD هست

دیدگاه

1) می خواستم بدونم روشی نیست که مستقیم به کامپایلر دسترسی داشته باشیم
                              2) اگر جواب بله است چرا ما در حین کامپایل کردن صفحه CMD رو نمی بینیم
                              او خط هایی که داخل تکست باکس نوشته شده در واقع خط های خوانده شده از CMD هست
                              1) گفتم دیگه - از MinGW باید استفاده کنی - فایل gcc manual رو دانلود میکنی - لیست تمام دستورات توش هستش - شما فقط ازشون باید استفاده کنی - همین.
                              2) نمیدونم - من یه روشی که میدونستم اونم به صورت ناقص و محدود به شما گفتم.
                              خودم برم یه کد نمونه ببینم میتونم بنویسم - البته با VS2019

قبلش یه سوال - فقط میخوای تو نرم افزارت یه کدی نوشته بشه و بعد 1 دکمه رو بزنی و نتیجه/جواب کد نمایش داده بشه؟ ( در مرحله شروع کار )
                              اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
                              1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
                              2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X