اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت منبع جریان با mosfet ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت منبع جریان با mosfet ؟

سلام
    من میخوام یه منبع جریان با mosfet بسازم که خروجی تا 2 الی 3 امپر بیشتر نشه ...
    البته اینو واسه یه شارزر میخوام کسی میتونه کمک کنه...

راستی این مدار درسته که کشیدم ؟
    اگه اشتباه کمکم کنید تا اشکالاتشو حل کنم..

ذكات علم ياد دادنه ....

پاسخ : ساخت منبع جریان با mosfet ؟

سلام
    یه نگاهی به این لینک بکنید:
    http://www.automotivedesignline.com/showArticle.jhtml?articleID=170700179

دیدگاه

منظورتون اینه...

راستش درست متوجه نشدم میشه لطف کنید یه توضیحی بدین :redface:

ایا اون مدار ی که کشیدم درسته ؟

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

با سلام
        این مدار یک آینه جریان است.

دیدگاه

یعنی I source با I set برابر درسته؟

اصلا از این مدار بگذریم من اگه بخوام با همون مداری که کسیدم یه منبع جریان درست کنم باید چیکار کنم ؟

اصلا اینی که کشیدم درسته ؟

میشه لطف کنید یکم راهنمای کنید تو کشیدنش :redface:

یا علی...
          ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

با سلام
            بله دوست عزیز I source با I set برابر هستند.ولی شما چه اصراری در استفاده از ماسفت دارید؟
            لینک زیر راببینید:
            http://sound.westhost.com/ism.htm
            این سایت یه دوره آموزشی کامل از الکترونیک آنالوگ را داره.(اگر حوصله مطالعه کتابهای الکترونیک دانشگاهی را ندارید)

دیدگاه

علی جان دستت درد نکنه.... بابت لینکی که گذاشتی

راستش فقط برای یادگیریه و علاقه :redface:
              چون تا حالا با ماسفت کار نکردم برای همین خیلی دوست دارم یادش بگیرم هم برای سوئیچ کردن تو مدارات یا برای کنترل جریان و...

شما هم بدتون نمیاد منو از این ماسفت جدا کنیدا... :mrgreen:
              ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

سلام

دقیقا نمیدونم میخواهید چیکار کنید..

میتونید یه ماسفت N.Ch قرار بدید و سورسش رو به زمین وصل کنید و سر راه درین و VCC یک مقاومت قرار بدین..ماسفت هم معمولا قیمتی نداره..
                برای راه اندازی گیت هم یک مقاومت 10 کیلو از گیت به زمین وصل کن.یعنی همون سورس و سپس با یک مقاومت 33 اهم گیت رو به 12 ولت از طریق یک کلید فشاری 2 حالته وصل کنید.حال اگر کلید رو در حالت روشن قرار بدید..ماسفت روشن میشه و جریان از مقاومت میگذره و اگر خاموش کنید گیت ولتاژش میاد پایین و قطع میشه و جریان قطع میشود.

یه چیزی مثل این فقط گیت رو با مقاومت تحریک کنید :

شرمنده دیگه سواد من همینقدر هست فعلا :mrgreen:

دیدگاه

محمد جان ممنون از پاسخت... :applause:

راستش اصل ماجرا اینکه می خوام یه شارزر بسازم 12 ولت 2 امپر حالا برای کنترل جریان می خوام از ماسفت استفاده کنم ....
                  می دونم مدارای زبادی برای کنترل جریان هست ولی من باید حتما از ماسفت استفاده کنم ...

تو این مداری که گذاشتین ایا میشه به عنوان منبع جریان ازش استفاده کرد ...

یعنی ایا با کنترل vgs میشه جریان درین را کنترل کرد که از 2 امپر بیشتر نشه یا باید تقیراتی تو مدار داد یا مقاومت روی درین رو باید حساب کرد

در کل اگه راهنمایی کنید نحوه محاسباتشو ممنون میشم .... یه چیزای بلدم ولی کامل نیست :redface:

بازم ازتون ممنونم
                  ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

خواهش میکنم.. :smile:

ببین حقیقت رو بهت بگم...اینکه من تا به حال از ماسفت تو ناحیه فعال استفاده نکردم و هر وقت کار کردم و دیدم سوئیچینگ بوده..این جمله ی معروف همیشه تو ذهن من هست که میگن Mosfet as a Switch !

