اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تیم لینوکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تیم لینوکس

سلام به همگی دوستان عزیز

خوب اقای faryad_mfa یه سری اقدامات اولیه رو انجام دادن و دارن انجام میدن و یه سری کارها واسه ابتدای کار قد الم کرده

کارهای تیم طراحی pcb:
    تو Protel شماتیک این قطعات رو بکشید لطفا

LPC2478
    TC58DAM72A1FT00
    AS4C256K16E0
    K4S561632C
    و چند تای دیگه که بعدا اعلام میشه

جناب M.M.-Tهم جسارتا توی بازار باید برن و ببین این قطعه هست K4S561632C یا نه و چه قیمتی هست :agree:

و جناب اقای علی یوسفی سبزوار هم که باید زحمت بکشن و ببینن چه قدر میتونن ram لینوکس رو کم کنن و خبر بدن(البته باید سریع باشه)چون ادامه طراحی سخت افزار بدون دونستن میزان ram نمیشه

تیم ترجمه هم که دیگه نیازی نیست ما چیزی بگیم.ماشالله از ما استاد ترن و دیگه اینکه من هم نت رو سرچ میکنم و ببینم دستم به کجاها میرسه در ضمن یکی از دوستان هم احتمالا به تیم اضفه خواهند شد که تجربه نصب لینوکس روی Arm رو دادن(امید وارم که وقتش رو داشته باشن)
    علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

پاسخ : تیم لینوکس

کرنل لینوکس که با ۲ مگ رم هم بالا میاد. باید دید چه چیپستآ‌هایی میآ‌خوایم تو برد تو اضافه کنیم و چه برنامهآ‌هایی میآ‌خوایم روی این برد نصب کنیم.هر چی رم بیشتر باشه طبیعیه که برنامهآ‌های بیشتری هم روش نصب میشه .
    برای کرنل رسمی لینوکس (نه یو سی لینوکس) و بدون نیاز به محیط گرافیکی (تمامی کارها در محیط متنی انجام میآ‌شود) توی یه توزیع نسبتاً سبک مثل دبیان حداقل به ۶۴ مگ رم نیازه .
    برای داشتن محیط گرافیکی (نظیر گنوم ، xfce و...) با هسته رسمی هم تو همون توزیع ۱۲۸ مگ رم نیازه ولی ما وقتی از میزکار بسیار سبک استفاده کنیم میآ‌تونیم این حداقل رو هم کاهش بدیم.
    چون ما احتمالاً vga نداریم و شاید روی lcd هم نخوایم (نتونیم) محیط X (همون محیط گرافیکی) راه بندازیم ؛بنابراین هر چی خودتون صلاح میآ‌دونین دیگه!
    این تصویر رو ببینید :
    http://aysabzevar.persiangig.com/ARM/Scilab-ARM-Linux-Pengzhe.jpg
    این رو یکی از خورهآ‌های لینوکس و ARM ساخته با ۶۴ مگ رم و روی آرمش هم لینوکس با برنامه Scilab (یه چیزی مشابه matlab در لینوکس) نصب کرده و حتی داره تحلیل هم میآ‌کنه Scilab .البته این واقعاً یه شاهکاره و خیلی سخته بتونیم همچین کاری بکنیم :agree:
    خلاصهآ‌اش این که هر چی کَرَمِتونه رم بدید دیگه!
    تو خیلی از اسمارت فونآ‌ها و PDA هم حداقل ۱۲۸ مگ رم میآ‌ذارن .
    باز هم هر چقدر که برد رو زیادی بزرگ نکنه!

