اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آهنگ زدن با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آهنگ زدن با AVR

سلام من چند وقته که در فکر اینم که با AVR آهنگ بزنم اگر ممکن است شما هم مرا در این پروژه یاری کنید

1-چون ظرفیت AVR کم است من چند راه حل دارم یکی اینکه : شما حتما فرمت midi رادیده اید که آهنگ هایش چه ظرفیت کمی دارند از چندین نت پیش فرض استفاده می کند و آهنگ میزند مثلا بستگی دار ولی من خودم آهنگ قشنگی دیدم با midi که 20 دقیقه بود ولی حجمش 20kb
    ما هم با استفاده از همین می توانیم با کد نویسی راحت آهنگ بزنیم

2- d/a منچند مورد درباره ی این آی سی ها سراغ گرفتم که هم قیمتش بالا بود و هم دقت خوبی نداشت به قولی از یک دوستان می توان این آی سی های دیجیتال به آنالو گ رو از روی بر د های قدیمی vcd یا mp3 برداشت هم ارزونتر و هم دقت خوب اگر شما شماره ای یا دیتا شیتی سراغ دارید بزارید تا استفاده کنیم

و در آخر ما را از راهنمایی های خود بی بهره نگذارید
    پوریا
    { خلاف قوانین - پاک شد }

پاسخ : آهنگ زدن با AVR

سلام
    فکر میکنم در هر صورت ناچاری از یه حافظه خارجی استفاده کنی،من دقیق راجع به فرمت midi نمیدونم اما چیزی که به نظرم میرسه،اینه که مثلا برای نتهای مختلف یه عدد(یه فرکانس) اختصاص بدیم و اونو با PWMآ‌ بسازیم
    برای پخش هم میتونی از همون PWM استفاده کنی یعنی اصلا DACآ‌استفاده نکنی
    در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
    مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

حتما لازم نیست از حافظه خارجی استفاده کرد زیرا فکر نکنم ذخیره کرن نت ها حجمی بخواهد
      درباره ی فرمت midi تا آنجا که من اطلاع دارم این طور کار میکند که :اول شماره ی نت و بعد تعداد و مدت نت را ذخیره می کند که نوعی فشرده سازی است (مثل rar)و بعد مینوازد که چند الگوریتم دیگر هم دارد که من نمیدانم
      درباره ی pwm هم تا حالا کار نکردم و اگر می شود از پایه یه کم توضیح بدهید تا پیشرفته
      خیلی خیلی ممنون
      { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام
        در مورد pwm یه مقاله تو قسمت سیستمهای کنترلی - کنترل موتور dc هست،کلیات رو از اونجا بخون
        اما اگه بخوایم به طور خلاصه بگیم:
        برای DAC یه موج pwm با فرکانس متغییر رو متناسب با سیگنال خروجی درست میکنیم،بعد از فیلتر مناسب عبورش میدیم تا سیگنال آنالوگ بدست بیاد
        این شکل رو ببین:

این فایل هم میتونه کمکت کنه:
        http://www.4shared.com/file/9142860/72ec3124/Digital_Sound_Recorder_with_AVR_and.html

دیدگاه

مثلا اگر بخواهیم فرکانس 2500 هرتز رو به مدت 2 ثانیه داشته باشیم چگونه عملی کنیم
          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام
            دوست عزیز شما باید از 2 تا تایمر استفاده کنی با یکی به کمک PWM موج مورد نظر رو تولید کنی و با یکی هم زمان 2 ثانیه رو،به همون مقاله که گفتم مراجعه کن،اومجا یه همچی کارهایی کردم

دیدگاه

ساختن موسیقی با میکروکنترلر

قبل از شروع این بحث بهتر است آشنایی مختصری با تئوری موسیقی پیدا کنید.اجزای یک ملودی نتها هستند.هر نت در واقع یک فرکانس یا یک باند فرکانسی است.مثلا طبق استاندارد جهانی نت لا ازپایینترین اکتاو (Octave)، با فرکانس 440HZ نواخته می شود.در شکل زیر کلیدهای یک پیانو رسم شده است