اصولا ماسفت یک قطعه کنترل شونده(سوئیچ شونده) با ولتاژ هست و نمیتونی با تغییر ولتاژ گیت میزان جریان درین رو کنترل کنی و فقط میتونی به گیت یه محدوده ای از ولتاژ بدی تا ماسفت روشن بشه و بره تو ناحیه اشباع.

من قبلا مدارهایی رو دیده بودم که از تریستور و یا ترانزیستور استفاده میکردن..ولی با ماسفت ندیدم تا به حال شارژر رو.

برای ایجاد یک جریان 2 امپر هم توسط اون مداری که من گفتم یه مقاومت 6 اهم 25 وات(حداقل توان) باید بزاری بجای اون مقاومته.در واقع با این کار 12 ولت میوفته دو سر اون مقاومته..چون مقاومت ماسفت در موقعی که روشن هست در حد چند میلی یا چند ده میلی اهم هست.

حالا با کنترل جریان شارژ باتری توسط نمونه گیری از هر قسمتی از مدار(چه این مقاومت و یا مقاومت کمی که با باتری سری شده و..) وقتی که جریان به حد معینی رسید ماسفت رو خاموش میکنی و ولتاژ باتری هم قطع میشه !

ببین از ماسفت سوال کرده بودی من یه زره بلد بودم...دیگه اینقدر پیچیده اش نکن :mrgreen: البته با ارز پوزش اینهایی که من گفتم فقط در حد یک نظر کوچیک بوده و قطعا دوستانی هستند که بهتر میتوانند راهنمایی کنند.

دیدگاه

این جمله ی معروف همیشه تو ذهن من هست که میگن Mosfet as a Switch !
                      ولی به نظر من استفاده از ماسفت برای کنترل جریان خیلی عالیه چون اینو دیدم که میگم ...راستش یکی از دوستان خیلی وقت پیش یه شارزر 2 امپری باهاش ساخته بود برای یه باطری 12 ولا 27 امپر ساعت ... حسابشو بکن حدود 10 -12 ساعت از این ماسفت بدبخت جریانی حدود 2 امپر رد میشد .. ماسفته داغ میشد ولی مرگ نداشت ....

خلاصه از اون موقه خیلی علاقه مند شدم ببینم قضیه از چه قراره ...
                      من نا امید نمیشم بالاخره با همین یکم سوادمون میریم جلو :mrgreen:

ببین از ماسفت سوال کرده بودی من یه زره بلد بودم...دیگه اینقدر پیچیده اش نکن icon_mrgreen البته با ارز پوزش اینهایی که من گفتم فقط در حد یک نظر کوچیک بوده و قطعا دوستانی هستند که بهتر میتوانند راهنمایی کنند.
                      هنوز که پیچیده نشده تازه می خوایم با این ماسفته حال کنیم :mrgreen:
                      تا همین جا هم که لطف کردین خیلی ممنونم ...

از دوستان هر کس نظری داره مشتاقانه منتظرم..

یا علی...

دوستان میشه یه نظر درباره این مدار بدین :NO:

ایا این میتونه جریانو کنترل کنه؟

کسی پیشنهاد بهتری نداره؟

این مدارو بستم ولی مشکلی که هست اینکه من R3 رو برای کنترل جریان گذاشتم ولی مثلا اگه بخوام جریانو روی 500mA کنترل کنم تقریبا میشه 11/500 که با این حساب باید یه مقاومت 22 اهمی 6 وات بزارم و با این کار ولتاز میوفته دو سر مقاومت و وقتی می خوام وصلش کنم به باطری (اگه فرض کنیم باطری دشارز باشه ) ولتاز ی که قراره باطری رو شارز کنه مثلا میشه 2 الی 3 ولت که از خود ولتاز باطری کمتره
                      در کل مشکل اینجاست که نباید دو سر مقاومت R3 ولتاز افت کنه ...