دیدگاه

امید جان بنده
      LPC2478
      TC58DAM72A1FT00
      AS4C256K16E0
      K4S561632C
      رو تو کتابخانه Protel2004
      ندارم. شما از کدوم ورژن استفاده میکنید بفرمایید تا تهیه کنم.
      یه پیشنهاد دارم که مطرح میکنم. در صورت صلاحدید همه دوستان آدرس Yahoo برای
      چت در نظر بگیریم تا کارها سریعتر جلو بره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط NASA_DE
        امید جان بنده
        LPC2478
        TC58DAM72A1FT00
        AS4C256K16E0
        K4S561632C
        رو تو کتابخانه Protel2004
        ندارم. شما از کدوم ورژن استفاده میکنید بفرمایید تا تهیه کنم.
        یه پیشنهاد دارم که مطرح میکنم. در صورت صلاحدید همه دوستان آدرس Yahoo برای
        چت در نظر بگیریم تا کارها سریعتر جلو بره.
        من از Protel2004 استفاه میکنم.اما Orcad هم خوبه حالا هرکدوم که قراره خودتون بقیه پروژه رو توش طراحی کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی یوسفی سبزوار
          کرنل لینوکس که با ۲ مگ رم هم بالا میاد. باید دید چه چیپستآ‌هایی میآ‌خوایم تو برد تو اضافه کنیم و چه برنامهآ‌هایی میآ‌خوایم روی این برد نصب کنیم.هر چی رم بیشتر باشه طبیعیه که برنامهآ‌های بیشتری هم روش نصب میشه .
          برای کرنل رسمی لینوکس (نه یو سی لینوکس) و بدون نیاز به محیط گرافیکی (تمامی کارها در محیط متنی انجام میآ‌شود) توی یه توزیع نسبتاً سبک مثل دبیان حداقل به ۶۴ مگ رم نیازه .
          برای داشتن محیط گرافیکی (نظیر گنوم ، xfce و...) با هسته رسمی هم تو همون توزیع ۱۲۸ مگ رم نیازه ولی ما وقتی از میزکار بسیار سبک استفاده کنیم میآ‌تونیم این حداقل رو هم کاهش بدیم.
          چون ما احتمالاً vga نداریم و شاید روی lcd هم نخوایم (نتونیم) محیط X (همون محیط گرافیکی) راه بندازیم ؛بنابراین هر چی خودتون صلاح میآ‌دونین دیگه!
          این تصویر رو ببینید :
          http://aysabzevar.persiangig.com/ARM/Scilab-ARM-Linux-Pengzhe.jpg
          این رو یکی از خورهآ‌های لینوکس و ARM ساخته با ۶۴ مگ رم و روی آرمش هم لینوکس با برنامه Scilab (یه چیزی مشابه matlab در لینوکس) نصب کرده و حتی داره تحلیل هم میآ‌کنه Scilab .البته این واقعاً یه شاهکاره و خیلی سخته بتونیم همچین کاری بکنیم :agree:
          خلاصهآ‌اش این که هر چی کَرَمِتونه رم بدید دیگه!
          تو خیلی از اسمارت فونآ‌ها و PDA هم حداقل ۱۲۸ مگ رم میآ‌ذارن .
          باز هم هر چقدر که برد رو زیادی بزرگ نکنه!
          من تو پروژه های مشابه که نگاه کردم چه تو نت و چه طراحی های انجام شده از چپ K4S561632C استفاده کردند.این چیپ یک رم 4M*16BIT*4 FRAME هست به این معنا که جمعا 16M*16 bit هست که بصورت زوج استفاده شده یعنی 16 آدرس اول حافظه جانبی روی یک چیپ و 16 آدرس بعدی رو چیپ دوم بافر میشند.البته آدرس هردوی چیپها یکی هست یعنی یک بافر 32 بیتی.حالا پس میشه نتیجه گرفت که توی این بردها به 16M*32Bit نیاز هست.
          من یک چیپی هست که قبلا استفاده کردم ازش مشخصاتش دقیقا مثل رم فوق هست اما با ظرفیت کمتر.
          اگر کسی از دوستان با کارتهای گرافیک 32 مگی ترایدنت آشنایی داشته باشند این آی سی ر و خاطرشون هست.هم ارزونه و هم در دسترس
          البته اگر بخوای بخری دونه ای 10 تومن هست اما اگر یک برد ترایدنت بخری 2-3 تومن بیشتر خرج نداره
          فقط یک محدودیت هست و اون ظرفیت این چیپ هست. طبق دیتا شیت 256K*16Bit که با دو تا از اونها به 32 بیت میرسه .
          یک آی سی دیگه هم هست به نام CY7C1061AV33 که ظرفیتش 1M*16 هست ولی قیمتش خیلی بالاست در حدود 27 تومنه
          TC58DAM72A1FT00 هم هست که ظرفیت بالایی داره . 8M*16 bit. جوان الکتریک نیز مدل دیگه ای از این آی سی رو داره که 8 بیتیه اگر 16 بیتیش که اسمش رو آوردم پیدا نشد میشه 4 تا زا این 8 بیتی ها رو به صورتی که گفتم استفاده کنیم. قیمت 8 بیتی 10 تومن که 4 تاش میشه 40 تومن.بگزارید این آخرین انتخاب باشه.اولK4S561632C .فقط تیم اجزا زودتر خبرش رو بدند تا شروع کنیم
          اگر کسی از دوستان تحقیق کنه که دقیقا uLinux به چقدر رم نیاز داره تا اجرا بشه و مشکلی برای اجرا برنامه ها نباشه میتونیم بهترین انتخاب رو انجام بدیم
          فقط بگم که طرح پروسسور آمادست فقط مونده انتخاب چیپ
          یه کار دیگه تیم اجرا دنبال یک سوکت برای نصب برد پروسسور روی برد اصلی بگردنند.یه چیزی مثل سوکت رم PC که هم تعداد باس زیاد باشده و هم قفل داشته باشه که از برد جدا نشه