همانطور که مشاهده می شود،نتها در اکتاوها متوالیا تکرار می شوند.اما فرق یک نت در یک اکتاوتا اکتاودیگر چیست؟تفاوت دربمی وزیری صداست.درواقــــع صدای نتهـــــای واقع در اکتــاوهای بالاتر، زیرترمی شود.
              fx=fbase * 2 ^(n/12
              فرکانس نتهای موسیقی را می توان طبق رابطه زیر به دست آورد.
              در رابطه بالا fbase فرکانس یک نت معلوم است.مثلا نت لا که قبلا گفته شد وn فاصله کلید مجهول از کلید معلوم رو به بالاست.مثلا فرکانس نت سی از همان اکتاو،طبق زیر به دست می آید.
              حال شما می توانید با تولید فرکانسهای متناظر نتها به وسیله یک میکروکنترلر،موسیقی دلخواه خود را اجرا کنید.در واقع میکروکنترلر شما باید برای هر نت یک موج مربعی با فرکانس آن نت و مدت زمان کشش آن نت روی یک پین خود تولید کند.ساختن موج مربعی با میکروکنترلر کار ساده ایست.همچنین می توانید فرکانس یا پرید نتها یا عددی متناسب با آنها را به عنوان اعدادی ثابت در یک آرایه ذخیره کنید تا متناسب با هر نت آنها را از جدول استخراج کنید.

برای شروع کار می توانید مثال زیر را دانلود کنید

AVR-Music.zip

مبع مطلب :http://aminelec.persianblog.com/

دیدگاه

سلام
                این روشی که گذاشتم ،2 عیب داره اونم اینه که ما هر موسیقی که بخواهیم رو میکرو بریزیم اول اون رو باید از اول بسازیم دوم اینکه ما نمیتونیم از استاندارد های مثل mid استفاده کنیم ،ولی پایه همین روشه
                من دار روی این قضیه کا ر میکنم ،هدفم اینه که بتونیم ملودی های monophonic رو بسازیم یعنی یک مبدل درست کنم که ما اول فایل mid رو بدیم کد rtttl متناسب رو بگیریم
                بعد کد رو به کمپایلر بدیم و اونهم کد مناسب برای پروگرام کردن میکرو pic یا avr به ما بده
                حالا تو پست بعدی روش کارم رو میگم تا دوستان کمک کنن ،زودی موضوع به سرانجام برسه
                :bye

دیدگاه

سلام .. میگم فایل wav رو پخش کنی که بهتره ... من فورمتش رو خوندم و راهت با PWM میتونی پخشش کنی ولی دنبال MIDI خیلی گشتم .. چیز درست حسابی ندیدم!

دیدگاه

سلام
                    اقای کاظمی در مورد پخش فایل های wav من هیچ اطلاعی ندارم ،من فقط هدفم درست کردن موسیقی اونم با یک استاندارد مثل rtttl که توسط nokia ابداع شد و یک روش ساده
                    براس ساخت موسیقی تو موبایل هستش،حتی من دو تا نرم افزار گرفتم یکی فایل های mp3 رو به midi تبدیل میکنه و دیگری midi رو از ما کیگیره و کد rtttl رو به ما میده
                    تو پست بعدی یک نرم افزار معرفی میکنم که همین کار رو واسه میکرو انجام میده

دیدگاه

یه چند خط در مورد پخش فایل wav با pwm نوشتم که لینک دادم ... نرم افزار دومی رو ندارم میشه لینک بده !
                      با rtttl هم کار نکردم .. کسی چیزی داشت بده !

http://www.4shared.com/file/10164065/701e60b0/Wav.html

دیدگاه

سلام
                        من تو پست قبل از این ،لینک نرم افزار رو دادم ولی نمودنم فعلا که پاک شده

لینک نرم افزار:
                        http://www.ringtone4me.com/product/MMPro.exe

دیدگاه

سلام دوستان
                          داشتم می چرخیدم اینو دیدم گفتم شاید بدردتون بخوره:
                          http://www.serasidis.gr/circuits/MidiGenerator/MidiGenerator.htm

دیدگاه

میشه فیلتری که برای PWM استفاده می شود رو بگذارید
                            اگر کسیD\A خوب سراغ داره بگه از روی بردها باشه هم قبول داریم

یک فرمت جالب برای آهنگ زدن درست کردم که برات در آینده ی خیلی نزدیک می گذارم به نام (Mohpooria)
                            moh.*

اگر کسی پیشنهاد دیگری داره بگه
                            { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadikazemi
                              یه چند خط در مورد پخش فایل wav با pwm نوشتم که لینک دادم ... نرم افزار دومی رو ندارم میشه لینک بده !
                              با rtttl هم کار نکردم .. کسی چیزی داشت بده !

http://www.4shared.com/file/10164065/701e60b0/Wav.html
                              اگر می شود لینک رو اصلا ح کن یا یکی از دوستان که دانلود کرده است آن را پلود نماید
                              { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X