مثلا اگه بشه یه دیود بزارم دوسرش ولتاز دویرش میشه 0.7 ولت و مشکل ولتاز حل میشه ولی دیگه نمیشه باهش جریانو کنترل کرد ...

خواهشا از دوستان هر کس هر چقدر میدونه کمک کنه تا یه مدار درستو حسابی با این ماسفت بشه طراحی کرد

تو رو خدا جواب بدین خجالت نکشید :mrgreen:

عجب :redface:

کسی نبود نظری بده
                      جدیدترین ویرایش توسط شاهرخ مستقیمی; ۰۲:۰۶ ۱۳۹۵/۰۹/۰۵. دلیل: ادغام چند پست برای جلوگیری از اسپم
                      ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

سلام دایی جان
                        دایی محمد راست میگه و بکارگیری ماسفت در حالت خطی اتلاف انرژیه. در ضمن باید از پ امپ استفاده کنی تا جریان ثابت بگیری و با مقاومتها امکانپذیر نیست.

پس بهترین راه استفاده از سوئیچینگه. با یه آی سی UC3843 و یه ماسفت IRF510 میتونی یه منبع جریان صفر تا 2 آمپر بدون اتلاف توان بسازی.
                        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام به همه ، این شکلی که شما کشیدی به نظرم درست نیست؛ شما باید کاری بکنی که وقتی مدارتو به منبع جریان وصل می کنی تازه جریان جاری بشه! وگرنه که الان داره ازش جریان میگذره که منبع جریان نیست بلکه منبع ولتاژه!

یه نفر به من بگه چطوری میشه یه عکس تو سایت پلود کرد تا یه نمونه منبع جریان رو برا دوستان بذارم؟

عکسشو توی این آدرس گذاشتم

جدیدترین ویرایش توسط شاهرخ مستقیمی; ۰۲:۰۹ ۱۳۹۵/۰۹/۰۵. دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دیدگاه

احمد جان ممنون از پاسختون
                            سعید اقا از شما هم ممنونم.

دایی محمد راست میگه و بکارگیری ماسفت در حالت خطی اتلاف انرژیه. در ضمن باید از پ امپ استفاده کنی تا جریان ثابت بگیری و با مقاومتها امکانپذیر نیست.
                            احمد اقا من این قسمتو نفهمیدم منظورتون از: بکارگیری ماسفت در حالت خطی اتلاف انرژیه چیه ؟ ببخشید متوجه نشدم

در ضمن این ایسی UC3843 دقیقا میشه بفرمائید چیه راستش دیتا شیتشو ندیدم هنوز... ایا مثل اپ امپ ...

این شکلی که شما کشیدی به نظرم درست نیست؛ شما باید کاری بکنی که وقتی مدارتو به منبع جریان وصل می کنی تازه جریان جاری بشه! وگرنه که الان داره ازش جریان میگذره که منبع جریان نیست بلکه منبع ولتاژه!
                            راست میگی سعید جان حق با شماست ... :redface: چه کنیم دیگه باید اینقدر بکشیم تا بالاخره یکیش درست در بیاد :mrgreen:

تا یادم نرفته برای اپلود عکس برو اینجا :NO:
                            www.ecapic.ir

یه توضیحی رو این مداری که زحمت کشیدید میدین ...
                            مثلا این opam کارش چیه؟
                            ایا وضیفه روشن کردن ماسفت رو بر عهده داره ؟ یا اون دوتا دیود واسه چیه؟
                            و این T1 که گذاشتین واسه چیه؟

خوب حالا نظرتون درباره این مدار چیه این دیگه خودشه نگین نه که ناراحت میشما :mrgreen:

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

UC3843 یک کنترلر سوئیچینگ جریان است که با بکارگیری آن نیازی به گذاشتن رادیاتور برای ماسفت نخواهید داشت.
                              مداری که گذاشتید مشکل بنیادی نداره. اما فرض کن باطری کاملا خالی باشه. ولتاژ باطری صفره پس کل 12 ولت روی ماسفت می افته. با جریان 2 آمپر توات تلفاتی در ماسفت 24 وات میشه که بدون رادیاتور مناسب کباب پز خواهد بود.
                              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X