دیدگاه

دوستانی که میخواند تو تیم لینوکس کار کنند این صفحات میتونه کمک خوبی باشده
            http://www.linux-arm.com/Main/WebHome
            http://www.arm.linux.org.uk/
            http://www.uclinux.org
            البته یادمون نره نتیجه نهایی هر تیم باید به صورت مکتوب در بیاد که آیندگان هم بتونند به صورت کامل این پروژه رو انجام بدهند.و البته که نیاز هست که تمامی تیمها از نتیجه و کار تیمهای دیگه تجربه کسب کنند

دیدگاه

LPC2478 آمادست تو کتابخونه های ALTIUM 2009 موجوده
              و بقیه هم اگه تصویب شده تکمیل کنم به نظرم TC58DAM72A1FT00 از بقیه بهتره اگر همه نظرشون رو اینه به طور کامل بکشیم.
              ضمنا واسه PHY شبکه از کدوم چیپ می خواین استفاده کنید؟

دیدگاه

َمن از اینجا تونستم کتابخانه های مورد نیاز رو دانلود کنم.
                البته به جز AS4C256K16E0

دیدگاه

مینیمم سیستم برای uclinux :
                  2 مگ حافظه فلش برای ذخیره ایمیج به صورت فشرده شده
                  8 مگ رم برای اجرای سیستم عامل و برنامه ها
                  نحوه کار هم به این صورته که اون ایمج زیپ شده ، موقع بوت روی رم uncompress میشه و بعد سیستم آماده کاره.

دیدگاه

پیشنهاد من هم K4S561632C هست.

طریقه ی نصب UClLinux روی LPC2478

از اینجا

دیدگاه

LPC2478 تو کتابخانه Altium Designer Winter 09 موجوده
                      برای SDRAM بهتر از تراشه MT48LC16M16A (قیمتش 9-8 تومنه )استفاده کنیم که تو بازار هم هست البته با تراشه K4S561632C هیچ فرقی نداره تنها فرق اون شرکت سازنده و قیمت اونه
                      و تو پروتل می تونیم از K4S511632B تو پروژه شماتیک استفاده کنیم از لحاض پایه و پکیچ عین هم هستند.
                      من این قسمت تو پروتل طراحی کردم

برای قسمت اترنت طبق User Manaul تراشه LPC2478 می تونیم از تراشه های زیر استفاده کنیم:

Manufacturer Part Number
                      LSI Logic L80223, L80225, L80227
                      Micrel KS8721
                      National DP83847, DP83846, DP83843
                      SMSC LAN83C185

که تو تراشه های فوق فقط تراشه KS8721 من در جریان هستم که تو بازار موجود قیمتش هم حدود 4000الی 5000 تومنه

برای قسمت UART بهتر از تراشه MAX3232 استفاده بشه که بتونیم از تغذیه 3.3 ولت استفاده کنیم و خازنهای اون 100نانو استفاده کنیم(800 تومنه)

برای قسمت CAN هم تراشه MCP2551 تو بازار هست که می تونیم استفاده کنیم (1500 تومنه)

برای قسمت IrDA هم تراشه TFDU4100 هست که تو بازار نیست اگر دوستان بخوان باید خرید خارجی کنیم (فکر کنم حدود 5000 ت در بیاد)

برای کارهای پردازش صوت هم از تراشه VS1003 می تونیم استفاده کنیم که حدود 5000 ت قیمت داره

برای قسمت USB HOST هم باید از تراشه LM3526 استفاده کنیم (تراشه دیگه ای سراغ ندارم قیمت نمی دونم - دوستان زحمت این بکشن)

برای تراشه های اترنت ما احتیاج به یه اسیلاتور 50 مگاهرتزی داریم (اکثر تراشه)

قسمت بعد هم می مونه تغذیه که 5 ولت 3.3 ولت احتیاج داریم

در آخر LCD رنگی میومنه که دوستان اگر بشه از همون LCDهای گوشی چینی استفاده کنیم

و بقیه قسمتها از جمله I2C - SPI - SD/MMC - I2S - JTAG - TRACE که باید روی برد در نظر بگیریم
                      هرکه خود را یک بار با اشکهایش شستشو دهد تا زنده است پاک و مقدس میماند

دیدگاه

به دوستانی که مشغول جمع آوری مطالب و ترجمه هستن ، توصیه میکنم حتما این دوتا سایت رو ببینن:

http://www.cotsjournalonline.com/articles/view/100311

http://www.embedded.com/story/OEG20020212S0014

دیدگاه

که تو تراشه های فوق فقط تراشه KS8721 من در جریان هستم که تو بازار موجود قیمتش هم حدود 4000الی 5000 تومنه
                          هفته گذشته که موجود نبود تموم شده بود این هفته رو خبر ندارم البته DM9161 فعلا موجوده که باید ببینیم میشه از اون استفاده کرد یا نه.
                          برای قسمت UART بهتر از تراشه MAX3232 استفاده بشه که بتونیم از تغذیه 3.3 ولت استفاده کنیم و خازنهای اون 100نانو استفاده کنیم(800 تومنه)
                          بهترین گزینه مورد استفاده همینه
                          برای قسمت CAN هم تراشه MCP2551 تو بازار هست که می تونیم استفاده کنیم (1500 تومنه)
                          این هم عالیه و علاوه بر اون PCA82C250 هم میشه استفاده کرد که مال خوده PHILIPS
                          برای قسمت IrDA هم تراشه TFDU4100 هست که تو بازار نیست اگر دوستان بخوان باید خرید خارجی کنیم (فکر کنم حدود 5000 ت در بیاد)
                          اینم موجود نیست ولی من خودم همیشه از تعمیر کارهای موبایل تهیه میکنم
                          برای کارهای پردازش صوت هم از تراشه VS1003 می تونیم استفاده کنیم که حدود 5000 ت قیمت داره
                          نمی دونم آیا لازمه که از MP3 Decoder بزاریم یا نه. در ضمن این پردازشگر صوت نیست ها !!!
                          برای تراشه های اترنت ما احتیاج به یه اسیلاتور 50 مگاهرتزی داریم (اکثر تراشه)
                          در این زمینه یه مشکل هم داریم اونم اینه که اسیلاتور با تغذیه 3.3 ولت تو بازار موجود نیست
                          تغذیه هم مشکلی نیست میتونیم یا از رگولاتور های موجود استفاده کنیم و یا میتونیم با آی سی های سویچینگ درت کنیم واسه جریان دهی بهتر.
                          در مورد LCD هم من نظری ندارم چون اصلا در این زمینه مطالعه نداشتم

با قطعاتی که شما معرفی کردین یه نقشه میتونم معرفی کنم دوستان ببینن
                          http://www.olimex.com/dev/images/ARM...78-STK-sch.gif

دیدگاه

با قطعاتی که شما معرفی کردین یه نقشه میتونم معرفی کنم دوستان ببینن
                            دقیقا همونه. این طوری زودتر میتونیم به نتیجه برسیم.

میتونید آخرین نسخه نرم افزار Eagle رو که بدون محدودیت هست از اینجا دانلود کنید.

اگه خواستید بگید براتون چند Part کنم تا راحت تر دانلود کنید.

دیدگاه

خوب خوشبختانه تا اینجا خوب بوده .من بخش اول رو امشب طراحی میکنم و فردا پلود تا نظراتتون رو بدونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X